Makšķerēšana
Ziemas makšķerēšana

Zemledus makšķerēšanas “must have” veiksmīgai sezonai0


5,9kg uz salmo bļitku.
5,9kg uz salmo bļitku.
Foto no arhīva.

Dāmas un kungi, apsveicu tos, kam zemledus makšķerēšana ir sirdij tuva, jo sezona ir sākusies! Nedaudz ieskicēšu, kas būtu nepieciešams, lai sezona būtu veiksmīga un pilna ar labām emocijām. Šo rakstu rakstot, esmu paspējis nedaudz pabūt uz ne visai stabila ledus, taču lomi nav izpalikuši. Daļa attēlu noteikti būs no iepriekšējām sezonām, šīs sezonas gaitā noteikti sagaidīsiet jaunus attēlus un atziņas no manas puses, jo katru gadu iemācāmies un atkožam kaut ko jaunu.
Par apģērbu šoreiz nerakstīšu, par to pastāstīs mans labs draugs, būs krietni detalizētāks raksts par to, kā izvēlēties sev piemērotāko apģērbu.

Finansiāli izdevīgs copes veids
Jā, zemledus makšķerēšana noteikti ir krietni lētāka nekā jebkurš cits makšķerēšanas virziens. Protams, tiem, kam viss patīk pēc fen šui, ir iespēja izpausties un krietni sadārdzināt šo lietu, nerunājot par sportu, arī tur viss ir krietni dārgāks.

Lielos vilcienos, manuprāt, lai nokomplektētu sevi (urbis, kaste, makšķeres un mānekļi), var iekļauties +-150 eiro, kaste, urbis kalpos gadiem, nākamajām sezonām būs nepieciešams papildināt mānekļus, auklas un citas mazāk dārgas lietas.

Ziemas cope

Kāts un spole
Kā iepriekšējā gada rakstā minēju, mormiškas savā copē neizmantoju, vienkārši neuzrunā, tā tāda zivs izsēdēšana, es dodu priekšroku meklēt aktīvo zivi, tāpēc izmantoju vertikālās bļitkas un šķērsbļitkas jeb tautā sauktos balansierus.

Kātu piedāvājums ir ļoti liels, es noteikti izvēlētos tāda tipa kātus, kuriem nav paredzēts izmantot “sardziņu”, manuprāt, bezjēdzīgi, pat sērkoka kastītes lieluma asaris būs sajūtams kātiņā bez sardziņa. Sardziņiem nav liels iekšējais diametrs, lielā salā tie vienmēr aizsalst.

Es izmantoju šāda tipa kātus: Lucky John C-TECH ALL-IN-1 PERCH S, Salmo ELITE PERCH, bet, protams, ir arī citi brendi, šiem cenas un kvalitātes attiecība mani ļoti apmierina. Šogad mans teļš (suns) izdomāja, ka varētu salauzt manu foreļu kātu, ar kuru startēju gan vietējos mačos, gan pasaules čempionātā, suns tikai paglaudīts, jo nav vainīgs, bet es uztaisīju jaunu ziemas makšķeri, domāju, ka būs dārgākā Kurzemē, ha-ha. Bet jā, ja mājās ir kāda nolauzta spicīte, kātu vari izgatavot pats.

Spoles, manuprāt, ir daudz cimperlīgāks jautājums. Mani ļoti daudzas kaitina tikai viena iemesla dēļ – ietinot auklu, tā paslīd zem korpusa, un viss ir sapinies. Tad talkā jāņem skrūvgriezis, lai atvērtu korpusu un visu izpītu… Es izvēlos Lucky John ICE WHEEL 1 vai citas līdzīga dizaina spoles, lēti un ļoti labi, pagaidām neko sliktu nevaru pateikt. Auklu izmantoju līdz 0,16 mm diametrā, retos gadījumos 0,20 mm, kas ir atkarīgs no konkrētās ūdenstilpes. Decembra sākumā, pārskatot un papildinot rakstu, sanāca noķert 5,9 kg smagu līdaku uz otrā izmēra bļitkas. Kolēģis filmēja piecpadsmit minūtes, līdz loms bija uz ledus. Un aukla bija tikai 0,16 mm, galvenais ir neforsēt un cerēt uz veiksmi, jo pavadiņas neizmantoju.

Urbis
Noteikti svarīgākais instruments šajā copē! Ja tavs stils ir izsēdēt zivi, tad lieki tērēties nebūs jēgas, derēs arī lētā gala urbji, jo dienā diez vai veiksi daudz urbumu. Urbja diametrs, manuprāt, ir vajadzīgs vismaz 130 mm, mazāki par to būs ideāli sportam, kur jāurbj daudz un svarīgi nav liela zivs, bet daudz. Man pašam ir gadījies, ka 130 mm caurumā iesprūst asaris… Tāpēc uz mazākiem neskatos.
Ja esi aktīvais makšķernieks kā es, tad urbim ieteiktu atvērt maciņu nedaudz plašāk. Ar ne tik advancētu urbi ātri nogursi un apniks meklēt zivi. Ieteiktu pat padomāt par urbi, ko var sakombinēt kopā ar skrūvpistoli, nebūsi noguris un ļoti ātri un viegli tiksi pie jauniem urbumiem.

Vertikālās bļitkas
Noteikti tautā pazīstamākais māneklis. Dažādās krāsās, formās, smagumos un āķu montāžās. Tas, ko droši varu ieteikt, nav mainījies jau gadus desmit – Salmo 2. izmēra bļitkas, tās strādā visur. Pieejamas trīs dažādās krāsās, noteikti ieteiktu kastītē turēt visas, tad vienmēr būsi nodrošinājies dažādiem ūdeņiem. Āķu montāžu izvēlētos ar trijžuburi ķēdītē, trijžuburi obligāti ar acīti. Vai montāžā bez ķēdītes, bet ar tādu pašu āķi. Ar mānekļa izmēriem vajag variēt, lai gan personīgi reti eju zemāk par otro izmēru, tieši pretēji – bieži izmēru palielinu. Ja mērķa zivs ir asaris, nelieciet pavadiņas, īpaši tādas, kas pa gabalu izskatās pēc atsperes. Tas sabojā mānekļa spēli un izskatās tikpat labi kā garas zeķes kombinācijā ar sandalēm. Šādas bļitkas var izspēlēt ļoti daudzos veidos, viss pašu iztēlē, piefiksējiet, kura izspēle jums strādā labāk, un skola būs rokās.

Balansieri jeb šķērsbļitkas
Bieži vien šis māneklis ar savu agresīvo spēli atnes labākos rezultātus. Bļitkas ir pieejamas vairākās modifikācijās, savukārt balansieru izvēle ir desmit reižu lielāka. Katrs atradīs savām acīm tīkamo. Es ieteiktu pieturēties pie dabiskiem krāsojumiem, izmērā līdz 60 mm, ja runājam par asaru ķeršanu. Ja vertikālā bļitka strādās tieši zem izurbtā cauruma, tad balansiera spēles diapazons būs krietni lielāks, kas bieži noder, lai zivij pievērstu lielāku uzmanību. Man ļoti rezultatīvi ir Lucky John Baltic, Nordic un Classic, draudzīgas cenas un labi krāsojumi, ko novērtē arī asaris.

Ūdas
Šis zvejas rīks tiek izmantots, lai mērķtiecīgi ķertu līdakas. Ļoti rezultatīvs rīks, diemžēl daļa makšķernieku to izmanto negausīgi, bet tas nu lai paliek uz viņu sirdsapziņas. Arī ūdām ir vairāki veidi, populārākās ir ar trijstūra konstrukciju vai pilno pamatni. Lielā salā noteikti labākas ir ar pilno pamatni, jo neiesalst kā citas. Par šo plaši nerunāšu, jā, interesants un rezultatīvs veids, kā ķert zivis, taču ļoti daudziem cilvēkiem nav sāta sajūtas.

Tas lielos vilcienos ir viss, kas nepieciešams copei uz ledus. Neaizmirstam iegādāties kaklā karināmus durkļus, šis rīks maksā pāris eiro, bet var izglābt jūsu vai kāda cita dzīvību. Atceramies, ka vienlaikus ir atļauts izmantot divus makšķerrīkus, tas nozīmē, ja esi ielicis divas ūdas, tad ar makšķeri copēt nedrīksti. Esiet uzmanīgi, un tiekamies uz cietā ūdens!

Noderīgi zināt!
Neaizmirstam iegādāties kaklā karināmus durkļus, šis rīks maksā pāris eiro, bet var izglābt jūsu vai kāda cita dzīvību
Ja vertikālā bļitka strādās tieši zem izurbtā cauruma, tad balansiera spēles diapazons būs krietni lielāks, kas bieži noder, lai zivij pievērstu lielāku uzmanību
Noteikti izvēlētos tāda tipa kātus, kuriem nav paredzēts izmantot “sardziņu”, manuprāt, bezjēdzīgi, pat sērkoka kastītes lieluma asaris būs sajūtams kātiņā bez sardziņa
Ar mānekļa izmēriem vajag variēt, lai gan personīgi reti eju zemāk par otro izmēru, tieši pretēji – bieži izmēru palielinu

2600 litru degvielas, lai… iezīmētu līdakas un zandartus. “Ķeram lielo!” #25 epizode

Abonē 2024. gadam. DĀVANĀ makšķernieku KALENDĀRS ar ieteicamajām copes dienām!
Saistītie raksti

Lielais Loms – Oktobris/Novembris 2023

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 2 dienas
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 5 dienas
Aigars Garais
Skaties!
Skaties! Parcopi lv bļitkošanas kauss 2024
12. februāris, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video un foto. Vesela bute čuguna pannā
Ekskluzīvi 10. februāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Reportāža. Bēdīgākā makšķerēšanas izstāde pasaulē Fisch & Angel
Ekskluzīvi 30. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! 17 LAŠI UN TAIMIŅI Salaca 2024
26. janvāris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nav gaismas, nav zandartu. Madars Millers! “Ķeram lielo!” #29 epizode
Ekskluzīvi 23. janvāris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Kad lašiem jāpagaida, jāpievēršas zemledus makšķerēšanai!
Ekskluzīvi 12. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Foto un video! Vairāk zivju, vairāk džeku, vairāk sēriju! Copes seriāla “Līdaku ielenktie” 2. sezonas pirmizrāde
Speciālreportāža 3. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ezeri Latgalē tukši – nav zivju. Kāpēc? Atbild Māris Olte
19. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Vai makšķerniekus vajadzētu kontrolēt tik pat stingri kā medniekus! “Ķeram lielo!” #26 epizode
Ekskluzīvi 12. decembris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Padomājiet par tiem, kas mūs gaida mājās! Ledus ir bīstams! Jau daudzi copmaņi ielūzuši ledū
Ekskluzīvi 4. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
2600 litru degvielas, lai… iezīmētu līdakas un zandartus. “Ķeram lielo!” #25 epizode
Ekskluzīvi 28. novembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Īsts krokodils! Kādā privātā ūdenskrātuvē izdodas noķert 13,80 kg smagu līdaku
19. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mānekļa krāsa ķer makšķernieku vairāk nekā zivi – Kristiāns Godiņš. “Ķeram lielo!” #24 epizode
Ekskluzīvi 14. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Gribi uzsākt live tehnoloģiju copi? Lietas un padomi, kas jāņem vērā
Ekskluzīvi 3. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Kad ķer zandartus, bet pieķeras cits teju 15 kilogramīgs “milzis”
Ekskluzīvi 5. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nazis laivā nepieciešams pēc likuma! Anri Anaņins. “Ķeram lielo!” #23 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā zemūdens niršanas speciālisti attīra Daugavu
25. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Labākās copes vietas Latvijā zina ungāri un poļi? “Ķeram lielo!” #22 epizode
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Laiva, ar kura startē pasaules čempionātā – aprīkojums. Copes laivas #1
Ekskluzīvi 4. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video reportāža! Pasaules čempionāta pirmā diena. Mājas ūdeņi nebeidz audzināt
Ekskluzīvi 6. oktobris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Vai esat copējuši vēl sliktākos laikapstākļos? Pasaules čempionāta apbalvošana
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Visvieglākais un visbīstamākais veids, kā tikt pie trofejas līdakas. “Ķeram lielo!” #21 epizode
Ekskluzīvi 26. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Balvā 10 000 eiro! Predator Fishing Grand Tour 2023 apbalvošana
Ekskluzīvi 18. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā noķert vairāk zivju nekā citi. Kāda ir veiksmes atslēdziņa? Ķeram lielo #20
Ekskluzīvi 12. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Ja gribēsiet noķert zivis – noķersiet! Reportāža no festivāla “Minhauzens” copes disciplīnas
Ekskluzīvi 5. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā ķert 45 cm asarus? Edgars Deičmanis un Mārtiņš Tihanovs. “Ķeram lielo!” #19 epizode
Ekskluzīvi 29. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ekstrēmos un dramatiskos apstākļos atklāts Garmin Predator Cup
Ekskluzīvi 18. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā izmantot Active Target asaru copē? #activetarget
Ekskluzīvi 17. augusts, 2023

Lasītākie