Makšķerēšana
Karpu makšķerēšana

Praktiski padomi karpu makšķerēšanā. Trīs no vairākām veiksmes atslēgām0


Ir laiks emocijām.
Ir laiks emocijām.
Foto no privātā arhīva

Drēgnums, auksts ūdens. Agrā pavasarī daudzi gaida spēcīgu sasilšanu un sapņo par karstām vasaras dienām. Taču īstu karpu makšķernieku nevar nobiedēt aukstais laiks. Ja ūdenstilpe ir atbrīvojusies no ledus kārtas un ziema pāriet pilnvērtīgā pavasarī, tad ir pienācis laiks rīkoties.Karpu copē es ievēroju vienkāršus, bet drošus noteikumus, kas veido manu makšķerēšanas stilu.

Auksts, bet tāpat jāmēģina.
Foto no privātā arhīva

Uzreiz gribu pateikt vienu svarīgu lietu: makšķerēšanai ziemā vai agrā pavasarī nav nekādas maģijas. Neatkarīgi no tā, cik daudz lasīji, skatījies video vai ziņas sociālajos tīklos, tu esi galvenais veiksmes faktors! Tas var likties acīmredzami, taču lielākā daļa karpu makšķernieku, atgriežoties no dīķa aukstā laikā, atrod sev desmitiem attaisnojumu, aizmirstot pieminēt pašu svarīgāko – viņi nepielika pietiekami daudz pūļu. Arī es pieļāvu līdzīgas kļūdas, bet laika gaitā kļuvu par makšķernieku, kurš dara un mācās, nevis tikai vēro citus. Šajā rakstā centīšos apkopot pamatnoteikumus, kas veido manu veiksmes formulu, makšķerējot aukstā ūdenī sezonas sākumā. Aiziet!

 

Precīzs iemetiens

Un tūliņ atpakaļ uz mājām.
Foto no privātā arhīva

Uzreiz pateikšu, ka man nerūp metienu skaits copes vietā, galvenais ir trāpīt paredzētajā vietā kaut vai no desmitā mēģinājuma. Man vissvarīgākais ir just, ka mans svins ir pieskāries piemērotai grunts struktūrai. Es neizmantoju pavadas, kas paredzētas čoda stilam, tāpēc neapmakšķerēju vietas ar biezu dūņu vai gružu sanesumu. Manā gadījumā ir ideāli jānovieto montāža izvēlētajā pleķī, kura izmērs reizēm nepārsniedz pusmetru! Mana izvēle pavadām ir tendēta makšķerēšanai uz tīras grunts, tajā pašā laikā bieži vien šie cietie pleķi atrodas starp ūdenszālēm, tāpēc precīza iemetiena nozīme palielinās.

Ideālais iesācēja komplekts līdz 100 EUR. Kāti, spoles, pludiņi, āķi. Video bloga #2 epizode

Lai sasniegtu vēlamo precizitāti, es neko neizdomāju, bet daru to pašu, ko parastie karpu makšķernieki: klipsēju auklu, izveidoju uz tās atzīmes, atrodu orientieri pretējā krastā un savā sektorā – tur nav nekāda noslēpuma. Iespējams, ka galvenais makšķernieka precizitātes aspekts ir spēja pielāgot iemetiena tehniku atbilstoši ​​situācijai.

Vēlos atzīmēt, ka nekautrējos mācīties no zināmajiem Latvijas tālmetējiem. Es domāju, ja tu pazīsti kādu, kurš saprot šo tēmu, palūdz viņam sniegt tev pāris paraugstundu un izlabot kļūdas.

Rītausma darbībā.
Foto no privātā arhīva

Es izmantoju salīdzinoši vieglus kātus kombinācijā ar smagiem svina atsvariem vismaz trīs unces (parasti četras unces). Es neesmu tālmetējs, bet zinu savu robežu, un šajā diapazonā mana precizitāte ir vislabākā. Salīdzinoši vieglais makšķeres tests ļauj ne tikai izbaudīt zivju izvadīšanu, bet kombinācijā ar pieklājīgu atsvaru burtiski sajust montāžas pieskārienu gruntij. Protams, makšķerējot ķērājos vai starp ūdenszālēm, es dodu priekšroku stingrākiem makšķerkātiem, lai zivi varētu izvadīt forsējot.

Daži mēdz makšķerēt pēc iespējas tālāk, bet aizmirst par precizitāti. Arvien biežāk atklāju, ka, izvēloties makšķeres, karpu makšķernieki paļaujas uz metiena attālumu. Jāatceras, ka jo stingrāka makšķere, jo grūtāk precīzi iemest vidējās distancēs līdz 100 metriem.

Vēl viens neapstrīdami svarīgs aspekts ir pamatauklas ieklāšana. Pat ja esi precīzi novietojis montāžu paredzētajā vietā, līkumotā brīvā aukla, tautā dēvēta par dugu, var sabojāt visu prezentāciju.

Mani visvairāk pārsteidz tas, cik šausmīgi tā novietojas uz/virs grunts. Reizēm brīnies, kā vispār karpa pienāk pie tavām lamatām? Aukla bieži veido lielus leņķus, radot metriem atslābumu. Lai vismaz daļēji izvairītos no šīs pro­blēmas, rūpīgi jāstrādā ar marķieri, uzzīmējot ne tikai grunts raksturu, bet arī iegaumējot vietas ar ūdenszālēm, caur kurām var iziet makšķeraukla. Visvairāk jāizvairās no ūdenszālēm ceļā uz makšķerēšanas punktu. Ja iespējams, brauc ar laivu un izpēti sava sektora topogrāfiju sīkāk. Diemžēl ir ārkārtīgi grūti izvairīties no pamatauklas kūkumiem, it īpaši, ja makšķerē no krasta bez iespējas izmantot laivu.

Ēsmas un barošanas taktika

Nekad neesmu aizrāvies ar boilu rullēšanu, lai gan nešaubos, ka paša gatavoto boilu unikalitāte var nospēlēt lielu lomu. Kad tev nepatīk tas, kas atrodas veikala plauktos, izveido savu! Tomēr neviena ēsma nevar būt veiksmes garants.

Neaizmirsīsim, ka runa ir par makšķerēšanu aukstā ūdenī. Visizplatītākā taktika ir izmantot spilgtas atsevišķas ēsmas. Rodas jautājums, vai karpas piesaista ēsmas izskats vai tās smarža? Es uzskatu, ka dažās situācijās krāsa patiešām ir trigeris karpām. Piemēram, dienas laikā sasniedzamajā zonā redzi zivs iznācienus un iemet tur savu popapu montāžu. Pat duļķainā ūdenī spilgta peldošā boila stipri izcelsies no apkārtējās vides, intriģējot zivi.

Neskatoties uz to, vairumā gadījumu smarža joprojām ir galvenais veids, kā piesaistīt uzmanību. Turklāt naktī redzamība ir nulle. Bet neatkarīgi no tā, cik stipru smaržu izdala ēsma, tā ir jāaizmet piemērotā vietā. Nedomāju, ka karpa 30 un vairāk metru attālumā pametīs savu dzīvotni, lai izpētītu jaunu smaržu (ja tā to sasniegs). Protams, vienmēr ir izņēmumi, bet mani novērojumi liecina par labu precizitātei.

Atklāts paliek jautājums: kā karpa naktī atrod ēsmu, kurai nav nekādas smakas (plastmasa, putas)? Iespējams, tā pamana apgabalu ar ēsmu dienas laikā un nāk baroties naktī, kad jūtas droši. Bet tās ir tikai skaļas domas. Pēdējos gadus neesmu izticis bez kārbas ar baltām peldošām boilām (DynamiteBaits The Source). Ar tām sarežģītos apstākļos aukstā laikā esmu noķēris vairākas skaistas zivis, tāpēc varu droši tās ieteikt.

Source popapi.
Foto no privātā arhīva

Kopumā baltā krāsa šajā gadalaikā sevi parāda lieliski. Atceros, ka savulaik visi, arī es, makšķerēja ar dzeltenajiem popapiem, uzskatot tos par labāko izvēli. Bet, kad, makšķerējot aukstā ūdenī, nomainīju uz balto, pamanīju rezultātu uzlabošanos. Atkal – karpu makšķerēšanā nekas nevar būt viennozīmīgs. Runājot par barošanu, situācija ir daudz sarežģītāka. Īsumā atzīmēšu, ka makšķerēšana ar vientuļo ēsmu ir pēdējā makšķernieka domāšanas versija, kuru var pielietot, ja nesaproti, kas notiek ūdenstilpē. Tomēr, kad es nonāku nepazīstamā vietā, pēdējais variants pārvēršas par sākuma variantu. Kamēr neizjutīšu jaunos ūdeņus.

Pavisam nesen daži karpu makšķernieki ir sapratuši, ka zig-rig var izšaut pat ziemā. Iepriekš zig montāža tika uzskatīta par tīri vasaras izvēli, taču tas mainījās, kad viens no angļu topa makšķerniekiem februāra beigās/marta sākumā sāka ķert lielas trofejas ar parastu zig. Arī citi pārgāja uz to, un daudziem tas izdevās.

Kāpēc tas strādā ziemā? Ja paskatās uz zig-rig no cita leņķa, var saprast, ka tā joprojām ir tā pati spilgtā, vientuļā ēsma, kas uzstādīta vidējā/augšējā ūdens slānī, kur redzamība ir vēl labāka. Neko neatgādina?

 

Makšķerēšanas punktu atrašana

Ir laiks emocijām.
Foto no privātā arhīva. Publicitātes foto

Mazie, unikālie grunts laukumi piesaista lielas zivis.

Trofejas karpas labprāt barojas noteiktos ūdenstilpes apgabalos, kuru izmērs dažkārt ir pielīdzināms šķīvja izmēram. Pirms vairākiem gadiem noķēru savu lielāko karpu, tās svars bija 18,3 kg. Laiks bija drausmīgs. Kā jau ierasts, par iemeslu šādam triumfam bija īstais makšķerēšanas punkts, es burtiski noliku savu montāžu zivij uz ēdamgalda. Tas tika atrasts, pateicoties laik­ietilpīgai darbībai ar marķieri. Pēc tam tikai ar svinu (bez pavadiņas) veicu vēl vienu iemetienu un sajutu sitienu – cietu grunti. Izpētot tīro laukumu, sapratu, ka tā izmērs ir ap 30 cm. Pēc distances mērīšanas un orientieru izvēles jau ar sistēmu veicu iemetienus, lai atkal sajustu to cieto punktu, un tikai tad uzstādīju makšķeri uz statīva.

Nopelnīts loms.
Foto no privātā arhīva

Šis piemērs uzskatāmi parādīja, cik svarīgi ir atrast mazas, perspektīvas makšķerēšanas vietas. Šī iemesla dēļ es nesaprotu makšķerniekus, kuri vadās tikai pēc ārējām zīmēm.

Neslinko, analizē akvatoriju, un tas noteikti atmaksāsies!

Kur jauniešiem apgūt makšķerēšanas gudrības? Jauno mednieku nometne “Vanaga Acs”

Lielais Loms arī e-versijā
Saistītie raksti

Zivju ēdieni. 79 receptes, kas jāpamēģina

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Lašu un taimiņu cope Salacā! Mīnus četri šūpiņi un beigās smuks taimiņš
Ekskluzīvi 7. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 17. februāris, 2024
Aigars Garais
Skaties!
Skaties! Parcopi lv bļitkošanas kauss 2024
12. februāris, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video un foto. Vesela bute čuguna pannā
Ekskluzīvi 10. februāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Reportāža. Bēdīgākā makšķerēšanas izstāde pasaulē Fisch & Angel
Ekskluzīvi 30. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! 17 LAŠI UN TAIMIŅI Salaca 2024
26. janvāris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nav gaismas, nav zandartu. Madars Millers! “Ķeram lielo!” #29 epizode
Ekskluzīvi 23. janvāris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Kad lašiem jāpagaida, jāpievēršas zemledus makšķerēšanai!
Ekskluzīvi 12. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Foto un video! Vairāk zivju, vairāk džeku, vairāk sēriju! Copes seriāla “Līdaku ielenktie” 2. sezonas pirmizrāde
Speciālreportāža 3. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ezeri Latgalē tukši – nav zivju. Kāpēc? Atbild Māris Olte
19. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Vai makšķerniekus vajadzētu kontrolēt tik pat stingri kā medniekus! “Ķeram lielo!” #26 epizode
Ekskluzīvi 12. decembris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Padomājiet par tiem, kas mūs gaida mājās! Ledus ir bīstams! Jau daudzi copmaņi ielūzuši ledū
Ekskluzīvi 4. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
2600 litru degvielas, lai… iezīmētu līdakas un zandartus. “Ķeram lielo!” #25 epizode
Ekskluzīvi 28. novembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Īsts krokodils! Kādā privātā ūdenskrātuvē izdodas noķert 13,80 kg smagu līdaku
19. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mānekļa krāsa ķer makšķernieku vairāk nekā zivi – Kristiāns Godiņš. “Ķeram lielo!” #24 epizode
Ekskluzīvi 14. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Gribi uzsākt live tehnoloģiju copi? Lietas un padomi, kas jāņem vērā
Ekskluzīvi 3. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Kad ķer zandartus, bet pieķeras cits teju 15 kilogramīgs “milzis”
Ekskluzīvi 5. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nazis laivā nepieciešams pēc likuma! Anri Anaņins. “Ķeram lielo!” #23 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā zemūdens niršanas speciālisti attīra Daugavu
25. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Labākās copes vietas Latvijā zina ungāri un poļi? “Ķeram lielo!” #22 epizode
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Laiva, ar kura startē pasaules čempionātā – aprīkojums. Copes laivas #1
Ekskluzīvi 4. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video reportāža! Pasaules čempionāta pirmā diena. Mājas ūdeņi nebeidz audzināt
Ekskluzīvi 6. oktobris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Vai esat copējuši vēl sliktākos laikapstākļos? Pasaules čempionāta apbalvošana
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Visvieglākais un visbīstamākais veids, kā tikt pie trofejas līdakas. “Ķeram lielo!” #21 epizode
Ekskluzīvi 26. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Balvā 10 000 eiro! Predator Fishing Grand Tour 2023 apbalvošana
Ekskluzīvi 18. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā noķert vairāk zivju nekā citi. Kāda ir veiksmes atslēdziņa? Ķeram lielo #20
Ekskluzīvi 12. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Ja gribēsiet noķert zivis – noķersiet! Reportāža no festivāla “Minhauzens” copes disciplīnas
Ekskluzīvi 5. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā ķert 45 cm asarus? Edgars Deičmanis un Mārtiņš Tihanovs. “Ķeram lielo!” #19 epizode
Ekskluzīvi 29. augusts, 2023

Lasītākie