Makšķerēšana
Spiningošana

Asaru spiningošanas noslēpumi rudenim: mānekļi un vietas0


Asaru spiningošana
Asaru spiningošana
Foto: Mārtiņš Kalaus

Daudzi makšķernieki asaru spiningošanu praktizē tieši rudenī. Šī darbība ir interesanta daudziem plēsīgo zivju ķērājiem. Šajā laikā attiecīgās zivis sāk intensīvi baroties, lai pirms ziemošanas uzkrātu taukus. Kad kļūst pavisam auksts, asari virzās uz seklumu, kur var paslēpties piekrastes veģetācijā un medīt mazuļus.
Makšķerniekiem ir jāizpēta plēsoņas uzvedība un jāizvēlas nepieciešamā ēsma jeb māneklis.
Rudenī asari rīko medības baros, tāpēc, iespējams, tieši džiga inventārs kļūst par galveno spiningotāja ieroci. Asari meklējami gan pie niedrēm, ar kurām aizauguši krasti, gan pie zemūdens gulošām siekstām. Tāpat kā citas plēsīgās zivis, arī asari priekšroku dod dziļām, ar skābekli bagātinātām vietām.
Ūdenskrātuves seklajās vietās, kur ūdens vairāk vai mazāk vēl ir silts, bieži vien var sastapt asaru jauno paaudzi, kas tāpat kā sugas lielie eksemplāri rīko medības. Principā svītrainie mednieki ķer visu, kas patrāpās to ceļā, zivis vēlas nobaroties ziemai. Ja makšķerniekam izdodas tikt līdz šādām “dzīrēm”, viņš var būt drošs, ka rezultāts būs teicams vai pat izcils. Šādā situācijā ideālas ēsmas būs rotiņi, nelieli pa virsu peldoši vobleri un minidžigas.
Atvasarā, kad gaiss iesilst līdz divdesmit grādiem, bet ūdens ezeros, upēs un pat dīķos jau ir diezgan auksts, asari jūtas īpaši. Zivis, tostarp arī plēsēji, ir aktīvas, daudz kustas un ķer visu, kas pagadās ceļā: mazas zivtiņas, kukaiņus un, protams, makšķerēšanas mānekļus, ja ir pietiekams skābekļa daudzums ūdenī. Tiesa, dažreiz izmēri nav iespaidīgi, bet asari ir.

Turklāt makšķerniekiem vajadzētu izmantot ātru un ļoti aktīvu mānekļa spēli. Ir brīži, kad zivis tomēr nevēlas nobaudīt makšķernieka piedāvāto mānekli, var mēģināt mainīt taktiku un ļaut ēsmai iegrimt dziļāk vai, gluži pretēji, veikt nesteidzīgu auklas ietīšanu.
Īpaši aktīvi asari ķer ēsmu lietainās vai mākoņainās dienās. Pieredze liecina, ka šajā laikā panākumu atslēga ir ar tumšas krāsas mānekļiem.
Rudenī asari sastingst dziļumā un praktiski nepievērš uzmanību spilgti krāsotiem mānekļiem, tiem nepatīk arī ātri peldošas ēsmas. Zivju interesi var piesaistīt smagākas džigas un vidēja izmēra mānekļi (no trīs līdz pieciem centimetriem atkarībā no rezervuārā atrasto īpatņu lieluma).
Jo tuvāk ir ziema, jo ūdenskrātuvēs lielāki ir asaru bari. Zivis gatavojas draudzīgam peldējumam uz savām ziemošanas vietām. Pieredzējuši spiningotāji uzskata, ka novembris ir labākais mēnesis asaru ķeršanai.
Zivis jāmeklē dziļumā. Lielajās ūdenskrātuvēs – piecu līdz desmit metru dziļumā, savukārt ezeros un dīķos asari būtu jāmeklē dziļākajās vietās.
Džigi būtu jāizvēlas atkarībā no straumes stipruma un dziļuma, kādā veidā tiek veikta auklas ietīšana. Spēcīgās straumēs un dziļumā, kas pārsniedz piecus metrus, jāizmanto smagākas džiga galvas (sver vairāk nekā divdesmit gramus).

Pieredzējuši spiningotāji uzsver, ka copes biežāk notiek, ja izmanto tvisterus, nevis riperus. Lieta tāda, ka tvistera aste izstaro augstfrekvences vibrācijas, kas rudenī piesaista asarus. Ideāls tvistera izmērs ir divi līdz pieci centimetri. Labākos rezultātus dod tumšas krāsas mānekļi, bet vakaros un vājā “apgaismojumā” noteikti jāizmēģina zaļi, sarkani vai oranži mānekļi.
Rotējošie vizuļi rudens asaru makšķerēšanā tiek izmantoti galvenokārt dziļumā. Daudz kas ir atkarīgs no mānekļa kvalitātes, tam nevainojami jāgriežas. Tiklīdz rotiņš iekrīt ūdenī, neliels uzrāviens, un tam teicami jāgriežas.
Ļoti veiksmīgs rudens asaru spiningošanas variants ir sānu pavadas izmantošana. Aprīkojumā ietilpst atsvars un džiga māneklis.
Kā jau tika minēts iepriekš, rudenī asaris jāķer vietās, kur ir lielāks dziļums. Šo plēsīgo zivi principā var uzskatīt par grunts zivi, bet rudenī šis ieradums tai kļūst tikai izteiktāks. Vietas ar atšķirīgu dziļumu, vietas, kur ir daudz zemūdens ķērāju, tās ir iecienītas asaru atrašanās vietas.
Es domāju – makšķernieki jau sen ievērojuši, ka asariem patīk atrasties uz smilšainas gultnes. Jā, vieta aizaugusi, bet uz gultnes ir nevis smirdīgās duļķes, bet tīra smilts, arī katra ēdamlieta uz šādas gultnes ir labāk pamanāma. Dažkārt šādās vietās šo zivi var atrast pat nelielā dziļumā. Lēni slīpais krasts ar mālainu “terasi” ir lieliska vieta asaru makšķerēšanai rudenī. Viena no pazīmēm par iespējamo zivju klātbūtni ir aļģes gar māla nogāzi. Galvenais, kas jāatceras, ir asaru medību pamatnoteikums no krasta – makšķerniekam nepārtraukti jāpārvietojas, meklējot asara atrašanās vietu.

Vairākums makšķernieku, spiningojot asarus, izmanto divas vai pat trīs metodes jeb paņēmienus.
Pirmā metode, pavisam nesteidzīga. Uztinot auklu, kāts jātur gandrīz paralēli ūdenim. Mānekļa kustību veic spole, auklu ietinot. Divi vai trīs asi pagriezieni liek māneklim nedaudz pacelties, pēc tam atkal grimt, dažreiz pat sasniedzot ūdenskrātuves gultni.
Otrā metode. Aktīvāks veids, izmantojot džigu. Mānekļa spēle šoreiz tiek veikta ar kāta palīdzību. Sagaidījis, kad māneklis pieskaras gultnei, makšķernieks paceļ kātu, pavisam nedaudz, bet jau ietinot auklu. Atkārtoti nolaižot kātu, jums atkal vajadzētu ietīt auklu. Izmantojot šo metodi, svarīgi ir nezaudēt kontaktu ar ēsmu un vienmēr turēt auklu nospriegotu. Mainot auklas ietīšanas ātrumu un spininga kāta pacēluma leņķi, var piemeklēt asarim pievilcīgāko tehniku.
Dažkārt rudens asaru spiningošanā izcilu rezultātu var sasniegt, izmantojot vienkāršāko auklas ietīšanas metodi. Atradis vietu ar tīru gultni, spiningotājs met spiningu un ļauj māneklim nogulties uz gultnes. Pēc tam, nedaudz griežot spoli, vajadzētu ļaut tvisteram kustēties. Māneklis vilksies gar pašu gultni un tikai nedaudz piepacelsies virs tās, atkal jāļauj tvisteram nogrimt un atkal jāsāk tīt auklu. Šāds vienkāršs paņēmiens var būt ļoti efektīvs, kas neatstāj asari vienaldzīgu un liek uzbrukt māneklim.
Un rudens spiningošanā noķertās trofejas iepriecinās ar savām gastronomiskajām vērtībām, jo zivis šajā laikā jau ir paspējušas nobaroties un kļūst neparasti garšīgas.

Iepazīsimies ar asaru uzvedību un copi dažādos rudens mēnešos!
Rudens sākums sakrīt ar strīpainā plēsēja aktīvāko copi. Ūdens šajā laikā jau ir vēss, bet tajā ir maksimālais skābekļa daudzums. Zivis oktobrī uzbrūk visam, kas kustas, visam, kas ir ēdiens.
Atrast asarus ezerā vai upē var pēc šļakstiem, jo šajās vietās svītrainie plēsēji medī zivju jauno paaudzi. Zivis parasti pulcējas sasildītā seklumā pie piekrastes veģetācijas, kur var atrast laupījumu. Ja makšķerēšana notiek lielā ūdenskrātuvē, tad asaru atrašanās vietu var precīzi noteikt pēc kaiju bariem. Mānekļus no krasta vēlams mest nedaudz pa kreisi vai pa labi no šīm vietām, lai nenobiedētu asarus. Tie var pārvietoties, sekojot mazajām zivtiņām, tad arī makšķerniekam jāpārvietojas līdzi.
Ir jau, protams, brīži, kad pēc ārējām pazīmēm asarus atrast ir visai sarežģīti, tie savu atrašanās vietu neatklāj, jāiet gar krastu un jāmētā māneklis. Ja ir kaut mazākā copīte, tad nepieciešams apmētāt lielāku ūdens apgabalu un plēsējs neliks ilgi gaidīt.
Ir brīži, kad asaru aktivitāte samazinās, tas saistīts ne tikai ar laika apstākļiem, bet arī to, ka asaru bars pakāpeniski pārvietojas uz dziļākām vietām. Ar vieglajiem mānekļiem ir gandrīz neiespējami noķert zivis, it īpaši lietainā laikā. Šajā gadījumā var izmantot nelielus šūpiņus vai rotiņus, dažus izbraucienus teicamus rezultātus dod spiningošana ar vobleriem.
Auklas ietīšana jāveic lēnā tempā, bet ar nelielām pauzēm. Pēc metiena jāpagaida, līdz ēsma nogrimst, pēc tam, nolaižot spininga kātu līdz ūdens līmenim, jāsāk ietīt auklu.
Ticējums! Ja rudens sākumā ķeras galvenokārt mazie asarēni, tad oktobrī palielinās iespēja noķert ievērības cienīgu trofeju.

Visvieglākais un visbīstamākais veids, kā tikt pie trofejas līdakas. “Ķeram lielo!” #21 epizode

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Makšķerēšana
Visa cope ir viens vienīgs eksperiments! Aigars Garais. “Ķeram lielo!” #35 epizode
Ekskluzīvi 4 dienas
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Spinnerbaiti, paštaisītas džiggalvas, čaterbaiti, reāllaika vadība eholotes sensoram
Ekskluzīvi 18. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Laivu un to aprīkojuma jaunumi un sezonas aktualitātes. Video bloga #24 epizode
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Pavasaris, upe, fīderis. Iesvētām Golden Catch kātu un testējam Trapper barības. Video blogs #23
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Zivis neķer māneklis, tās ķer rokas. Māris Klauze. “Ķeram lielo!” #34 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Pigori
Alex Crazy Fisherman: “Lielākais heiteris pagaidām ir no “Lielā loma” Arvis, kurš nekad nav šitai laivai pat blakus nostājies”
30. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Lašu un taimiņu cope Salacā! Mīnus četri šūpiņi un beigās smuks taimiņš
Ekskluzīvi 7. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 17. februāris, 2024
Aigars Garais
Skaties!
Skaties! Parcopi lv bļitkošanas kauss 2024
12. februāris, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video un foto. Vesela bute čuguna pannā
Ekskluzīvi 10. februāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Reportāža. Bēdīgākā makšķerēšanas izstāde pasaulē Fisch & Angel
Ekskluzīvi 30. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! 17 LAŠI UN TAIMIŅI Salaca 2024
26. janvāris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nav gaismas, nav zandartu. Madars Millers! “Ķeram lielo!” #29 epizode
Ekskluzīvi 23. janvāris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Kad lašiem jāpagaida, jāpievēršas zemledus makšķerēšanai!
Ekskluzīvi 12. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Foto un video! Vairāk zivju, vairāk džeku, vairāk sēriju! Copes seriāla “Līdaku ielenktie” 2. sezonas pirmizrāde
Speciālreportāža 3. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ezeri Latgalē tukši – nav zivju. Kāpēc? Atbild Māris Olte
19. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Vai makšķerniekus vajadzētu kontrolēt tik pat stingri kā medniekus! “Ķeram lielo!” #26 epizode
Ekskluzīvi 12. decembris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Padomājiet par tiem, kas mūs gaida mājās! Ledus ir bīstams! Jau daudzi copmaņi ielūzuši ledū
Ekskluzīvi 4. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
2600 litru degvielas, lai… iezīmētu līdakas un zandartus. “Ķeram lielo!” #25 epizode
Ekskluzīvi 28. novembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Īsts krokodils! Kādā privātā ūdenskrātuvē izdodas noķert 13,80 kg smagu līdaku
19. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mānekļa krāsa ķer makšķernieku vairāk nekā zivi – Kristiāns Godiņš. “Ķeram lielo!” #24 epizode
Ekskluzīvi 14. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Gribi uzsākt live tehnoloģiju copi? Lietas un padomi, kas jāņem vērā
Ekskluzīvi 3. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Kad ķer zandartus, bet pieķeras cits teju 15 kilogramīgs “milzis”
Ekskluzīvi 5. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nazis laivā nepieciešams pēc likuma! Anri Anaņins. “Ķeram lielo!” #23 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā zemūdens niršanas speciālisti attīra Daugavu
25. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Labākās copes vietas Latvijā zina ungāri un poļi? “Ķeram lielo!” #22 epizode
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Laiva, ar kura startē pasaules čempionātā – aprīkojums. Copes laivas #1
Ekskluzīvi 4. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video reportāža! Pasaules čempionāta pirmā diena. Mājas ūdeņi nebeidz audzināt
Ekskluzīvi 6. oktobris, 2023

Lasītākie