Makšķerēšana
Ziemas makšķerēšana

Praktiski padomi. Ēsma, ko visu gadu izmato makšķernieki neatkarīgi no sezonas un laika apstākļiem0

Ēsma, ko visu gadu izmato makšķernieki neatkarīgi no sezonas un laika apstākļiem, ir trīsuļodu kāpuri, ķikuri, jeb, kā pēdējos gados visbiežāk saka – motiļi. Šis nosaukums gan aizgūts no krievu valodas vārda мотыль.

Droši vien kāds iesauksies, ka vasarā trīsuļodu kāpurus neatrast pat ar uguni, taču atrast var, tie gan nav tik populāri kā ziemā, bet, ja pasūtīs, veikaliem atvedīs. Motiļus iespējams izmantot arī iebarojamā ēsmā gan dzīvā veidā, gan arī kaltētus un saldētus. Akvāriju īpašnieki zina, ka trīsuļodu kāpuri ļoti garšo akvārija zivīm.
Motiļi ir odu kāpuri, bet ne to sīcošo, uzmācīgo un asinskāro knišļu. Šis moskīts ir pilnīgi nekaitīgs, lai gan vairākas reizes lielāks par parasto asinssūcēju. Kāpuri ir tumši sarkanā krāsā, retāk dzeltenīgi, izmērs ir 2–4 cm, dzīvo vienīgi stāvošu ūdenskrātuvju dūņās. Pārtiek no organisku produktu savienojuma atlikumiem, proti, zivju un citu dīķī dzīvojošo dzīvnieku mirstīgajām atliekām.
Trīsuļodu kāpurus iegūst, skalojot ar speciāliem sietiem, tas iespējams visa gada garumā, taču neaizvietojama šī ēsma ir tieši ziemas periodā. Iegūšanai nepieciešamas zināmas iemaņas un aprīkojums, kā arī motiļus nedrīkst iegūt vairāk par 100 gramiem. Ja to dara bez attiecīgām atļaujām, iespējamas pat soda sankcijas (29 eiro apmērā). Vairums cop-maņu izvēlas iegādāties trīsuļodu kāpurus savos uzticamajos veikalos. Bieži gadās, ka nebija copes un motiļi palika pāri. Kā tos pareizi uzglabāt?

Pirmā eholote! Kuru izvēlēties – Garmin, Lowrance, Humminbird vai Deeper? Video bloga #7 epizode

Kāpuri ir ļoti jutīgi, un uzglabāšanai jābūt zināmām iemaņām un zināšanām. Droši vien katram pēc copes trīsuļodu kāpuri ir aizmirsušies kastītē, pēc dienas, divām motiļi ir no-beigušies, bet smaka, atverot kastīti, ir īpaši specifiska.

Kastīti izmazgāt vai izvēdināt gand-rīz neiespējami, tāpēc vairākas reizes nācies to izmest. Ja tā neizdara, ar to smaku pievelkas svaigie trīsuļodu kāpuri, un zivis neņem ne lūdzamas, tāpēc tagad pēc copes vienmēr izņemu motiļus un ievietoju tos speciālā uzglabājamajā trauciņā.
Katram sevi cienošam ziemas makšķerniekam ir savs veids, kādā viņš uzglabā trīsuļodu kāpurus. Par to efektivitāti mēs nespriedīsim, vien apskatīsim tās metodes, ko izmantojam paši, tā teikt, pārbaudītas vērtības. Kāds tagad iesauksies, ka labāk aizies līdz tuvējam veikalam pēc svaigiem kāpuriem nekā tos turēs ledusskapī, bet es neesmu tik bagāts, lai mestu laukā labus motiļus, tāpēc tos uzglabāju, un tas man nesagādā nekādas prob-lēmas.
Lai uzglabātu tos dzīvus mājas apstākļos, būtu jāzina trīsuļodu kāpuru bioloģija. Daudzi-em makšķerniekiem vienai izbrauciena reizei pietiek ar 10–15 gramiem. Šādu daudzumu droši var uzglabāt vairākas dienas, un makšķerniekam vajadzētu prast tos saglabāt un mājās turēt nelielu motiļu rezervi.
No trīsuļodu kāpuru kvalitātes atkarīga arī copes intensivitāte. Motiļi kustoties rada mikroviļņus, ko ļoti labi sajūt zivis. Vairumam zivju sānu līnija ir ļoti spēcīgi attīstīta un palīdz zivij atrast ēsmu jeb ēdienu pat no vairāku metru attāluma.

Kā rodas trīsuļodu kāpuri
No odu izdētajām olām pavasarī vai vasaras sākumā izšķiļas sārti tārpiņi – motilīši. Savā dzīves ciklā tie dzīvo dūņās, kur barojas, aug un attīstās. Iestājoties vēsajam laikam, ķikuri sasniedz savu kondīciju un ir gatavi makšķerēšanai, bet tie kāpuri, kuri netika noķerti, ie-kūņojas un, ūdens temperatūrai ceļoties, izlido jau kā odi.
Kāpura stāvoklī motilītis atrodas aptuveni pusgadu, parasti šis posms iekrīt ziemā, kad tos veikalos iegādājas makšķernieki, ūdens temperatūra šajā laikā ir no +1 līdz +4 grādiem. Uzglabājot trīsuļodu kāpurus mājās ledusskapī, ļoti svarīga ir pastāvīga temperatūra, ideāli būtu, ja ledusskapī būtu +3 līdz +4 grādi. Krasas temperatūras maiņas kāpuriem var beigties letāli, nedrīkst pieļaut, ka motiļi ilgstoši glabājas +10 un vairāk grādos. Nav vēlams tos trīsuļodu kāpurus, kas atbrauca no copes, likt tajā traukā, kas glabājas mājās ledusskapī. Temperatūras maiņas dēļ trīsuļodu kāpuri ļoti ātri nobeigsies un, kas ir vēl ļaunāk, to dēļ var nobeigties arī mājās palikušie kāpuri.
Kāpuru uzglabāšana

Kāpurus iespējams uzglabāt divos veidos: sausā veidā un ūdenī. Uzglabājot kāpurus, makšķernieki bieži vien pieļauj kļūdu, tos mitrinot, bet sausā veidā nekādā gadījumā nedrīkst pieļaut, ka kāpuri kļūst mitri. Iemesls ir ļoti vienkāršs – veidojas mikroskopiskas sēnes vai, vienkāršā valodā runājot, pelējums, un tas paātrina kāpuru bojāeju.

Nereti pat vienas nakts laikā kāpuri var aiziet bojā.
Manuprāt, daudz vienkāršāk ir uzglabāt motiļus ūdenī. Šeit galvenais nosacījums ir ie-vērot temperatūras režīmu, un tā trīsuļodu kāpuri var nodzīvot ļoti ilgi.
Ļoti svarīgi ir arī izvēlēties, kurus motiļus uzglabāt ilgstoši. Motiļiem jābūt lieliem, tad tie vieglāk pielāgojas apkārtējai videi, kāpuri nedrīkst būt saspiesti vai kā citādi ievainoti.

Uzglabāšana avīzē
Ļoti populāra metode ir motiļu uzglabāšana avīzē. Ieteicams nopirktos vai paša skalotos motiļus rūpīgi atlasīt no beigtajiem kāpuriem, smiltīm, ūdensaugiem, kā arī citiem gružiem. Pēc tam avīzi saloka uz pusēm, nedaudz samitrina un izklāj kāpurus visas avīzes garumā. Tad avīzi saloka, bet nedrīkst to locīt cieši, kā arī avīze nedrīkst būt pārlieku slapja, tad motilītis vienkārši noslāps. Pēc tam var šo paciņu ievietot polietilēna maisiņā. Citi iesaka pievienot arī samitrinātu salveti, kas uzturētu paciņā mitrumu. Viss, varam likt ledusskapī, tagad galvenais ir pabrīdināt mājiniekus un raudzīties, lai būtu vienmērīga temperatūra, apmēram +3 līdz +5 grādi. Vēl noteikti vēlos piebilst, ka reizi dienā vai vēl labāk – divas reizes dienā – motilīšiem jāveic masāža, lai tie nesaguļas. Šādi trīsuļodu kāpurus iespējams uzglabāt līdz pat divām nedēļām.

Uzglabāšana pārgrieztā kartupelī un dūņās
Ļoti populārs uzglabāšanas veids ir arī kāpuru uzglabāšana pārgrieztā kartupelī. Šeit viss ir ļoti vienkārši. Nepieciešams lielāks kartupelis un izdzertas tējas biezumi. Zaļo kartupeli pārgriež uz pusēm un vienu daļu izgrebj, pagatavo kaut ko līdzīgu bļodiņai, otra daļa būs vāciņš. Pirms ievietošanas kartupelī kāpurus samaisa ar izdzertās tējas biezumiem. Trauciņu ievieto ledusskapī. Lai kartupeļa trauciņam labāk turētos vāciņš, to var piestiprināt ar zobu bakstāmo. Šādā veidā trīsuļodu kāpuri uzglabājas apmēram piecas diennaktis.
Vēl viens interesants motiļu uzglabāšanas veids ir kāpuru iemitināšana rīvētā kartupelī.

Zaļu kartupeli sarīvē uz rupjas rīves, tad nedaudz nospiež tā sulu. Kartupeļu masu ie-priekš samaisa ar kāpuriem un izklāj uz mitras lupatiņas. Katru dienu jāseko, lai lupatiņa būtu mitra.

Šādi trīsuļodu kāpuri uzglabājas apmēram 20 diennaktis.
Kāds mans paziņa, kurš dzīvo privātmājā, motiļus visu ziemas periodu uzglabā lielā traukā, kurā ir dūņas un ūdens. Meklējot informāciju par šo uzglabāšanas metodi, jāatzīst, ka tā nav populāra, jo ir daudz sarežģītību, lai motiļi veiksmīgi uzglabātos.

Tualetes poda skalojamā kaste
Vecākā gadagājuma makšķernieki agrāk trīsuļodu kāpurus glabāja tualetes poda ska-lojamajā kastē. Kāpurus ievieto sieviešu neilona zeķē. Lai tie nesaspiestos, vēlams ie-priekš ielikt karkasu, ideāli būtu, ja tas tiktu gatavots no nerūsējošā tērauda. Nolaižot ūdeni, tas mainās arī kāpuriem. Ik pēc trim četrām dienām zeķe jāizvelk no kastes un bojātie motiļi jāizņem. Šādi trīsuļodu kāpurus var uzglabāt pat vairākus mēnešus. Šī metode ieteicama tiem makšķerniekiem, kuri pavasarī pludina ēsmu uz vimbām, kā arī ti-em, kuri vēlas motiļus izmantot arī vasarā.

Trauks motiļu šķirošanai
Nav jāizdomā jauns velosipēds. Vēl pirms gadiem divdesmit šādi trauki bija nopērkami vai visos makšķerēšanas piederumu veikalos. Trauka būtība ir šāda: lielākajā traukā, kas ir kā vanna, tiek ieliets auksts ūdens, bet mazākajā, kurā ieurbti caurumiņi, ieliek kāpurus un tad traukus savieno. Šķirošana noris ļoti vienkārši – dzīvie motiļi izlien cauri, bet no-beigušies paliek virsējā traukā. Ūdens nomaiņa un beigto kāpuru aizvākšana jāveic reizi diennaktī. Kā mīnuss jāpiemin kastītes izmērs, bieži vien trīsuļodu kāpuru ir vairāk, nekā kastīte ļauj izsijāt.

Motiļu iegūšana
Ļoti daudz kas ir atkarīgs no tā, kā tie tiek iegūti.
Trīsuļodu kāpurus var iegūt rūpnieciski, iesūcot dūņas caur resnu cauruli, tad dūņas tiek skalotas caur speciāliem sietiem. Iegūst daudz kāpuru, bet tie tiek spaidīti un burzīti, diemžēl šādus motiļus ilgstoši uzglabāt nedrīkst. Uzmanīgāk paraugoties uz kāpuriem, var redzēt, ka starp dzīvajiem ir daudz saspiesto vai jau mirušo motiļu, turklāt to krāsa ir ievēro-jami gaišāka, nekā būtu jābūt.
Ar roku skalotie motiļi ir daudz izturīgāki, jo tiek iegūti ar maigākām metodēm, ideāli, ja to dara pats (man ieviesās smaids sejā), jo tad var droši zināt, ka kāpuriņi nav bijuši pakļauti temperatūras svārstībām.
Saldētais motilītis
Iebarošanā var izmantot saldētos trīsuļodu kāpurus, uzglabāt var, cik tik ilgi vēlas, iz-mantot var jebkurā gadalaikā, taču vasaras periodā motiļus iebarojamās ēsmas sastāvā izmanto retāk. Bieži akvārija zivtiņas baro ar saldētiem ķikuriem, taču jāatceras, ka nedrīkst tos vairākas reizes atkausēt un pēc tam atkal sasaldēt. Ieteicams motiļus sadalīt pa porcijām jau pirms saldēšanas un tad atkausēt nepieciešamo daudzumu.

Viss video šeit! Ziemas copes noslēpumi. Sarunas laivā #5

SIA Ieroči iesaka. Top 4 padomi sekmīgai zivju copei rudenī

Abonē 2024. gadam. DĀVANĀ makšķernieku KALENDĀRS ar ieteicamajām copes dienām!
Saistītie raksti

Lielais Loms – Oktobris/Novembris 2023

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Lašu un taimiņu cope Salacā! Mīnus četri šūpiņi un beigās smuks taimiņš
Ekskluzīvi 7. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 17. februāris, 2024
Aigars Garais
Skaties!
Skaties! Parcopi lv bļitkošanas kauss 2024
12. februāris, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video un foto. Vesela bute čuguna pannā
Ekskluzīvi 10. februāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Reportāža. Bēdīgākā makšķerēšanas izstāde pasaulē Fisch & Angel
Ekskluzīvi 30. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! 17 LAŠI UN TAIMIŅI Salaca 2024
26. janvāris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nav gaismas, nav zandartu. Madars Millers! “Ķeram lielo!” #29 epizode
Ekskluzīvi 23. janvāris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Kad lašiem jāpagaida, jāpievēršas zemledus makšķerēšanai!
Ekskluzīvi 12. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Foto un video! Vairāk zivju, vairāk džeku, vairāk sēriju! Copes seriāla “Līdaku ielenktie” 2. sezonas pirmizrāde
Speciālreportāža 3. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ezeri Latgalē tukši – nav zivju. Kāpēc? Atbild Māris Olte
19. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Vai makšķerniekus vajadzētu kontrolēt tik pat stingri kā medniekus! “Ķeram lielo!” #26 epizode
Ekskluzīvi 12. decembris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Padomājiet par tiem, kas mūs gaida mājās! Ledus ir bīstams! Jau daudzi copmaņi ielūzuši ledū
Ekskluzīvi 4. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
2600 litru degvielas, lai… iezīmētu līdakas un zandartus. “Ķeram lielo!” #25 epizode
Ekskluzīvi 28. novembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Īsts krokodils! Kādā privātā ūdenskrātuvē izdodas noķert 13,80 kg smagu līdaku
19. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mānekļa krāsa ķer makšķernieku vairāk nekā zivi – Kristiāns Godiņš. “Ķeram lielo!” #24 epizode
Ekskluzīvi 14. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Gribi uzsākt live tehnoloģiju copi? Lietas un padomi, kas jāņem vērā
Ekskluzīvi 3. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Kad ķer zandartus, bet pieķeras cits teju 15 kilogramīgs “milzis”
Ekskluzīvi 5. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nazis laivā nepieciešams pēc likuma! Anri Anaņins. “Ķeram lielo!” #23 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā zemūdens niršanas speciālisti attīra Daugavu
25. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Labākās copes vietas Latvijā zina ungāri un poļi? “Ķeram lielo!” #22 epizode
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Laiva, ar kura startē pasaules čempionātā – aprīkojums. Copes laivas #1
Ekskluzīvi 4. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video reportāža! Pasaules čempionāta pirmā diena. Mājas ūdeņi nebeidz audzināt
Ekskluzīvi 6. oktobris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Vai esat copējuši vēl sliktākos laikapstākļos? Pasaules čempionāta apbalvošana
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Visvieglākais un visbīstamākais veids, kā tikt pie trofejas līdakas. “Ķeram lielo!” #21 epizode
Ekskluzīvi 26. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Balvā 10 000 eiro! Predator Fishing Grand Tour 2023 apbalvošana
Ekskluzīvi 18. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā noķert vairāk zivju nekā citi. Kāda ir veiksmes atslēdziņa? Ķeram lielo #20
Ekskluzīvi 12. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Ja gribēsiet noķert zivis – noķersiet! Reportāža no festivāla “Minhauzens” copes disciplīnas
Ekskluzīvi 5. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā ķert 45 cm asarus? Edgars Deičmanis un Mārtiņš Tihanovs. “Ķeram lielo!” #19 epizode
Ekskluzīvi 29. augusts, 2023

Lasītākie