Inventārs

Kombinētā barība zivīm0


Viens no barību veidiem.
Viens no barību veidiem.
Foto: SHUTTERSTOCK

Kā izvēlēties kombinēto jeb granulēto barību copei un kā to lietot.

 

Daudzi no jums droši vien ir dzirdējuši, ka pastāv tāda kā kombinētā jeb granulētā iebarojamā ēsma, jeb spēkbarība, jeb papildu barība, kuru mēs pazīstam vienkāršā valodā saucam par kombikormu, kas aizgūts no krievu vai, precīzāk būtu teikt, kirgīzu valodas комбикорм, latviski gan burtiskais tulkojums būtu barības maisījums.

Pat iesācējam makšķerniekam nebūs noslēpums, ka bez iebarošanas un zivīm pievilcīgas iebarojamās ēsmas nevar cerēt uz labu copi un atmiņā paliekošu lomu. Plānojot makšķerēšanas stratēģiju, jūsu personīgā slepenā recepte vai iegādātā ēsmas paciņa, kas ir specializēta noteiktam zivju veidam, nekad nebūs lieka un vairākumā gadījumu veicinās maksimālu makšķerēšanas panākumu.

Mūsdienu makšķerēšanas mākslas attīstības galvenajā virzienā šāda veida atpūtas un sporta cienītājiem nākas saskarties ar visplašāko veikalos piedāvāto ēsmu klāstu. Dažreiz pat profesionālim ir grūti izlemt par kompetentu piemērotu maisījumu izvēli attiecīgiem copes apstākļiem. Iebarojamās ēsmas bieži nākas kombinēt un pat miksēt, meklējot optimālo garšu, krāsu, sastāvdaļas un pat to frakciju lielumu. Iegādātās barības un to sastāvdaļas iztērē ievērojamu daļu no copei paredzētā budžeta, kas arī nav pēdējais faktors, meklējot demokrātiskāko cenu, bet ar ne mazāku barības efektivitāti.

Visparastākā granulētā zivju barība ir diezgan piemērota šāda veida iebarojamās ēsmas lomai un tiek uzskatīta par universālu pamatu mājās gatavotām iebarojamās ēsmas maisījumu pagatavošanai gan ar smaržvielām, gan bez un izmantošanai zivju iebarošanai bez jebkādām piedevām. Salīdzinoši zemās izmaksas un produkta plašā pieejamība ir padarījusi šo ēsmu no barības maisījuma copei par vienu no populārākajām ēsmām.

Tieši par šīm pielietošanas niansēm un šīs ēsmas sastāva pozitīvajiem aspektiem būs mans rakstiņš, ar kuru iepazīstoties, makšķernieks jaunā veidolā ar vēl lielāku entuziasma pakāpi turpinās lietot šo barību, lai sasniegtu personīgos panākumus makšķerēšanā.

 

Kombinētās barības sastāvs

Dažādas firmas piedāvā dažādas kombinētās barības, tāpēc to sastāvu nevar nosaukt par universālu un stabilu. Atkarībā no produkta ražotāja un tā mērķa maisījumi būtiski atšķiras viens no otra. Kopumā granulēto ēsmas sastāvu var raksturot kā ar noteiktiem uztura komponentiem sabalansētu produktu, kas labvēlīgi ietekmē ihtiofaunas pārstāvjus. Jauktajā sastāvā ietilpst ne tikai paši pārtikas komponenti, bet receptē ir iestrādāti un dozēti ar vitamīniem un dažādiem mikroelementiem, kas ietekmē zivju organisma paātrināto attīstību.

Lielākajā daļā gadījumu barības maisījuma ēsmas pamatā ir rīvmaize un dažādu graudaugu klijas. Neaizstājams un svarīgs preparātu komponents ir olbaltumvielas. Tas ir iekļauts barības maisījumos sojas pupu vai saulespuķu sēkliņu veidā. Komplekss, kas sastāv no 40–50 receptes elementiem, papildus uzskaitītajiem un obligātajiem produktiem satur maltus, sasmalcinātus pākšaugus, minerālu piedevas, miltus, dzīvnieku sastāvdaļas kaulu miltu veidā, kā arī maltas gliemežu čaulas. Pēc ķīmiskā sastāva uztura maisījumos ietilpst olbaltumvielas, aminoskābes, dzīvnieku un augu tauki, ogļhidrāti, vitamīnu komplekss, kā arī visa veida fermenti un premiksi, kas darbojas kā uztura bagātinātāji.

Barības kombinētas tā, lai mehāniskā daļa veicinātu zivju produkta patēriņa efektivitātes paaugstināšanos, kuras mērķis ir līdz minimumam samazināt rezervuāru paliekošos atlikumus. Tādējādi tiek ievērotas prasības attiecībā uz presēto granulu stiprību un blīvumu, barības laika optimālo šķīdību, kā arī to uzturvērtības un enerģētiskās vērtības līdzsvaru.

 

Zivju barošanas principi dīķos

Viens no visbiežāk tīrās kombinētās barības maisījuma izmantošanas gadījumiem ir makšķerēšana maksas dīķos. Šādās makšķerēšanas vietās ūdenskrātuvju iemītnieki ir pieraduši pie sabalansēta un regulāra uztura un viņiem nav nepieciešama specifiska barība ar atraktantu un citu ēstgribas stimulatoru klātbūtni. Makšķerniekam ir svarīgi pamanīt, ar kādu barību zivis tiek barotas un kāda tai ir frakcija, kā arī uzzināt konkrēto garduma pasniegšanas laiku. Zinot šāda veida informāciju, var veidot savu stratēģiju, nosakot barošanas punktus un, visticamāk, arī zivju barošanās laiku, tādējādi palielinot veiksmes iespējas.

Maksas dīķos zivis parasti barotas tiek agri no rīta, šim nolūkam izmantojot dažādu veidu barību, tostarp arī granulas – gan peldošās, gan arī grimstošās. Seklos dīķos zivis baro arī ar granulām, bet ir dīķi, kur granulas pirms izbarošanas zivīm samitrina. Lielajos zivju dīķos barošanai izmanto speciālas peldošās barotavas. Barības maisījuma nepieciešamo tilpumu jeb daudzumu nosaka pēc barības atlikuma pēc kontrollaika atzīmes. Zivīm barība nedrīkst visu dienu atrasties barotavā, tiek dots noteikts laiks, kurā piedāvātā barība ir jāapēd.

Lai to izdarītu, grunts augsne tiek paņemta ar speciālu ķeseli, analizējot barības paliekas un pielāgojot tās padeves daudzumu nākamajai dienai. Maksas dīķos īpaši efektīvi ķeras karpas, iebarojot kombinēto barību vasarā. Karpas ātri pierod pie sastāva un pastāvīgās barošanas vietas, un pat pie noteikta laika.

 

Svarīgi!

Maksas dīķiem raksturīgas cikliskas copes, kura maksimums iekrīt barošanas stundās.

Pēc šī laika posma seko ilgstoša, apmēram 4–5 stundu bezcopes pauze, pēc kuras var rēķināties, ka atpūtušās un jau izsalkušās zivs aktivitātes atkal atjaunosies, piedāvājot zivīm jau pārbaudīto barību un pievilinot tās uz makšķerēšanas vietu.

 

Svarīgi!

Galvenais, lai barība būtu svaiga, tā nedrīkst būt saskābusi vai vēl ļaunāk – sarūgusi un, protams, bez pelējuma pazīmēm.

Nereti copmaņi, taupot naudu, pagājušā reizē neizlietoto barību jau samitrinātu ieliek spainītī, uzliek vāciņu un noglabā tumšā vietā, labākajā gadījumā ieliekot to ledusskapī, tas radīs pretēju efektu, atbaidot lomu, ar vienu vārdu sakot, zivīm jāpiedāvā svaiga barība.

 

Iebarojamās ēsmas pagatavošana no kombinētās zivju barības maisījuma

Sagatavot iebarojamo ēsmu no kombinētās barības maisījuma ir pavisam vienkārši, taču pagatavošanas metode būs atkarīga no maisījuma veida. Tātad no granulētā produkta jūs varat pilnībā uzklāt bagātīgu barošanas galdu bez jebkāda veida piedevām, pakāpeniski piemetot vēl barību, tādējādi noturot zivis vienuviet.

Mēs jau esam pieradinājuši zivis pie dažādām smaržām un garšām. Atkarībā no makšķerēšanas sezonas iebarojamai ēsmai tiek pievienotas dažādas garšvielas vai papildu sastāvdaļas. Ideāli, ja barības pamatmasai ir iespējams pievienot sasmalcinātus graudus un (vai) zirņus, vēl var piejaukt klāt arī kaut ko no dzīvnieku valsts, piemēram, sasmalcinātas sliekas, baltos gaļas tārpus vai pat motili un pēc granulu samitrināšanas veidot apelsīna lieluma barības pikas un ķerties pie pašas makšķerēšanas. Atkarībā no barības prasībām un makšķerēšanas apstākļiem maisījumus var atšķaidīt ar zemi, māliem un smiltīm. Galvenais ir rūpīgi sajaukt visas sastāvdaļas.

 

Svarīgi!

Makšķerēšanas praksē ir pierādīts, ka jebkuras ēsmas maisījumu mitrināšana jāveic ar ūdeni no ūdenskrātuves, nevis ar krāna ūdeni, turklāt ūdens jāpievieno nelielām devām.

Bieži vien mūsu makšķernieki atrod kādu savu rozīnīti īpašu garšu vai atraktantu veidā, kas stimulē zivju aktivitātes vienā vai otrā ūdenskrātuvē. Aromātisko piedevu izmantošanas nianses tiek analizētas, makšķerējot katrā atsevišķā ūdenskrātuvē, atzīmējot iespējas, kas ir efektīvākas copes ziņā, un pēc tam tās pastāvīgi izmanto. Galu galā jūsu mājās gatavotajām ēsmām vajadzētu būt zivīm pievilcīgākām nekā meistara parastajai barībai un ātri pievilināt zivis līdz medību vietai.

 

Kombinētās barības iebarojamās ēsmas

Foto: SHUTTERSTOCK

Zivju kombinētie maisījumi ir ļoti līdzīgi putnu barībai. Nereti copmaņi izmanto arī putnu barību, piemēram, granulēto barību, kas paredzēta vistu barošanai. Lielā mērā tie ir kaut kur līdzīgi, apmēram 15–20 mm gari, cilindriski, kuru diametrs ir 5–7 mm.

Izvēloties šāda izmēra kombinētās barības maisījumus, var izmantot dažādās kombinācijās, piemēram, ķerot uz mata sistēmas. Šādi iespējams ķert daudzas karpu dzimtas zivis. Praktiski granulas jeb kā karpu makšķernieki tās sauc – pelletes – pazīstamas jau. Šo ēsmu ražotāji, lai atvieglotu makšķernieku dzīvi, bez parasto cilindru ražošanas piedāvā arī granulas ar īpašām montāžas atverēm, kas ļauj granulu izmantot ne tikai mata sistēmā, bet arī uzspraust uz āķa klasiskā veidā.

Sausās granulas un smalkās frakcijas maisījumus samitrina ar ūdeni vai vēl labāk būtu samitrināt ar kādu no eļļām, piemēram, saulespuķu eļļu. Pakāpeniski iespējams iegūtai masai pievienot vēlamās smaržvielas, protams, ja tādas ir nepieciešamas. Pieredzējuši copmaņi lēš, ka ar aromātiskām piedevām aizrauties nevajag, dažkārt pievienojot dažādo smaržas buķeti, mēs visu tikai sabojājam. Ir brīži, kad iebarojamā ēsma ir jāietonē vēlamajā krāsā, atbilstošiem makšķerēšanas apstākļiem. Nu ko, barības masa ir sabiezējusi, un varam veidot iebarošanas bumbiņas vai arī iepildīt savās barotavās. Citi copmaņi seklās un, kā viņi paši apgalvo, pārbaudītās vietās granulas izkaisa tāpat vien. Jā, viena daļa tiks zivju apēsta, bet lielākā daļa vienkārši saguls un zivis par tām vispār neko neuzzinās. Uzskatu, ka tas nav īpaši pareizi, jo seklajās vietās noteikti ir biezs dūņu slānis. Laikam seklajās vietās tomēr lietderīgāk ir izmantot vieglās barotavas.

Esmu dzirdējis par atjautīgajiem makšķerniekiem, kas no granulām veido boi­las, kas ir īpaši iecienītas karpu makšķerēšanā. No elastīgā maisījuma izrullē dažāda diametra bumbiņas, pēc tam tās pakļauj termiskai apstrādei, īsu brīdi vāra eļļā vai ūdenī un tad ilgāku brīdi žāvē istabas temperatūrā. Iegūtajam produktam ir ilgs glabāšanas laiks, un tas pēc saviem parametriem neatšķiras no rūpnieciski gatavotām boilām. Protams, šīs boilas var gatavot ar dažādām smaržām, garšām un dažādās krāsās.

 

Kombinētās jeb granulētās barības priekšrocības

Klasiska dīķu barība, ar kurām saimnieki baro savas zivis.
Foto: SHUTTERSTOCK

Nav šaubu, ka zivju kombinētajiem barības maisījumiem ir vairākas būtiskas priekšrocības un neapstrīdamas priekšrocības pat salīdzinājumā ar iegādātajām profesionālajām iebarošanas ēsmām. Salīdzinot cenas parametru, jo tās ir ievērojami lētākas, kas mūsdienās, manuprāt, ir ļoti svarīgi.

Dažkārt makšķerniekam pat nav jāpieliek pūles, lai no šī produkta pagatavotu iebarojamo ēsmu vai kā ēsmu izmantojot rūpnīcas versiju. Bieži vien mazāk pieredzējuši makšķernieki, kas brauc vienkārši atpūsties vai atzīmēt kādu sev zināmu dienu uz maksas dīķi, un veiksmīgi tiek pie loma. Kas uzreiz arī tiek pagatavots svētku galdam.

Barības granulētais maisījums gatavots no līdzsvarota, bet barojoša sastāva, kas stimulē zivju augšanu un rosina tām apetīti. Šī barība lieti noder iebarojamās ēsmas pagatavošanai brekšu, karpu un citu miermīlīgo zivju makšķerēšanai. Latvijas veikalos ir atrodamas arī granulas, kas ir paredzētas arī asaru un foreļu makšķerēšanai, esmu pat dzirdējis, ka ir speciālas granulas samu pievilināšanai. Tātad kā vienu no svarīgākajiem granulētās barības maisījumu izmantošanas aspektiem vēlos atzīmēt to piemērotību pamatmasas pagatavošanai mājās.

Parasti ir pilnīgi vienalga, kādi ir iebarojamās ēsmas sastāvā nepieciešamie mikroelementi un uztura bagātinātāji, bet granulētās barībās ir visas nepieciešamās šīs kategorijas sastāvdaļas. Makšķerniekam atliek vien šai ēsmai pievienot kādu pievilcīgu dzīvnieku komponentu, atraktantus un, ja nepieciešams, tad arī krāsvielas, un izvēlētajā makšķerēšanas punktā var sākt ēsmas galda uzklāšanu zivīm.

 

Raivo Skrastiņš

LA.lv
LielaisLoms.eu aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Aktualitātes
Kāpēc rekords ir jānosit? Kādi ir rekorda reģistrēšanas standarti makšķerēšanā. Raidījumā “Zaļais stūris”
Speciālreportāža 16 stundas
Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties! No deviņiem vakarā līdz septiņiem rītā. Reportāža no Tumsas kausa
Speciālreportāža 3 dienas
Lielais Loms
Skaties!
Raivis Trečaks: “Zinātne ap karpu makšķerēšanu mani aizrāva”. “Sarunas laivā” #3 epizode
Ekskluzīvi 3. augusts, 2022
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Arvis Ančevskis ziņo no Latvijas Čempionāta spiningošanā no laivām bērniem un jauniešiem
Ekskluzīvi Nedēļa
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mārtiņa Zeltiņa 21,6 kg karpa. Rekords, kas apsolīts “labākos medību laukos” aizgājušam draugam
Speciālreportāža 30. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Dilemma! Noķerta 21,6 kg karpa, iespējams Latvijas rekords. To atlaist vai izplēst zvīņas?
Speciālreportāža 28. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Skaties! Par ētiku, trofejām un svina aizliegumu copē! Copmanis ciemos pie medniekiem
Ekskluzīvi 27. jūlijs, 2022
Arvis Ančevskis
Receptes
Kā izgriezt zandarta fileju? Praktisks padoms
Speciālreportāža 26. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sama cope 11 stundu garumā! Vai izdevās beigās monstru izvilkt?
Ekskluzīvi 25. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Inventārs
Domā par laivas iegādi? Apskaties, ko piedāvā veikals Jahipaun
Speciālreportāža 25. jūlijs, 2022
Arvis Ančevskis
Receptes
Vislabākā zandarta recepte – ar sīpoliem un saldo krējumu
Ekskluzīvi 23. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Domā par to, kā uzlabot savu rezultātu, nevis kā sabojāt to citam!
Speciālreportāža 23. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Raivis Trečaks: “Jebkurš sniegums un posms ir jāizvērtē pozitīvi, jo ir jauna pieredze”
17. jūlijs, 2022
Arvis Ančevskis
Skaties!
Skaties! Tumsas kauss Sarkandaugavā – atklāšana un prognozes
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Video. Uzsāk Gaujas pieteiku attīrīšanas darbus, atbrīvojot ceļu taimiņiem un forelēm
Speciālreportāža 15. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Atnes veco spoli un saņem atlaidi! Revidējam veikala plauktus
Ekskluzīvi 13. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Aizvadīts 3.posms Latvijas čempionātā pilsētas vidē. Pieejami rezultāti
Speciālreportāža 9. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Intervija ar Mārtiņu Balodis. World Predator Classic 2022 kopsavilkums
Intervija 8. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Zilo dzelmju trofejas Zviedrijā. Lielākā līdaka un lielākais zandarts vienā dienā
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Kad noķer savu personīgo rekordu – līdaka 1,10 m, ķerot uz dzīvo Ķīšezerā
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Inventārs
Par copi ar #crankbaits ! Eholotes.lv video 2.epizode
Speciālreportāža 1. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Asaru cope Daugavā – trīs blondīnes un viens bebrs
Speciālreportāža 30. jūnijs, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nakts zandarts ar vobleriem! Eholotes.lv 1.epizode
Speciālreportāža 29. jūnijs, 2022
Lielais Loms
Inventārs
Apskats. Kādus mānekļus izvēlēties, lai sacensībās gūtu labus rezultātus?
Ekskluzīvi 28. jūnijs, 2022
Arvis Ančevskis
Skaties!
Video: Mini mači mačos!!!
Speciālreportāža 8. februāris, 2022
AA
Arvis Ančevskis
Skaties!
Video: Tumsas mistērija un sniegotie krasti!
Speciālreportāža 30. novembris, 2021
AA
Arvis Ančevskis
Skaties!
Video: Uz Juglas ezeru pēc līdakām
16. novembris, 2021
ĢS
Ģirts Skuja
Skaties!
Video: Zandartu cope uz dzīvo zivtiņu
Ekskluzīvi 9. septembris, 2021
Lielais Loms
Skaties!
Skaties video! Asaru cope Kāla ezerā – ieteikumi un padomi
Tiešraide 2. novembris, 2021
ĢS
Ģirts Skuja
Skaties!
Video: Latvijas čempionāts spiningošanā no laivām Daugavā
Speciālreportāža 8. augusts, 2021

Lasītākie