Makšķerēšana
Karpu makšķerēšana

KAD un ar KO ir bīstams līdkors (leadcore)?0


Ne tas labākais skats.
Ne tas labākais skats.
Foto: no privātā arhīva

Līderis! Lieta, par ko daudzi nerunā, bet ir ļoti svarīga. Tad nu šajā rakstā uzrakstīšu, ko par to domāju, un varbūt tev noderēs.

 

Tiklīdz sāku nopietni interesēties par karpu makšķerēšanu, uzreiz “apmaldījos” terminos, patiesi nesaprotot, kāpēc tiek ražots tik daudz karpu makšķerkātu (ar plašu testa diapazonu), lielas spoles, kā arī visdažādākās auklas, ēsmas, stiprinājumi, montāžas un līderi. Taču, neskatoties uz zināmu pārpratumu par daudzām lietām, drīz vien veiksmīgi apzinājos vismaz populārāko karpu copes zīmolu produktu pielietojumu un potenciālu. Un sāku izprast biežākās situācijas, ar kurām saskaras karpu makšķernieki. Izracis pēc iespējas vairāk informācijas, ko smēlos no karpu makšķerēšanas žurnāliem un daudziem ierakstiem īpašos forumos (par karpu copi), atcerējos dažus padomus no pieredzējušiem karpu ķērājiem, uzzināju, kā siet mezglus un veidot karpu montāžas, kā arī ieguvu vērtīgas atziņas par ēsmām un barībām.

Laika gaitā daudz ko arī no pārējā sapratu, tomēr bija viena lieta, kuru nekad neizmēģināju – LĪDERIS. Principā jau tad skaidri zināju, ka svina kodols (ieskaitot Safe zone), caurulītes (pretsavērpēji) un fluorokarbons ir mūsdienu karpu makšķerēšanas neatņemamas fīčas.

Heli Safe.
Foto: no privātā arhīva

Bet pat cietākie karpu makšķernieki (publicējot savus rakstus populārākajos žurnālos par karpu copi) nez kāpēc ne­steidzās detalizēti aprakstīt līderus! Rezultātā, pat līdz galam neizprotot visas svina serdes priekšrocības (piemēram, tā neredzamība ūdenī salīdzinājumā ar makšķerauklu utt.), tomēr riskēju to izmēģināt praksē, jo tas ir bijis ļoti populārs daudzu copmaņu vidū, kuri regulāri publicē ziņas forumos.

Tā nu, ieguvis jaunas, vērtīgas zināšanas, apmeklēju tuvāko makšķernieku veikalu, kur iegādājos visu nepieciešamo karpu ķeršanai. Ieskaitot Korda līderus (Safe zone) un pretsavērpšanās caurulītes, un, protams, fluorokarbonu. Pēc praktizēšanās ar dažiem mezgliem devos uz tuvējo karpu dīķi ar divām makšķerēm. Vienai no tām es izmantoju tikai pamatauklu (12 lb pārrāvuma slodze) un slīdošo montāžu, bet otrai izmantoju leadcore (Safe zone 3 ft garš), piestiprinot svinu pie drošā klipša. Rezultāti bija neapmierinoši.

Tomēr nolēmu turpināt neatlaidīgi izmantot līderus, jo, spriežot pēc daudzajām atsauksmēm, tieši ar to palīdzību daudzi karpu makšķernieki noķēra lielas zivis. Sāku arī vairāk pirkt karpu makšķerēšanas žurnālus, pilnveidoties interneta dzīlēs, lai iegūtu vēl vērtīgāku informāciju par trofeju ķeršanu. Un vienā no jaunākajiem rakstiem lasīju, ka ar maza diametra auklu tiek ķertas gigantiska izmēra karpas. Protams, man ļoti patika šis raksts, un es nolēmu beidzot pāriet uz līderu izmantošanu, lai ne tikai aizsargātu zivis (kā man toreiz šķita), bet arī palielinātu savus lomus (gan skaitā, gan izmērā). Bet pēc kāda laika uzdūros slavena makšķernieka Kīta Mūra apgalvojumam, ka tikai pamata aukla ir daudz drošāka nekā praktiski jebkurš līderis!

Kīts Mūrs ir viens no slavenākajiem Francijas zivju audzētājiem, kurš pēc līderu parādīšanās tirdzniecībā sāka celt trauksmi par to izmantošanu (ne tikai savā dzimtenē, bet arī daudzās citās Eiropas valstīs). Viss sākās ar to, ka Kīts personīgajā dīķī salīdzinoši īsā laikā atrada 20 mirušu karpu, kuras gāja bojā svina serdes dēļ (tas ir, sapinās tajā)! Tādējādi pēc viņa uzrunām ar pierādījumiem daudzas zivju audzētavas Lielbritānijā stingri aizliedza līdkora izmantošanu savos dīķos. Mani personīgi šī ziņa, protams, apbēdināja, bet tad pat sajutu zināmu atvieglojumu, jo vēl nebiju nogalinājis nevienu zivi ar līdkoru un nopietni domāju par atgriešanos pie savas vecās montāžas (pamataukla + svins), izmantojot tikai fluorokarbonu.

 

Karpas “nāvējošajās lamatās”

Foto: no privātā arhīva

Pēdējā laikā var dzirdēt diezgan daudz baisu stāstu par to, ka zivis nomira mokošā nāvē, sapinoties norautajās montāžās. Domāju, ka daudzi karpu makšķernieki ir attapušies un nopietni domā par to, ka daudzas montāžas ir tālu no droša savienojuma ar līdkoru.

Tagad parunāsim par līdkora negatīvajām īpašībām. Salīdzinoši stingrās tekstūras dēļ (sakarā ar svina serdi, kas atrodas iekšpusē) tie spēj savīties un droši sapīt zemūdens objektus tā, kā to nespēj makšķeraukla vai citi līderi.

Ļoti bieži ar līdkora palīdzību var izvilkt krastā milzīgu ūdens zāļu čemuru. Turklāt pašu svina serdi var viegli atsegt tieši no pinuma, kas laika gaitā var noberzties uz jebkādiem asiem priekšmetiem vai tikt sabojāts, bojājot zivi. Rezultātā serde “izlaužas” un rada nopietnu šķērsli bufera lodīšu slīdēšanai, kam vajadzētu ātri un viegli pārvietoties pa līdkoru. Turklāt kāds izvirzīts svina gabals noteikti savāks visus grunts gružus, piemēram, izvadot zivi.

Manuprāt, visas iepriekš minētās īpašības mums skaidri parāda, ka līdkors nemaz nav drošs, pat tādās montāžās kā in-line un drošais klipsis. Protams, tā izmantošana “helikoptera” montāžā vismazāk apdraud karpas veselību, taču riski tomēr pastāv! Šeit ir svarīgi saprast, ka, piesienot atsvaru, piemēram, pie mono auklas (ar pārrāvuma slodzi 3–4 lb), beigās mēs iegūsim to pašu in-line un drošo klipsi.

Karpas salīdzinoši ātri varēs atbrīvoties no svina (kas bieži var notikt arī copes laikā), bet kā tās atbrīvosies no līdera (ja tas paliks ar āķi zivs lūpā)? Karpa būs burtiski “pieķēdēta” pie auklas, kas savukārt piesieta pie līdkora, kas rada tieši tādas pašas situācijas, kā izmantojot manis augstāk aprakstītās montāžas (t.i., in-line un drošie klipši). Ja “helikopteru” veido, izmantojot mono auklu (15, 20 vai 25 lb), tad pavadas vājākais punkts būs tieši pamata auklas un līdkora savienojuma vieta.

 

Skaidrs, ka situācija var pasliktināties, ja karpa velk aiz sevis ne tikai līdkoru, bet arī norauto pamata auklas gabalu. Un šeit es gribu vēlreiz uzsvērt, ka ir ļoti svarīgi vienmēr pārbaudīt savas makšķerēšanas auklas, jo, ja uz tām veidojas pat ļoti mazas plaisas, tas radīs nepatikšanas ikvienam – vai nu aprīkojuma iemetiena laikā, vai zivs izvadīšanas procesā. Tāpēc, ja nevēlies palaist garām savu “sapņu zivi” vai tai nodarīt pāri, tad pie mazākajām aizdomām labāk nekavējoties nomainīt makšķerauklu uz jaunu! Ir ļoti svarīgi saprast, ka karpas nāvei (garai, izsalkušai un sāpīgai) pietiks kaut vai maza ķērāja, aiz kura aizķersies norauts līdkors. Turklāt pie tā pieķersies arī dažādi gruži, pamazām veidojot kamolu un iegūstot iespaidīgu svaru pie pašas zivs mutes. Lai gan parastā makšķeraukla var uzvesties tieši tāpat… Nepārproti – es vispār neesmu pret karpu makšķerēšanu, es tikai cenšos mudināt citus cilvēkus atbrīvoties no apšaubāmu ekipējuma detaļu lietošanas.

 

Varbūt līdkors ir jāaizliedz pavisam?

Foto: no privātā arhīva

Līdkoram ir arī pozitīvas īpašības, piemēram, glīts montāžas noformējums uz grunts, lieliski atkārtojot tās reljefu. Protams, mīkstāki un vieglāki materiāli to nespēj un izcelsies, īpaši uz nelīdzenās ūdenstilpes grunts virsmas. Bet atkal nevajadzētu aizmirst, ka svina kodola izmantošana var būt bīstama.

Godīgi sakot, kļūstot gudrākam un radikāli mainot savu pasaules uzskatu (īpaši attiecībā uz dabu), man izdevās noķert daudz vairāk karpu, tām nekaitējot! Turklāt pa visu šo laiku iztērēju vairāk naudas par barību nekā par jauniem aksesuāriem. Iespējams, daudzi cilvēki zina, ka pats līdkors ir kļuvis tik slavens un populārs, pateicoties tam, ka tas faktiski ir neatņemams Chod rig elements. Noteikti šī pavada ir burtiski neaizstājama situācijās, kad ēsma ir jānovieto citādāk nekā parasti. Piemēram, blīvu ūdens zāļu augšpusē vai virs bieza dūņu slāņa. Lai gan katram var būt savi šīs problēmas risinājumi.

Papildus visam iepriekš minētajam es arī uzskatu, ka lielāks svars un zināma līdkora stingrība var nopietni ierobežot pavadas mobilitāti, tādējādi samazinot tās efektivitāti. Līdkors noteikti traucēs montāžas, pavadas darbībai kā enkurs, kas traucē tās dabiskās kustības. Brīva, nobalansēta pavada vienmēr būs efektīvāka par klasisko, smagnējo versiju!

 

Mākslīgās – plastmasas ēsmas

Mākslīgās kukurūzas.
Foto: no privātā arhīva

Mūsdienās ļoti populāras ir plastmasas mākslīgās ēsmas, kas ļauj daudziem makšķerniekiem izveidot visdažādākās ēsmas prezentācijas iespējas. Un tas vienlaikus ir gan labi, gan slikti. Neatbilstoša apiešanās ar tām var būt saistīta ar karpu nāvi. Es lieliski saprotu, ka mākslīgās ēsmas patiesībā ir ideāls risinājums zivju ķeršanai ūdeņos, kur ir novērojama vēžu klātbūtne vai liels balto zivju blīvums. Bet, kā saka – jebkurai medaļai vienmēr ir divas puses. Iztēlosimies to savā prātā:

Iesācējs makšķernieks ierodas kādā ūdenstilpē un plāno izmantot montāžu, kurā ir plastmasas ēsma un līdkors (ar drošu klipsi). Tas nozīmē, viņš joprojām nezina par sekām.

Tas pats makšķernieks, domājot par kaut kādām dzīves problēmām, aizmirst pārbaudīt pamata auklu, kas ir bojāta.

Rezultātā pēc pirmā iemetiena veikšanas montāža noplīst un ūdenī paliek plastmasas ēsma, svins, līdkors un garš makšķerauklas gabals.

Tu droši vien esi to redzējis. Šis nelaimīgais makšķernieks ne tikai piesēja bīstamu montāžu, bet arī izmantoja mākslīgo ēsmu, kura absolūti nesadalās ūdenī. Un tas nozīmē, ka tā “darbosies” līdz brīdim, kad kāda karpa uzķersies. Un, ja tai paveiksies atbrīvoties no šīs “bumbas ar laika degli”, lai gan tas notiek ļoti reti, tad otrai karpai izredzes būs mazākas. Galu galā dažas zivis noteikti aizies bojā un kādas gūs lūpu traumas.

 

Noslēgumā…

Foto: no privātā arhīva

Ievēroju, ka šodien daži ražotāji ir sākuši drukāt lietošanas instrukcijas tieši uz savu produktu iepakojuma. Un šī ir ļoti noderīga lieta! Piemēram, pirms laika Kryston izlaida savu līdkoru ar paplašinātām vadlīnijām, skaidri norādot, ka šo produktu nedrīkst lietot in-line un drošā klipša montāžās. Tomēr tas ir tikai viens no nedaudzajiem gadījumiem! Skumji arī, ka tik daudzos forumos jo­projām tiek publicēti raksti, kur kāds autors mudina lietot līdkoru – VIENMĒR un VISUR, lai gan tas nav vajadzīgs! Šis produkts mūsdienās ir ļoti populārs, tāpēc daudzi lielie uzņēmumi nepārstās to ražot un reklamēt ar apmaksātu autoru starpniecību, lai nezaudētu savu peļņu! Varbūt esmu naivs, bet vai makšķerēšanas tirgus galvenais mērķis ir tikai peļņas alkas!?

Tātad, ņemot vērā, ka lielākā daļa firmu nav gatavi uzņemties atbildību, mums, karpu makšķerniekiem, vairākas reizes jāpārdomā, pirms veidojam vienu vai otru montāžu! Galvenā pro­blēma iesācējiem karpu ķeršanā ir milzīgs dažādu aksesuāru sortiments, kas var sajaukt jebkuru prātu.

Visiem ciešas auklas!

 

Artūrs Šteinburgs

LA.lv
LielaisLoms.eu aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.