Makšķerēšana
Spiningošana

Cope no hobija uz sportu0


Kurš ķer, kurš krīt.
Kurš ķer, kurš krīt.
Foto: no privātā arhīva

Kad hobijs pāris reižu gadā pārtop par sacensībām. Ja viegli krīti atkarībās, tad labāk nemēģini, šis ievelk pamatīgi!

Šoreiz pastāstīšu par foreļu mačiem jeb Latvijas čempionātu makšķerēšanā no krasta.

Cope no hobija uz sportu

Pamatdoma vienkārša, entuziasti savācas kopā un divas dienas sacenšas plecu pie pleca upes krastā. Man šķiet, ka 2021. gada sezona bija mana ceturtā, bet otrā nopietnā, un, beidzoties mačiem, gaidu jau nākamos, un es tāds neesmu vienīgais.

Ja esi kādreiz domājis, vai vajag pamēģināt, tad vajag! Nebaidies par švaku inventāru, šajā rakstā sapratīsi, cik īstenībā maz vajag, lai veiksmīgi startētu!

Pirms nu jau visā pasaulē zināmās pandēmijas notika trīs posmi, lai noskaidrotu čempionu individuālajā vērtējumā un uzvarētājkomandu. Pagājušās divas sezonas tika aizvadītas divos posmos. Pēdējos gadus sacensības notiek Braslas upē, skaists posms, labi iekārtots un jau iekopts sporta sacensībām. Tās risinās nedēļas nogalē no piektdienas līdz svētdienas vakaram, kad notiek apbalvošana. Upe sadalīta četrās zonās – A, B, C un D. Katrā zonā ir vienāds sektoru skaits, vienmēr divas reizes vairāk nekā dalībnieku, lai būtu iespēja skriet un meklēt savu zivi. Komandā četri dalībnieki, no katras komandas divi startē rīta cēlienā, divi – pēcpusdienā, zonas tiek izlozētas, tāpat kā arī iegājieni. Makšķerē 4×45 min, starp iegājieniem ir pāris minūšu starpā, lai nodotu rezultātus un paspētu sakārtot inventāru, ja tas ir nepieciešams. Pamata noteikumi – makšķernieku karte un bezatskabargu āķi, pārējais detalizēti izklāstīts nolikumā.

Mači ir superīgi, kņada jau sākas agrā rītā, kad tiek noskaidrotas zonas. Vienmēr pozitīva gaisotne, neviens nav kritis uz mutes un labprāt cits citu pavelk uz zoba.

Brīdi pirms starta visi dodas uz izlozētajām zonām, kā jau minēju – startē divi cilvēki no komandas, katrs savā zonā, atlikušie divi komandas biedri katrs dodas uz vienu no šīm zonām, kur būs jātiesā kāda no pretinieku komandām, arī tiesāšanas noteikšana notiek izlozes kārtībā, lai nebūtu domstarpību. Pēc katras noķertās, noteikumu robežās uztvertās un atlaistās zivs tiesnesis izsniedz talonu.

Uz startu eju ar diviem komplektiem, parasti abus kātus izvēlos vienādus, lai roka uzreiz būtu piešauta. Tas, iespējams, ir dārgākais, kas nepieciešams, lai startētu. Protams, var startēt arī ar vienu komplektu, man drošāk ir ar diviem, jo gan man, gan manam komandas biedram ir gadījies salauzt kātu, tad gan ir…

Ja tikai plāno kaut ko tādu izmēģināt, tad pa lielam nevajag neko šiku, Salmo piedāvā labus Lucky John kātiņus Anira vai Vanrex, jāizvēlas zems tests, jo māneklīši nav smagi, vismaz 2500 izmēra spolīte un 0,12–0,14 mm monofilā aukla, citi izmanto arī pīto auklu, bet pieredze rāda, ka upē labāk lietot monofilo. Tev būs nepieciešami maksimums 10 šūpiņi un kaudzīte ar silikona mānekļiem, lielos vilcienos tas ir viss, lai pilnīgi normāli startētu! Daudz mānekļu ne vienmēr ir labi, citiem tas jauc galvu, un vairāk laika aiziet, mainot mānekļus, nevis domājot, kā zivij to pareizi padot. Mana mānekļu kastīte ir neliela, vienā pusē – ejošās gumijas, otrā – šūpiņi un āķi silikonam. Protams, līdzi ir daudz kas rezervei, bet uz startu to visu neņemu. Manu mānekļu topu var atrast iepriekšējā žurnāla numurā.

 

180 minūtes sacensībās

Pirms pirmā iegājiena starta ir dots laiks, kad ir atļauts apskatīt upi. Šajās minūtēs jāpaspēj saprast, kuras šķiet potenciālas vietas un kuras ne tik ļoti. Katrā iegājienā ir izlozēts konkrēts kārtas numurs, pēc kura izsaukšanas var doties uz izvēlēto sektoru un gaidīt starta signālu. Protams, iegājieni ir izlozēti tā, lai visu laiku nebūtu pirmie kārtas numuri, citādi tas nebūtu godīgi, jārēķinās arī ar kādu pēdējo vai tuvu beigām. Ļoti labi, ja tas ir sākumā, kad zivs ir aktīva un nav traumēta, tad to ir iespējams noķert visur. Pirmais kārtas numurs pašā sākumā reti kuram patīk, jo ir iespējams pieļaut kļūdas, bet pēc tam jau būs iezīmējies, kuri sektori ir maizes sektori.

Ja man nav izlozējies labs sektors, kur zivju daudzums ir krietni lielāks, tad es skrienu – cenšos atrast strādājošu sektoru, kur var iegūt kādu zivi. Lielākā kļūda ir aizsēdēties sektorā, kurš ir ļoti labs, bet tu tajā neproti paņemt zivi, šādi man bija pirmajā gadā.

Pirmajā iegājienā noteikti sākuma metienos auklas galā lieku šūpiņu, zivs ir aktīva, ar šūpiņu zivi var ātrāk paņemt un nogādāt uztveramajā tīkliņā. Katra sekunde ir no svara, minūtes, kuras zaudē neprecīzā metienā, norauta aukla vai darot ko citu, kopā izveido laiku, pa kuru varētu izvilkt zivi, tāpēc ir noderīgi iemācīties ātri siet mezglus un reti kļūdīties.

Ja sektors visā garumā ir labi makšķerējams, tad zivi jāsāk ķert no sektora robežas pa straumi uz augšu. Kāpēc? Tā izstrādāsi visu sektoru un neizbaidīsi zivis, ja metīsi lielu gabalu pa straumi uz leju, tad pieķērusies zivs pa ceļam līdz tīkliņam var sabaidīt citas zivis, kuras atrodas sektorā.

Kad esmu pastrādājis ar šūpiņu, tad pāreju uz silikona mānekļiem, tie spēj pierunāt kūtru zivi un ir delikātāki, zivs pēc copes tik traki nedabū pa “zobiem” un noteikti ņems atkārtoti. Es vienmēr aktīvi mainu mānekļu formas un krāsas, kontrasti ļoti bieži nostrādā, pēc baltas uzliec rozā vai pēc rozā – melnu, tāpat ar formām. “Hard baits” jeb cietos mānekļus (šūpiņi, vobleri, rotiņi) nav zivij jādod ierīt, savukārt ar silikonu ir citādi, šo prasmi apgūst tikai ar laiku. Ļoti reti kāds sacensībās veic piecirtienu pie pirmā sajustā kontakta, jo ir liela iespēja, ka būs tukša cope vai zivs pa ceļam nomuks, tāpēc pēc kontakta ir jāietur pauzīte, jāvēro aukla, jāļauj zivij apēst mānekli un tikai tad jāpiecērt, tad zivs reti kad nomuks no āķa.

Protams, ir arī dažādas taktikas. Piemēram, nenoķert visas zivis, pataupīt nākamajam iegājienam. Šis strādā tad, kad es jau kaut ko esmu noķēris, jo palikt uz nulles ir ļoti slikti. Ja esi ticis labā sektorā un esi noķēris jau pietiekami daudz zivju, un zini, ka nākamajā iegājienā iesi pirmais, tad, iespējams, vajag iepauzēt, pamēģināt kādu citu mānekli, lai atkal būtu pietiekami daudz aktīvu zivju, ko ķert, bet šādi var domāt tikai pēc pāris aizvadītiem mačiem, kad saproti, kas notiek noteiktajā dienā, cik vidēji daudz ķer citi utt.

 

Kad pēdējā minūtē velc, bet…

Reiz vienā mačā pēdējā iegājienā esmu uz 0, skrienu, meklēju, nevaru atrast zivi, visas apsistas un zona nepatīkama, strādā divi vai trīs sektori, kur sagājušas visas zivis. Turpinu meklēt, jo, ja palieku uz 0, tad augstu vietu iegūt nevaru. Mainu mānekļus, sektorus, esmu izmēģinājis visu. Pēdējā minūte, ieskrienu “mirušā” sektorā, jo citu variantu nav. Ūdens gandrīz stāvošs, lieku Lucky John Ima 2,1 g, metiens, un BAM! Ir, sirds sitas, jo šī zivs ir svarīgākā visā dienā, jūtu, ka galā ir labs izmērs, bet laika maz. Nedaudz forsējot, ieceļu zivi tīkliņā īsi pirms beigu signāla, paskatos, un tā ir kārtīga Braslas rauda, vismaz 500 g, nekad nebiju bijis tik vīlies, noķerot zivi, jo ieskaitē iet tikai forele, alata, asaris un līdaka! Tā arī paliku uz 0!

 

Iespēja piedalīties pasaules čempionātā

Jā! Šāda iespēja ir visiem, bet sevi ir jāpierāda. Izlasē ir iespējams tikt TOP četriem sportistiem pēc reitinga, reitings tiek vērtēts trīs gadu garumā. Protams, tiek arī vēl rezervists, tātad ir piecas vietas. Manuprāt, šis ir diezgan labs iemesls, lai pamēģinātu savus spēkus šajā disciplīnā, iespējams, tev uz to ir ķēriens! Es sev biju atlicis mērķi – piecu gadu laikā kļūt par Latvijas čempionu, es to izdarīju trešajā gadā! Atbrauc, pamēģini, iegūsi daudz informācijas, kas noderēs arī ikdienas copei!

Paldies par 2021. gada mačiem – LMSF, Salmo, Lucky John, Akara, Kosodaka, King Coffee un visiem pārējiem! Tiekamies jau šī gada sezonā!

Arturs Stauga

LA.lv
LielaisLoms.eu aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Aktualitātes
Kāpēc rekords ir jānosit? Kādi ir rekorda reģistrēšanas standarti makšķerēšanā. Raidījumā “Zaļais stūris”
Speciālreportāža 16 stundas
Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties! No deviņiem vakarā līdz septiņiem rītā. Reportāža no Tumsas kausa
Speciālreportāža 3 dienas
Lielais Loms
Skaties!
Raivis Trečaks: “Zinātne ap karpu makšķerēšanu mani aizrāva”. “Sarunas laivā” #3 epizode
Ekskluzīvi 3. augusts, 2022
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Arvis Ančevskis ziņo no Latvijas Čempionāta spiningošanā no laivām bērniem un jauniešiem
Ekskluzīvi Nedēļa
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mārtiņa Zeltiņa 21,6 kg karpa. Rekords, kas apsolīts “labākos medību laukos” aizgājušam draugam
Speciālreportāža 30. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Dilemma! Noķerta 21,6 kg karpa, iespējams Latvijas rekords. To atlaist vai izplēst zvīņas?
Speciālreportāža 28. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Skaties! Par ētiku, trofejām un svina aizliegumu copē! Copmanis ciemos pie medniekiem
Ekskluzīvi 27. jūlijs, 2022
Arvis Ančevskis
Receptes
Kā izgriezt zandarta fileju? Praktisks padoms
Speciālreportāža 26. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sama cope 11 stundu garumā! Vai izdevās beigās monstru izvilkt?
Ekskluzīvi 25. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Inventārs
Domā par laivas iegādi? Apskaties, ko piedāvā veikals Jahipaun
Speciālreportāža 25. jūlijs, 2022
Arvis Ančevskis
Receptes
Vislabākā zandarta recepte – ar sīpoliem un saldo krējumu
Ekskluzīvi 23. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Domā par to, kā uzlabot savu rezultātu, nevis kā sabojāt to citam!
Speciālreportāža 23. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Raivis Trečaks: “Jebkurš sniegums un posms ir jāizvērtē pozitīvi, jo ir jauna pieredze”
17. jūlijs, 2022
Arvis Ančevskis
Skaties!
Skaties! Tumsas kauss Sarkandaugavā – atklāšana un prognozes
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Video. Uzsāk Gaujas pieteiku attīrīšanas darbus, atbrīvojot ceļu taimiņiem un forelēm
Speciālreportāža 15. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Atnes veco spoli un saņem atlaidi! Revidējam veikala plauktus
Ekskluzīvi 13. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Aizvadīts 3.posms Latvijas čempionātā pilsētas vidē. Pieejami rezultāti
Speciālreportāža 9. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Intervija ar Mārtiņu Balodis. World Predator Classic 2022 kopsavilkums
Intervija 8. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Zilo dzelmju trofejas Zviedrijā. Lielākā līdaka un lielākais zandarts vienā dienā
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Kad noķer savu personīgo rekordu – līdaka 1,10 m, ķerot uz dzīvo Ķīšezerā
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Inventārs
Par copi ar #crankbaits ! Eholotes.lv video 2.epizode
Speciālreportāža 1. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Asaru cope Daugavā – trīs blondīnes un viens bebrs
Speciālreportāža 30. jūnijs, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nakts zandarts ar vobleriem! Eholotes.lv 1.epizode
Speciālreportāža 29. jūnijs, 2022
Lielais Loms
Inventārs
Apskats. Kādus mānekļus izvēlēties, lai sacensībās gūtu labus rezultātus?
Ekskluzīvi 28. jūnijs, 2022
Arvis Ančevskis
Skaties!
Video: Mini mači mačos!!!
Speciālreportāža 8. februāris, 2022
AA
Arvis Ančevskis
Skaties!
Video: Tumsas mistērija un sniegotie krasti!
Speciālreportāža 30. novembris, 2021
AA
Arvis Ančevskis
Skaties!
Video: Uz Juglas ezeru pēc līdakām
16. novembris, 2021
ĢS
Ģirts Skuja
Skaties!
Video: Zandartu cope uz dzīvo zivtiņu
Ekskluzīvi 9. septembris, 2021
Lielais Loms
Skaties!
Skaties video! Asaru cope Kāla ezerā – ieteikumi un padomi
Tiešraide 2. novembris, 2021
ĢS
Ģirts Skuja
Skaties!
Video: Latvijas čempionāts spiningošanā no laivām Daugavā
Speciālreportāža 8. augusts, 2021

Lasītākie