Aktualitātes

Vai makšķerniekam ir svarīgi nomaskēties? Pētām zivju maņas0

Lielākā vai mazākā mērā daudzas zivis izrāda lielu piesardzību, es pat teiktu, bailes no makšķernieka, aizdomīgām ēnām, ēsmām, no resnām makšķerauklām, no trokšņa, kas rodas no laivas vai krasta, no ūdenī iekritušiem svešiem priekšmetiem. Dažkārt šo momentu dēļ nomaskēts makšķernieks ir panākumu atslēga un noteicošais faktors.
Šajā materiālā es centīšos izteikt dažādus apsvērumus par zivju bailīgumu un maskēšanās veidiem, iespējams, mums izdosies noķert pat visbailīgākās zivis.
Par īpaši bailīgām zivīm var uzskatīt meža vimbas, sapalus, foreles, karpas un arī brekšus. Savukārt pie daļēji bailīgām zivīm var pieskaitīt karūsas, raudas, ālantus, pličus un līņus. Par nekaunīgām un bezbailīgām zivīm varam uzskatīt līdakas, samus, ruduļus, asarus un ķīšus.
Protams, šis saraksts ir visai nosacīts. Ir brīži, kad zivis ir ļoti aktīvas un pastiprināti meklē, un interesējas par barību, šādos brīžos vairākums zivju var pilnībā zaudēt savu piesardzību. Un pilnīgi pretēji, kad zivis ir pasīvas, tās kļūst ļoti uzmanīgas, pat asari un līdakas. Liela ietekme zivju bailīgumam ir dziļumam makšķerēšanas vietā, ūdens krāsai, apkārtējās floras klātesamībai, kā arī ūdensaugiem, niedrēm, vilkvālēm un citām dabiskām paslēptuvēm. Makšķerniekus maskē arī vējš, kas rada ņirboņu ūdens virspusē. Protams, es domāju, ka, copējot seklumā, zivis redz makšķernieku stipri labāk nekā tās zivis, kas mīt dziļākās vietās. Caurspīdīgā jeb tīrā ūdenī pat pašas drosmīgākās un bezbailīgākās zivis, redzot makšķerniekus vai kādus aizdomīgus elementus, kļūs piesardzīgas.
Šeit ir kāds nerakstīts likums, kuru vajadzētu ievērot: apģērbam vēlams būt pieskaņotam apkārtējai videi. Lieliski noder dažādu veidu kamuflāžas, attiecīgi vasaras, rudens vai ziemas krāsā. Apģērbs nedrīkst būt košs. Atminos, kā pirms gadiem 40 rakstīja latviešu dižmakšķernieks Ruduļu Juris: “Spilgts un košs apģērbs ir stopsignāls zivīm.”
Pārvietoties pa krastu nepieciešams uzmanīgi un, galvenais, klusi. Soļu troksnis, pie ūdenskrātuves tiešā tuvumā augošo krūmu un koku laušana noteikti atbaidīs pie krasta mītošās zivis.
Ja nemakšķerējat viens, bet kādā patīkamā draugu kompānijā, centieties sarunāties pēc iespējas klusāk. Ja makšķerējat uzmanīgās zivis – raudas vai karūsas –, ieteicams atrasties vienam no otra tālāk, lai nerastos vēlme sarunāties, bet tas nenozīmē, ka tagad drīkstat sabļaustīties. Ja ir nepieciešams sarunāties, tad pēc iespējas klusāk.
Ja krastā aug niedres, krūmi, koki vai augsta zāle, ieteicams paslēpties aiz tiem, bet metienus jācenšas veikt tālāk par šiem šķēršļiem.
Jo caurspīdīgāks ūdens (plus vēl pilnīgs bezvējš), attiecīgi makšķerējamie objekti ir stipri uzmanīgāki, jo tālāks ir jāveic metiens. Dažkārt, lai zivīm nerastos aizdomas, māneklis jāaizmet pat 40 un vairāk metru attālumā.
Saulainajās dienās, protams, ja to atļauj ūdenskrātuves konfigurācija un krasti, makšķerniekam jācenšas, lai saule viņam būtu no sāniem, bet ne sejā vai vēl ļaunāk mugurā. Ja saule spīd acīs, pirmkārt, sliktāk ir pārredzama makšķerēšanas vieta (nepalīdz arī polarizētās brilles), otrkārt, pats esat pārāk apgaismots un pamanāms zivīm. Ja saule spīd no aizmugures, tad jūsu ēna krīt ūdenī, bet to nedrīkst pieļaut.
Makšķerējot no stāviem krastiem, tiltiņiem, makšķernieks kļūst vairāk pamanāms, tātad, ķerot uzmanīgās zivis, jācenšas neizcelties no kopējās kontūras, vēlams, lai zivīm nerastos ne mazāko aizdomu.

Metiens jāveic meistarīgi, protams, metiena tehniku nepieciešams slīpēt, atstrādāt līdz pat sīkumam. Mans tēvs pirms daudziem gadiem pie manas aukliņas piesēja atslēgu (parastu, aptuveni septiņus gramus smagu) un lika mest uz taciņas novietotā plastmasas bļodā. Mums izveidojās kaut kas līdzīgs kastingam, sākumā gāja grūti, patiesībā ļoti grūti, bet ar laiku jau atslēga lidoja arvien tuvāk un tuvāk bļodai. Nepieciešams veikt maksimāli īsu, bet asu metienu. Nevajag atvēzēties un tad nu mest, šis milzīgais atvēziens tikai izbiedēs zivis. Pilnīgi izslēgts, ja pats vai ar kātu aizķersiet piekrastes krūmus, bet lielākā kļūda – ja ar spininga kātu dauzīsiet pa ūdens virsmu. Izbiedētas tiks visas tuvumā esošās zivis.
Man šķiet, ka visvairāk zivis baidās no krastā esošā makšķernieka, nevis no laivā sēdošā. Optimāli iebrist ūdenī garajos gumijas zābakos vai brienamajā kombinezonā. Zivis mazāk baidās no objektiem ūdenī, protams, ja pastāvīgi nepārvietosieties un nemīdīsieties.
Atcerieties, nav iespējams noķert uzmanīgu zivi, to redzot, piemēram, ar polarizējošu briļļu palīdzību. Jā, caur brillēm var redzēt, bet zivs (forele, sapals vai ālants) no piedāvātās ēsmas vai mānekļa vienkārši izvairīsies, varat pat necensties tām piedāvāt ēsmu. Tās arī tevi redz. Aptuveni pēc 30–40 minūtēm no attāluma var mēģināt veikt metienu un zivij piedāvāt mānekli. Jums jābūt pēc iespējas tuvāk ūdenim, lai zivis jūs neredzētu un tām nerastos nekādas aizdomas. Jāuzvedas klusi, un tad ir iespējama cope.
Termins “maskēšanās” attiecas ne vien uz pašu copmani, viņa atrašanās vietu, bet arī uz makšķerēšanas inventāru. Piemēram, kātam jābūt pelēkam, melnam, tumši zaļam vai tumši zilam, visai amizanti izskatās baltie vai koši raibie kāti. Makšķeraukla jāizvēlas maksimāli tieva, bet auklas krāsai vēlams būt pieskaņotai apstākļiem ūdenī, citi izlīdzas ar fluorokarbona auklu, citi ieekonomē naudu un izvēlas makšķerēšanas auklu vismaz ar fluorokarbona pārklājumu (fluorocarbon coated). Ja gultne tumša, tad labāk izvēlēties melnu vai brūnu auklu; ja smilšaina – tad dzeltenu; ja makšķerēts tiek aļģu tuvumā, tad jāizvēlas zaļā. Ja makšķerēts tiek seklos ūdeņos vai vietās, kur jāredz, kā tiek vadīts māneklis, tad labākais risinājums būtu daudzkrāsainā aukla vai multicolors, var izlīdzēties arī ar luminiscējošo vai spilgtajām auklām gaiši zaļā (salātzaļā) vai citrona dzeltenā krāsā. Pavadiņām, sakabītēm, griezulīšiem un citiem aksesuāriem vēlams būt minimālos izmēros, ļoti kompaktiem, cik nu atļauj makšķerēšanas veids vai attiecīgā zivs suga.
Nu, ko? Sākot makšķerēšanu, neaizmirstam par maskēšanos, atceramies par klusumu un esam piesardzīgi, sevišķi ja vēlamies tikt pie uzmanīgajām zivīm.

Kad laivā vairāk nekā 200 zivju – Klēģeru izpildījumā! “Ķeram lielo!” #27 epizode

Saistītie raksti

Jaunākais žurnāla Lielais loms numurs!

Lielais Loms + e-izdevums + LASI.LV | e-žurnāls Mednieks/Makšķernieks

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Pieci mānekļi, ar kuriem šogad vērts sākt sezonu. Iesaka Māris Auziņš
Ekskluzīvi 4 dienas
Lielais Loms
Makšķerēšana
Visa cope ir viens vienīgs eksperiments! Aigars Garais. “Ķeram lielo!” #35 epizode
Ekskluzīvi 23. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Spinnerbaiti, paštaisītas džiggalvas, čaterbaiti, reāllaika vadība eholotes sensoram
Ekskluzīvi 18. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Laivu un to aprīkojuma jaunumi un sezonas aktualitātes. Video bloga #24 epizode
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Pavasaris, upe, fīderis. Iesvētām Golden Catch kātu un testējam Trapper barības. Video blogs #23
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Zivis neķer māneklis, tās ķer rokas. Māris Klauze. “Ķeram lielo!” #34 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Pigori
Alex Crazy Fisherman: “Lielākais heiteris pagaidām ir no “Lielā loma” Arvis, kurš nekad nav šitai laivai pat blakus nostājies”
30. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Lašu un taimiņu cope Salacā! Mīnus četri šūpiņi un beigās smuks taimiņš
Ekskluzīvi 7. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 17. februāris, 2024
Aigars Garais
Skaties!
Skaties! Parcopi lv bļitkošanas kauss 2024
12. februāris, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video un foto. Vesela bute čuguna pannā
Ekskluzīvi 10. februāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Reportāža. Bēdīgākā makšķerēšanas izstāde pasaulē Fisch & Angel
Ekskluzīvi 30. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! 17 LAŠI UN TAIMIŅI Salaca 2024
26. janvāris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nav gaismas, nav zandartu. Madars Millers! “Ķeram lielo!” #29 epizode
Ekskluzīvi 23. janvāris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Kad lašiem jāpagaida, jāpievēršas zemledus makšķerēšanai!
Ekskluzīvi 12. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Foto un video! Vairāk zivju, vairāk džeku, vairāk sēriju! Copes seriāla “Līdaku ielenktie” 2. sezonas pirmizrāde
Speciālreportāža 3. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ezeri Latgalē tukši – nav zivju. Kāpēc? Atbild Māris Olte
19. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Vai makšķerniekus vajadzētu kontrolēt tik pat stingri kā medniekus! “Ķeram lielo!” #26 epizode
Ekskluzīvi 12. decembris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Padomājiet par tiem, kas mūs gaida mājās! Ledus ir bīstams! Jau daudzi copmaņi ielūzuši ledū
Ekskluzīvi 4. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
2600 litru degvielas, lai… iezīmētu līdakas un zandartus. “Ķeram lielo!” #25 epizode
Ekskluzīvi 28. novembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Īsts krokodils! Kādā privātā ūdenskrātuvē izdodas noķert 13,80 kg smagu līdaku
19. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mānekļa krāsa ķer makšķernieku vairāk nekā zivi – Kristiāns Godiņš. “Ķeram lielo!” #24 epizode
Ekskluzīvi 14. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Gribi uzsākt live tehnoloģiju copi? Lietas un padomi, kas jāņem vērā
Ekskluzīvi 3. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Kad ķer zandartus, bet pieķeras cits teju 15 kilogramīgs “milzis”
Ekskluzīvi 5. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nazis laivā nepieciešams pēc likuma! Anri Anaņins. “Ķeram lielo!” #23 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā zemūdens niršanas speciālisti attīra Daugavu
25. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Labākās copes vietas Latvijā zina ungāri un poļi? “Ķeram lielo!” #22 epizode
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Laiva, ar kura startē pasaules čempionātā – aprīkojums. Copes laivas #1
Ekskluzīvi 4. oktobris, 2023

Lasītākie