Inventārs

Graphiteleader – Eiropas spiningi ar japāņu saknēm0

Elvijs Meisters

eholotes.lv

Šajā rakstā vēlos apskatīt vienu no pasaules vadošajiem spiningu ražotājiem, kuru esam nepelnīti aizmirsuši un pēdējā laikā pieminam daudz par maz.

Graphiteleader kā ražotāja galvenā priekšrocība salīdzinājumā ar citiem konkurentiem ir modeļu sērija, kas paredzēta tieši Austrumeiropas tirgum.

Šajās valstīs spiningošanas tehnika ir ļoti līdzīga mūsējai, iegūstam ekskluzīvu produktu, kas apvieno japāņu spiningu ražošanas kvalitāti un tajā pašā laikā ir piemērots mums tik labi zināmo asaru, zandartu, līdaku un foreļu ķeršanai.

Nedaudz par pašu ražotāju

Graphiteleader zīmols pieder Olympic Co, LTD. grupai, kas ražo dažāda līmeņa grafīta blankas. Taču tieši Graphiteleader spiningu ražošanas procesā tiek ievērots P.D.A. koncepts – ko atšifrē kā Power (jauda) – Distance (metiena attālums) – Accuracy (precizitāte). Šis princips tiek ievērots visās Graphiteleader spiningu sērijās. Ražotājs skaidro, ka jauda ir būtiska, lai būtu ērtāk rīkoties ar dažādiem mānekļiem, metiena attālums ļauj nosegt lielāku ūdens platību, un precizitāte ļauj mānekli iemest tieši tur, kur vēlamies. Bieži sastopamies ar spiningu ražotājiem, kuri par prioritāti izvirza tikai vienu no šiem trim pun­ktiem. Tāpat tiek izgatavoti jaudīgi spiningi, kuriem klibo metiena attālums, vai gluži otrādi – ļoti labi tālmešanas spiningi, kuriem ir būtiskas problēmas ar metiena precizitāti. Graphiteleader savu spiningu tirdzniecību sākumā balstīja tieši uz Japānas tirgu, kur ieņēma būtisku pozīciju. Uzņēmumam paplašinoties, atšķirībā no citiem Japāņu ražotājiem Graphiteleader kopā ar Krievijas spiningošanas čempionāta PAL uzvarētājiem tika izstrādātas īpašas Austrumeiropas tirgum domātas spiningu sērijas. Jo, lai arī Japāna ir viena no makšķerēšanas lielvalstīm, tur ķeramo zivju sugas un tehnika stipri atšķiras no Ziemeļeiropas prasībām. Protams, varam atrast modeļus, kas derēs arī mūsu apstākļiem, bet tas nav tas. Arī es mikrodžigu apguvu ar tā saucamo EGI jeb kalmāru kātu, bet ir daudz, daudz patīkamāk spiningot ar kātu, kas paredzēts konkrētai tehnikai.

Tehniskā puse

Ja spininga tehniskās īpašības nav būtiskas, droši vari izlaist šo sadaļu. Tomēr daudziem, tostarp man, ļoti patīk zināt, kas lācītim vēderā, un īsumā pastāstīšu par spiningu blanku ražošanā izmantotajiem materiāliem un tehnoloģijām. Visi Graphiteleader spiningi tiek aprīkoti ar Fuji spoles turētājiem un Fuji gredzeniem. Spininga blankas tiek pārklātas ar sekojošiem materiāliem:

Kevlar Graphite Cloth – grafīta un kevlāra kompozītmateriāls, kas spininga blankas padara triecienizturīgākas un spēcīgākas.

Light Weight Graphite Cloth – ļoti viegls grafīta blankas pārklājums, kas uzlabo spininga jutību.

Quattro Graphite Cloth Super-HG – šis ir unikāls četrvirziena grafīta auduma pinums. Blanka ir pārsteidzoši viegla un unikālā pinuma dēļ ir izturīgāka, jutīgāka un ar augstāku veiktspēju nekā citas alternatīvas.

Quattro Graphite Cloth –  grafīta auduma pinums nodrošina maksimālu blankas elastību.

Esagonale Graphite Cloth –  ir sešu virzienu grafīta auduma pinums, kas ļauj blankai brīvi kustēties, nodrošinot maksimālu tās elastību.

Graphite Cloth LV – šis pārklājums ir aptuveni 10% vieglāks un elastīgāks nekā alternatīvi pārklājumi.

Pašas spininga blankas tiek izgatavotas no augstākās kvalitātes grafīta Torayca T1100G apvienojumā ar Nanoalloy pārklājumu. Šis materiāls ir tehnoloģiska inovācija, kas uzlabo blankas elastību, tajā pašā laikā saglabājot tās izturību.

OLYMPIC Sensitivity System – vēl viena inovatīva sistēma, kas uzlabo spininga jutību. Kādreiz spininga jutību varēja noteikt tikai pēc tam, kad tas bija sakomplektēts. Taču O.S.S. sistēma ļauj šo rādītāju pārbaudīt digitāli, tā panākot maksimāli augstāko iespējamo jutību katram spininga modelim.

Graphiteleader Multi Angle Ply System G-maps. Vēl viena inovācija. Šī tehnoloģija tiek izmantota, ražojot pašas blankas. Tās tiek izgatavotas no vairākiem īpaši plāniem slāņiem, kas tiek sakārtoti pēc šķiedru virziena, nodrošinot maksimālu blankas efektivitāti. Šīs tehnoloģijas rezultātā tiek iegūti spiningi ar izcilām tālmetiena īpašībām, kas savā ziņā atgādina uzvilktu atsperi. Smalkāk par šīm unikālajām Krievijas–Japānas sērijām:

ASPRO

Šīs sērijas spinings ir arī manā arsenālā un viennozīmīgi ir labākais tviča kāts, ko esmu turējis savās rokās. Un neticēsiet, pirms tam esmu mēģinājis ļoti daudz dažādus modeļus un ražotājus, sākot no Crazy Fish un beidzot ar St.Croix. Aspro ir un paliek visuniversālākais, vieglākais un piemērotākais spinings mūsu apstākļiem, gan ķerot līdakas ar vobleriem, kuru iegrime ir līdz pat 3–4 m, gan spiningojot zandartus naktī, gan badīgajam augusta asarim, kad vobleris izgriež pogas jebkurai ēdamgumijai. Šo spiningu sēriju izstrādāja Olimpic LTD kopā ar Andreju Pitercovu – 2012. gada PAL uzvarētāju un četrkārtējo pasaules čempionu. Apvienojot Pitercova ideju par ideālu spiningu sacensībām un japāņu zināšanas par tehnisko pusi, tika radīta sērija, kas ir uzticama un tajā pašā laikā – viegla un jaudīga. Būtībā apvienojot visu, kas nepieciešams, lai veiksmīgi spiningotu ar vobleriem tviča sērijā vai smagākam džigam un dropšotam. Piemēram, Aspro 702MH ir radīts tieši tvičam, tajā pašā laikā 742M ir perfekti piemērots džigam un dažādām pavadiņu sistēmām. Varu pateikt no personīgās pieredzes, tās sajūtas, ko spēj nodrošināt Aspro sērija, ir nesalīdzināmas ar jebkuru citu ražotāju spiningiem. Neskatoties uz to, ka spiningi ir jaudīgi ar Fast akciju, tie perfekti spēj nodot informāciju par mānekli un to, kas notiek zem ūdens. Kā teica man viens pazīstams spiningotājs: “Ar šo kātu var just, kā asaris uzelpo māneklim, pirms to apēd!” Ja vēlaties beigt mūžīgos meklējumus un iegūt savā īpašumā vienu spiningu, kas pilnībā nosegs džigu, dropšotu un tviču, šī sērija ir priekš jums.

Belleza Correntia

Spiningu sērija, kas ir jau kļuvusi leģendāra forelistu vidū. Sērija ir paredzēta foreļu spiningošanai straumē un dīķos, izmantojot voblerus un metāla mānekļus. Īpaši jāizceļ fakts, ka šie spiningi ļauj veikt precīzus metienus ar visu norādīto testa spektru, kas ir īpaši svarīgi tieši makšķerēšanas sportā – kur katram centimetram ir nozīme. Tāpat jāizceļ spininga jutība. Ar šīs sērijas modeļiem ir iespējams sajust katru akmeni, katru copīti un justies pārliecinātam par mānekļa pasniegšanas metodi. Tāpat jāņem vērā, ka šīs sērijas spiningi variē svarā no 66 līdz 78 g.

Tiro Nuovo

Graphiteleader šo sēriju sauc par universālu džigam, tvičam un nepieciešamības gadījumā arī dažādiem metāla mānekļiem. Man tā vairāk asociējas tieši ar džigošanas tehniku. Pieļauju, ka tā būs piemērota arī dažādām pavadiņu sistēmām mūsu dziļajos ūdeņos. Spinings izceļas ar fantastisku taktālo jutību, pilnībā nododot informāciju par mānekļa pozīciju ūdenī un signalizējot  par pat visvājākajām copītēm. Tiro jaunā sērija ir kļuvusi vēl izturīgāka, ko Graphiteleader panācis, modernizējot blankas ražošanas tehnoloģiju un aprīkojot spiningu ar Torzite gredzeniem titāna rāmī.

Tiro MR

Īpaši džigam paredzēta spiningu sērija, kas būvēta uz mums jau labi zināmā Rockfish koncepta. Ātras akcijas spiningi ar ļoti jutīgu spicīti un spēcīgu mugurkaulu copju realizācijai. Ja džiga tehnika jūs aizrauj visvairāk, tad šī ir tā modeļu sērija, kurai vajadzētu pievērst vislielāko uzmanību. Šogad tā ir papildinājusies arī ar četriem jauniem modeļiem – 812MH-MR un 832M-MR spininga versijas un 7112MH-MR un 802H-MR kastinga versijas. Visi šie modeļi ir paredzēti smagam džigam. Mūsu apstākļos tie būs piemēroti Daugavas un Lielupes straumēm un dziļumiem, kur 30–40 g smaga džiggalva nav nekāds retums. Domāju, ka par šo macro-jig spiningošanas tehniku vairāk parunāsim vasaras beigās.

Vivio Nuovo

Tas ir pasaules slavenās Graphiteleader Vivo sērijas pēctecis, iemantojot no Vivo visas labākās īpašības un uzlabojot tās ar modernākajām tehniskajām īpašībām. Kā šo sēriju apraksta pats ražotājs – Japānas inženieru spīdeklis, kas izgatavots Krievijas realitātei! Spēcīgs, izturīgs spinings ar ļoti ergonomisku dizainu, taču tajā pašā laikā – viegls un jutīgs. Visi šīs sērijas spiningi spēj pilnībā izstrādāt norādīto mānekļu testu un nodrošināt komfortu, kā spiningojot ar maksimālo, tā minimālo testa robežu. Modeļi, kas visvairāk atbilst tieši Latvijas prasībām: 762M un 762MH – universāls spinings ar noslieci uz džiga tehniku, kas teorētiski tiek galā ar populārākajiem vidējas iegrimes tviča vobleriem. Pa īstam šī spininga labākās īpašības var izbaudīt, tieši džigojot ar 3–4 collu ēdamgumijām. Tas zandarta sitiens kātā ir vienkārši fantastisks!!! 802M – klasisks, ātras akcijas, sauss džiga spinings. Paņemot šo spiningu rokās, sākumā likās – nevar būt, ka ar šo cieto bomi var sajust 8 g džiggalvas pieskaršanos gruntij, bet, pārbaudot uz ūdens, izrādījās, ka es kļūdījos. 8 g ar 2,5 collu gumiju perfekti atstrādā spininga blankā un var ne tikai sajust, kā džiggalva nokrīt uz grunts, bet arī kāda ir grunts. Ātri vien var izčamdīt, vai apakšā ir smilts, akmeņi, gliemeži vai kas cits. 842XH neierasts tests Latvijas ūdeņiem 30–90 g spininga versijā. Taču jāņem vērā, ka spinings spēs pilnībā izstrādāt apakšējo testu un mūsu apstākļos tas ir ideāli piemērots dropšota tehnikai, kur bieži rudenī nākas izmantot 40 vai pat 50–60 g lielu atsvaru kopā ar 8–9 collu silikona mānekli. Šādos apstākļos šis modelis būs perfekti piemērots – viegls, ātrs un jaudīgs spinings, kas ļaus realizēt copes lielā dziļumā un straumē, tajā pašā laikā sajust visu, kas notiek ar mānekli. Turot šo spiningu rokās, pat pārņem nostalģija par laiku, kad aktīvi dropšotoju Rīgas ostas akvatorijā, un tā vien prāts nesas pamēģināt atkal pierunāt zandartu stiprā straumē, urbānā vidē.

VIVO Prototype Nuovo

Kā visas Prototype sērijas, arī šī ir augstākais inženierijas punkts spininga kātu izgatavošanā. Specifiski paredzēts džiga tehnikai. Spinings izceļas ar ļoti vieglām un sausām blankām. Pirmajās reizēs tas pārsteidz spiningotājus ar informācijas daudzumu, ko tas spēj nodot no mānekļa līdz rokai. Nemaz nerunājot par copju realizāciju. Sausā blanka būs pietiekami jaudīga, lai sasietu zandartu stiprā straumē, izmantojot off-set āķi. Nedaudz pamainot gredzenu ģeo­metriju, ražotājs ir panācis vēl labākas tālmetiena īpašības nekā Vivo sērijas spiningiem. Kā arī, uzlabojot blanku, tā ir kļuvusi vēl spēcīgāka un jaudīgāka. Manuprāt, ja kaut kas šajā pasaulē ir perfekts, tad tas ir Vivo Prototype Nuovo džiga tehnikai!

Argento Nuovo

Šī spiningu sērija gan nav ekskluzīvi paredzēta Austrumeiropas tirgum, taču perfekti atbilst mūsu prasībām. Oriģināli paredzēta seabass spiningošanai – spiningošanas tehnika, kad tiek ķerts no krasta jūrā ar dažādiem vidēja izmēra mānekļiem – šūpiņiem, vobleriem, stickbeitiem u.tml.

Mūsu apstākļos šādas pašas prasības ir arī lašu un taimiņu spiningošanā. Nepieciešams tāls, precīzs metiens, tajā pašā  laikā spiningam jāspēj amortizēt spēcīgas zivs radītus rāvienus straumē.  Mani personīgi uzrunā spininga pagarinātais rokturis, kas ļauj metienā spiningu iedarbināt ar abām rokām un raidīt mānekli iespaidīgos attālumos. Šī spiningu sērija ir ieguvusi arī visai lielu atsaucību no krasta džigotājiem. Pie šī modeļa jāpiemin arī Argento Prototype sērija, kas ir īpaši uzlaboti Argento Nuovo modeļi. Aprīkoti ar paša augstākā gala furnitūru un uzskatāmi par super luksusa klasi spiningošanā. Šie modeļi apmierinās pat visprasīgākā spiningotāja vēlmes un iegribas.

Nobeigumam

Šie spiningi noteikti nav iesācēju variants, bet būs piemēroti tieši tiem spiningotājiem, kuri ļoti labi zina, ko vēlas. Spiningotājiem, kuri jau izgājuši caur universālo un superlēto – labo spiningu ceļu un saprot, ka ir gatavi savam hobijam veltīt nedaudz vairāk līdzekļu, lai vienreiz nopirktu tādu spiningu, kas atbilst visām viņa prasībām. Kad svarīga ir kvalitāte, nevis īstermiņa ietaupījums. Arī es pats esmu izgājis šo ceļu. Ilgus gadus mana pamatķeršanas metode bija tvičs. Sāku ar lētiem spiningiem un pēc neskaitāmām copes reizēm sapratu, ka labāk ir vienreiz iegādāties spiningu, kas atbilst tam, ko vēlos, nekā eksperimentēt ar lētām un citreiz ne tik lētām alternatīvām, kuras sezonas beigās tāpat nākas pārdot, jo kaut kas īsti neapmierina. Makšķerniekiem, kas zina ko vēlas, – Graphiteleader ir atbilde!

Droši vien, izlasot šo rakstu, nodomājāt – jā, forši spiningi, taču Latvijā praktiski nav nopērkami.

Par laimi, varu jūs iepriecināt – pavisam drīz saņemsim pirmo pievedumu ar šiem ekskluzīvajiem spiningiem. Uz tikšanos veikalā Eholotes.lv!

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.