Makšķerēšana
Spiningošana

Praktisks padoms. Lielo mānekļu copi iesākot no krasta0

Matīss Lēnerts

Pēdējās spiningošanas sezonas pavadītas ar mikro mānekļiem, kas nav lielāki par 5 cm, makšķerējot nelielās upēs un dīķos, mēģinot pierunāt foreli, kas jau redzējusi visu krāsu paleti un formas. Vieglais spinings līdz 8 g ar 2500. izmēra spoli, līdz 0,4 pītā aukla. Gumijas, rotiņi, šūpiņi un vobleri. Viss notiek lēni un pārdomāti, lai neraisītu liekas kustības, piedomājot pie katra vadīšanas tempa, pauzes un kāpēc tieši šo mānekli un kāpēc tieši šodien.

Bet ir laiks ko kardināli pamainīt – tas ir, ķert uz lielajiem mānekļiem! Šīs domas griežas galvā jau labu laiku, ir laiks sākt! Kopā mēģināsim sākt no nulles, tālāk pastāstīšu, kā es gatavojos šim piedzīvojumam, ko esmu ieplānojis citādāku – tas ir, lielie mānekļi, spiningojot no krasta!

Ir pieejams daudz informācijas par šo tēmu, bet vai viss ir tik vienkārši kā – met un velc, centīšos saprast un padalīties savās pārdomās.

Pētu, kas ir BigBait jeb vienkārši lielie mānekļi, virs 15 cm, kāpēc ir tāds trok­snis ap šo tēmu sacelts, liekas, ka visi jau to dara, tāpat kā pirms vairākiem gadiem bija džerki, bet toreiz vēl lielās gumijas nebija tik populāras vai arī to nebija tik daudz, vai reklāma par vāju, vai šīs spiningošanas tehnikas sludinātājs.

Kāti visiem bija cieti spiningi ar kārtīgu vinču un 0,4 mm pīto auklu ar titāna pavadām. Atminos, ka toreiz fluorokarbons nebija vēl tik ļoti modē, jo principā džerkošanai nederēja – vairāk pinās, tāpēc pārsvarā izmantoja titāna pavadas. Liela daļa noteikti atceras, kā bija jādarbina džerki. Biju dzirdējis pat tad, kad izmantoja fīdera kātus bez mīkstajām spicītēm, lai seklos ezeros varētu veikt maksimāli tālus metienus. Interesanti, cik daudziem ir palicis šis inventārs, jo, lai makšķerētu ar lielām gumijām, jau prasās cits inventārs. Vai džerki vēl ir modē ? Vai arī līdaka vairs nereaģē uz šo mānekli? Varbūt tikai mums tā liekas, ka neņem vairs uz džerku un nu ir jāliek gumija?

Lai no krasta makšķerētu, tam ir jāsagatavojas, un ir lietas, kas būs jāievēro. Kas jāņem līdzi, kārtīgi jāpārdomā, jo laivā var paņemt līdzi visu, bet, dodoties gar ūdenstilpi, visu līdzi nepaņemsi. Jāatceras, ka viss smagums ir vēl jānēsā līdzi. Tātad – kas būtu jāņem un kā sagatavoties ērtai makšķerēšanai.

Spiningam jābūt ar jaudu, lai nogādātu mānekļus ūdenī, jāpiemeklē tāds, kas tiks galā ar izvēlētā mānekļa svaru, derēs jebkurš sava izvēlētā budžeta kāts, tikai jāsaprot, kādu spoli izvēlēsies – multiplikatoru vai bezinerces. Es esmu nolēmis izmantot bezinerces spoli, kurai, manuprāt, ir vairāk plusu, makšķerējot no krasta. Ar multiplikatoru tomēr ir jāpatrenējas, lai lieku reizi nesametas bārdas. Pats galvenais arguments, kuru uzskatu par primāro, ir metiena distance – ar bezinerces spoli tā būs tālāka, kas, makšķerējot no krasta, reizēm ir ļoti svarīgi, jo tādējādi varēs apmakšķerēt vairāk teritorijas. Ja labāk patīk makšķerēt ar multiplikatoru, tad jāizvēlas piemērots makšķeres tips – kastinga kāts, lai var uzstādīt spoli. Bezinerces spoli es izvēlēšos tādu, lai varu uztīt vismaz 100 m, labāk 150 m auklas 0,3 biezuma (jāskatās uz spoles kasetes, cik metrus attiecīgās auklas var uztīt).

Mērķējot uz liela izmēra zivi, auklas diametrs šeit būs svarīgs – no krasta būs jāsavalda zivi, lai neieiet mums nevēlamos ķērājos, kā arī no zālēm un lēpenēm būs drošāk izraut mānekli, un, pateicoties mānekļa svaram, metieni būs pietiekami tāli.

Kad spolei pamataukla ir izvēlēta, klāt vajadzēs fluorokarbona pavadiņas ar spēcīgu sakabi, es izvēlējos līdz 0,1 mm biezumā. Tās labāk ir jau mājās sasiet un paņemt līdzi gatavas, garākas par 1 m siet nevajadzētu, svarīgi ir mezgla galu apdedzināt ar šķiltavām, un izveidojas micīte, jo tāda biezuma fluorokarbons nesavelkas pietiekami un var izslīdēt. Vēl būtiski ir patrenēties siet mezglus, ar ko savienot pīto auklu un pavadiņu, tas var būt burkāns vai bloodknot, es izvēlos bloodknot un izmantoju jau ilgu laiku.

Makšķerējot no krasta, ļoti labi noderēs garāki zābaki – vai nu tie būtu brienamie, vai jau nopietns kombinezons, jo vienmēr atradīsies kāda peļķe, kurā iekāpt, un slapjām kājām staigāt nebūs patīkami, plus atradīsies laba vieta, līdz kurai varēs aizbrist pa ūdeni un apmakšķerēt vēl lielāku teritoriju, kur, no krasta metot, netiek klāt, tā ka brienamie zābaki vai kombinezons būs tikai priekšrocība.  Somā noteikti jāņem līdzi mutes atpletējs, tas vienmēr noder saudzīgai mānekļa atbrīvošanai. Labas stangas, lai izvilktu no rīkles mānekli, un knaibles, lai varam nokniebt āķi, kas ir zivs žaunu rajonā, lai lieki neizplēstu robu ar atskabargu, ja gribam atlaist trofeju un tikties atkal. Noderēs arī rezerves āķi un dimanta āķu asināmais, pāris svina vai volframa piles, ko pievienot pie sakabes, līdz 10 g, lai mūsu mānekli novadītu dziļākos ūdens sektoros.

Par kaujas instrumentiem izvēlējos Lucky John Kubira modeļus trīs dažādos izmēros 7”/15 cm, 9”/23 cm un GIANT modeli 10”/26 cm, cenas un kvalitātes attiecība ļoti augsta, kā arī krāsojumi visi izskatās zivīgi un līdakām patiks. Aprīkot ar āķiem neprasīs problēmas, turpat no Lucky John jau ir gatavi stingeri – āķi ar stiepļu sistēmu, ar kuriem viegli aprīkot mānekli. 15 cm gumijai derēs M izmēra sistēma, 23 cm paredzēti L izmēra, un 26 cm derēs XL modelis. Stipri zāļainām vai ķērāju pilnām vietām mānekļus var aprīkot ar ofseta āķiem.

Mānekļu vadīšana – monotoni, ar nelielām pauzēm vai arī viegli uzrāvieni ietīšanas procesā. Noderīgi ir pie krasta katru mānekli pārbaudīt – cik ātri grimst, tad, ieturot pauzes, būs orientieris, kā arī, kad māneklis iekrīt ūdenī, to var iegremdēt pēc iepriekšējās taktikas. Vadīt mānekli pa grunti nav nepieciešams, jo māneklis ir liels un tā siluets ir labi redzams, skatoties no lejas uz augšu.

Līdz sezonas atklāšanai palicis nedaudz, vieta jau ir izvēlēta, tā būs piejūras upe, kur esot labi lomi ar no jūras ienākušām līdakām, ūdens līmenis pagaidām ir augsts, un tas tikai pastiprina iespējas tikt pie labiem lomiem. Par to, kā gāja un ko secināju, pastāstīšu nākamajā reizē.

Saistītie raksti

Viss, kas jāzina par zandartu copi uz dzīvo. Aprīkojums, pieredze, ieteikumi. Video bloga #5 epizode

Labākās makšķerēšanas vietas Latvijā 2022

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Pieci mānekļi, ar kuriem šogad vērts sākt sezonu. Iesaka Māris Auziņš
Ekskluzīvi 8 stundas
Lielais Loms
Makšķerēšana
Visa cope ir viens vienīgs eksperiments! Aigars Garais. “Ķeram lielo!” #35 epizode
Ekskluzīvi 6 dienas
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Spinnerbaiti, paštaisītas džiggalvas, čaterbaiti, reāllaika vadība eholotes sensoram
Ekskluzīvi 18. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Laivu un to aprīkojuma jaunumi un sezonas aktualitātes. Video bloga #24 epizode
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Pavasaris, upe, fīderis. Iesvētām Golden Catch kātu un testējam Trapper barības. Video blogs #23
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Zivis neķer māneklis, tās ķer rokas. Māris Klauze. “Ķeram lielo!” #34 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Pigori
Alex Crazy Fisherman: “Lielākais heiteris pagaidām ir no “Lielā loma” Arvis, kurš nekad nav šitai laivai pat blakus nostājies”
30. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Lašu un taimiņu cope Salacā! Mīnus četri šūpiņi un beigās smuks taimiņš
Ekskluzīvi 7. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 17. februāris, 2024
Aigars Garais
Skaties!
Skaties! Parcopi lv bļitkošanas kauss 2024
12. februāris, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video un foto. Vesela bute čuguna pannā
Ekskluzīvi 10. februāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Reportāža. Bēdīgākā makšķerēšanas izstāde pasaulē Fisch & Angel
Ekskluzīvi 30. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! 17 LAŠI UN TAIMIŅI Salaca 2024
26. janvāris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nav gaismas, nav zandartu. Madars Millers! “Ķeram lielo!” #29 epizode
Ekskluzīvi 23. janvāris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Kad lašiem jāpagaida, jāpievēršas zemledus makšķerēšanai!
Ekskluzīvi 12. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Foto un video! Vairāk zivju, vairāk džeku, vairāk sēriju! Copes seriāla “Līdaku ielenktie” 2. sezonas pirmizrāde
Speciālreportāža 3. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ezeri Latgalē tukši – nav zivju. Kāpēc? Atbild Māris Olte
19. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Vai makšķerniekus vajadzētu kontrolēt tik pat stingri kā medniekus! “Ķeram lielo!” #26 epizode
Ekskluzīvi 12. decembris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Padomājiet par tiem, kas mūs gaida mājās! Ledus ir bīstams! Jau daudzi copmaņi ielūzuši ledū
Ekskluzīvi 4. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
2600 litru degvielas, lai… iezīmētu līdakas un zandartus. “Ķeram lielo!” #25 epizode
Ekskluzīvi 28. novembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Īsts krokodils! Kādā privātā ūdenskrātuvē izdodas noķert 13,80 kg smagu līdaku
19. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mānekļa krāsa ķer makšķernieku vairāk nekā zivi – Kristiāns Godiņš. “Ķeram lielo!” #24 epizode
Ekskluzīvi 14. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Gribi uzsākt live tehnoloģiju copi? Lietas un padomi, kas jāņem vērā
Ekskluzīvi 3. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Kad ķer zandartus, bet pieķeras cits teju 15 kilogramīgs “milzis”
Ekskluzīvi 5. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nazis laivā nepieciešams pēc likuma! Anri Anaņins. “Ķeram lielo!” #23 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā zemūdens niršanas speciālisti attīra Daugavu
25. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Labākās copes vietas Latvijā zina ungāri un poļi? “Ķeram lielo!” #22 epizode
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Laiva, ar kura startē pasaules čempionātā – aprīkojums. Copes laivas #1
Ekskluzīvi 4. oktobris, 2023

Lasītākie