Aktualitātes

Kā izskatās gads makšķernieka sezona sievas acīm?0

Egita Gribuška

Janvāris

Ledus – tas ir labi. Ja tā nebūtu, brīvdienās vienīgais atgādinājums, ka esmu precēta ar makšķernieku, būtu tas, ka konkrētās personas nav mājās, bet, kamēr upes un ezerus klāj vāks, mājās ir vīrs. Tiesa, dēlam, kurš vēl vēderā kūņojas, ir jāklausās nevis pasakas un brīnumstāsti, bet gan tas, kādus mānekļus labāk izvēlēties sapaliem agrā pavasarī un ko foreles izvēlas tumšās dienās, un līdakām tīkamākās krāsas un, un… Nu, jūs sapratāt. Smieklīgi tas, ka divgadīgā meita tam visam piebalso un stāsta līdzi, jo viņa savā vecumā ir noķērusi vairāk zivju nekā es.
Ha, lai arī pats mormiškas izmanto tikai spiningošanā, tomēr, man līdz galam nesaprotamu iemeslu vadīts, aizbrauca fotografēt zemledus makšķerēšanas sacensības Baļotes ezerā, esot dikti labs pasākums. Ja viņš brauktu uz pirti ar večiem dzert, nu labāk lai viņš brauktu dzert, nevis visu dienu uz ezera salt un mājās pārvest tikai stāstus par to, kā vilka vai ne, cik auksti bija, nu vismaz vienu asarīti, ar ko kaķi pabarot, bet pat tā nav. Tajā visā, protams, jāklausās ar aizrautību, labi, ka netiek uzdoti kontroljautājumi, noteikti nespētu atbildēt. Par to es vīru apbrīnoju, jo viņam gandrīz katru dienu jāklausās mani monologi, nesen viņš smējās, jo nekādi nevarot saprast, kā es 10 minūtes varēju atstāstīt sarunu, kura nebija ilgāka par piecām minūtēm. Nabaga vīrieši, nav viegli ar mums.

Februāris

Lomkas. Man pēc saules un siltuma, pēc tā, ka varētu pati aizsiet zābakus un jebkurā maršrutā, kurš ir ilgāks par stundu, neieplānot tualetes apmeklējumu, vīram – pēc zivīm. Bija savus ziemas copes štrumus jau nodevis citās rokās, jo netiekot izmantoti, tad viņu pierunāja aizbraukt uz kaut kādu mazo meža ezeriņu, protams, veikalā iekšā, un viss tiek sapirkts dubultā.
No copes pārbrauca samērā drūms, neesot viņam zemledus copes, vairāk staigājis apkārt un pētījis dabu. Tas jau nekas, ka mājās caur logu to arī varētu darīt.

Marts

Kaķu laiks, aiz loga vajadzētu dzirdēt, kā kaķi ņaud, šņāc un rūc, taču viņu kora dīvaino izpildījumu pārspēj mana runča žēlie ņaudieni: “Cik ilgi vēl būs ledus? Kad beidzot varēs normāli pacopēt?” Tas nekas, ka devītajā mēnesī esmu es, ne viņš, sievietes ir stiprais dzimums, jo īpaši makšķernieku sievas.
Neliels aizkadrs no dzemdību palātas, ne gluži pirmie vārdi, bet vieni no pirmajiem tikko dzimušajam dēlam bija: nu ko, čalīt, drīz uz copi?

Aprīlis

Kaut ātrāk pienāktu maijs! Kastes un kastītes ir izcilātas, pārliktas, saliktas, un nu jau pat es no galvas zinu, kas tajās iekšā.
Tiek izdarīti pirmie foreļcopes braucieni. Pa šiem gadiem ir noskaidrots pāris lietu, un viena no tām – pat ja ķērās, foreli man neredzēt. Vismaz ne no upes.
Mājās pārguris, bet laimīgs cilvēks, es viena ar diviem bērniem. Vīrs no kārtējās ekspedīcijas atgriezies kā no pēcpusdienas pastaigas, bet šoreiz dusmoties neizdodas – rokās puķes, mīļākā šokolāde un liels jo liels paldies par sapratni un iespēju izrauties pie upes. Eh, mīlu, pat ja makšķerē.

Maijs

Jē, vīra nebūs. Jeb kā tāda dabas parādība reizēm uzpeldēs pie sliekšņa un tikpat ātri nozudīs. Vēl trakāk nekā ar dzērāju, tāds vismaz dzer mājās. Pirmās dienas līdaku medības upēs un upītēs, tā teikt, iztīra, lai forelēm mazāka konkurence, vismaz kāda zivs mājās arī tiek atvesta.
Mēneša beigās jauna plate – viss ir slikti, sapals neķeras, ūdens līmenis augsts, pa visu dienu tik pāris copju… Pajokoju, ka jāmēģina pa nakti, glupa, būtu klusējusi. Pazuda uz trīs dienām, jo, redz, atskaiti vajagot uztaisīt un kaut kas pieklājīgs arī jānoķerot, kā nekā viņam iedoti kāti testēšanai. Kad uzzināju cenu, sāku aizdomāties par nejaušu vizīti uz lombardu.

Jūnijs

Nekas šajā dzīvē nemainās – pirms gaismas jau skan modinātāja zvans, silta buča uz vaiga (ja atceras), un durvju kliņķa skaņa, prom ir, būs atpakaļ, kad jau gulēšu.
22. jūnijs. Tēvs tajā pašā maisā liekams kā vīrs, laikam tādēļ tik labi abiem saskan, nostāda fakta priekšā, ka brauks svētkiem zivis saķert, būs atpakaļ 23. no rīta. Uz Līgo zivis? Laikam svētkus sajaukuši.
25. jūnijs, braucam uz Papes ezeru, tur filmēšana notiks, brauciens apmaksāts, varēšot Liepāju apskatīt, pie jūras padzīvot un atpūsties dažas dienas. Beidzot kāda jēga no visa šī lāsta.

Jūlijs

Rietumu frontē bez pārmaiņām. Ziemeļu, dienvidu un austrumu arī.
Atbrauc mājās bērns savos 20 plus gados, viņam jauni grabulīši. Uz jautājumu, cik maksāja, tiek zem deguna nomurmināts, ka padsmit eiro. Nav nemaz tik slikti. Nebija slikti, līdz izskanēja piebilde – par vienu. Par vienu?! Te taču kādi 100 eiro, par ko? Un tad atbildei skan divi vārdi – augstpapēžu kurpes. Man vairs nav argumentu.

Augusts

Kad pajautāju meitai, ko šodien vēlas darīt, viņa skaidri atbild: ķert zivis. Pat saraujos un aizturu elpu cerībā, ka vīrs to nedzird, bet tā ir sekundes simtdaļa naivai cerībai. “Braucam, braucam!” no blakus istabas saukdams, izskrien vēl viens “bērns”.
Šis ir mēnesis, kad ķeras trofejas, kad dambjus ir jāsāk jaukt, upju krastos jātaisa talkas, un foreļu, taimiņu nārstam jāved oļi, jāiekārto nārsta vietas, un tas tā turpinās visu augustu un septembri.

Septembris

Šķiet, ar katru dienu paliek skumjāks vīra vaigs, jo nāk rudens, ziema. Nu jau attaisnojums ir foreļu nākotne, tas, ka drīz auksts un vairs nesanāks tik bieži uz copi tikt. Uz daudziem izbraucieniem tiek ņemta meita līdzi, bet nu pienācis laiks, kad to īsti nevar darīt, kāds tracis mājās ir, bērns nelaiž ārā pa durvīm, ja redz, ka līdzi tiek ņemts kaut kas no makšķerēšanas inventāra. Braukšot līdzi, un viss!

Oktobris

Nāk rudens izgleznot Latviju, bet nepūlies, necenties tā, viņš nenovērtē to tik un tā.
Pēdējās dienās tiekam ņemti līdzi mēs, mašīnā zāģi, lāpstas, vinča un virves, kā arī lielais zupas katls, kur esmu atbildīga par siltu maltīti vīram un līdzīgi jukušajiem, kuri brauc tikt galā ar lielākajiem aizsprostiem. Šādam pasākumam patiesībā nav ne vainas, svaigs gaiss un labs darbs padarīts. Parasti talka neaprobežojas tikai ar dambju jaukšanu un dzīvotņu atjaunošanu, tiek vākti atkritumi, izrunātas aktualitātes un iesaistīti bērni.

Novembris

Ir jauna problēma – mušiņmakšķernieki! Jūs ko ar viņu izdarījāt? Skaidrībai – jau pavasarī sāka pīties ar šo grupējumu, sabildēja sacensības, tas pats vasarā un rudenī, nesen tik atgriezās no Lietuvas, kur arī bija kopā ar šo bandu. Aizvien biežāk tiek skatīti video par mušiņām, nu bet pietiek ar spiningu! Kļūda bija paskatīties, cik tas viss maksā, labi, ka rudeni pavadīju, konservējot visādus labumus, pagrabs pilns tā, ka burkas jāliek cita citai virsū, vismaz būs ko ēst.

Varbūt izklausās traki un dikti netaisni, bet gluži tā nav. Gads pagāja kā jau pēdējie desmit, un hobijs – tā ir laba lieta, tajā skaitā arī makšķerēšana. Lai arī reizēm dusmas ņem virsroku un šķiet vilinoša doma netīšām pārdot copes inventāru, skaidrs ir viens: ja ne makšķere rokās, tad plinte vai hokeja nūja, un sāktos tā pati plate. Ja vien valda saprašana un cieņa, tad viss ir labi, lai jau vīriem vīru lietas un mums, meitenēm, prieks par zivju nereālajiem izmēriem, stāstus klausoties, un mierīgs prāts par mūsu puišiem!

Kā tad ir – vai atļauts makšķerēt zem tiltiem un tiltu konstrukcijām?

Abonē 2024. gadam. DĀVANĀ makšķernieku KALENDĀRS ar ieteicamajām copes dienām!

Makšķernieka gads 2024

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Makšķerēšana
2600 litru degvielas, lai… iezīmētu līdakas un zandartus. “Ķeram lielo!” #25 epizode
Ekskluzīvi 2 stundas
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Īsts krokodils! Kādā privātā ūdenskrātuvē izdodas noķert 13,80 kg smagu līdaku
19. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mānekļa krāsa ķer makšķernieku vairāk nekā zivi – Kristiāns Godiņš. “Ķeram lielo!” #24 epizode
Ekskluzīvi 14. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Gribi uzsākt live tehnoloģiju copi? Lietas un padomi, kas jāņem vērā
Ekskluzīvi 3. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Kad ķer zandartus, bet pieķeras cits teju 15 kilogramīgs “milzis”
Ekskluzīvi 5. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nazis laivā nepieciešams pēc likuma! Anri Anaņins. “Ķeram lielo!” #23 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā zemūdens niršanas speciālisti attīra Daugavu
25. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Labākās copes vietas Latvijā zina ungāri un poļi? “Ķeram lielo!” #22 epizode
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Laiva, ar kura startē pasaules čempionātā – aprīkojums. Copes laivas #1
Ekskluzīvi 4. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video reportāža! Pasaules čempionāta pirmā diena. Mājas ūdeņi nebeidz audzināt
Ekskluzīvi 6. oktobris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Vai esat copējuši vēl sliktākos laikapstākļos? Pasaules čempionāta apbalvošana
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Visvieglākais un visbīstamākais veids, kā tikt pie trofejas līdakas. “Ķeram lielo!” #21 epizode
Ekskluzīvi 26. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Balvā 10 000 eiro! Predator Fishing Grand Tour 2023 apbalvošana
Ekskluzīvi 18. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā noķert vairāk zivju nekā citi. Kāda ir veiksmes atslēdziņa? Ķeram lielo #20
Ekskluzīvi 12. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Ja gribēsiet noķert zivis – noķersiet! Reportāža no festivāla “Minhauzens” copes disciplīnas
Ekskluzīvi 5. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā ķert 45 cm asarus? Edgars Deičmanis un Mārtiņš Tihanovs. “Ķeram lielo!” #19 epizode
Ekskluzīvi 29. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ekstrēmos un dramatiskos apstākļos atklāts Garmin Predator Cup
Ekskluzīvi 18. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā izmantot Active Target asaru copē? #activetarget
Ekskluzīvi 17. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kā ķeras asari? Esam Sarkandaugavā. Uzzini, ar kuru mānekli asari ķeras ļoti labi
Ekskluzīvi 16. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sīko zandartu daudz, bet kas noticis ar trofejām – Didzis Ustups. “Ķeram lielo!” #17 epizode
Ekskluzīvi 15. augusts, 2023
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Domā par karpu copi. Kur meklēt aprīkojumu?
Ekskluzīvi 14. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Par japāņu jaunavām, kas ar asarām taisa kātus – Aigars Zumbergs. “Ķeram lielo!” #16 epizode
Ekskluzīvi 8. augusts, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādu copes metodi Latvijā makšķernieki neizmanto? “Ķeram lielo!” diskutē
Ekskluzīvi 7. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Cope Aiviekstē. Pludiņmakšķerēšanas sacensības. Kā copē sacensību uzvarētājs
Speciālreportāža 6. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja Panoptix neaizliegs, lielās zivis Latvijā būs vēsture. “Ķeram lielo!” #15 epizode
Ekskluzīvi 1. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Kā Arvis Ančevskis izvilka savu rekordkarpu!
26. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
No forelēm līdz putras spainim un netīriem nagiem – Arturs Zabors. “Ķeram lielo!” #14 epizode
Ekskluzīvi 18. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādas barības copei izvēlēties? Pasaules vicečempiona Krišjāņa Lisovska padoms
Ekskluzīvi 11. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Copē kā maniaks! Par fīderi, zušiem un zandartiem – Krišjānis Lisovskis. “Ķeram lielo!” #13 epizode
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Sacensību rekords – 92 cm lielākais zandarts. Sarkandaugavas kauss 2023
Ekskluzīvi 4. jūnijs, 2023

Lasītākie