Makšķerēšana

Sešas kļūdas, ko pieļauj makšķerēšanas iesācēji, to nemaz neapzinoties0


Asarītis
Asarītis
Foto: no privātā arhīva

Internetā ir daudz un dažādu ieteikumu. Šoreiz aplūkosim kādu DEBO’S Fishing Youtube video, kurā tiek runāts par to, kādas ir lielākās kļūdas, kuras pieļauj makšķērnieks iesācējs, to nemaz neapzinoties.

Jāsaka uzreiz, ka makšķerēšana ir patiesībā ļoti individuāla lieta. Tas, kas strādā vienam, iespējams – nestrādās citam, tomēr ir lietas, kam ir vērts pievērst uzmanību. Katrs profesionālis, kas sāka makšķerēt, kādreiz noteikti pieļāvis kādu no šīm kļūdām un visticamāk dara to joprojām.

1. kļūda. Nebalsti nākotnes sasniegumus uz pagātnes rezultātiem
Izklausās sarežģīti un filozofiski, bet ko tas nozīmē? Dodoties uz kādu iecienītu vietu, kur reiz ir izdevies noķert zivi, būs reizes, kad tieši tur nenoķersi neko. Ja reiz tur ir izdevies kaut ko noķert, tas nenozīmē, ka tā vieta būs sekmīga vienmēr. Daudzi varbūt pat uzreiz padosies, ja nekas nesanāk. Ir jāatcerās, ka ir vairāki priekšnosacījumi, kas jāņem vērā, tāpat arī ir dažādi apstākļi, kas ietekmē copes sekmes. Proti, būs apstākļi, kad šajā vietā nebūs zivis vai tās vienkārši necopē. Ūdens temperatūra, gadalaiks, laika apstākļu maiņa, ūdenslīmenis, varbūt pie vainas ir māneklis. Tas, ka šī vieta bija lieliska pagājušā reizē, nenozīmē, ka šoreiz būs tāpat. Ņemot to visu vērā, jāatceras, ka no pagātnes pieredzes tomēr ir jāmācās. Jāatceras laiks, apstākļi, mānekļi, kas izmantoti, uz ko ķērās. Arī no neveiksmēm var mācīties. Makšķerniekam ir jāmāk pielāgoties un improvizēt. Ja vienu reizi veicas, tas nenozīmē, ka nākamreiz būs tieši tādi paši rezultāti, jo vienkārši apstākļi ir mainījušies.

Kā izvēlēties labāko mānekli, copes ētika un kormorānu postījumi. #2 epizode “Sarunas laivā”

2. kļūda. Zivju nelasīšana/nedzirdēšana
Tu vari klausīties, bet vienlaikus vari arī neko nesadzirdēt, jo vienkārši nav pieredzes. Ir bijušas situācijas, kad iemet mānekli, bet procesu pārtrauc telefona zvans jeb sāc kādam sūtīt ziņas, ignorējot mānekli. Tad kādā mirklī sāc tīt spoli un saproti, ka kaut kas ir kāta galā. Var šķist, ka zivs copēja pat tad, ja pats neko nedarīji. Tas var nozīmēt tikai to, ka iepriekš, iespējams, tini spoli pārāk ātri. Iespējams arī, ka zivs ir tuvāk gruntij un vienkārši māneklim bija jāļauj nogrimt.

Var būt arī tāda situācija, ka zivis ķeras tikai dažus metrus no laivas vai krasta. Daudzi iesācēji par to tikai pasmietos. Tas var notikt pat vairākas reizes, bet iesācējs nesapratīs, ko tas nozīmē. Ja “klausīsies zivīs”, tad sapratīsi, ka iespējams tās atrodas noteiktā dziļumā, varbūt tajā vietā ūdenī ir krauja vai kāds reljefs, kur zivis slēpjas, lai uzbruktu savam upurim. Tādēļ iespējams, nevajag mēnekli mest tik tālu, varbūt var vienkārši mest mānekli paralēli krastam, ja copē no krasta. Tās ir pavisam nelielas detaļas, kam atliek pievērst uzmanību.

3. kļūda. Nepārvērties par zombiju!
Tas notiek tajās dienās, kad ar copi neveicas. No rīta, dodoties copēt, varbūt esi labā noskaņojumā. Stāsti jokus, smejies. Esi optimistiks, jo solās būt laba diena. Ejot laikam, ja nav sekmes, zaudē enerģiju, optimismu, interesi. Tu mehāniski atkārto kustības. Copes kā nav, tā nav. Optimisms pārvēršas tādā kā depresijā. Tas ir bīstami, jo tādā veidā nepievērsīsi uzmanību mazajām detaļām, kas ir ļoti svarīgas. Skaties uz ūdeni, meklē vietas, kur var būt zivis. Protams, ja nav copes, tas noteikti nogalinās entuziasmu, bet esi uzmanīgs un vēro apkārtni. Ir dienas, kad būs nepieciešamas vairāks stundas, līdz sapratīsi, kas tajā dienā patīk zivīm, kur tās slēpjas. Ielāgo, ja copēsi kā zombijs, žēlojoties par to, ka nekas neķeras, palaidīsi garām daudz svarīgu detaļu.

Sarunas laivā #1 epizode. Kā atrasts veiksmīgas copes atslēgu?

4. kļūda. Mānekļa izvēle
Ir makšķernieki, kas uzticas tikai vienam māneklim. Izmanto tikai vienu mānekli, cerot, ka tas agrāk vai vēlāk nostrādās. Un tā, viņi šo vienu mānekli mētā visu dienu. Mīļākais māneklis un viss. Pats makšķernieks grib, lai zivis ņemtu to vienu konkrēto mānekli, bet tā atkal ir – uzmanības nepievēršana detaļām. Tad ir otra galējība. Ir makšķernieki, kuri grib mainīt mānekli katras piecas minūtes. Pāris reižu neveiksmīgi iemetot mānekli, steidz to atkal mainīt. Tādā veidā ir ļoti grūti saprast, kas tad galu galā zivij tajā dienā un vietā patīk.
Veltot ilgāku laiku, lai saprastu, kā katrs māneklis strādā, būs iespējams iegūt pieredzi, saprast mānekli un pievērst uzmanību detaļām. Ir svarīgi saprast, kādā vietā, kādos apstākļos katrs māneklis strādā. Iesācējs varētu iegādāties mānekļus haotiski, nopērkot divus tādus, divus citādus mānekļus, vienu mānekli visās krāsās. Patiesībā ir tik daudz iespēju, ka iesācējs tajās vienkārši var apjukt. Sākumā pietiek ar dažiem mānekļiem, ar ko sākts eksperimentēt. Tādēļ, jāvērot apkārtne, jāvēro apstākļi. Ja viens māneklis nestrādā ilgāku laiku, iespējams ir laiks to nomainīt. Ja atkal bieži maini mānekļus, varbūt ar vienu paeksperimentē ilgāk, lai saprastu, ka tas tiešām nestrādā.

5. kļūda. Precizitāte pret distanci
Daudzi iesācēji vēlas mest mānekli pēc iespējas tālāk. Protams, ir situācijas, kad spēja tālu aizmest mānekli ir svarīga, bet tas tā būs ne vienmēr. Tomēr daudzi profesionāļi norādīs, ka precizitāte visbiežāk ir daudz svarīgāka par distanci. Daudz svarīgāk ir arī pareizi lietot mānekli, nevis to aizmest pēc iespējas tālāk. Citreiz pietiek trāpīt pareizajā vietā, lai būtu sekmīga cope. Tāpat, ir nozīme tam, ja pēkšņi iemet dārgu mānekli kokos vai niedrās – tur, kur nemaz negribēji to iemest. Ja zaudēsiet dārgo mānekli, priecīgs par to nebūsiet. Spēja iemest mānekli pareizajā vietā ar pirmo reizi ir daudz svarīgāk. Tādēļ svarīgi ir iemācīties mānekli mest precīzi, nevis pēc iespējas tālāk.

Ideālais iesācēja komplekts līdz 100 EUR. Kāti, spoles, pludiņi, āķi. Video bloga #2 epizode

Saistītie raksti

6. kļūda. Makšķerēšana bez plāna
Ikdienā iemīļotajam hobijam atliek maz laika. Tādēļ bieži vien sanāk tā, ka izdodas copēt doties uz pāris stundām. Tādēļ ir svarīgi izmantot veiksmīgi katru minūti. Ja plāno doties nākamajā dienā copēt, jau vakarā saliec nepieciešamo ekipējumu. Ja zini, kur dosies copēt, parasti izdodas jau iepriekš saplānot to, kas būs nepieciešams līdzņemšanai. Tādā veidā, nākamajā dienā nebūs jātērē lieki laiks, mēģinot saprast, kādu mānekli ņemt. Iepriekš saplāno, kurās vietās copēsi. Ja tomēr, aizbraucot uz konkrēto vietu secini, ka apstākļi mainījušies, vari arī tam būt gatavs, ņemot uz copi līdzi dažādu aprīkojumu. Lieko vari turēt mašīnā, bet būs iespēja izvēlēties, ja būs nepieciešamība.

Mācies no pieredzes, vēro detaļas un izbaudi procesu!

Zivju ēdieni. 79 receptes, kas jāpamēģina

LA.lv
LielaisLoms.eu aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Inventārs
COPES ABC: barības, pavadas, barotavas un atraktori
1 diena
Lielais Loms
Uncategorized
Saraksts! Makšķerēšanas iespējas licencētajos ūdeņos
Speciālreportāža 24. septembris, 2022
Lielais Loms
Inventārs
Pirmā eholote! Kuru izvēlēties – Garmin, Lowrance, Humminbird vai Deeper? Video bloga #7 epizode
Ekskluzīvi 22. septembris, 2022
Lielais Loms
Inventārs
Mānekļi, kas strādā reālos apstākļos – TOP 2022. Video bloga #6 epizode
Ekskluzīvi 15. septembris, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nevajag visu apēst, tad lielo zivju būs vairāk! Sarunas laivā #4
Ekskluzīvi 19. septembris, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
SKATIES! Par karpu šūpuļiem un matračiem. Kā pareizi darīt, lai karpiņa tiktu maksimāli saudzēta
Speciālreportāža 16. septembris, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
FOTO un VIDEO! Pēc turpat 10 gadu pārtraukuma Latvijas Čempionāts spiningošanā no laivām ir atgriezies Usmas ezerā
Speciālreportāža 10. septembris, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
SKATIES! Brekšu cope – metodes un ieteikumi barošanai
9. septembris, 2022
Lielais Loms
Inventārs
SKATIES! Padomi šūpiņu izvēlei! Iesaka Matīss no Ratterbaits.com
Ekskluzīvi 8. septembris, 2022
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Piedzīvojums. Jūrkalne – butes nāk
8. septembris, 2022
Lielais Loms
Inventārs
Spoles. Izvēle, auklas uztīšana, kādu izvēlēties, kāds ir piedāvājums. Video bloga #4 epizode
Ekskluzīvi 30. augusts, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
SKATIES! Kas jāņem līdzī, braucot uz karpu makšķerēšanu!
Speciālreportāža 6. septembris, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Interaktīvā karte! Vietas, kurās iespējams ielaist laivu
4. septembris, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
SKATIES! Nereālā cope – ķerot sapalus Gaujas augštecē
Speciālreportāža 1. septembris, 2022
Aigars Garais
Skaties!
Skaties! Vimbu cope ar fīderi no krasta. Svētdienas cope čilliņā
Speciālreportāža 30. augusts, 2022
Lielais Loms
Inventārs
SKATIES! Revidējam veikalu plauktus. Viss makšķerniekam pa saprātīgu cenu. Ko labu piedāvā SIA Ieroči
Ekskluzīvi 29. augusts, 2022
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Sirmojoša bārda satiekas ar spriganu un avantūrisku jaunību vienā virpuļojošā vidukļa treniņā Gaujas augštecē
28. augusts, 2022
Arvis Ančevskis
Makšķerēšana
VIDEO. Kādu makšķerauklu izvēlēties? Monofīlā pret pīto. Praktisks padoms iesācējiem
Speciālreportāža 25. augusts, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Aigars Garais: “Ar asariem atradām kopīgu valodu, bet ar līdakām un zandartiem nemācējām gandrīz neko sarunāt”
Speciālreportāža 23. augusts, 2022
Lielais Loms
Bildes
FOTO, VIDEO, REZULTĀTI! Atskats uz Garmin Latvijas kausu spiningošanā no laivām
Speciālreportāža 22. augusts, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
REZULTĀTI. GARMIN Latvijas Kauss spiningošanā no laivām 2022
Speciālreportāža 21. augusts, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
SKATIES! GARMIN Latvijas Kauss spiningošanā no laivām 2022. Otrā diena
Tiešraide 21. augusts, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Video un foto! Atklāšana. Baltijā jaudīgākās spiningošanas sacensības no laivām GARMIN Latvijas kauss
Ekskluzīvi 19. augusts, 2022
Lielais Loms
Inventārs
No arhīva. Kādu laivu izvēlēties? Padomi makšķerniekam
Speciālreportāža 19. augusts, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā pareizi mest spiningu? Praktisks padoms iesācējiem
Ekskluzīvi 15. augusts, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Kāpēc rekords ir jānosit? Kādi ir rekorda reģistrēšanas standarti makšķerēšanā. Raidījumā “Zaļais stūris”
Speciālreportāža 14. augusts, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties! No deviņiem vakarā līdz septiņiem rītā. Reportāža no Tumsas kausa
Speciālreportāža 11. augusts, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Raivis Trečaks: “Zinātne ap karpu makšķerēšanu mani aizrāva”. “Sarunas laivā” #3 epizode
Ekskluzīvi 3. augusts, 2022
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Arvis Ančevskis ziņo no Latvijas Čempionāta spiningošanā no laivām bērniem un jauniešiem
Ekskluzīvi 7. augusts, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mārtiņa Zeltiņa 21,6 kg karpa. Rekords, kas apsolīts “labākos medību laukos” aizgājušam draugam
Speciālreportāža 30. jūlijs, 2022

Lasītākie