Inventārs

Padomi! Kā izvēlēties kombinēto jeb granulēto barību copei un kā to lietot?0


Viens no barību veidiem.
Viens no barību veidiem.
Foto: SHUTTERSTOCK

Daudzi no jums droši vien ir dzirdējuši, ka pastāv tāda kā kombinētā jeb granulētā iebarojamā ēsma, jeb spēkbarība, jeb papildu barība, kuru mēs pazīstam vienkāršā valodā saucam par kombikormu, kas aizgūts no krievu vai, precīzāk būtu teikt, kirgīzu valodas комбикорм, latviski gan burtiskais tulkojums būtu barības maisījums.

Pat iesācējam makšķerniekam nebūs noslēpums, ka bez iebarošanas un zivīm pievilcīgas iebarojamās ēsmas nevar cerēt uz labu copi un atmiņā paliekošu lomu. Plānojot makšķerēšanas stratēģiju, jūsu personīgā slepenā recepte vai iegādātā ēsmas paciņa, kas ir specializēta noteiktam zivju veidam, nekad nebūs lieka un vairākumā gadījumu veicinās maksimālu makšķerēšanas panākumu.

Mūsdienu makšķerēšanas mākslas attīstības galvenajā virzienā šāda veida atpūtas un sporta cienītājiem nākas saskarties ar visplašāko veikalos piedāvāto ēsmu klāstu. Dažreiz pat profesionālim ir grūti izlemt par kompetentu piemērotu maisījumu izvēli attiecīgiem copes apstākļiem. Iebarojamās ēsmas bieži nākas kombinēt un pat miksēt, meklējot optimālo garšu, krāsu, sastāvdaļas un pat to frakciju lielumu. Iegādātās barības un to sastāvdaļas iztērē ievērojamu daļu no copei paredzētā budžeta, kas arī nav pēdējais faktors, meklējot demokrātiskāko cenu, bet ar ne mazāku barības efektivitāti.

Visparastākā granulētā zivju barība ir diezgan piemērota šāda veida iebarojamās ēsmas lomai un tiek uzskatīta par universālu pamatu mājās gatavotām iebarojamās ēsmas maisījumu pagatavošanai gan ar smaržvielām, gan bez un izmantošanai zivju iebarošanai bez jebkādām piedevām. Salīdzinoši zemās izmaksas un produkta plašā pieejamība ir padarījusi šo ēsmu no barības maisījuma copei par vienu no populārākajām ēsmām.

Tieši par šīm pielietošanas niansēm un šīs ēsmas sastāva pozitīvajiem aspektiem būs mans rakstiņš, ar kuru iepazīstoties, makšķernieks jaunā veidolā ar vēl lielāku entuziasma pakāpi turpinās lietot šo barību, lai sasniegtu personīgos panākumus makšķerēšanā.

Kombinētās barības sastāvs

Dažādas firmas piedāvā dažādas kombinētās barības, tāpēc to sastāvu nevar nosaukt par universālu un stabilu. Atkarībā no produkta ražotāja un tā mērķa maisījumi būtiski atšķiras viens no otra. Kopumā granulēto ēsmas sastāvu var raksturot kā ar noteiktiem uztura komponentiem sabalansētu produktu, kas labvēlīgi ietekmē ihtiofaunas pārstāvjus. Jauktajā sastāvā ietilpst ne tikai paši pārtikas komponenti, bet receptē ir iestrādāti un dozēti ar vitamīniem un dažādiem mikroelementiem, kas ietekmē zivju organisma paātrināto attīstību.
Lielākajā daļā gadījumu barības maisījuma ēsmas pamatā ir rīvmaize un dažādu graudaugu klijas. Neaizstājams un svarīgs preparātu komponents ir olbaltumvielas. Tas ir iekļauts barības maisījumos sojas pupu vai saulespuķu sēkliņu veidā. Komplekss, kas sastāv no 40–50 receptes elementiem, papildus uzskaitītajiem un obligātajiem produktiem satur maltus, sasmalcinātus pākšaugus, minerālu piedevas, miltus, dzīvnieku sastāvdaļas kaulu miltu veidā, kā arī maltas gliemežu čaulas. Pēc ķīmiskā sastāva uztura maisījumos ietilpst olbaltumvielas, aminoskābes, dzīvnieku un augu tauki, ogļhidrāti, vitamīnu komplekss, kā arī visa veida fermenti un premiksi, kas darbojas kā uztura bagātinātāji.
Barības kombinētas tā, lai mehāniskā daļa veicinātu zivju produkta patēriņa efektivitātes paaugstināšanos, kuras mērķis ir līdz minimumam samazināt rezervuāru paliekošos atlikumus. Tādējādi tiek ievērotas prasības attiecībā uz presēto granulu stiprību un blīvumu, barības laika optimālo šķīdību, kā arī to uzturvērtības un enerģētiskās vērtības līdzsvaru.

Zivju barošanas principi dīķos

Viens no visbiežāk tīrās kombinētās barības maisījuma izmantošanas gadījumiem ir makšķerēšana maksas dīķos. Šādās makšķerēšanas vietās ūdenskrātuvju iemītnieki ir pieraduši pie sabalansēta un regulāra uztura un viņiem nav nepieciešama specifiska barība ar atraktantu un citu ēstgribas stimulatoru klātbūtni. Makšķerniekam ir svarīgi pamanīt, ar kādu barību zivis tiek barotas un kāda tai ir frakcija, kā arī uzzināt konkrēto garduma pasniegšanas laiku. Zinot šāda veida informāciju, var veidot savu stratēģiju, nosakot barošanas punktus un, visticamāk, arī zivju barošanās laiku, tādējādi palielinot veiksmes iespējas.
Maksas dīķos zivis parasti barotas tiek agri no rīta, šim nolūkam izmantojot dažādu veidu barību, tostarp arī granulas – gan peldošās, gan arī grimstošās. Seklos dīķos zivis baro arī ar granulām, bet ir dīķi, kur granulas pirms izbarošanas zivīm samitrina. Lielajos zivju dīķos barošanai izmanto speciālas peldošās barotavas. Barības maisījuma nepieciešamo tilpumu jeb daudzumu nosaka pēc barības atlikuma pēc kontrollaika atzīmes. Zivīm barība nedrīkst visu dienu atrasties barotavā, tiek dots noteikts laiks, kurā piedāvātā barība ir jāapēd.
Lai to izdarītu, grunts augsne tiek paņemta ar speciālu ķeseli, analizējot barības paliekas un pielāgojot tās padeves daudzumu nākamajai dienai. Maksas dīķos īpaši efektīvi ķeras karpas, iebarojot kombinēto barību vasarā. Karpas ātri pierod pie sastāva un pastāvīgās barošanas vietas, un pat pie noteikta laika.

Svarīgi!

Maksas dīķiem raksturīgas cikliskas copes, kura maksimums iekrīt barošanas stundās.
Pēc šī laika posma seko ilgstoša, apmēram 4–5 stundu bezcopes pauze, pēc kuras var rēķināties, ka atpūtušās un jau izsalkušās zivs aktivitātes atkal atjaunosies, piedāvājot zivīm jau pārbaudīto barību un pievilinot tās uz makšķerēšanas vietu.

Svarīgi!

Galvenais, lai barība būtu svaiga, tā nedrīkst būt saskābusi vai vēl ļaunāk – sarūgusi un, protams, bez pelējuma pazīmēm.
Nereti copmaņi, taupot naudu, pagājušā reizē neizlietoto barību jau samitrinātu ieliek spainītī, uzliek vāciņu un noglabā tumšā vietā, labākajā gadījumā ieliekot to ledusskapī, tas radīs pretēju efektu, atbaidot lomu, ar vienu vārdu sakot, zivīm jāpiedāvā svaiga barība.

Iebarojamās ēsmas pagatavošana no kombinētās zivju barības maisījuma

Sagatavot iebarojamo ēsmu no kombinētās barības maisījuma ir pavisam vienkārši, taču pagatavošanas metode būs atkarīga no maisījuma veida. Tātad no granulētā produkta jūs varat pilnībā uzklāt bagātīgu barošanas galdu bez jebkāda veida piedevām, pakāpeniski piemetot vēl barību, tādējādi noturot zivis vienuviet.
Mēs jau esam pieradinājuši zivis pie dažādām smaržām un garšām. Atkarībā no makšķerēšanas sezonas iebarojamai ēsmai tiek pievienotas dažādas garšvielas vai papildu sastāvdaļas. Ideāli, ja barības pamatmasai ir iespējams pievienot sasmalcinātus graudus un (vai) zirņus, vēl var piejaukt klāt arī kaut ko no dzīvnieku valsts, piemēram, sasmalcinātas sliekas, baltos gaļas tārpus vai pat motili un pēc granulu samitrināšanas veidot apelsīna lieluma barības pikas un ķerties pie pašas makšķerēšanas. Atkarībā no barības prasībām un makšķerēšanas apstākļiem maisījumus var atšķaidīt ar zemi, māliem un smiltīm. Galvenais ir rūpīgi sajaukt visas sastāvdaļas.

Svarīgi!

Makšķerēšanas praksē ir pierādīts, ka jebkuras ēsmas maisījumu mitrināšana jāveic ar ūdeni no ūdenskrātuves, nevis ar krāna ūdeni, turklāt ūdens jāpievieno nelielām devām.
Bieži vien mūsu makšķernieki atrod kādu savu rozīnīti īpašu garšu vai atraktantu veidā, kas stimulē zivju aktivitātes vienā vai otrā ūdenskrātuvē. Aromātisko piedevu izmantošanas nianses tiek analizētas, makšķerējot katrā atsevišķā ūdenskrātuvē, atzīmējot iespējas, kas ir efektīvākas copes ziņā, un pēc tam tās pastāvīgi izmanto. Galu galā jūsu mājās gatavotajām ēsmām vajadzētu būt zivīm pievilcīgākām nekā meistara parastajai barībai un ātri pievilināt zivis līdz medību vietai.

Kombinētās barības iebarojamās ēsmas

Foto: SHUTTERSTOCK

Zivju kombinētie maisījumi ir ļoti līdzīgi putnu barībai. Nereti copmaņi izmanto arī putnu barību, piemēram, granulēto barību, kas paredzēta vistu barošanai. Lielā mērā tie ir kaut kur līdzīgi, apmēram 15–20 mm gari, cilindriski, kuru diametrs ir 5–7 mm.
Izvēloties šāda izmēra kombinētās barības maisījumus, var izmantot dažādās kombinācijās, piemēram, ķerot uz mata sistēmas. Šādi iespējams ķert daudzas karpu dzimtas zivis. Praktiski granulas jeb kā karpu makšķernieki tās sauc – pelletes – pazīstamas jau. Šo ēsmu ražotāji, lai atvieglotu makšķernieku dzīvi, bez parasto cilindru ražošanas piedāvā arī granulas ar īpašām montāžas atverēm, kas ļauj granulu izmantot ne tikai mata sistēmā, bet arī uzspraust uz āķa klasiskā veidā.
Sausās granulas un smalkās frakcijas maisījumus samitrina ar ūdeni vai vēl labāk būtu samitrināt ar kādu no eļļām, piemēram, saulespuķu eļļu. Pakāpeniski iespējams iegūtai masai pievienot vēlamās smaržvielas, protams, ja tādas ir nepieciešamas. Pieredzējuši copmaņi lēš, ka ar aromātiskām piedevām aizrauties nevajag, dažkārt pievienojot dažādo smaržas buķeti, mēs visu tikai sabojājam. Ir brīži, kad iebarojamā ēsma ir jāietonē vēlamajā krāsā, atbilstošiem makšķerēšanas apstākļiem. Nu ko, barības masa ir sabiezējusi, un varam veidot iebarošanas bumbiņas vai arī iepildīt savās barotavās. Citi copmaņi seklās un, kā viņi paši apgalvo, pārbaudītās vietās granulas izkaisa tāpat vien. Jā, viena daļa tiks zivju apēsta, bet lielākā daļa vienkārši saguls un zivis par tām vispār neko neuzzinās. Uzskatu, ka tas nav īpaši pareizi, jo seklajās vietās noteikti ir biezs dūņu slānis. Laikam seklajās vietās tomēr lietderīgāk ir izmantot vieglās barotavas.
Esmu dzirdējis par atjautīgajiem makšķerniekiem, kas no granulām veido boi­las, kas ir īpaši iecienītas karpu makšķerēšanā. No elastīgā maisījuma izrullē dažāda diametra bumbiņas, pēc tam tās pakļauj termiskai apstrādei, īsu brīdi vāra eļļā vai ūdenī un tad ilgāku brīdi žāvē istabas temperatūrā. Iegūtajam produktam ir ilgs glabāšanas laiks, un tas pēc saviem parametriem neatšķiras no rūpnieciski gatavotām boilām. Protams, šīs boilas var gatavot ar dažādām smaržām, garšām un dažādās krāsās.

Kombinētās jeb granulētās barības priekšrocības

Klasiska dīķu barība, ar kurām saimnieki baro savas zivis.
Foto: SHUTTERSTOCK

Nav šaubu, ka zivju kombinētajiem barības maisījumiem ir vairākas būtiskas priekšrocības un neapstrīdamas priekšrocības pat salīdzinājumā ar iegādātajām profesionālajām iebarošanas ēsmām. Salīdzinot cenas parametru, jo tās ir ievērojami lētākas, kas mūsdienās, manuprāt, ir ļoti svarīgi.
Dažkārt makšķerniekam pat nav jāpieliek pūles, lai no šī produkta pagatavotu iebarojamo ēsmu vai kā ēsmu izmantojot rūpnīcas versiju. Bieži vien mazāk pieredzējuši makšķernieki, kas brauc vienkārši atpūsties vai atzīmēt kādu sev zināmu dienu uz maksas dīķi, un veiksmīgi tiek pie loma. Kas uzreiz arī tiek pagatavots svētku galdam.
Barības granulētais maisījums gatavots no līdzsvarota, bet barojoša sastāva, kas stimulē zivju augšanu un rosina tām apetīti. Šī barība lieti noder iebarojamās ēsmas pagatavošanai brekšu, karpu un citu miermīlīgo zivju makšķerēšanai. Latvijas veikalos ir atrodamas arī granulas, kas ir paredzētas arī asaru un foreļu makšķerēšanai, esmu pat dzirdējis, ka ir speciālas granulas samu pievilināšanai. Tātad kā vienu no svarīgākajiem granulētās barības maisījumu izmantošanas aspektiem vēlos atzīmēt to piemērotību pamatmasas pagatavošanai mājās.
Parasti ir pilnīgi vienalga, kādi ir iebarojamās ēsmas sastāvā nepieciešamie mikroelementi un uztura bagātinātāji, bet granulētās barībās ir visas nepieciešamās šīs kategorijas sastāvdaļas. Makšķerniekam atliek vien šai ēsmai pievienot kādu pievilcīgu dzīvnieku komponentu, atraktantus un, ja nepieciešams, tad arī krāsvielas, un izvēlētajā makšķerēšanas punktā var sākt ēsmas galda uzklāšanu zivīm.

Vai copes aprīkojumam ir nozīme? Kādu aprīkojumu izvēlas Arvis Ančevskis un Arturs Zabors

Zivju ēdieni. 79 receptes, kas jāpamēģina

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Makšķerēšana
Visa cope ir viens vienīgs eksperiments! Aigars Garais. “Ķeram lielo!” #35 epizode
Ekskluzīvi 8 stundas
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Spinnerbaiti, paštaisītas džiggalvas, čaterbaiti, reāllaika vadība eholotes sensoram
Ekskluzīvi 5 dienas
Lielais Loms
Inventārs
Laivu un to aprīkojuma jaunumi un sezonas aktualitātes. Video bloga #24 epizode
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Pavasaris, upe, fīderis. Iesvētām Golden Catch kātu un testējam Trapper barības. Video blogs #23
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Zivis neķer māneklis, tās ķer rokas. Māris Klauze. “Ķeram lielo!” #34 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Pigori
Alex Crazy Fisherman: “Lielākais heiteris pagaidām ir no “Lielā loma” Arvis, kurš nekad nav šitai laivai pat blakus nostājies”
30. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Lašu un taimiņu cope Salacā! Mīnus četri šūpiņi un beigās smuks taimiņš
Ekskluzīvi 7. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 17. februāris, 2024
Aigars Garais
Skaties!
Skaties! Parcopi lv bļitkošanas kauss 2024
12. februāris, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video un foto. Vesela bute čuguna pannā
Ekskluzīvi 10. februāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Reportāža. Bēdīgākā makšķerēšanas izstāde pasaulē Fisch & Angel
Ekskluzīvi 30. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! 17 LAŠI UN TAIMIŅI Salaca 2024
26. janvāris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nav gaismas, nav zandartu. Madars Millers! “Ķeram lielo!” #29 epizode
Ekskluzīvi 23. janvāris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Kad lašiem jāpagaida, jāpievēršas zemledus makšķerēšanai!
Ekskluzīvi 12. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Foto un video! Vairāk zivju, vairāk džeku, vairāk sēriju! Copes seriāla “Līdaku ielenktie” 2. sezonas pirmizrāde
Speciālreportāža 3. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ezeri Latgalē tukši – nav zivju. Kāpēc? Atbild Māris Olte
19. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Vai makšķerniekus vajadzētu kontrolēt tik pat stingri kā medniekus! “Ķeram lielo!” #26 epizode
Ekskluzīvi 12. decembris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Padomājiet par tiem, kas mūs gaida mājās! Ledus ir bīstams! Jau daudzi copmaņi ielūzuši ledū
Ekskluzīvi 4. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
2600 litru degvielas, lai… iezīmētu līdakas un zandartus. “Ķeram lielo!” #25 epizode
Ekskluzīvi 28. novembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Īsts krokodils! Kādā privātā ūdenskrātuvē izdodas noķert 13,80 kg smagu līdaku
19. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mānekļa krāsa ķer makšķernieku vairāk nekā zivi – Kristiāns Godiņš. “Ķeram lielo!” #24 epizode
Ekskluzīvi 14. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Gribi uzsākt live tehnoloģiju copi? Lietas un padomi, kas jāņem vērā
Ekskluzīvi 3. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Kad ķer zandartus, bet pieķeras cits teju 15 kilogramīgs “milzis”
Ekskluzīvi 5. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nazis laivā nepieciešams pēc likuma! Anri Anaņins. “Ķeram lielo!” #23 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā zemūdens niršanas speciālisti attīra Daugavu
25. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Labākās copes vietas Latvijā zina ungāri un poļi? “Ķeram lielo!” #22 epizode
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Laiva, ar kura startē pasaules čempionātā – aprīkojums. Copes laivas #1
Ekskluzīvi 4. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video reportāža! Pasaules čempionāta pirmā diena. Mājas ūdeņi nebeidz audzināt
Ekskluzīvi 6. oktobris, 2023

Lasītākie