Makšķerēšana
Karpu makšķerēšana

Karpu makšķerēšanas aprīkojums – šoklīderis0

Artūrs Šteinburgs

Pirms veidot tā saucamo pēdējo metru, ir jāiepazīst vēl divi karpu makšķeru montāžu komplektējošie elementi. Viens no tiem ir šoklīderis. Turpinot iesācēju karpu makšķernieku rakstu sēriju, iztirzāsim, kas ir šoklīderis un kam tas vispār domāts. Aplūkosim tā galvenos veidus. Parunāsim par to, kā izvēlēties šī elementa garumu un izturību.

Kas ir šoklīderis, un kāpēc tas ir vajadzīgs?

Karpu copes šoklīderis ir biezāks (un attiecīgi arī izturīgāks) mono vai pītās auklas gabals, kura galvenais uzdevums ir novērst, ka iemetiena procesā pārtrūkst pamataukla. Kas pats par sevi kaitē ne tikai aprīkojumam, bet arī ir bīstams citiem, īpaši, ja lieto ļoti smagus svinus.

Šoklīdera izmantošanas galvenie ieguvumi ir:

  • makšķerauklas pārrāvuma varbūtības novēršana iemetiena laikā, kas ir bīstams aprīkojumam vai citiem makšķerniekiem krastā,

  • atvieglot karpas izvadīšanas procesu vissvarīgākajā, pēdējā posmā (t.i., pēdējos metros pirms zivs iesmelšanas uztveramajā tīkliņā),

  • iespēja izmantot ļoti smagus svinus tāliem vai īpaši tāliem metieniem.

Galvenie šoklīderu veidi

Kādi ir karpu copes šoklīderi? Atkarībā no izgatavošanas materiāla tie tiek sadalīti savā starpā mono līderos, kas izgatavoti no monofilas auklas, pītajos šoklīderos un ultramodernos – fluorokarbona. Savukārt pēdējie minētie mono līderi iekļauj modernizētu versiju – sauktu par koniskajiem mono šoklīderiem. Kā tas atšķiras no tā priekšgājēja, noteikti aprakstīšu tālāk. Un tagad iztirzāsim visu pēc kārtas.

Mono aukla (mono līderis)

Mono līderis (būtībā biezāks mono auklas gabals) ir amortizators, kas lieliski piemērots karpu makšķerēšanas iesācējiem. Tāpēc, ka tas piedod daudz kļūdu! Tā, piemēram, pateicoties tā izcilajām stiepjamības īpašībām, mono līderis noteikti sataupīs iesācēja makšķeri vai spoli, ja iemetiena brīdī pēkšņi aizmirsīs atvērt spoles lociņu. Un tas arī amortizē zivs izvadīšanu (ļoti tuvu krastam) ar nepareizi noregulētu spoles bremzi (vai gadījumos, kad iesācējs joprojām nezina, kā to pareizi lietot). Kas attiecas uz pieredzējušiem karpu makšķerniekiem, viņi aktīvi izmanto mono līderi īsās un vidējās distancēs līdz 120–130 metriem. Neraugoties uz daudzajām priekšrocībām, kas piemīt monofilajai auklai (neredzamība, stiepšanās utt.), šoklīderī tā ir liela diametra, ap 0,4 mm, un pietiekami stīva. Tas nozīmē, ka savienojuma mezgls izrādīsies arī liels (burtiski sitīs pa makšķeres gredzeniem), un paātrinājuma laikā tam nebūs laika pietiekami iztaisnoties. Kopumā tas samazina iemetiena distanci.

Koniskais mono līderis

Šī ir uzlabota klasiskā mono līdera versija, kas sastāv no vienas un tās pašas mono auklas, tikai konusa formā. Vienkārši sakot, šī līdera viens gals ir tāda paša diametra kā pamata aukla, kas nodrošina minimālo mezgla izmēru (attiecīgi lielu ātrumu, caur­ejot kāta gredzeniem). Un otrs gals ir gandrīz divas reizes biezāks nekā pirmais, kas ļauj jums mest pat vissmagākos svarus. Vienīgais trūkums ir aug­stās iz­- maksas. Lai gan mūsdienās, piemēram, kafijas dzer­- šana smalkā iestādē nebūs lētāka. Proti, ļoti bieži mēs nopietni aizdomājamies par patiešām noderīgu lietu cenu (ilgtermiņā), bet automātiski iztērējam daudz naudas visu veidu blēņām, kas uz brīdi sagādā prieku.

Pītā aukla

Laika gaitā, kad jūs apgūsiet gan mono līderi, gan pašu montāžas iemešanu, jūs varat vienmērīgi pāriet uz pīto šoklīderi. Pirmkārt, ir vērts atzīmēt, ka tam nav praktiski neviena iepriekšminētā līdera trūkumu, bet tā lietošanai ir nepieciešamas iemaņas. It īpaši pēdējās, vissvarīgākajās karpu izvadīšanas sekundēs, kad pēdējie montāžas metri nebūs elastīgi. Saskaņā ar statistiku tieši šajos brīžos shodi bieži notiek pat profesionāļiem!Tātad sākumā īsām un vidējām distancēm attālumā līdz 120–130 metriem var izmantot mono līderi, bet makšķerēšanai lielās distancēs, virs 130 metriem, jāapgūst pītais.

Tikai ne jebkurš, bet obligāti – grim­stošs, ar atbilstošu atzīmi uz iepakojuma. Lai gan labāk ir iegādāties kaut arī dārgu, bet gatavu pītu šoku, kam ir visas mums nepieciešamās īpašības.

Vēl viena svarīga nianse, kas jāzina iesācējiem, – pītais materiāls ir ļoti spēcīgs un pietiekami ass! Tas spēj viegli sagriezt ne tikai niedres un aļģes, bet arī pirkstu – līdz pašam kaulam. Tāpēc cienījami karpu makšķernieki neiesaka iesācējiem izmantot pītos šoklīderus. Līdz brīdim, kad viņi iemācīsies sajust iemetienu vai iegādāsies speciālu uzpirksteni.

Fluorokarbons

Daži karpu makšķerēšanas cienītāji, kuriem aprīkojuma cena nav svarīga, kā šoklīderi izmanto fluorokarbona materiālus. Galvenokārt īpaši piesardzīgu karpu ķeršanai vai nu kristāldzidrā ūdenī (seklā ūdenī), vai īpaši makšķernieku spiedienam pakļautos dīķos. To vissvarīgākās priekšrocības ir absolūta caurspīdība (t.i., vislabākā maskēšanās), mīkstums un minimāla stiepšanās. Fluorokarbona šoklīderis lieliski iegremdējas ūdenī, tam ir diezgan augsta pretnodiluma īpašība un labi tur mezglus. Tikai šis prieks nav lēts.

Kā izvēlēties pareizo garumu un izturību?

Ja esat iesācējs karpu makšķerēšanā un attiecīgi neplānojat veikt tālus iemetienus, tad nomērīt nepieciešamo šoklīdera garumu var, izmantojot makšķeres blanku. Vienkārši sakot, tā optimālajam garumam jābūt vienādam ar trim jūsu makšķeres garumiem (t.i., aptuveni līdz deviņiem metriem). Pieredzējuši karpu makšķernieki vai sportisti tālām distancēm vairāku iemeslu dēļ izvēlas jau dubultu blankas garumu (t.i., aptuveni līdz sešiem metriem). Kas attiecas uz šoklīdera izturību, arī šī izvēle nav sarežģīta. Vienkārši sakot, tam vajadzētu būt 10 reizes jaudīgākam par slodzes svaru. Ja jūsu smagākais svins ir 3 unces, pēc mūsu standartiem aptuveni 85 grami, tad šoklīdera drošības rezerve ir 30 mārciņas, aptuveni 13,6 kg.

Kā sasaistīt šoklīderi ar pamatauklu?

Lai droši sasietu šoklīderi ar pamat­auklu, pieredzējuši karpu makšķernieki parasti izmanto trīs veidu mezglus: Mahin leader Knot, Double Grinner knot un Improved Albright Knot.

Mahin leader knot (burkāns)

To uzskata par vispopulārāko mezglu karpu makšķernieku vidū. Konusveida formas dēļ (pēc izskata tas atgādina burkānu) tas bez problēmām lido cauri gredzeniem, tādējādi absolūti netraucējot iemetiena kvalitātei. Jūs varat redzēt, kā pareizi izveidot burkāna mezglu attēlā.

Double Grinner knot (dubultais slīdošais mezgls)

Ideāli piemērots mono un pītās auklas sasiešanai. Faktiski tas ir uzlabots (un vismaz divreiz uzticamāks) klasiskās variācijas Blood knot.

Improved Albright Knot (uzlabotais Olbraita mezgls)

Pateicoties šā mezgla kompaktumam (salīdzinājumā ar citiem mezgliem un klasisko Olbraitu), tas ir ideāls risinājums kombinācijai šoklīderis plus pamata aukla iemetieniem lielās distancēs.

Noderīgi padomi

Šoklīderu sasiešana un izmantošana

  • Mēģiniet izmantot tikai pārbaudītus mezglus, lai savienotu šoklīderi ar pamata auklu. Neriskējiet un neizgudrojiet riteni no jauna! Pirms mezgla savilkšanas noteikti samitriniet auklu!

  • Mezgla siešanas procesā noteikti ņemiet vērā tādu niansi kā makšķerēšanas auklas nogriezto galu virziens. Tiem vajadzētu būt pretējā virzienā no saskares laukuma ar gredzeniem (uz blankas). Tas ne tikai pasargās jūs no neērtībām makšķerēšanas procesā, bet arī ievērojami pagarinās gredzenu kalpošanas laiku.

  • Ja jūs nekad neesat izmantojis šoklīderi, bet gatavojaties to darīt, tad noteikti iegādājieties makšķerēšanas uzpirksteni. Lai izvairītos no bīstamiem rādītājpirksta pušumiem, piemēram, spēka iemetiena laikā lielos vai īpaši lielos attālumos.

LA.lv
LielaisLoms.eu aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.