Makšķerēšana
Spiningošana

Eksperimenti ar Big Bait džerkiem Babītes ezerā. Kas strādā vislabāk?0

Sveiciens visiem makšķerēšanas virtuoziem un virtuozēm, protams, arī visiem mazajiem copmanīšiem. Cope rit pilnā sparā, un mēs visi mēģinām izbrīvēt laiku savai mīļajai nodarbei. Rudens ieviesis zināmas korekcijas mūsu brīvdienu plānu organizēšanā, kad brīžiem tik drēgnie un slapjie laikapstākļi liek aizdomāties – braukt vai labāk tomēr ne. Nepārvaramā vēlme būt tuvāk pie dabas un ūdeņiem ir krietni stiprāka par iekšējām bailēm samirkt.
Katram no mums ir savs mīļākais makšķerēšanas veids, iecienītākās zivju sugas, kuras mākam un mīlam ķert, savas mīļākās ūdenstilpes un pat mīļākie gadalaiki. Zinām, kad, kur un kas vislabāk ķeras, zinām, kādus mānekļus, barību un inventāru izmantot. Tomēr aizmirstam, ka makšķerēšanas prieku varam krietni paildzināt, tikai jāļaujas nelieliem eksperimentiem un bez bailēm jālec iekšā jaunu zināšanu un pieredzes jūrā.

Līdzīgi arī man, jo man sirdij tuvākais ir Babītes ezers un tieši spinings ir tas rīks, ar kuru dodos konkrētā ezera plašumos, lai meklētu savu lielo lomu. Imanta–Babīte atkal pietur, un nav nekādu šķēršļu turp nedoties, tas, protams, ir tik vien kā visiem zināms sauklis, bet šim rakstam šķita ļoti piemērots. Kāpēc? Brīžiem šķiet, ka ezers mainās katru dienu, nemaz nerunājot par sezonālajām izmaiņām, kad tiek novērotas kritiskas ūdenslīmeņa svārstības. Tomēr zivis tur un to ir daudz.
Visi zinām teicienu – nav sliktu laikapstākļu, ir nepiemērots apģērbs, kam es vēl piemetinātu – nav pareizās motivācijas. Tāpēc šoreiz nedaudz pieskarsimies apģērba tēmai, ko un kāpēc vilkt mugurā, lai justos pietiekami ērti jebkuros, pat vissliktākajos laikapstākļos, kā arī par makšķerēšanas stilu maiņu un aksesuāriem, kas nonākuši manā dārgumu lādē. Kā vienmēr, iekārtojamies ērtāk, sarūpējam kādus našķus un laižamies piedzīvojumā.

Viņas godība – Babīte

Nedaudz par pašu Babītes ezeru. Pieskaitāms pie seklo ezeru saimes tas ir septītais lielākais ezers Latvijā. Atrodas Mārupes novada Babītes un Salas pagastu teritorijā. Tātad salīdzinoši tuvu mūsu galvaspilsētai. Ezerā sezonāli darbojas aizsargājamas lieguma zonas, kas nodrošina attīstību dažādām putnu sugām, kas gan ligzdo, gan arī apstājas atpūsties caurceļošanas laikā. Nozīmīgākās aizsargājamās putnu sugas, kas novērotas: pļavu lija, lauku lija, grieze un purva tilbīte.

Babītes ezers

– Pieskaitāms pie seklo ezeru saimes
– Septītais lielākais ezers Latvijā
– Atrodas Mārupes novada Babītes un Salas pagastu teritorijā
– Ezerā sezonāli darbojas aizsargājamas lieguma zonas
– Nozīmīgākās aizsargājamās putnu sugas, kas novērotas: pļavu lija, lauku lija, grieze un purva tilbīte.
– Gultne pārsvarā ir dūņaina
– Ezerā mīt septiņpadsmit zivju sugas, kas sevī ietver gan plēsējus, gan balto zivju populāciju
– Ezera dziļums dažādos datos norādīts no 0,9 m līdz pat 7 m

Zīmīgi, ka liegums ezerā darbojas jau kopš tālā 1957. gada un ir biežu diskusiju pamatā, jo daudzi makšķernieki saskata šī lieguma neefektivitāti. Gultne pārsvarā ir dūņaina, bet, neskatoties uz to, ezerā mīt septiņpadsmit zivju sugas, kas sevī ietver gan plēsējus, gan balto zivju populāciju. Attiecīgi iespēja tikt pie kārotā loma ir dažāda virziena copes virtuoziem.
Ezera dziļums dažādos datos norādīts no 0,9 m līdz pat 7 m, tomēr pašam līdz šim nav izdevies atrast tik lielu dziļumu, kas atbilstu septiņiem metriem, drīzāk esmu sastapies ar dziļumu, kas stipri mazāks par norādītajiem 0,9 m. Ir bijuši brīži, kad ūdenslīmenis tik zemu nokrīt, ka iebraukšana ar laivu sagādā grūtības. Atsākoties pīļu medību sezonai, ezerā novērojami arī mednieki, kas iecienījuši doto ūdenstilpi, un, tā savstarpēji mijiedarbojoties, cienot vienam otru un arī dabu, ir iespējams lieliski pavadīt laiku un nodoties saviem hobijiem.

Atsākoties pīļu medību sezonai, ezerā novērojami arī mednieki, kas iecienījuši doto ūdenstilpi, un, tā savstarpēji mijiedarbojoties, cienot vienam otru un arī dabu, ir iespējams lieliski pavadīt laiku un nodoties saviem hobijiem.

Tātad ezers ir sekls, zāļains, brīžiem tik ļoti aizaudzis, ka izmantot standarta mānekļus ir salīdzinoši grūti vai pat neiespējami. Tādēļ manā mānekļu kastē ir daudz dažādu negrimstošo mānekļu veidu, ar pretzāļu āķiem aprīkotas gumijas, kurām izmantojot nelielus svaru pastiprinātājus iespējams mānekli izvadīt virs zāļainām vietām. Pagājušās sezonas noslēgumā izlēmu uzsākt lielāku mānekļu izmantošanu savā makšķerēšanas ikdienā. Rezultāts mani patīkami pārsteidza, jo jau pirmajā copes reizē, izmantojot Lucky John Arrow Jerk sērijas mānekļus, tiku pie labiem eksemplāriem. Tomēr šie mānekļi vēl bija tālu no standarta Big Bait mānekļu grupām. Es darbojos ar sev neierastu svaru kategoriju, kas sasniedza četrdesmit gramus. Kā zināms, apetīte rodas ēdot, un bija nepārvarama vēlme svaru un izmēru palielināt. Pēc kā sapratu, ka nepieciešams mainīt arī pašu makšķerkātu un spoļu arsenālu, jo ikdienā izmantoju spiningus, kas testā bija vien līdz 36 g. Pozitīvais sniegums un mānekļu spēle mani tik ļoti piesaistīja, ka nolēmu neapstāties pie sasniegtā un turpināt pilnveidoties tieši lielo mānekļu pielietošanā.

Lielam māneklim atbilstošs inventārs

Skatījos, ko piedāvā Lucky John ražotājs, un uzgāju BBS jeb Big Bait Series inventāra klāstu, kur piedāvājums nelika vilties. Sākotnēji biju izlēmis testēt tieši Jerk Bait tipa mānekļus, bet, paklausoties dažādus nostāstus par lielo mānekļu izmantošanu, sapratu, ka arsenālā jābūt arī gumijām un pēc iespējas lielākām. Tā nu arī es, daudz nedomājot, devos uz veikalu pēc sava Big Bait komplekta. Apskatot preci uz vietas veikalā, radās nelielas bažas par to, kā būs iespējams kvalitatīvi un komfortabli makšķerēt ar dotajiem agregātiem, jo pēc smalkiem instrumentiem, ko izmantoju ikdienas copē, šis šķita stipri ārpus saprašanas.
Nedaudz paeksperimentējot ar pieejamiem testu diapazoniem, izdevās atrast zelta vidusceļu, un tieši kāts, kas lieliski iegūlās rokā, bija pietiekami jaudīgs, testā līdz 150 g, kā arī salīdzinoši viegls, kas ir svarīgi, jo, intensīvi mētājot lielos mānekļus, rokas un mugura dod par sevi zināt, tādēļ makšķerkātam jābūt tādam, kurš uzņems lielāko daļu slodzes uz sevis. Viennozīmīgi arī cena bija viens no izvēli ietekmējošiem faktoriem, un te problēmu nebija, jo cenas dotā segmenta robežās tiešām nekož, savukārt kvalitāte atbilst prasībām.

Ar mānekļu izvēli bija vēl interesantāk, jo iepriekš iegādātie un manā uztverē lielie mānekļi vairs nelikās tik lieli. Tieši pretēji, tie šķita tik mazi, ka mana uztvere par lielo mānekļu izmantošanu bija nonākusi jaunā līmenī. Jauniegādātie mānekļi bija ne vien pāris reižu smagāki, bet arī krietni lielāki izmēra ziņā. Jāpiebilst, ka arī izmantojamās pavadu un āķu jeb “stingeru” sistēmas ir iespaidīgas un lielas. Tā nu es braucu mājās ar diviem jauniem makšķerkātiem, multiplikatora spolēm, dažādiem mānekļiem un papildaprīkojumu, domājot, ka tagad visas lielās zivis būs manas. Bija arī nelielas bažas, vai nesamazināsies kopējais noķerto zivju daudzums, bet tas bija lieki, jo zaļsvārces, pat zemmēri, lieliski atsaucās arī uz LJ Giant Kubira Swim Shad, kas izmēros ir 26 cm, attiecīgi puse no mēra līdakas garuma.
Bet visu pēc kārtas. Lai neradītu galvā zināmu apjukumu, nolēmu sākt testēt Kubira gumijas mānekļus un šo sezonas jaunumu no Kubira sērijas ar nosaukumu Fire Tail. Biju patīkami pārsteigts par mānekļu labajām tehniskajām īpašībām, jo gaita ūdenī tiem bija tik dinamiska, ka spēja izprovocēt pat visslinkāko zivi. Neskatoties uz Babītes ezera seklumiem, gumijas mānekļus, pat tik lielus, var sekmīgi izspēlēt. Galvenais nebaidīties eksperimentēt. Kas interesanti, tad gumijas māneklis darbojas divās dimensijās, jo aktīvi strādā gan astes daļa, radot lielas vibrācijas, gan centrālā daļa, radot amplitūdu kustības no sāna uz sānu. Šāds salikums ļauj māneklim izprovocēt līdaku uzbrukumam.

Pēc redzētā var droši teikt, ka līdakas nekautrējas no ieraudzītā izmēra, bet, tieši otrādi, tās pat vairāk izprovocē lielais kumoss nekā mazāka tipa mānekļi. Neskatoties uz lielajiem āķiem, kas ar “stinger” sistēmu tiek samontēti ar mānekli, gadās arī sitieni ārpus āķu darbības zonas. Daudzreiz novēroju, ka jaudīgi bliezieni bija tieši astes daļā. Pēc pāris šādiem tukšiem sitieniem vienmēr pārbaudīju āķu izvietojumu un veicu korekcijas, tos pārvietojot nedaudz atstatu vienu no otra vai citās situācijās tuvāk blakus. Āķus parasti iekabinu arī pašā gumijā, lai pie iemetieniem tiem nebūtu iespēju saķerties vienam aiz otra un, āķiem brīvi planējot, mazāk ķertu zāles.
Lielajām gumijām izmantoju Lucky John Black Sense Cast kātu ar testu līdz 150 gramiem. Metienos bez liekām grūtībām pie nepieciešamības var nebaidīties un pat nedaudz pārslogot kāta gala testu, izmantojot dažāda smaguma svara pastiprinātājus. Kāta garums, kas ir 2,54 m, lieliski amortizē mānekli un ļauj veikt tālus iemetienus. Sākotnēji izmantoju šo kātu abiem mānekļu tipiem, mētājot arī Jerk Bait mānekļus, tomēr ātri vien sapratu, ka ar Black Sense Jerk&Twich kātu, kas ir 30 cm īsāks, veicot īsus un centrētus rāvienus, ir iespējams mānekļiem dot dinamiskāku gaitu. Tādēļ arī katram no mānekļu tipiem piemeklēju atsevišķu makšķerkātu sērijas, kas paredzētas tieši lielu un smagu ēsmu lietošanai.
Džerku izmantošana sniedza vēl vairāk emociju un adrenalīna, jo konkrētajā ezerā izmantoju negrimstošos mānekļus, kas pie attiecīgas izspēles ļauj iegremdēt tos līdz 1,5 m. Savukārt, nepielietojot lielu piepūli, tie ļoti labi izspēlē ievainotu ēsmas zivs animāciju un, vibrējot ūdens augšējos slāņos, neliek ilgi gaidīt uzbrukumu no līdakas puses. Lielisks pierādījums tam, ka līdakas bez problēmām uzbrūk savam upurim, kurš var sasniegt līdz pat septiņdesmit procentiem no sava svara. Jāsaka godīgi, dažreiz šķiet – pat visi simts procenti. Krāsu gammu un pieejamo video to animācijā uz paša mānekļa ir tiešām daudz, no košiem toņiem līdz pat neitrālākiem un dabiskiem.

Apkopojot redzēto un piedzīvoto, priekšroka spilgtiem un izaicinošiem toņiem noteikti ir vasaras periodā, pavasarim un rudenim vairāk tomēr piestāv dabiskas krāsas un dažkārt tieši sarkanā. Atceros gadījumu, kad biju izmantojis pilnībā melnas krāsas ēsmas, ar nelielām sarkanām svītrām vai sarkanu tieši astes daļu, domādams, ka šis jau tāds ļoti neefektīvs variants. Jāsaka, ka kļūdījos, jo rezultāti bija un tieši tumšā krāsa atnesa vēlamo rezultātu. Te atkal var piebilst, ka nedrīkst baidīties vai šaubīties par izdarīto izvēli, ko esat ieraudzījuši veikala plauktā, vienmēr eksperimentējiet un mainiet mānekļus, to tipus un krāsojumus, un, jo biežāk jūsu māneklis atradīsies ūdenī, jo biežāk būs iespēja tikt pie kārotā loma. Un mānekļiem jābūt pēc iespējas vairākās variācijās, lai būtu iespējama šī izvēle.
Man ļoti patīk rudens cope ar saviem pasakainajiem dabas skatiem, kad tā pārvēršas un ietērpjas visdažādākajās nokrāsās. Kad laikapstākļi ir diametrāli pretēji tiem, kas novērojami vasaras mēnešos. Apmākušās debesis, bieži ir bezvējš ar lietu. Dažbrīd no mākoņiem pavīd saule, tad pilnu krūti var elpot dzestro un rudenīgo gaisu un izbaudīt to, kā daba pamazām pāriet mierīgā ziemas guļā, kur vairs nav vasarīgās steigas un kņudēšanas. Tomēr būtiski atcerēties – lai pilnībā izbaudītu makšķerēšanas priekus un dabas skaistumu, ir svarīgi arī atbilstoši apģērbties.

Beidzot par apģērbu

Arvien vairāk atrodoties pie ūdeņiem, atskārtu, ka nepieciešams atbilstošs apģērbs, kas būtu ne tikai ērts un praktisks lietošanā, bet arī atbilstošā cenu segmentā. Jau ilgāku laiku lietoju Norfin zīmola drēbes un esmu apmierināts. Meklēju, kā vienmēr, kaut ko ļoti universālu, līdz atradu Norfin Pro Dry2 kostīmu, kas pēc savām īpašībām speciāli izstrādāts pret nokrišņu un vēja iedarbību. Sakombinējot minēto kostīmu ar termoveļu, ieguvu komplektu, ko ideāli izdevās izmantot visas sezonas garumā. Iepriekš copējot bija jāsaskaras ar diskomfortu, kad slapjas drēbes kopā ar vēso, rudenīgo laiku sagādāja vilšanos un bija jādodas mājup, jo bija neizturami turpināt atrasties laivā, taču šobrīd pat nedomāju, kādi laikapstākļi tiek solīti rīt, parīt vai aizparīt. Velku copei paredzētās drēbes un mierīgu sirdi dodos pēc kārotās trofejas.
Šobrīd skatos uz Norfin Boat, kurš izstrādāts makšķerēšanai tieši no laivām. Tam ir papildu sēžamvietas stiprinājums, paaugstināta jostasvietas daļa biksēm un siltināta pati jaka, kas ļauj apģērbu lietot pat līdz -5 grādiem, kombinējot ar dažāda veida pieejamām termoveļām, mīnus grādu slieksni varētu pat palielināt. Šī šogad būs mana Ziemassvētku dāvana sev!
Kā vienmēr, tiekamies uz ūdeņiem un ķeram lielo kopā!

Noderīgi

– Neskatoties uz Babītes ezera seklumiem, gumijas mānekļus, pat tik lielus, var sekmīgi izspēlēt
– Kubira sērijas ar nosaukumu Fire Tail darbojas divās dimensijās, jo aktīvi strādā gan astes daļa, radot lielas vibrācijas, gan centrālā daļa, radot amplitūdu kustības no sāna uz sānu
– Priekšroka spilgtiem un izaicinošiem toņiem noteikti ir vasaras periodā, pavasarim un rudenim vairāk tomēr piestāv dabiskas krāsas un dažkārt tieši sarkanā
– Jo biežāk jūsu māneklis atradīsies ūdenī, jo biežāk būs iespēja tikt pie kārotā loma
– Nedrīkst baidīties vai šaubīties par izdarīto izvēli, ko esat ieraudzījuši veikala plauktā, vienmēr eksperimentējiet un mainiet mānekļus, to tipus un krāsojumu

Labākās copes vietas Latvijā zina ungāri un poļi? “Ķeram lielo!” #22 epizode

Abonē 2024. gadam. DĀVANĀ makšķernieku KALENDĀRS ar ieteicamajām copes dienām!

Makšķernieka gads 2024

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Pieci mānekļi, ar kuriem šogad vērts sākt sezonu. Iesaka Māris Auziņš
Ekskluzīvi 5 dienas
Lielais Loms
Makšķerēšana
Visa cope ir viens vienīgs eksperiments! Aigars Garais. “Ķeram lielo!” #35 epizode
Ekskluzīvi 23. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Spinnerbaiti, paštaisītas džiggalvas, čaterbaiti, reāllaika vadība eholotes sensoram
Ekskluzīvi 18. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Laivu un to aprīkojuma jaunumi un sezonas aktualitātes. Video bloga #24 epizode
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Pavasaris, upe, fīderis. Iesvētām Golden Catch kātu un testējam Trapper barības. Video blogs #23
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Zivis neķer māneklis, tās ķer rokas. Māris Klauze. “Ķeram lielo!” #34 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Pigori
Alex Crazy Fisherman: “Lielākais heiteris pagaidām ir no “Lielā loma” Arvis, kurš nekad nav šitai laivai pat blakus nostājies”
30. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Lašu un taimiņu cope Salacā! Mīnus četri šūpiņi un beigās smuks taimiņš
Ekskluzīvi 7. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 17. februāris, 2024
Aigars Garais
Skaties!
Skaties! Parcopi lv bļitkošanas kauss 2024
12. februāris, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video un foto. Vesela bute čuguna pannā
Ekskluzīvi 10. februāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Reportāža. Bēdīgākā makšķerēšanas izstāde pasaulē Fisch & Angel
Ekskluzīvi 30. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! 17 LAŠI UN TAIMIŅI Salaca 2024
26. janvāris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nav gaismas, nav zandartu. Madars Millers! “Ķeram lielo!” #29 epizode
Ekskluzīvi 23. janvāris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Kad lašiem jāpagaida, jāpievēršas zemledus makšķerēšanai!
Ekskluzīvi 12. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Foto un video! Vairāk zivju, vairāk džeku, vairāk sēriju! Copes seriāla “Līdaku ielenktie” 2. sezonas pirmizrāde
Speciālreportāža 3. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ezeri Latgalē tukši – nav zivju. Kāpēc? Atbild Māris Olte
19. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Vai makšķerniekus vajadzētu kontrolēt tik pat stingri kā medniekus! “Ķeram lielo!” #26 epizode
Ekskluzīvi 12. decembris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Padomājiet par tiem, kas mūs gaida mājās! Ledus ir bīstams! Jau daudzi copmaņi ielūzuši ledū
Ekskluzīvi 4. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
2600 litru degvielas, lai… iezīmētu līdakas un zandartus. “Ķeram lielo!” #25 epizode
Ekskluzīvi 28. novembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Īsts krokodils! Kādā privātā ūdenskrātuvē izdodas noķert 13,80 kg smagu līdaku
19. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mānekļa krāsa ķer makšķernieku vairāk nekā zivi – Kristiāns Godiņš. “Ķeram lielo!” #24 epizode
Ekskluzīvi 14. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Gribi uzsākt live tehnoloģiju copi? Lietas un padomi, kas jāņem vērā
Ekskluzīvi 3. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Kad ķer zandartus, bet pieķeras cits teju 15 kilogramīgs “milzis”
Ekskluzīvi 5. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nazis laivā nepieciešams pēc likuma! Anri Anaņins. “Ķeram lielo!” #23 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā zemūdens niršanas speciālisti attīra Daugavu
25. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Labākās copes vietas Latvijā zina ungāri un poļi? “Ķeram lielo!” #22 epizode
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Laiva, ar kura startē pasaules čempionātā – aprīkojums. Copes laivas #1
Ekskluzīvi 4. oktobris, 2023

Lasītākie