Inventārs

Kā pareizi izvēlēties svinu, copējot karpas? Ar atbilstību kāta testam nepietiks0


Andis Pelcis ar Lietuvas ūdenskrātuvē ķerto milzu karpu.
Andis Pelcis ar Lietuvas ūdenskrātuvē ķerto milzu karpu.
Foto: Latvijas Avīze

Svina izvēle modernajā karpu makšķerēšanā ir ne mazāk svarīga par pareizas boilas izvēli. Tai ir jānodrošina precīzs iemetiens uz nepieciešamo distanci, jānotur ēsma makšķerēšanas vietā, kā arī jāgarantē pašpieciršanās, ja tiek izmantota klipša metode.
Diemžēl daudzi karpu makšķernieki šim montāžas elementam nepiešķir pietiekami daudz uzmanības. Parasti iesācēju vidū viss aprobežojas ar svina izvēli atbilstoši kāta testam.
Savukārt piedāvātais plašais formu un krāsu karpu svinu klāsts, lielākoties izskaidrojams ar komerciālo interesi. Ar laiku un praksi daudzi karpu makšķernieki saprot, ka arī šiem faktoriem ir liela nozīme veiksmīgā copē. Un katram no viņiem, braucot makšķerēt, līdzi ir svinu soma ar dažādu formu un krāsu sviniem, pat tad, ja dodas uz sen pazīstamu ūdenskrātuvi. Iespējams, kādam tas šķitīs pārlieku, taču tam ir savi iemesli.

Svina izvēle

Lai izvēlētos konkrētai makšķerēšanas vietai atbilstošu svinu, jāievēro vairāki faktori, piemēram, straumes esamība izvēlētajā vietā. Ja makšķerēsi vietā, kur ir straume, tad viena no svina funkcijām ir noturēt montāžu konkrētajā vietā, neļaujot straumei to aizskalot. Šādos gadījumos jāizvēlas plakanas formas svini ar mazu pretestību. Šie svini mēdz būt aprīkoti ar izciļņiem, un to svars mēdz sasniegt 280 g (10 oz). Izmantojamā svina svars ir atkarīgs ne tikai no straumes stipruma, bet arī no tā, vai makšķerēšanas vietā ir vai nav kāda kantīte. Jo bieži vien, ja makšķerēšanas vietā ir stāva un liela kants, var izmantot arī vieglākus svinus, lai auklas pietīšanas brīdī svins neaizķertos aiz tās.
Mazāka svara svina izvēli var kompensēt ar tievākas auklas izmantošanu, lai maksimāli mazinātu auklas un montāžas pretestību ūdenī. Piemēram, ja 0,35 mm auklu samainām pret 0,28 mm, tad svina svaru droši var samazināt par 20–25%. Savas priekšrocības ir arī tad, ja šādos makšķerēšanas apstākļos tiek izmantoti bultveida svini, spoles ar lielu pārnesumu (4,6:1 un augstāks), uz kurām uztīta aukla ar minimālu elastību, kā arī cieti kāti, garumā 13 ft (3,96 m).

Ja ir nepieciešams makšķerēt tālās distancēs

Iemest montāžu uz 70–80 m iespējams praktiski ar jebkuru svinu, kurš pareizi izraudzīts atbilstoši izvēlētajam kātam. Bet, ja ir nepieciešams iemetiens uz 100 m un vairāk, tad jāizvēlas izstieptas vai pilienveida formas svini ar novirzītu smaguma centru. Šādiem sviniem ir labākas aerodinamiskās īpašības. Lai šāda tipa svinus nogādātu maksimālajā distancē, ir nepieciešams mācēt “iedarbināt” kātu, un, lai to paveiktu, ir nepieciešams precīzi izvēlēties optimālāko svina svaru, jo katrs ražotājs kātus ražo ar testa rezervi. Kā savulaik ieteica viens no populārākajiem kātu ražotājiem Bruce Ashby, lai noteiktu, uz ko ir spējīgs tavs kāts, paņem mazāko svina svaru un mēģini iemest to ar savu kātu, pakāpeniski palielinot svina svaru, un tad tu jutīsi, uz ko kāts ir spējīgs.
Ja montāža tiek vesta uz vajadzīgo vietu ar laivu, tad var izmantot svinus, kuru svars pārsniedz pieļaujamo svaru, nebaidoties par to, ka salauzīsi kātu. Šāds svins maksimāli nofiksē montāžu vajadzīgajā vietā un, pietinot auklu, padara montāžu ļoti jutīgu.

Gultnes reljefs un tās īpašības

Uz cietas un gludas gultnes iespējams izmantot praktiski jebkuru svina formu un svaru. Tomēr efektīgāks šādos apstākļos būs tā saucamais inline tipa sviniņš, protams, ja nav problēmu ar tā iemešanu nepieciešamajā vietā. Šāda svina izmantošana montāžā attaisno sevi gandrīz par visiem 100%, jo šāda tipa svins palielina pašpieciršanās iespējamību. Ja makšķerēšanas vietā ir nogāze, tad ieteicams izmantot plakanus svinus vai plakanus svinus ar nošķeltiem stūriem.
Taču bieži vien nākas makšķerēt vietās ar dūņainu gultni, kur montāžās izmantotais svins iegrimst, līdzi iegremdējot pavadiņu ar visu ēsmu. Tāda tipa ūdenskrātuvēs dūņas var būt no dažiem centimetriem un sasniegt vairākus metrus senās ūdenstilpēs. Tādos gadījumos veiksmi garantē ne tikai svina forma un svars, bet arī tā stiprinājuma metode. Svarīgi ir, lai pavadiņa ar ēsmu paliktu dūņu virspusē. Tās pagarināšana inline montāžā nav tas labākais variants, jo mēģinājums izraut montāžu no dūņām var sabiedēt zivi, un tas savukārt dos iespēju zivij atbrīvoties no āķa, iekams tā pašpiecirtīsies.
Maksimāli efektīva šādos apstākļos ir montāža ar sānu svina stiprinājumu vai, karpenieku slengā runājot, helikopters – šādās montāžās pavadiņa ir attālināta no svina, un tas savukārt mazina tās iegrimšanu dūņās.
Makšķerējot dūņainās vietās un izvēloties vajadzīgo svinu, jāzina dažas lietas: jo smagāks svins, jo ātrāk tas ieslīgst dūņās. Ieteicams izvēlēties visvieglāko svinu atbilstoši pārējiem kritērijiem. Dažreiz pašpieciršanai der 56 g (2 oz) svins, jo svara samazināšanu kompensē pretestība, ko rada montāžas izraušana no dūņām.
Izstieptas formas svins, kurš minimāli iegremdē pavadiņas stiprinājuma mezglu, ir ieteicamāks nekā tāda paša svara kompaktais lodveida formas svins.

Ķērāji un šķēršļi uz grunts

Vietās, kur ir daudz ķērāju, ieteicams izmantot montāžas ar drošo klipsi vai to slīdošo variantu. Izstieptas formas svini retāk aizķeras aiz zemūdens ķērājiem nekā bumbierveida vai apaļas formas svini. To ir svarīgi zināt, ja tiek izmantota “nedrošā” montāža.
Piemērotākais no sviniem šādos gadījumos ir izstieptas formas svins ar spārnveida izvirzījumiem. Izstieptā forma un uz svina beigu daļu novirzītais smaguma centrs piešķir tam labas aerodinamiskas īpašības. Pie ātras auklas ietīšanas spārnu izvirzījumi paceļ to virs grunts, tādējādi novēršot āķu aizķeršanos aiz ķērājiem.

Laika apstākļi

Bieži vien makšķerējot mainās gan vēja virziens, gan stiprums. Pie nosacīti viegla svina izmantošanas 70–80 g, kombinējot ar auklu diametrā 0,35 mm, pie spēcīga sānu vēja precīzu iemetienu veikt ir diezgan grūti – montāža bieži nogulstas par tuvu marķierim vai arī otrpus tam. Šajā gadījumā ir vai nu jāpārliek marķieris, vai arī jāpārmet makšķerkāti.
Vējš sejā arī nav no tiem patīkamākajiem faktoriem – vienkārši iemetiena brīdī montāža var neaizlidot līdz iebarotajai vietai. Viens no variantiem, kā rīkoties šādos gadījumos, ir izmantot tievāka diametra auklu un palielināt svina svaru.

Nedrošas, gudras zivs makšķerēšana dzidrā ūdenī

Ne pārāk aktuāls mūsu valsts ūdeņiem, bet ne mazāk svarīgs punkts. Ne pārāk aktuāls tādēļ, ka valstī nav nevienas publiskas ūdenstilpes, kurā 100% atlaistu visas noķertās zivis. Eiropā ir gana daudz karjeru ar dzidru ūdeni un ne vienu vien reizi noķertu un atlaistu karpu. Šādās ūdenstilpēs labāk neizmantot svinus bez speciāla pārklājuma, īpaši makšķerējot seklos ūdeņos saulainā dienā, jo īpaši tādēļ, ka tie var būt aizliegti ekoloģisku apsvērumu dēļ.
Vislabākais variants šādos apstākļos būs svins ar polimēra un matētu pārklājumu, maksimāli pietuvinātu grunts krāsai. Tā ka dažu ražotāju plašā krāsu gamma nav tikai mārketinga triks.
Mūsdienās ir pat iespēja iegādāties smagumus no naturāliem akmeņiem. Diez vai šāds smagums izraisīs aizdomas pat pašai tramīgākajai karpai, ar nosacījumu, ka makšķerēšanas vieta ir akmeņaina gultne. Taču problēmas ar iemetiena distanci gan var rasties, izmantojot šādus smagumus. Par iemeslu tam ir salīdzinoši mazs svars attiecībā pret lielo izmēru, līdz ar to zūd aerodinamiskās īpašības. Kā arī zūd iemetiena precizitāte neregulārās formas un proporciju dēļ.

Saistītie raksti

Ātrums, svins un attālums – viss “pie kājas” un četri kāti mīnusā! “Ķeram lielo!” #39 epizode

Klausies Spotify!

Jaunais žurnāla Lielais loms numurs ir klāt! Lasi gan drukāti, gan e-versijā!
jūnijs

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Kate Šterna
Receptes
Video recepte! Laša tartars ar marinētiem sīpoliem
Ekskluzīvi 9 stundas
Lielais Loms
Makšķerēšana
Viena monstrīga līdaka divas reizes dienā – tas ir iespējams – Anri Anaņins. “Sarunas laivā” #9
Ekskluzīvi 1 diena
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Aklā līdaka un lietus, kas sāpēja. Reportāža no Tumsas Kausa 2024
Ekskluzīvi 3 dienas
Arvis Ančevskis
Skaties!
SKATIES! Viņiem reāli paveicās! Uzskatāms piemērs tam, kādēļ jāpievērš uzmanība bojām!
Ekskluzīvi 5 dienas
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Nobrauc gar pašu laivu un uztaisa vilni! Kā ir ar savstarpējo copmaņu ētiku?
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Slepenās asaru ķeršanas vietas un salauzta dzenskrūve! “Ķeram lielo!” #40 epizode
Ekskluzīvi 2. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Pēc 50 cm gariem asariem! Vai ir vērts to dēļ dzīties uz Nīderlandi. Skaidro Jānis Zariņš
26. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Eholotes stiprinājumi daudz lētāk nekā oriģināli? Praktisks padoms
20. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ātrums, svins un attālums – viss “pie kājas” un četri kāti mīnusā! “Ķeram lielo!” #39 epizode
Ekskluzīvi 18. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Pigori
Beigts pilots, sapinušās makšķeres un rezultātā depresija: Laivu līga – komandas “Lielais loms” pieredze
Speciālreportāža 6. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Pigori
VIDEO! Unikāli kadri Juglas ezerā. Karpu nārsts?
Ekskluzīvi 3. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Predatortour sacensību pirmā diena tiešraidē. Startē 4 komandas no Latvijas
30. maijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Tiešais no Nīderlandes – Predator Tour ar Jāni Zariņu un Jāni Manguli
Ekskluzīvi 28. maijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Foto un video! Kad dāmas izgriež večiem pogas. Noķer tik lielu līdaku, ka knapi var noturēt
28. maijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Cope pirmajā metienā, aizsviests māneklis un Burtnieku ezera vilinājums. “Ķeram lielo!” #37 epizode
Ekskluzīvi 21. maijs, 2024
Arvis Ančevskis
Inventārs
Kad laika nav, bet gribas daudz zivju! Nano džigs un nano asaris! Video bloga #26 epizode
Ekskluzīvi 20. maijs, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Top 3 mānekļi Burtniekam maijā. Ķeras gan līdakas, gan asari
Ekskluzīvi 16. maijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Kādi nosacījumi tagad jāievēro makšķerniekiem, stājoties spēkā Makšķerēšanas noteikumiem?
27. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Laivas, kruķi un asari, ko iepazīstināt ar veikalu piedāvājumiem. “Ķeram lielo!” #36 epizode
Ekskluzīvi 7. maijs, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Pieci mānekļi, ar kuriem šogad vērts sākt sezonu. Iesaka Māris Auziņš
Ekskluzīvi 29. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Visa cope ir viens vienīgs eksperiments! Aigars Garais. “Ķeram lielo!” #35 epizode
Ekskluzīvi 23. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Spinnerbaiti, paštaisītas džiggalvas, čaterbaiti, reāllaika vadība eholotes sensoram
Ekskluzīvi 18. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Laivu un to aprīkojuma jaunumi un sezonas aktualitātes. Video bloga #24 epizode
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Pavasaris, upe, fīderis. Iesvētām Golden Catch kātu un testējam Trapper barības. Video blogs #23
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Zivis neķer māneklis, tās ķer rokas. Māris Klauze. “Ķeram lielo!” #34 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Pigori
Alex Crazy Fisherman: “Lielākais heiteris pagaidām ir no “Lielā loma” Arvis, kurš nekad nav šitai laivai pat blakus nostājies”
30. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Lašu un taimiņu cope Salacā! Mīnus četri šūpiņi un beigās smuks taimiņš
Ekskluzīvi 7. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 17. februāris, 2024

Lasītākie