Makšķerēšana
Karpu makšķerēšana

Velns ir āķa detaļās0

Āķu almanahs 1. daļa

Ir ļoti daudz dažādu āķu modeļu, kas atšķirīgi funkcionē un ir paredzēti īpašiem mērķiem. Rak-stā tu uzzināsi, kas vispār ir āķis, kā tas tiek ražots, pēc kādiem principiem tas darbojas un kā pēc iespējas labāk izmantot katru modeli.

Aplūko jebkuru tiešsaistes veikalu vai pārlūko jebkuru karpu makšķerēšanas preču katalogu, un tu atradīsi reibinoši daudzveidīgus āķu modeļus. Daži no tiem ir izstrādāti īpaši noteiktiem mēr-ķiem, citi ievēro vispārpieņemtos standartus un ir piemēroti lielākajai daļai montāžu.

Izvēloties āķi, tev jāpaļaujas uz konkrēto montāžu, ēsmu, ūdenstilpi un grunts īpatnību, kuru ga-tavojies izmantot. Bet lielākā daļa karpinieku pilnībā nesaprot, kāpēc, piemēram, šāds cilpas iz-liekums ir vairāk piemērots Chod-rig, bet otrs – grimstošai ēsmai. Šajā rakstā es mēģināšu vienkāršā valodā izklāstīt, kas padara katru āķa modeli piemērotu noteiktam mērķim.

Ir kopīgi punkti, kas ir universāli visiem modeļiem. Sāksim ar to, ka visi karpu āķi ir izgatavoti no tērauda ar augstu oglekļa saturu. Process, pēc kura no vienkāršas stieples tiek iegūts āķis, pēc būtības ir līdzīgs maģiskajām pārvērtībām pasakās.

Āķa izturība tiek panākta, izmantojot divas procedūras. Pirmkārt, tā ir kalšana, pēc kuras āķis ir saplacināts gar stieples malām. Kalšana sablīvē metālu, tādējādi palielinot tā izturību. Tad seko rūdīšana. Šis process notiek, stingri ievērojot karsēšanas un dzesēšanas temperatūru. Rūdīša-na maina oglekļa molekulāro struktūru, pēc kuras tērauds kļūst stingrāks.

Jebkura, pat vismazākā kļūda rūdīšanas laikā radīs katastrofālas sekas āķim. Pārkaršana pa-darīs metālu trauslu, bet nepietiekami augsta temperatūra pretēji.

Lielākā daļa kvalitatīvo āķu ir izgatavoti Japānā, tāpat kā tie, ko redzi attēlos, kuri tika izgatavoti Gardner rūpnīcā uzlecošās saules zemē. Japāņi sasniedza ideālus rezultātus, apvienojot divus sarežģītus procesus.

Pēc karstajām vannām āķis nonāk pie ķīmiskās asināšanas. Šis process, bez šaubām, kļuva par vienu no lielākajiem sasniegumiem karpu makšķerēšanas aksesuāru ražošanā. Visbeidzot, pēdējā posmā āķis tiek pārklāts ar teflona apvalku vai cinkots (metāla pārklāšanas metode ar elektrolīzes palīdzību, lai aizsargātu to no apkārtējās vides ietekmes).

Āķu pārklājuma metodes pēdējos gados ir ievērojami attīstījušās. Katrai metodei ir savas priekšrocības un trūkumi. Galvanizācijas priekšrocības ir uzticamība un izturība. Turklāt šāds pārklājums notiek molekulārā līmenī, tāpēc āķa biezums nepalielinās, bet metāls kļūst spīdīgs, un to varētu uzskatīt par trūkumu.

Tomēr vispopulārākais ir teflona pārklājums. Lai arī tas pievieno pāris mikronus, tas ir matēts un, kā liecina testi, labāk iekļūst zivs kaulainajās lūpās. Kā ir ar karpu gaļīgajām lūpām? Uz šo jautā-jumu, kā arī daudziem citiem karpu makšķerēšanā nav precīzas atbildes.

Āķu formas un izmēri ir ļoti atšķirīgi, un tieši uz šīm atšķirībām mēs koncentrējamies šajā rakstā. Bet, pirms sākam runāt par īpašiem modeļiem, īpašām situācijām un montāžām, apskatīsim pamatprincipus, kas būtu jāzina katram makšķerniekam.

Āķa iespiešanās karpas lūpā pamatā atkarīga no leņķa, kādā ir āķa cilpa pret spicīti. Var skaidri redzēt, cik efektīvi āķis iekļūs lūpā, apskatot ieejas leņķi, kad cilpa atrodas uz līdzenas virsmas.

Ja leņķis ir pārāk liels, spicīte slīdēs pār lūpas virsmu, neveicot pareizu pieciršanos. Šo zelta likumu ražotāji izmanto plaša profila āķu ražošanā.

Lai samazinātu leņķi, tie ieliec gan spicīti, gan āķa cilpiņu uz iekšu. Sanāk, ka āķis, kuram platā profila dēļ bija liels leņķis, samazina to, ieliecot abus galus. Ir viegli uzminēt, ka, ja tieši pretēji – ir jāpalielina leņķis, tad cilpu vērš uz āru vai neieliec spicīti.

Paturiet prātā šo darbības pamatprincipu. Izmantojot to, jūs varat saprast jebkura āķa efektivitāti ar jebkuru montāžu. Tomēr radošumam nav robežu, jo kātiņa garums un forma var būt pilnīgi atšķirīgi.

Piemēram, daži ražotāji ne tikai ieliec spicīti, bet arī maina visa āķa gala leņķi, kas seko pēc kā-tiņa izliekuma. Nejauciet tikai, pirmajā gadījumā mēs apspriedām tikai spicītes līkumu (knābja formas), bet šeit jau ir mainīta visa āķa gala leņķis. Lai arī princips ir aptuveni vienāds – samazi-nāt leņķi starp spicīti un cilpu, tikai dažādos veidos.

Montāžu attīstība un skaita pieaugums, jaunu ēsmu parādīšanās deva stimulu jaunu āķu modeļu izveidošanai. Īpaši pārsteidzoši ir pēdējie desmit gadi, kuru laikā, veidojot īpašas formas āķus, radās pilnīgi jauni virzieni un uzlabojās arī to kvalitāte. Pat varētu teikt, ka to daudzveidība karpi-niekiem nedaudz sarežģī izvēli.

Tajā pašā laikā, izmantojot dažādus pavadu materiālus, montāžas siešanas metodes un, pats galvenais, termo caurulītes, tu vari likt vienam un tam pašam āķim darboties atšķirīgi.

Termo caurulītes gabala pievienošana uzlabo āķa darbu vairākos virzienos vienlaikus. Pēc ēs-mas izvēles termo caurulīte palīdz āķim ātrāk sagriezties un, pateicoties āķa kātiņa pagarināju-mam, dziļāk iecirsties karpas lūpā. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka materiāla elastība ļauj termo caurulītei izvadīšanas laikā izlīdzināties un tādējādi tieši uzturēt kontaktu ar āķi. Vēl viena svarī-ga termo caurulītes priekšrocība – āķa pagrieziena punkta nobīde. Kā jau minēts, termo caurulī-te pagarina kātiņu, tas nozīmē, ka tas vēl vairāk attālina sagriešanās punktu no āķa spicītes. Tas viss noved pie labākas āķa ieciršanās.

Karpinieku vidū lielu popularitāti ir ieguvuši āķi ar izliektu iegarenu kātiņu, tautā dēvēti par banā-niem. Šie āķi ir ārkārtīgi efektīvi, taču var ievērojami kaitēt zivīm. Āķa darbības princips ar termo caurulīti ir līdzīgs banāna principam, taču ir drošs zemūdens iedzīvotājiem.

Kopumā izliekto, ar garo kātiņu āķu temats ir viens no apspriestākajiem karpinieku vidū. Daudzi pieredzējuši karpinieki viegli atcerēsies laikus, kad šī tēma bija aktuālākā simtiem forumos. Daži secināja, ka kātiņa izliekums karpai rada mutes traumas, tāpēc tie tika aizliegti daudzās ūdenstilpēs.

Pēc vairākiem gadiem es arī sliecos domāt, ka šādi āķi var radīt nopietnu kaitējumu, it īpaši ma-zajām karpām, kas bieži krata galvu no vienas puses uz otru.

Āķa priekšgala izliekums rada ko līdzīgu konservbundžas attaisāmajam, kas atver karpas lūpu. Tā kā mazās zivis nav pilnībā nostiprinājušas lūpas, banāna lietošana var izraisīt sliktas sekas veselībai. Turklāt tu vienmēr vari izmantot termo caurulīti, kas atkārto šādu āķu mehāniku.

Saistītie raksti

Pirmajā daļā mēs izskatījām pamatinformāciju par āķiem, modeļiem, to darba principu un uzlabo-jumiem. Nākamajā numurā mēs centīsimies noskaidrot, kad un kādos apstākļos labāk ir izman-tot viena vai otra veida āķi.

Artūrs Šteinburgs

Abonē Lielo Lomu un uzzini aktuālo pirmais!!!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Pieci mānekļi, ar kuriem šogad vērts sākt sezonu. Iesaka Māris Auziņš
Ekskluzīvi 4 dienas
Lielais Loms
Makšķerēšana
Visa cope ir viens vienīgs eksperiments! Aigars Garais. “Ķeram lielo!” #35 epizode
Ekskluzīvi 23. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Spinnerbaiti, paštaisītas džiggalvas, čaterbaiti, reāllaika vadība eholotes sensoram
Ekskluzīvi 18. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Laivu un to aprīkojuma jaunumi un sezonas aktualitātes. Video bloga #24 epizode
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Pavasaris, upe, fīderis. Iesvētām Golden Catch kātu un testējam Trapper barības. Video blogs #23
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Zivis neķer māneklis, tās ķer rokas. Māris Klauze. “Ķeram lielo!” #34 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Pigori
Alex Crazy Fisherman: “Lielākais heiteris pagaidām ir no “Lielā loma” Arvis, kurš nekad nav šitai laivai pat blakus nostājies”
30. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Lašu un taimiņu cope Salacā! Mīnus četri šūpiņi un beigās smuks taimiņš
Ekskluzīvi 7. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 17. februāris, 2024
Aigars Garais
Skaties!
Skaties! Parcopi lv bļitkošanas kauss 2024
12. februāris, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video un foto. Vesela bute čuguna pannā
Ekskluzīvi 10. februāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Reportāža. Bēdīgākā makšķerēšanas izstāde pasaulē Fisch & Angel
Ekskluzīvi 30. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! 17 LAŠI UN TAIMIŅI Salaca 2024
26. janvāris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nav gaismas, nav zandartu. Madars Millers! “Ķeram lielo!” #29 epizode
Ekskluzīvi 23. janvāris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Kad lašiem jāpagaida, jāpievēršas zemledus makšķerēšanai!
Ekskluzīvi 12. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Foto un video! Vairāk zivju, vairāk džeku, vairāk sēriju! Copes seriāla “Līdaku ielenktie” 2. sezonas pirmizrāde
Speciālreportāža 3. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ezeri Latgalē tukši – nav zivju. Kāpēc? Atbild Māris Olte
19. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Vai makšķerniekus vajadzētu kontrolēt tik pat stingri kā medniekus! “Ķeram lielo!” #26 epizode
Ekskluzīvi 12. decembris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Padomājiet par tiem, kas mūs gaida mājās! Ledus ir bīstams! Jau daudzi copmaņi ielūzuši ledū
Ekskluzīvi 4. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
2600 litru degvielas, lai… iezīmētu līdakas un zandartus. “Ķeram lielo!” #25 epizode
Ekskluzīvi 28. novembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Īsts krokodils! Kādā privātā ūdenskrātuvē izdodas noķert 13,80 kg smagu līdaku
19. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mānekļa krāsa ķer makšķernieku vairāk nekā zivi – Kristiāns Godiņš. “Ķeram lielo!” #24 epizode
Ekskluzīvi 14. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Gribi uzsākt live tehnoloģiju copi? Lietas un padomi, kas jāņem vērā
Ekskluzīvi 3. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Kad ķer zandartus, bet pieķeras cits teju 15 kilogramīgs “milzis”
Ekskluzīvi 5. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nazis laivā nepieciešams pēc likuma! Anri Anaņins. “Ķeram lielo!” #23 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā zemūdens niršanas speciālisti attīra Daugavu
25. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Labākās copes vietas Latvijā zina ungāri un poļi? “Ķeram lielo!” #22 epizode
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Laiva, ar kura startē pasaules čempionātā – aprīkojums. Copes laivas #1
Ekskluzīvi 4. oktobris, 2023

Lasītākie