Makšķerēšana
Spiningošana

Ziemas mormiškas vasarā0

Mormišings, pirmā doma – kas tas par zvēru, ko ēd un kur dzīvo? Šis copes veids ir mazpazīstams, vēl mazāk kāds to redzējis, vēl mazāk kāds to dara. Kāpēc tas tā ir, un kāpēc tam tā nevajadzētu būt, un galu galā, kas tad tas ir – par to visu tālāk.

Tagad, kad lielākā daļa ir starā par big bait un metrīgām līdakām, es esmu starā par kilogramu smagu sapalu 0,02 milimetru plānas auklas galā, kurš supervieglā spininga kātam liek strādāt uz savu spēju robežas. Tur zivs izvadīšana ir pielīdzināma mākslai, nedrīkst steigties, nedrīkst kavēt, jābūt pacietīgam un jāspēj ātri reaģēt – tas viss nepieciešams, lai plānā aukla un pavadiņa nepārplīst.
Arī mazie asari ir ļoti sportiski ar šādu vieglu inventāru, tu jūti katru kustību, sitienu un virziena maiņu.
Tātad mormišings, kā var noprast, ir spiningošana ar mormiškām. Jā, jā, ar tām pašām, ko izmanto ziemā, viss ir atkarīgs no tavas iztēles, derēs jebkura mormiška svarā no 0,2 līdz 2 gramiem un dažādi gumijas mānekļi, kā arī atsevišķas to daļas.

Lai varētu izmēģināt šo interesanto un pārsteigumu pilno spiningošanas veidu, būs jāsāk ar kāta iegādi.
Parastie džiga kāti te nederēs, jo īpaši ar solid tipa spici. Tie ir pārāk asi un nespēj tik labi izspēlēt mānekli, kā arī metiena attālums nebūs tik labs. Jāņem lēnas vai vidēji lēnas akcijas kāts ar 0,2–2/ 0,4–3/ 0,5–4 gramiem, attiecīgi jo mazāk gramu, jo mīkstāks un vieglāks būs kāts. Jā, jā, es arī sākumā domāju, kur gan es ko tamlīdzīgu dabūšu un tas maksās kosmosu…bet! Esi drošs un improvizē! Lai saprastu, vai tas domāts man, startam izmantoju favorite white bird 1–7 g un, kad man šāda veida spiningošana iepatikās, iegādājos jau labāku un specifiskāku rīku. Derēs arī jebkurš cits tāda veida spinings, līdzīgus bieži izmanto area trout disciplīnā, svarīgākais ir mazāk gramu un lai kāts darbojas visā tā garumā kā pātaga.
Pats spinings ir otršķirīgs, svarīgākais šajā visā ir aukla. Tā ir jāņem kvalitatīva, zināms zīmols vienmēr ir sava veida garantija, 100 m pietiks ilgam laikam, jo uz spoles jātin tikai puse, apakšā jāliek bekings.
Auklu var izvēlēties 0,04, bet tā vairāk pakļausies vēja un straumes iedarbībai, kā arī metiena attālums būs mazāks, man labāk patīk 0,02, tā ir vispiemērotākā šāda veida copei. Fluorkarbona pavadiņa nav nepieciešama, tomēr es to lieku, jo man tā patīk un šķiet, ka zivīm arī, bet izteiktu atšķirību neesmu pamanījis, ir vai nav pavadiņas.

Ja nolemjat par labu tai, tad iesaku ņemt divus dažādus diametrus – 0,14 un 0,10 kaprīzai, pasīvai zivij. Sienu, sākot no metra līdz pat diviem metriem, auklas sasienu ar parasto burkāna mezglu, tikai vijumu skaitam jābūt vismaz 9 uz abām pusēm, galus nokniebju pie paša mezgla. Mānekli sienu tieši pie pavadiņas, tam izmantojot trilene knot. Mainot mānekli, sanāk saīsināt pavadiņu par kādiem 4 cm, kad tā kļūst par īsu, jāpārsienas, pavadiņu īsāku par 70–80 cm nevajadzētu atstāt.
Spolei jābūt mazai, 1000. vai 1500., augstākais, 2000. izmēra. Tā, lai pašam ērti un viegli strādāt. Spolei jāspēj tikt galā ar plāno auklu, tādēļ tā ir jāņem kvalitatīva, Daiwa un Shimano plauktos ir iespējams atrast ne pārāk dārgas, bet darbam piemērotas spoles. Aukla jāuzklāj tā, lai būtu līdz kasetes augšai, tas palīdzēs iemetiena attālumam.
Mormiškas derēs jebkuras, pēc brīvas izvēles. Banāna, lāses, zelta, sudraba, krāsotās utt. Labākās tomēr ir volframa svara un lieluma dēļ. Vēl ļoti labi strādā vimbu āķi ar 1–2 gramu volframa svariņu, der fosforizētie, spilgtie, ar pērlītēm un citi, tie piešķir plastiskāku animāciju, apvienojumā ar kādu peldošo astīti var ļoti veiksmīgi izspēlēt mānekli.
Astītes, kājiņas, tārpiņus var nopirkt jau gatavus, bet reti kur ir mormiškām paredzētās gumijas, tāpēc var mierīgi iepirkt parastās mazās zivtiņas, kurkuļus, kukaiņus, vai izmantot to, kas jau ir sakrājušies kādā kastē, piemērotāko daļu atraut un likt uz āķa, būs labi, zinu.
Kad viss ir nokomplektēts, jādodas pie ūdens un jāsāk strādāt.

Var darboties tāpat kā ar vienkāršu džigu, nav lielas atšķirības, skrāpēt grunti, strādāt ar visu kātu un lēnām dancināt mānekli uz priekšu, taisīt palēcienus un citus akrobātiskos trikus džiga disciplīnā, bet zacepi ir neizbēgami, agri vai vēlu no kāda murmuļa nāksies šķirties.

Darbs pa horizontiem

Apakšējais horizonts – ja grunti klāj zāles, akmeņi vai koki un iepriekšējais variants nestrādā, var uztaustīt, kur sākas ķērāji, un iegremdēt mošķi virs tiem, izspēlēt, lēni ievelkot auklu un maigi kratot kātu, lai piešķirtu dzīvu spēli un kustību māneklim. Tā izvairīsies no ķērājiem, bet tajā pašā laikā apstrādāsi zemāko ūdens slāni.
Vidus – ja dziļums ir divi metri, tad vidus būs, sākot no 20–30 centimetriem no grunts līdz tam pašam augstumam no virsējā slāņa, tātad, ja zivis ir pusūdenī, ir labs gabals, kur tās meklēt…
Šajā situācijā ir lēnām jāiet cauri šim slānim, iegremdējot un izspēlējot dažādos dziļumos, uz to aiziet kādi 10, 15 metieni, ja dziļums ir 2 m, ja mazāk, tad to var nosegt ātrāk. Arī pusūdenī murmuli var izspēlēt, tikpat kā turot uz vietas, ar laiku un pieredzi noteikti atradīsi pareizo ritmu un ātrumu, ar kuru to darīt.
Virsējais slānis – siltā laikā, kad zivis barojas tieši augšējos ūdens slāņos, var ļoti baudāmi copēt ar ātru un agresīvu animāciju vai vienkāršu ietīšanu. Gandrīz visi ņēmieni ir labi redzami, un bieži zivis izlec no ūdens, saceļ troksni un šļakatas. Ja mormiškai ir pielikta tvistera vai zivs astīte, tā strādā kā miniatūrs voblerītis, kuru vajag tikai vilkt, vibrācijas liks dzīties pakaļ un sakampt gardo kumosu visa veida un kalibra zivīm.
Vēl ar šāda veida aprīkojumu var copēt, izmantojot peldošās gumijas, kur ieliek tikai āķi un gumiju izspēlē peldinot, ļoti labi atsaucas sapali, raudas un ruduļi karstajās vasaras dienās.
Jā, jā, raudas un ruduļi, kā arī karūsas, ķīši, līņi, pat karpas un amūri ir noķerami uz mormišinga, pēdējie, kā likums, reti, bet, ja to koncentrācija ir liela, tad ir vērts mēģināt izmānīt kādu no tiem.

Šāda veida spiningošana nav trofeju tīkotājiem vai spilgtām bildēm Facebook profilā, tas vairāk ir dvēselei, dažādībai un priekam, līdzīgi kā ar sieviešu krūtīm, lielas ir labi, bet arī ar mazām patīkami spēlēties (daiļā dzimuma pārstāvēm lūgums saprast mazliet humora).
Zivju daudzums un dažādība ir labākais šajā procesā, kā arī, ja uzķeras kas lielāks, ir kārtīgas cīņas sajūta, puskilogramu viegla zivs nāks ārā smagi un būs iespēja uzlabot savas prasmes izvadīšanā.
Aicinu izmēģināt kaut ko jaunu!
Jānis Titāns
Abonē Lielo Lomu 2022.gadam un uzzini aktuālo pirmais!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Pieci mānekļi, ar kuriem šogad vērts sākt sezonu. Iesaka Māris Auziņš
Ekskluzīvi 3 dienas
Lielais Loms
Makšķerēšana
Visa cope ir viens vienīgs eksperiments! Aigars Garais. “Ķeram lielo!” #35 epizode
Ekskluzīvi 23. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Spinnerbaiti, paštaisītas džiggalvas, čaterbaiti, reāllaika vadība eholotes sensoram
Ekskluzīvi 18. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Laivu un to aprīkojuma jaunumi un sezonas aktualitātes. Video bloga #24 epizode
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Pavasaris, upe, fīderis. Iesvētām Golden Catch kātu un testējam Trapper barības. Video blogs #23
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Zivis neķer māneklis, tās ķer rokas. Māris Klauze. “Ķeram lielo!” #34 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Pigori
Alex Crazy Fisherman: “Lielākais heiteris pagaidām ir no “Lielā loma” Arvis, kurš nekad nav šitai laivai pat blakus nostājies”
30. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Lašu un taimiņu cope Salacā! Mīnus četri šūpiņi un beigās smuks taimiņš
Ekskluzīvi 7. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 17. februāris, 2024
Aigars Garais
Skaties!
Skaties! Parcopi lv bļitkošanas kauss 2024
12. februāris, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video un foto. Vesela bute čuguna pannā
Ekskluzīvi 10. februāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Reportāža. Bēdīgākā makšķerēšanas izstāde pasaulē Fisch & Angel
Ekskluzīvi 30. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! 17 LAŠI UN TAIMIŅI Salaca 2024
26. janvāris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nav gaismas, nav zandartu. Madars Millers! “Ķeram lielo!” #29 epizode
Ekskluzīvi 23. janvāris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Kad lašiem jāpagaida, jāpievēršas zemledus makšķerēšanai!
Ekskluzīvi 12. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Foto un video! Vairāk zivju, vairāk džeku, vairāk sēriju! Copes seriāla “Līdaku ielenktie” 2. sezonas pirmizrāde
Speciālreportāža 3. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ezeri Latgalē tukši – nav zivju. Kāpēc? Atbild Māris Olte
19. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Vai makšķerniekus vajadzētu kontrolēt tik pat stingri kā medniekus! “Ķeram lielo!” #26 epizode
Ekskluzīvi 12. decembris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Padomājiet par tiem, kas mūs gaida mājās! Ledus ir bīstams! Jau daudzi copmaņi ielūzuši ledū
Ekskluzīvi 4. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
2600 litru degvielas, lai… iezīmētu līdakas un zandartus. “Ķeram lielo!” #25 epizode
Ekskluzīvi 28. novembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Īsts krokodils! Kādā privātā ūdenskrātuvē izdodas noķert 13,80 kg smagu līdaku
19. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mānekļa krāsa ķer makšķernieku vairāk nekā zivi – Kristiāns Godiņš. “Ķeram lielo!” #24 epizode
Ekskluzīvi 14. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Gribi uzsākt live tehnoloģiju copi? Lietas un padomi, kas jāņem vērā
Ekskluzīvi 3. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Kad ķer zandartus, bet pieķeras cits teju 15 kilogramīgs “milzis”
Ekskluzīvi 5. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nazis laivā nepieciešams pēc likuma! Anri Anaņins. “Ķeram lielo!” #23 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā zemūdens niršanas speciālisti attīra Daugavu
25. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Labākās copes vietas Latvijā zina ungāri un poļi? “Ķeram lielo!” #22 epizode
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Laiva, ar kura startē pasaules čempionātā – aprīkojums. Copes laivas #1
Ekskluzīvi 4. oktobris, 2023

Lasītākie