Aktualitātes

Praktiski padomi. Ko darīt, ja aizaug dīķi? Vai līdzēs amūri?0

Raksts no izdevuma “PRAKTISKAIS LATVIETIS” arhīva

Latvijā aizvien ir liela interese par baltajiem amūriem. Vērtīga pieredze to audzēšanā uzkrāta ALEKSANDRAM PLEŠANOVAM, kurš Strūžānu pagastā apsaimnieko 7 hektārus dīķu. Viņš ir specializējies ne tikai zālēdājzivju, bet arī karpu pilna cikla audzēšanā. Zivsaimniecību Aleksandrs sāka veidot no nulles – par līdzekļiem, ko nopelnījis, strādājot Lielbritānijā un Dānijā.

Dīķu attīrīšanai amūri ir labākie melioratori. Barību dīķī tie spēj atrast paši. Tie ēd visus ūdensaugus – gan cietos (niedres, kalmes, vilkvālītes), gan mīkstos (bultenes, elodejas un citus), bet, tāpat kā cilvēki, vispirms apēd tos, kuri labāk garšo. Dodoties barības meklējumos, zālēdājzivis nograuž ūdensaugu jaunos dzinumus un saknes, rokas dūņās un izplēš tās veseliem gabaliem no grunts. Reizēm gadās, ka amūri apēd arī par dārgu naudu pirktās ūdensrozes, jo to mīkstie kāti ir viegli sagremojami.

Vislabāk dīķī ielaist vismaz kilogramu smagus amūrus, jo mazākām zivīm vēl nav izveidojušās kaulu plāksnītes rīklē, ar kurām sasmalcināt barību. Hektāra platībā var ielaist ap 15 zivju, ja nav pārāk liels dīķa aizaugums. Mazos piemājas dīķīšos parasti pietiek ar vienu vai diviem otrās vasaras amūriem – jo lielākus eksemplārus ielaiž, jo rezultāts ir ātrāks.

Ja ne reizi nav redzēti amūru mazuļi, gadās, ka pircējs nezināšanas dēļ amūru vietā nopērk platpierus, jo abas karpveidīgās zivis ir ļoti līdzīgas.

Zivis barojas ar zāli, kad ūdens temperatūra ir virs 15 oC, bet vecākas – 3–10 kilogramu smakgas – ēd jau pie zemākas temperatūras (ap 10 oC). Tiesa, vēsās vasarās amūri zāli ēd kūtrāk. Turklāt, temperatūrai krītoties (ja amūrus tur dīķī kopā ar karpām), tie labprātāk ēd granulēto karpu barību, gliemežus, nevis ūdensaugus.

Jaunā, nesen raktā dīķī amūrus var droši ielaist rudenī, jo tajā nav zāles, kas ziemā pūst. Turpretī aizaugušā ūdenstilpē zālēdājzivis labāk ielaist pavasarī, jo rudenī amūri ūdensaugus neēd, bet ziemā pūstošās zāles patērē skābekli, kas var izraisīt zivju slāpšanu.
Mūsu klimatiskajos apstākļos amūri nenārsto, jo ūdens temperatūra ir par zemu. Ja arī kādreiz zivīm tas izdosies, ikriem inkubācijas periodā nebūs nepieciešamās 23–25 oC temperatūras, līdz ar to ievērojami palielināsies slimību risks.

Spoles. Izvēle, auklas uztīšana, kādu izvēlēties, kāds ir piedāvājums. Video bloga #4 epizode

Ar ko turēt kopā
Jo mazāka audzēšanas pieredze, jo mazāk zivju sugu vajadzētu turēt. Bieži vien saimnieki uzskata: dīķos zivju nav, kaut patiesībā to ir daudz – jebkurā dīķī vienmēr ir zivis, vai nu ielaistas, vai ūdensputnu sanestas. Tāpēc vajadzētu saprast, kādas sugas ir dīķī un cik daudz, jo ir svarīgi, lai zivīm pietiktu barības, skābekļa un dzīves telpas.
Nereti dīķu saimnieki grib audzēt foreles kopā ar amūriem. Tā tomēr nav laba ideja, jo ūdens temperatūra, kas forelēm laba (tām vajag vairāk skābekļa un tīru, vēsu ūdeni), amūriem ir slikta (šīm zivīm nepieciešams silts ūdens). Amūrus parasti izmanto kā augu iznīcinātājus, taču dīķos, kur mīt foreles, neaug daudz zāles. Ja ūdenstilpē tomēr ielaiž šīs abas sugas, bet nenodrošina atbilstīgas vides prasības, tās spēj izdzīvot, bet nepieņemas svarā.
Vēl viena galējība – mazajos dīķos pie miermīlīgajām zivīm ielaiž plēsoņas. Ja saimnieks grib izaudzēt, piemēram, karpas, amūrus, platpierus, tad nevajadzētu spēlēties ar samiem vai līdakām (šīs zivis ēd ļoti daudz, tām vajag plašu telpu – tiklīdz teritorija kļūst par mazu, tās aug lēni).

Ja zivju audzēšanā ir lielāka pieredze, Aleksandrs iesaka amūrus audzēt polikultūrā kopā ar līņiem, karpām, platpieriem. Amūri strādā ūdenstilpes gultnē, iznīcinot augu sakņu sistēmu, līņi rokas vēl dziļāk gruntī, dūņās (nekā karpas) un tādējādi to uzirdina, savukārt platpieri, līdzīgi kā vaļi, barojas ūdens slānī (šīm zivīm ēdot ūdens ar visu saturu – peldošām aļģēm un vēžveidīgajiem – nonāk mutē, pēc tam barība tiek izfiltrēta un liekais ūdens izvadīts ārā). Platpieri neēd zālaugus, taču tie attīra ūdeni no aļģēm. Platpieris ir siltummīloša suga, kas visintensīvāk barojas, kad ūdens temperatūra ir virs 18 oC. Zivis izaug diezgan lielas, akvakultūrā tās audzē 4–5 gadus (tās var apēst, tiesa, gaļa nav pārāk garšīga, tai ir rūgtena piegarša).

Baro dīķi vai zivis
Audzējot zivis, uzreiz jāizvērtē, vai tās tiks piebarotas vai pārtiks no dabiskās barības, kas ir dīķī, vai arī tiks barots pats dīķis.
Ja izvēlas barot zivis, tad barību ber dīķī, vēlams vienā laikā un konkrētā vietā, lai zivis, instinkta vadītas, pierod un koncentrējas vienuviet. Pēc barošanas raugās, vai barība ir apēsta, – tās nedrīkst būt par daudz, citādi sāksies pūšana. Ūdens iemītniecēm var dot kviešu graudus, kā arī tauriņziežu zaļo masu, piemēram, pupas, lucernu.
Izmantojot citu pieeju – tā saukto dīķa barošanu, tajā ber kūtsmēslus, ko patērē zemākie organismi (aļģes, vienšūņi), kurus ēd sīkie vēžveidīgie organismi, savukārt vēžveidīgie ir zivju barība. Protams, šāds papildu mēslojums dīķī veicina arī augu augšanu, kas ir barība amūriem.

Aizaug dīķis?

“Dīķu barošanu veicu katru gadu. Pie hektāra lielas ūdenstilpes izberu 10–15 tonnu gadu stāvējušus kūtsmēslus. Regulāri – sākot no jūnija – trīs mēnešus ar spaiņiem tos beru ūdenī. Šādi barojot, dīķī veidojas dzīvā barība, zivis to labprāt ēd un aug veselīgas,” apgalvo Aleksandrs.
Kā noķert
Ja dīķis ir nolaižams, tad nav problēmu savākt zivis. Dīķos, kur nevar veikt nozveju, jāmēģina amūrus izķert. Zivkopis no savas pieredzes zina teikt, ka tīklu izmantošana var neizdoties, labāk tos ķert ar makšķeri – protams, tas prasa laiku un pacietību. Ēsmai izmanto, piemēram, kukurūzu, sliekas, makšķerē siltajā laikā. Diemžēl, ja zivīm dīķī pietiks barības, tās neķersies arī uz āķa.

Kad veikt dīķa aerāciju
Ziemā amūriem gremošanas sistēma palēninās, tie ir mazkustīgi, pārtiek no uzkrātām tauku rezervēm. Zivis uzturas apakšējos ūdens slāņos, kur temperatūra ir ap 4 oC. Lai amūriem pietiktu skābekļa (tam jābūt 5 mg/l), jau laikus jāsagatavojas ziemai. Ja ir iespēja pievilkt elektrību, jāiegādājas gaisa kompresors, to novieto dīķa malā – cauruli vēlams laikus ierakt zemē krastā, lai ziemā tā neaizsaltu vietā, kur iznāk no ūdens. Pašu difuzoru nedrīkst novietot uz grunts, citādi kopā ar gaisa burbuļiem pacelsies duļķes, kuras vēl vairāk pasliktinās stāvokli zem ledus. Difuzors jānovieto ap 10 cm virs grunts.
Nav ieteicams aerāciju veikt bez vajadzības, jo, pastāvīgi darbojoties, tas atdzesē dīķa ūdeni, kas nav labi zivīm. Normāli ir, ja apakšējos slāņos ūdens temperatūra ir 4, bet augšējos 1–2 grādi. Regulāri jāseko līdzi skābekļa daudzumam ūdenī un aerators jāieslēdz tikai tad, kad skābeklis tajā pazeminās. Vectēva metodes ar āliņģu ciršanu ir mazefektīvas, to vienīgais pluss – ja redz, ka pie āliņģa parādās ūdenskukaiņi, ir skaidrs, ka pēdējais brīdis sākt dīķa aerāciju.
! Uz zivju dīķiem nevajag spēlēt hokeju vai braukāt ar mašīnām, lai zivīm neizraisītu stresu.

Zivju ielaišana
Ja amūriem ir nodrošināti piemēroti apstākļi, tie labi pacieš pārvadāšanu. Audzētavās zivis parasti iepako plastmasas maisos slēgtā veidā, ar iepildītu skābekli. Šādi zivis tiek mazāk traumētas un tās droši var vest vairākas stundas, piemēram, ja iepakojumā ir 5 kg amūru, tos bez problēmām var aizgādāt līdz ūdenstilpei trijās stundās, savukārt, ja maisā ir 10 kg zivju, tās iespējams transportēt divas stundas.
Zivis audzēšanai vislabāk iegādāties pavasarī un rudenī. Iegādājoties lielākus daudzumus, pārvadāšanu labāk uzticēt zivaudzētavas saimniekam, kurš tās ievietos konteineros, nodrošinot nepārtrauktu skābekļa piegādi.
Kad zivis atvestas līdz izlaišanas vietai, izlīdzina ūdens temperatūru polietilēna maisā. To dara šādi: ieliek visu iepakojumu neattaisītu ūdenskrātuvē un atstāj uz kādu stundu, ik pa brīdim maisu pakustina, lai tajā esošais skābeklis labāk izšķīst ūdenī. Vedot ar konteineru, daļu ūdens nolej un papildina ar dīķa ūdeni, kur plānots zivis ielaist. Pēc pusstundas zivis ielaiž dīķī. Jāatceras, ka atšķirībā no lielajām zivīm mazās (sevišķi zivju kāpuri) ir jutīgākas uz temperatūras svārstībām.

Saistītie raksti

Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode

Lielais Loms – Februāris 2024/Marts 2024

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Makšķerēšana
Dokumentu un inventāra pārbaude! Reidā ar Rīgas pašvaldības policiju. “Ķeram lielo!” #43 epizode
Ekskluzīvi 3 dienas
Lielais Loms
Aktualitātes
Uzmanību! Uzzini, kurš kļuvis par konkursa uzvarētāju un ieguvis laivu GLADIATOR 420
Ekskluzīvi Nedēļa
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā pareizi bildēt zivi, lai tai nenodarītu pāri. “Lielais loms” noslēpumi #1
Ekskluzīvi Nedēļa
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kontroles nav, zivju nav, bet pašvaldība iekasē finansējumu. Viedoklis par licencēto makšķerēšanu
Ekskluzīvi 3. septembris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Lielie džerki, lielie kāti ar striķiem un multiplikatoru spolēm
Ekskluzīvi 30. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Māneklis, ar kuru noķert lielāko asari sacensībās!
Speciālreportāža 29. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Čaterbaits ceļ miroņus, tas ir māneklis, kas jāaizliedz! Garmin Predator Cup 2024 emocijas
Ekskluzīvi 21. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Nebijis konkurss! Balvā laiva GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 28. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kad ķeras sezonas lielākie zandarti un ir cilvēki, kas taujā pēc tīkliem. “Ķeram lielo!” #42 epizode
Ekskluzīvi 27. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Asaris ir huligāns, to vajag uzbudināt! Rotiņš – mānekļu māneklis. Video bloga #28 epizode
Ekskluzīvi 26. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Mērķis līdaka. Kā to sakaitināt laikā, kad tā neķeras. Video bloga #27 epizode
9. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Lai cope nepārvērstos par blenšanu ekrānā. Alda Sāviča pikantie stāsti. “Sarunas laivā” #10
Ekskluzīvi 13. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Rezultāti un video! Līdz pēdējai minūtei mūsējie cīnījās par uzvaru GARMIN PREDATOR CUP 2024
Ekskluzīvi 17. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties un seko līdzi REZULTĀTIEM! GARMIN PREDATOR CUP 2024 2.dienas tiešraidi
16. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Tēvu un dēlu stāsti. Āķis pirkstā, ātrie bez maksas un lepnums par dēlu
Ekskluzīvi 15. augusts, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video recepte! Laša tartars ar marinētiem sīpoliem
Ekskluzīvi 17. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Viena monstrīga līdaka divas reizes dienā – tas ir iespējams – Anri Anaņins. “Sarunas laivā” #9
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Aklā līdaka un lietus, kas sāpēja. Reportāža no Tumsas Kausa 2024
Ekskluzīvi 14. jūlijs, 2024
Arvis Ančevskis
Skaties!
SKATIES! Viņiem reāli paveicās! Uzskatāms piemērs tam, kādēļ jāpievērš uzmanība bojām!
Ekskluzīvi 12. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Nobrauc gar pašu laivu un uztaisa vilni! Kā ir ar savstarpējo copmaņu ētiku?
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Slepenās asaru ķeršanas vietas un salauzta dzenskrūve! “Ķeram lielo!” #40 epizode
Ekskluzīvi 2. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Pēc 50 cm gariem asariem! Vai ir vērts to dēļ dzīties uz Nīderlandi. Skaidro Jānis Zariņš
26. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Eholotes stiprinājumi daudz lētāk nekā oriģināli? Praktisks padoms
20. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ātrums, svins un attālums – viss “pie kājas” un četri kāti mīnusā! “Ķeram lielo!” #39 epizode
Ekskluzīvi 18. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Pigori
Beigts pilots, sapinušās makšķeres un rezultātā depresija: Laivu līga – komandas “Lielais loms” pieredze
Speciālreportāža 6. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Pigori
VIDEO! Unikāli kadri Juglas ezerā. Karpu nārsts?
Ekskluzīvi 3. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Predatortour sacensību pirmā diena tiešraidē. Startē 4 komandas no Latvijas
30. maijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Tiešais no Nīderlandes – Predator Tour ar Jāni Zariņu un Jāni Manguli
Ekskluzīvi 28. maijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Foto un video! Kad dāmas izgriež večiem pogas. Noķer tik lielu līdaku, ka knapi var noturēt
28. maijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Cope pirmajā metienā, aizsviests māneklis un Burtnieku ezera vilinājums. “Ķeram lielo!” #37 epizode
Ekskluzīvi 21. maijs, 2024

Lasītākie