Makšķerēšana
Karpu makšķerēšana

Karpu copes ekipējums – aukla0

Artūrs Šteinburgs

Kā izvēlēties karpu copes auklu iesācējam? Proti, vispiemērotāko tieši karpu makšķerēšanai (viltīgs, saprātīgs un brīvību mīlošs sāncensis). Rekordiste ne tikai svara un varonīgā spēka, bet arī sīvās pretestības ziņā. Kādu tad auklu izvēlēties karpu makšķerēšanai? Kāpēc jāņem vērā tādas auklas īpašības kā krāsa, diametrs un stiepjamība? Ko izvēlēties marķieriem un spodam? Atbildes var atrast šajā rakstā.

Karpu makšķerēšanas auklu veidi

Lai saprastu galveno jautājumu – kura aukla ir labākā karpu makšķerēšanai? –, iesācējiem ieteicams zināt (vismaz paplašināt savu redzesloku), kāda veida auklas pastāv makšķerlietu tirgū.  Kam tās paredzētas? Piemēram, pat vissvarīgākā viena veida auklu priekšrocība (stingri noteiktos karpu ķeršanas apstākļos) var viegli pārvērsties par ievērojamu trūkumu jebkuros citos makšķerēšanas apstākļos.

Monofilā aukla

Vairākumā gadījumu šī ir neilona auklas klasiskā versija, kas ir ļoti populāra daudzos citos makšķerēšanas veidos (pludiņš, fīderis utt.). Starp citu, materiāls, no kā tās izgatavotas (tas ir, neilons), tika izstrādāts 1937. gadā tieši makšķerēšanas piederumiem. Galvenā atšķirība starp karpu mono auklām un citām variācijām ir diametrs. Obligāti jāņem vērā, ka karpas ir spēcīgs sāncensis, neticami mīloša brīvību, tāpēc līdz pat pēdējam brīdim tās pretosies kā nemiernieki. Ideāla mono auklas izvēle iesācējam ir 0,3 mm. Protams, tai nebūs superlidojuma īpašību. Bet, piekrītat, iesācējam karpu makšķerēšanā nav lielas jēgas pat mēģināt makšķerēt tālāk par 100–150 metriem. Turklāt optimālā auklas stiepjamība piedod daudz kļūdu, it īpaši izvadot zivi, lieliski absorbējot neparedzamus un diezgan spēcīgus zivs rāvienus.

Pītā aukla

Neskatoties uz to, ka pītajai auklai ir daudz izcilu īpašību – izturība, nodilumizturība, lidojums utt., tomēr tai ir arī monētas reversā puse – tās ir ne tikai augstas izmaksas, bet arī stiepjamības īpašības tuvu nullei. Šī iemesla dēļ pīto auklu kā pamat­auklu iesācējiem izmantot NAV ieteicams! Arī pat rūdītajiem karpiniekiem, kuri mīl ekstrīmu, izvadot karpu ar pīto auklu, ļoti bieži notiek shodi. Vismaz 30% gadījumos. BET marķiera komplektam – nav labākas alternatīvas! Tas tiks apspriests tālāk.

Fluorokarbons

Fluorokarbona aukla šobrīd ir populārākā karpu makšķerēšanas pasau­lē! Sākumā fluorokarbonu japāņi radī­ja (1971. gadā) tikai naftas nozares īpa­- šajām vajadzībām. Tās galvenās priekš­- rocības:

  • paaugstināta izturība pret agresīvu vidi (turklāt ne tikai ķīmisku, bet arī fizisku),

  • augsta izturība pret temperatūras izmaiņām (diapazonā no -40 °C līdz +160 °C),

  • minimāla novecošana intensīvā ultravioletā starojuma iedarbībā,

  • anormāla nodilumizturība (tā nolietojas ļoti lēni, ūdenī neuzbriest utt.).

Un, visbeidzot, vissvarīgākās fluorokarbona priekšrocības (īpaši vērtīgas, makšķerējot karpas) ir maģiskā NEREDZAMĪBA un AUGSTS SVARS. Piemēram, būdams smagāks par ūdeni (gandrīz 80%), fluorokarbons nogrimst pat 2,5 reizes ātrāk nekā iepriekšminētais neilons.

Pareiza karpu auklas krāsa

Kāda ir labākā auklas krāsa karpu makšķerēšanai? Un ko nozīmē visa šī krāsojumu maģija? Vai mūsdienu ražotāji ir izskaitļojuši karpu iecienīto krāsu vai arī viņi pielāgojas glamūrīgajiem makšķerniekiem? Atbilde faktiski ir diezgan vienkārša. Spilgtas auklas (krāsotas rozā, oranžā, dzeltenā vai citā skābā krāsā) ir paredzētas nakts karpu copei. Tās ir skaidri redzamas tumsā, tāpēc karpu makšķernieks var izsekot trofejas skriešanu vai izlabot nākamo metienu. Dienas karpu makšķerēšanai ir jāizvēlas tikai kamuflāžas krāsojuma auklas, un pats labākais – neredzamais fluorokarbons (t.i., dārgs, bet ļoti efektīvs).

Karpu makšķerēšanas auklas diametrs

Karpu auklas diametrs (ko bieži izmanto karpu makšķerēšanā) svārstās no 0,20 līdz 0,40 mm. Ko vajadzētu izvēlēties iesācējam? Kopumā šeit daudz kas ir atkarīgs no tā, cik tālu jums jāiemet montāžas un kādās vietās plānojat makšķerēt (vieglās vai sarežģītās). Tādējādi distanču metieniem (virs 130 metriem) pieredzējuši karpu makšķernieki izvēlas monofilo auklu ar diametru 0,26–0,28 mm. Īsā distancē (līdz 130 metriem) fluorokarbonu – ar diametru 0,35 mm. Bet sarežģītai karpu makšķerēšanai aizaugušās vai ar ķērājiem bagātās vietās – biezāka mono aukla (0,40 mm). Ieteicamais variants iesācējiem ir 0,3 mm, kā minēts iepriekš.

Stiepjamība (pārrāvuma slodze)

Karpu makšķerēšanas auklas vispiemērotākā varianta izvēles procesā papildus krāsai un biezumam jāpievērš uzmanība tādam parametram kā slodzes pārrāvums (izturība). Šis raksturlielums norāda zivju svaru, ko izturēs aukla. Šie skaitļi ir ļoti svarīgi, tāpēc uzņēmumi tos bieži norāda tieši uz ruļļiem. Eiropas ražotāji parastajos kilogramos, Lielbritānijas – karpu makšķerēšanas dzimtās valsts standartiem – lb. Lai jums būtu vieglāk orientēties, ņemiet vērā, ka viens angļu lb – 1 mārciņa – ir vienāds ar (aptuveni) mūsu 450 gramiem. Pats izvēloties pirmo makšķerēšanas auklu, neuztraucieties – jūs nevarat kļūdīties ar tās stiprumu. Abi ražotāji norāda skaitļus ar rezervi, un kāts ar spoli, kurai noregulēta bremze, parasti nodzēš visus zivs rāvienus pie izvadīšanas. Turklāt saskaņā ar fizikas likumiem spiediens uz mazo āķi vienmēr būs daudz mazāks par zivju svaru. Neuztraucieties, rīkojieties drosmīgāk!

Uztīšanas un tinumu iezīmes

Cik metrus karpu auklas jums vajadzētu uztīt uz spoles? Cik daudz būtu jāiegādājas iesācējam? Pēc gudro karpu makšķernieku ieteikumiem, pirmajai dzīves sezonai (pieredzējuša mentora vadībā) iesācējiem karpu makšķerniekiem būs pietiekami nopirkt 250–300 metrus (vienai spolei). Bet nākamajā sezonā, kad esat gatavs sākt darboties patstāvīgi, reiziniet šo skaitli ar četri! Ņemot vērā vismaz pāris darba kātu, kā arī marķieri un spodu. Tas nozīmē, jums jau vajag 1000–1200 metrus.

Makšķernieku gudrība –  kā ietaupīt budžetu?

Jūs, iespējams, jau pamanījāt, ka karpu spoļu kasešu ietilpība ir diezgan liela. Turklāt jo advancētāks modelis, jo aug­stāka būs šī īpašība – 300, 450 un pat vairāk nekā 500 metri. Protams, no dziļas cieņas pret karpām kaseti var piepildīt pilnībā – tikai ar firmas auklu. Tomēr zivis uz mums neapvainosies, ja mēs nedaudz ietaupīsim savu budžetu, izmantojot gudru triku ar populāro nosaukumu – backing. Kas tas ir? – tu jautā. Vienkārši sakot, backing ir sava veida odere, kas atrodas kasetes pamatnē, tieši zem pamatauklas. Daži makšķernieki to veido no bieziem skarbiem pavedieniem, citi no izolācijas lentes, bet lielākā daļa izmanto veco makšķerēšanas auklu, kas palikusi pāri no pagājušā gada sezonas, vai pērk lēto. Starp citu, daudzi uzņēmumi jau ir ņēmuši vērā šo niansi, tāpēc viņu spoļu komplektācijā ir iekļauti īpaši gredzeni. Labākais variants!

Karpu makšķerēšanas aukla marķiera makšķerēm

Lai efektīvi izpētītu rezervuāra grunti, izmantojot marķiera makšķeri, jums noteikti jāizmanto pītā aukla! Lieta tāda, ka tieši pītā (tās zemās stiepjamības dēļ) spēj pārraidīt jebkuras vibrācijas vai triecienus uz blanku vismazākās detaļās, tādējādi ļaujot pēc iespējas precīzāk atpazīt grunts struktūru. Monofilā aukla vairākkārtīgi dzēš visas izjūtas! Pieprasītākais karpu auklas diametrs marķierim (starp pieredzējušiem karpu makšķerniekiem) ir 0,18 mm. Citi populāri izmēri (galvenokārt parasto karpu makšķerēšanas entuziastu vidū): no 0,15 mm (bet tikai kvalitatīvi modeļi) un līdz 0,25 mm (var izmantot arī budžeta produktus). Noteikti ir vērts atzīmēt, ka pieredzējuši karpinieki savā nodarbē dod priekšroku pīto auklu peldošajiem modeļiem. Veicinot ātru un ērtu pludiņa uzniršanu, kas ietaupa daudz laika, veicot vairākus dziļuma mērījumus.

Kāda ir labākā izvēle spoda kātam

Atšķirībā no iepriekšējās versijas spoda (raķešu) kātam varat izmantot: gan mono makšķerēšanas auklu (ar diametru 0,28–0,30 mm diapazonā), gan pīto (no 0,18 līdz 0,20 mm). Tomēr, ja, iebarojot nākamo makšķerēšanas punktu, jums ir ļoti svarīga optimālā precizitāte, tad ņemiet vērā, ka, izmantojot stingru pīto auklu, bieži ir sitieni klipsī.

Aukla karpu montāžām

Visticamāk, pat ja esat iesācējs, jūs saprotat, ka karpu makšķerēšana ir īpašs notikums, kas sagatavošanās laikā prasa īpaši nopietnu attieksmi pret sevi (īpaši karpu makšķerēšanā). Tāpēc pavadu izgatavošanai ir jāizmanto tādi materiāli, kas būs ne tikai optimāli izturīgi (uzticami), bet arī elastīgi (absolūti netraumē karpu lūpas).No otras puses, karpu pavadai jābūt gan neuzkrītošai (t.i., diezgan plānai), gan tajā pašā laikā izturīgai pret nodilumu (t.i., parasti aizsargātai no dažādiem bojājumiem). Tāpēc lielākajai daļai taktiku un paņēmienu vispiemērotākais variants ir mīkstie pīto auklu modeļi. Makšķerējot karpas sarežģītās vietās – pīts īpašā aizsargapvalkā. Iespējamas citas kombinācijas, piemēram, augstas izturības (un nosacīti stīvas) pītas auklas, bet kombinācijā ar mīkstu fluorokarbonu.

Uzglabāšanas un apkopes vadlīnijas

Un visbeidzot, mēs piedāvājam jūsu uzmanībai dažus noderīgus padomus, lai jūsu izvēlētā aukla kalpotu pāris sezonas. Lietojot fluorokarbonu, mēģiniet iegādāties īpašu auklas kopšanas šķidrumu. Tas ļaus jums ne tikai samazināt tā nodilumu, kā arī noņemt lipīgus gružus (piemēram, mazas aļģu daļiņas), bet arī ievērojami palielināt iemetiena attālumu (samazinot berzes spēku). Brīvajā laikā (no makšķerēšanas) turiet spoles kastēs un čeholos. Cik vien iespējams tālāk no tiešiem saules stariem vai dzīvokļu radiatoru/kamīnu siltuma. Cik bieži jums jāmaina karpu makšķerēšanas aukla? Pēc katras makšķerēšanas noteikti pārbaudiet tās stāvokli. Ja ir kādi bojājumi (raupjums vai nobružājumi, ko var sajust ar īkšķi un rādītāja pirkstu, laižot auklu starp tiem), droši nogrieziet šos pāris metrus (parasti tie ir pēdējie). Sezonas vidū auklu var pārtīt uz otru pusi. Un nākamgad to izmantot kā backing.

LA.lv
LielaisLoms.eu aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.