Inventārs
Makšķerēšana

Lielo mānekļu mazie sīkumi – svarīgākās lietas, kas jāzina par Big Bait inventāru0

Lai gan Big Bait ir jaudīga spiningošanas tehnika – rupjas auklas, jaudīgi spiningi, spēcīgas spoles un lieli, lieli mānekļi, arī šai tehnikai ir vairākas nianses, kuras spēlē būtisku lomu, lai tiktu pie kārotā rezultāta.
Šajā rakstā apskatīšu būtiskas detaļas, kas attiecas uz pareizu inventāra izvēli, furnitūru un citiem sīkumiem, kas ir nepieciešami, lai pilnībā izbaudītu šo aizraujošo spiningošanas tehniku. Tāpat nedaudz pieskaršos dažādai eksotikai un centīšos atbildēt uz tiem jautājumiem, ko visbiežāk saņemu Facebook vai ikdienā eholotes.lv veikalā.

Inventāra sagatavošana copei

Par spoles sagatavošanu copei un citiem sīkumiem smalkāk stāstīšu kādā no nākamajiem rakstiem pavasarī, bet šoreiz par vispārīgām lietām. Kad spole satīta un saregulēta, nākamais solis ir izvēlēties pareizu pavadiņu. Mans viedoklis ir visai kategorisks – es pieturos tikai un vienīgi pie fluorkarbona pavadiņām, vismaz 1 mm diametrā. Turklāt savas pavadiņas sienu pats. Tādā veidā pats varu izvēlēties kvalitatīvas karabīnes un uzsiet man ērtāko pavadas garumu. Otrkārt, es uzskatu, ka griezulis uz Big Bait pavadas ir pilnīgi lieks. Lietojot gatavas pavadiņas, pastāv iespēja sabojāt spininga gredzenus, ietinot tajos griezuli. Liekais svars tikai paātrina gumijas grimšanu, kas galīgi neder, spiningojot seklajos ezeros, un uz auklas būs papildu ķērājs, aiz kura ķersies zāles. Kā pareizāk sasiet savu pavadiņu? Šādu resnu fluorkarbonu ar pīto auklu var savienot ar vairākiem mezgliem, bet visuzticamākais man ir izrādījies FG knot. Ir vairāki veidi, kā siet šo mezglu, taču gala rezultāts visiem ir vienāds. Tāpat izvēlos karabīni, kas nav pārlieku liela un masīva. Man patīk Bassday ražotāja Ultra Snap #3 karabīnes. Šīs nekad mani nav pievīlušas, ne spiningojot ar silikona mānekļiem, ne ar džerkiem. Protams, kā jebkurā spiningošanas tehnikā ir jāpaseko līdzi karabīnes stāvoklim un, ja māc šaubas par karabīnes izturību, to labāk lieku reizi nomainīt nekā pazaudēt labu mānekli vai, vēl ļaunāk – mūža zivi. To, kā es sienu savus mezglus, un citus knifiņus, kā sagatavot Big Bait spiningu copei, varat atrast Youtube.com, Janboart kanāla video – Kā izvēlēties savu pirmo Big Bait komplektu.

Mānekļa aprīkošana

It kā vienkārša lieta, taču arī tas var sagādāt problēmas kā Big Bait tehnikas iesācējiem, tā arī jau pieredzējušiem spiningotājiem. Pirmā lieta ir atbilstoša montāžas spirāles izmantošana. Es personīgi lietoju dažādu ražotāju izstrādājumus, tomēr pievēršu uzmanību šīm lietām: lai spirāle būtu izgatavota no izturīgas atbilstoša diametra stieples. Lai tām būtu centrālā adata, kas ļauj to ieskrūvēt precīzi pa mānekļa centru un neļauj aizgriezties. Tā kā mans pamata arsenāls sastāv no 25 cm un lielākām gumijām, tad izvēlos lielākās pieejamās spirāles. Mānekļa spēli tas nekādi neietekmēs, taču lielāka spirāle būs saudzīgāka pret mānekli ilgtermiņā. Nākamais solis ir pareiza stinger sistēmas piemeklēšana. Šī tēma ļoti lielā mērā ir atkarīga no paša spiningotāja gaumes un ticības, bet es parasti vados pēc šādas formulas: līdaka māneklim uzbruks tā resnākajā vietā. Attiecīgi uzliekam savu plaukstas centru šai vietai. Vidēja vīrieša plaukstas platums būs +/- tāds pats kā līdakas mutes platums. Āķiem būtu jāatrodas plaukstas malā attiecīgi pie mazā pirkstiņa un īkšķa. Tās arī būs tās vietas, kur līdakas mutē ir mīkstāka daļa un āķi varēs labāk aizķerties. Mutes vidusdaļā āķim ieķerties būs ļoti grūti un gandrīz vai neiespējami.

Vēl svarīgi, lai āķi ir atbilstoša izmēra, – parasti vados pēc vienkārša parauga. Atstarpei starp āķa žuburiem ir jābūt lielākai nekā mānekļa resnumam. Mana prakse rāda, ka pie šāda izmēra attiecības ir visrezultatīvākā copju realizācija. Protams, silikona mānekļu konfigurācijas ir dažādas, un nav vienotas formulas par attālumu starp āķiem vai attālumu no pirmā āķa līdz griezulim. Kad pats izgatavoju stinger sistēmas sev vai pārdošanai veikalā, es tos izgatavoju uz konkrēta modeļa un izmēra mānekļa. Kad spirāle ieskrūvēta un stingeris uzmontēts, mānekli var aprīkot ar skaņas kapsulu (rattle breed). Tās parasti izgatavo no dažādiem materiāliem – stikla, plastmasas vai metāla. Es parasti izvēlos tieši stikla versijas, jo tās ir skaļākas, ar spalgāku skaņu. Taču tās mēdz salūzt, māneklim krītot ūdenī vai pie spēcīgas copes. Bet ar to rēķinos, un, izvēloties kvalitatīvu produktu, parasti problēmu nav. Plastmasas versijas ir klusākas, ar dobjāku skaņu, taču praktiski ir mūžīgas. Vēl viens pluss plastmasas izstrādājumiem ir to dažādā krāsa. Piemēram, Svartzonker izgatavo Fluo Orange un Fluo Yellow spilgtas kapsulas. Šīs parasti māneklī ievieto līdz pusei, atstājot papildus kairinātāju plēsējam.

Par metāla kapsulām es neesmu lielā sajūsmā. Skaļuma ziņā tās ir līdzīgas kā plastmasas, tikai ar metālam raksturīgo aso skaņu, taču tās ir ļoti smagas un, manuprāt, ne visai labi ietekmē mānekļa spēli. Varbūt tās vairāk noder mānekļiem virs 35 cm izmērā. Kapsulu varam ievietot mānekļa astē vai ķermenī. Mānekļa korpusā kapsulu ievietoju, ja māneklim ir izteikts rolling action. Kā, piemēram, Gator Gum Bait. Ja māneklim aktīvi spēlē aste, tad kapsulu ievietoju tur. Lai tā labāk turētos jūsu izvēlētajā vietā, no sākuma ar skrūvgriezi vai līdzīgu priekšmetu izveidojam silikonā nelielu kanālu, tad ievietojam kapsulu. Es personīgi kapsulas nelīmēju iekšā māneklī un savā ziņā riskēju, ka ik pa laikam varu kādu no tām nozaudēt, taču vajadzības gadījumā varu aizstāt, ja tā tiek bojāta. Interesantu jaunumu saņēmu oktobra beigās – skaņas kapsulas, kuras ir domātas uzkāršanai uz stingera vai karabīnes. Šis likās labs risinājums, ja gribas veikt eksperimentus ar to, kas labāk konkrētajā dienā patīk plēsējam. Kā arī šīs kapsulas var uzlikt jebkāda izmēra silikona māneklim vai džerkam. Būtībā māneklis ir gatavs spiningošanai. Ja nepieciešams pievienot papildu atsvaru, tad to vajag darīt neatkarīgi no mānekļa un nepiesaistīt atsvaru stingeram vai māneklim. Es lietoju piekaramos volframa atsvarus. Eksperimentējot esmu mēģinājis lietot dažādus māneklī ieskrūvējamos variantus, bet tie savā ziņā paralizē to un noņem rolling action. Tāpat esmu izgājis cauri neveiksmīgu eksperimentu sērijai, mānekli liekot uz ausaiņa jeb tautā sauktās čeburaškas. Diemžēl stieples nav paredzētas šādām slodzēm un bieži sanāks zaudēt mānekli, jo stieple no slodzes ir vai nu nolūzusi, vai iztaisnojusies.

Izvēloties kvalitatīvus volframa piekaramos atsvarus, tie praktiski netiek zaudēti un kalpo pietiekami ilgi. Kādā dziļumā nepieciešams izmantot atsvarus? Es tos sāku lietot no 1,2 līdz 1,5 m dziļuma. Diemžēl vienotu formulu par to, kādus atsvarus izvēlēties konkrētam dziļumam, jums iedot nevarēšu, jo ir pārāk daudz faktoru, kas ietekmēs mānekļa grimšanas ātrumu, – auklas diametrs, straumes esamība, vējš, spiningošanas tehnika, vieta u.tml. Es spiningoju ar PE 5 resnu auklu un dziļumā no 1 līdz 2 m lietoju atsvaru svarā līdz 7 g, 2 līdz 4 m izvēlos atsvarus līdz 10 g, un 4+ m dziļumam es izmantoju atsvarus līdz 30 g. Bet, kā jau teicu, šī ir vispārīga informācija un ir situācijas, kad nepieciešams, lai māneklis grimtu lēnām, un to pēc iespējas ilgāk nepieciešams uzkārt, velkot gar kanti. Citreiz nepieciešams likt lielāku svaru, lai māneklis pēc iespējas ātrāk nonāktu dziļumā, piemēram, apstrādājot lokālu bedri. Vēl viena lieta, par ko man jautā ļoti bieži, – kā cīnīties ar to, ka māneklim izkrīt acis? Diemžēl lielajam silikonam ļoti bieži nokrīt uzlīmētās acis, un dažiem spiningotājiem šķiet, ka tas rada nelabvēlīgu efektu un samazina copju skaitu. Es personīgi tam nepievēršu uzmanību. Bet, ja vēlaties, lai māneklis būtu ar acīm, pirmais, ko var darīt, ir pirms mānekļa laišanas darbībā noplēst acis un pielīmēt tās ar pilīti superlīmes vai silikona labošanai paredzētās līmes. Taču arī šādā scenārijā pastāv iespēja acis ar laiku pazaudēt. Drošākais variants ir iegādāties speciāli silikona krāsošanai paredzētu krāsu un acis gluži vienkārši uzzīmēt. Šis ir drošākais variants, turklāt pastāv iespēja paspēlēties ar krāsojumiem un piešķirt papildu akcentus māneklim. Personīgi varu rekomendēt Svartzonker Quick Dip krāsas, kas ir pietiekami noturīgas un pieejamas dažādos toņos.

Šis bija īss apraksts par to, kā aprīkot mānekli, bet tagad nedaudz eksotikas. Ko darīt, ja esam trāpījuši uz pilnīgas necopes dienu un ir iekšēja sajūta, ka plēsēju esam atraduši, bet nevaram pierunāt uz copi? Es parasti tādos brīžos sāku nodarboties ar eksperimentiem. Citreiz tieši tā ir panākumu atslēga, nepamēģināsi – neuzzināsi. Viena no lietām, ko varam darīt, ir pamainīt mānekļa krāsojumu. To var izdarīt ar iepriekšminēto Svartzonker SaBoFlex Softbait Quick Dip krāsu. Sausam māneklim ar otiņas vai kaut vai lupatiņas palīdzību varam piešķirt papildu akcentu un pilnībā izmainīt tā krāsojumu. Ja vēlamies, lai krāsojums būtu noturīgāks, pirms krāsošanas mānekļa vir­smu nepieciešams apstrādāt ar nagu lakas noņēmēju. Tādā veidā krāsa labāk pieķersies māneklim. Taču ātru akcentu uz ūdens var piešķirt arī bez iepriekšējas mānekļa apstrādes. Šis ir arī labs veids, kā iedot otro dzīvi nestrādājošiem mānekļiem un copes procesam pieiet radošāk. Uzreiz gan jāuzsver – šī krāsa nav domāta, lai pilnībā pārkrāsotu mānekli. To var izmantot punktu, svītru vai astes piekrāsošanai. Vēl viens interesants papildu elements, ko šogad izmēģināju, ir Svartzonker Spinner Rig Large. Šī papildu rotiņa lapa jebkuru mānekli var pārtaisīt par savdabīgu spinnerbaitu, piešķirot tam papildu vibrāciju un flash efektu. Jāņem gan vērā – lai māneklis vienmēr nostātos zem rotiņa lapas, tas jāaprīko ar nelielu papildu svaru. Kas padara visu šo sistēmu piemērotu spiningošanai no 1 m dziļuma? Seklākās vietās man bija grūti mānekli novadīt virs zāļu paklāja.

Nopietni šīs sistēmas testēšanai pievērsos tikai rudenī, bet mani nepamet pārliecība, ka pavasarī un vasarā šī sistēma strādās ļoti labi un piesaistīs plēsēja uzmanību no lielāka attāluma kā vienkāršs silikona māneklis. Ieskrūvējamā džiggalva ar mēli Svartzonker Screw in Lip. Šī mēle ir paredzēta, lai piešķirtu voblerim raksturīgo spēli jebkuram silikona māneklim. Šis ir interesants risinājums, ja nepieciešams apmakšķerēt lielākus dziļumus vai velcēšanai. Testos L izmēra mēle – 25 g smaga. Mānekli notur stabilā 4– 4,5 m dziļumā. Tas ir, lietojot to kopā ar PE #5 auklu un 20 cm mānekli, spiningojot. Velcējot noteikti šis dziļums būs lielāks. Jāpiemin arī veids, kā pamainīt spēli džerkiem. Svartzonker Big Tail ir interesants papildu elements, kas var glābt no necopes. Īpašu efektivitāti šai papildu astei var novērot dienās, kad plēsējs ir īpaši pasīvs. Aste noteikti noņems džerka plašās sānu kustības, taču piešķirs tam spēli un uz pavisam lēnu vilkšanu. Diemžēl aste nelabvēlīgi ietekmēs arī metiena attālumu, bet ir reizes, kad tas nav izšķirīgi. Ceru, ka pametu jums pāris jaunas idejas, un noteikti rosinu nodoties arvien jauniem eksperimentiem. Gatavojot šo rakstu, jau taisos uz ledus sezonas atklāšanu, taču prognozes liekas daudzsološas un varbūt janvārī varēšu atkal medīt savu trofejas līdaku! Ja rodas kādi jautājumi, nekautrējieties vērsties pie manis eholotes.lv veikalā klātienē, kur varēšu visu parādīt un pastāstīt dzīvē.

Saistītie raksti

Viss, kas jāzina par zandartu copi uz dzīvo. Aprīkojums, pieredze, ieteikumi. Video bloga #5 epizode

Labākās makšķerēšanas vietas Latvijā 2022

LA.lv
LielaisLoms.eu aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Inventārs
COPES ABC: barības, pavadas, barotavas un atraktori
1 diena
Lielais Loms
Uncategorized
Saraksts! Makšķerēšanas iespējas licencētajos ūdeņos
Speciālreportāža 24. septembris, 2022
Lielais Loms
Inventārs
Pirmā eholote! Kuru izvēlēties – Garmin, Lowrance, Humminbird vai Deeper? Video bloga #7 epizode
Ekskluzīvi 22. septembris, 2022
Lielais Loms
Inventārs
Mānekļi, kas strādā reālos apstākļos – TOP 2022. Video bloga #6 epizode
Ekskluzīvi 15. septembris, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nevajag visu apēst, tad lielo zivju būs vairāk! Sarunas laivā #4
Ekskluzīvi 19. septembris, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
SKATIES! Par karpu šūpuļiem un matračiem. Kā pareizi darīt, lai karpiņa tiktu maksimāli saudzēta
Speciālreportāža 16. septembris, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
FOTO un VIDEO! Pēc turpat 10 gadu pārtraukuma Latvijas Čempionāts spiningošanā no laivām ir atgriezies Usmas ezerā
Speciālreportāža 10. septembris, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
SKATIES! Brekšu cope – metodes un ieteikumi barošanai
9. septembris, 2022
Lielais Loms
Inventārs
SKATIES! Padomi šūpiņu izvēlei! Iesaka Matīss no Ratterbaits.com
Ekskluzīvi 8. septembris, 2022
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Piedzīvojums. Jūrkalne – butes nāk
8. septembris, 2022
Lielais Loms
Inventārs
Spoles. Izvēle, auklas uztīšana, kādu izvēlēties, kāds ir piedāvājums. Video bloga #4 epizode
Ekskluzīvi 30. augusts, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
SKATIES! Kas jāņem līdzī, braucot uz karpu makšķerēšanu!
Speciālreportāža 6. septembris, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Interaktīvā karte! Vietas, kurās iespējams ielaist laivu
4. septembris, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
SKATIES! Nereālā cope – ķerot sapalus Gaujas augštecē
Speciālreportāža 1. septembris, 2022
Aigars Garais
Skaties!
Skaties! Vimbu cope ar fīderi no krasta. Svētdienas cope čilliņā
Speciālreportāža 30. augusts, 2022
Lielais Loms
Inventārs
SKATIES! Revidējam veikalu plauktus. Viss makšķerniekam pa saprātīgu cenu. Ko labu piedāvā SIA Ieroči
Ekskluzīvi 29. augusts, 2022
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Sirmojoša bārda satiekas ar spriganu un avantūrisku jaunību vienā virpuļojošā vidukļa treniņā Gaujas augštecē
28. augusts, 2022
Arvis Ančevskis
Makšķerēšana
VIDEO. Kādu makšķerauklu izvēlēties? Monofīlā pret pīto. Praktisks padoms iesācējiem
Speciālreportāža 25. augusts, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Aigars Garais: “Ar asariem atradām kopīgu valodu, bet ar līdakām un zandartiem nemācējām gandrīz neko sarunāt”
Speciālreportāža 23. augusts, 2022
Lielais Loms
Bildes
FOTO, VIDEO, REZULTĀTI! Atskats uz Garmin Latvijas kausu spiningošanā no laivām
Speciālreportāža 22. augusts, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
REZULTĀTI. GARMIN Latvijas Kauss spiningošanā no laivām 2022
Speciālreportāža 21. augusts, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
SKATIES! GARMIN Latvijas Kauss spiningošanā no laivām 2022. Otrā diena
Tiešraide 21. augusts, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Video un foto! Atklāšana. Baltijā jaudīgākās spiningošanas sacensības no laivām GARMIN Latvijas kauss
Ekskluzīvi 19. augusts, 2022
Lielais Loms
Inventārs
No arhīva. Kādu laivu izvēlēties? Padomi makšķerniekam
Speciālreportāža 19. augusts, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā pareizi mest spiningu? Praktisks padoms iesācējiem
Ekskluzīvi 15. augusts, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Kāpēc rekords ir jānosit? Kādi ir rekorda reģistrēšanas standarti makšķerēšanā. Raidījumā “Zaļais stūris”
Speciālreportāža 14. augusts, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties! No deviņiem vakarā līdz septiņiem rītā. Reportāža no Tumsas kausa
Speciālreportāža 11. augusts, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Raivis Trečaks: “Zinātne ap karpu makšķerēšanu mani aizrāva”. “Sarunas laivā” #3 epizode
Ekskluzīvi 3. augusts, 2022
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Arvis Ančevskis ziņo no Latvijas Čempionāta spiningošanā no laivām bērniem un jauniešiem
Ekskluzīvi 7. augusts, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mārtiņa Zeltiņa 21,6 kg karpa. Rekords, kas apsolīts “labākos medību laukos” aizgājušam draugam
Speciālreportāža 30. jūlijs, 2022

Lasītākie