Makšķerēšana
Karpu makšķerēšana

Vai pavadas pārbaude uz plaukstas (palm test) ir patiesa?0

Pārbaude uz plaukstas

Palm test (tulkojumā – pārbaude uz plaukstas). Tātad, ko tas nozīmē? Efektīvs līdzeklis karpu pavadu mehānisma pārbaudei vai interesanta, bet pilnīgi bezjēdzīga nodarbe?
Ievēroju, ka gandrīz vienmēr, kad starp karpu makšķerniekiem tiek apspriesta konkrētas pavadas darbības mehānika, noteikti uznirst Palm test. Lielākā daļa karpu makšķerēšanas entuziastu tagad lieliski saprot, par ko es runāju. Tas ir, par sava veida pavadas uzvedības testēšanu, kad karpas mutē ir iesūkts āķis ar ēsmu. Un, precīzāk, par āķa spēju sagriezties ar dzeloni uz leju tā, lai tas iecērtas zivs apakšlūpā, tādējādi atbrīvojot vienas vai otras pavadas maksimālo potenciālu.
Bet vai tas viss notiek tāpat zem ūdens karpas mutē kā plaukstas testā? Vai arī tas ir kāda izdomāts mīts, kārtējā modes lieta, kas mums šķiet gan gudra, gan ļoti laba, bet patiesībā – pilnīgi bezjēdzīga muļķība?

Āķa dzeloņa sagriešanās fenomens

Šis fenomens (kas uzreiz piesaistīja daudzu karpu makšķernieku uzmanību) pirmo reizi tika pieminēts slavenajā grāmatā Fox Pool, ko sarakstīja Robs Meilins 80. gadu beigās, kur viņš vienā nodaļā pieminēja pavadu ar izliektu āķi. To, savukārt, izstrādāja leģendārais Džons Holts (dažus gadus pirms grāmatas uzrakstīšanas), lai tiktu galā ar diezgan izsmalcinātām karpām, kuras dzīvoja Longfīldas ūdeņos.
Šīs ļoti viltīgās zivis, kas atrodamas Anglijas grūtākajos ūdeņos, ir iemācījušās uzmanīgi piesūkt ēsmu un pēc tam klusi atkāpties (it kā jūtot montāžas pretestību). Tieši tāpēc pēc ilgām pārdomām Džons izdomāja ļoti interesantu izeju no situācijas – saliecot vidū āķa garo kātu.
Protams, tikko uzzinājuši par šo triku, makšķernieki sāka to aktīvi izmantot gandrīz visos Anglijas ezeros! Tā ka daudzi tā laika karpu makšķernieki uzskatīja: ja šī lieta uzvarēs vissarežģītākos Longfīldas monstrus, tā viegli salauzīs visas pārējās ūdenskrātuves. Tas nozīmē, ka jebkurš cilvēks, tos izmantojot, var viegli sasniegt vismaz dubultu rezultātu, copējot vienkāršākos ūdeņos!
Protams, šī pavada ķēra! Ķēra visur! Bet ne jau tāpēc, ka karpa tur barojās tieši tāpat kā Longfīldā, bet vienkārši tādēļ, ka tai bija daudz priekšrocību! Šī pavada izrādījās ļoti efektīva jebkurā ūdenstilpē! Tomēr, lai pabeigtu šo stāstu (protams, tu jau nojaut tā bēdīgās beigas), vēlreiz uzsvēršu, ka tieši tāpat šīs pavadas mežonīgā popularitāte izrādījās galvenais iemesls tās pilnīgam fiasko!
Un visa būtība bija tāda, ka šī pavada sākotnēji nebija paredzēta izplatītāko karpu ķeršanai, t. i., mazo un ņipro. Varbūt tieši tāpēc, ka to izmantoja milzīgs skaits iesācēju karpu makšķerēšanā, tā kļuva pazīstama kā zivju lūpu iznīcinātājs, kas drīz vien noveda pie tās stingrākā aizlieguma praktiski visos Apvienotās Karalistes ezeros!

Izpratne par problēmas būtību

Kopumā fenomens dzeloņa pagriešana patiesībā izrādījās ļoti foršs! Un pati “pārbaude plaukstā” ir kļuvusi par sava veida efektivitātes standartu gandrīz jebkuram aprīkojumam – pat šodien. Taču daudzus mocīja jautājums: vai šis tests tiešām ir patiess? Vai arī tā ir kārtējā tukšā teorija par dižošanos krogos pie alus glāzes? Tātad, no mana personīgā viedokļa (attiecībā uz lielāko daļu karpu pavadu konstrukcijas un darbības mehānisma aspektu), kad mēs saskaramies ar problēmām, nesaprotot to iekšējo būtību, tad tās nevar pareizi atrisināt. Vismaz nezinot, kas īsti notiek zem ūdens. Ja tu nekad mūžā neesi redzējis, kā karpas barojas un kā tās savāc barību, tad tu vienkārši zaudēsi. Tas būs ilgs un sāpīgs process. Tieši tāpēc gudrība ir patiesa, ka nav iespējams nejauši kļūt par veiksmīgu makšķernieku! Šeit palīdzēs tikai daudzu gadu pieredze, testi, kļūdu detalizēta analīze un karpu novērošana to dabiskajā vidē.

Apskatīsim priekšrocības un trūkumus

Nav šaubu, ka, pagriežot āķi visefektīvākajā jeb, kā to dažreiz sauc, agresīvākajā pozā (man kaut kā nepatīk šis termins), mēs varēsim noķert daudz vairāk zivju. Turklāt, ja pamanīji, tik daudzas veiksmīgas pavadas (pat tās, kas izveidotas pirms plaukstu testa izgudrošanas) arī pagriež savu āķi tieši tādā pašā stāvoklī. Tātad tā ir sistēma, nevis nejaušība.
Piemēram, pat visvienkāršākā popapa pavada vienmēr pagriezīs āķi – ar dzeloni uz leju. Tas nozīmē, ka tas darīs visu, kā mēs sagaidām no veiksmīgas plaukstas pārbaudes. Bet, vai tiešām karpas mutē viss notiek tieši tāpat kā uz plaukstas? Mazliet padomāsim. Cik karpu var maigi iesūkt ēsmu un lēnām iet atpakaļ? Es domāju, ka diezgan maz. Izrādās, ka plaukstas pārbaude nav tik patiesa? Protams, nē!
Galvenais iemesls, kāpēc man ir ļoti svarīgs plaukstas tests, ir – tas lieliski parāda, kas notiek ar pavadu pēc tam, kad tā ir karpas mutē, un tad ir kāda KUSTĪBA. Tajā pašā laikā JEBKURĀ virzienā, turklāt ar pavisam CITU ātrumu.
Tas nozīmē, ka tā var būt praktiski jebkura KUSTĪBA, ko karpas veic uzreiz pēc ēsmas iesūkšanas: no vienkāršas pārvietošanās uz nākamo ēsmu līdz straujai kustībai atpakaļ vai galvas kratīšanai no vienas puses uz otru (kad tā sajūt āķa dzēlienu). Kopumā visas šīs darbības uzreiz piespiedīs pavadu izstiepties, kas novedīs pie āķa pagrieziena ar dzeloni uz leju.
Beigās izrādās, ka viss ir kārtībā, bet tas liek nopietni aizdomāties par to, ka situācijas mēdz būt dažādas. Līdz ar to, protams, nav jēgas izmantot kādu pavadu, kas darbojas tāpat vien, pēc iepriekš minētā/aprakstītā darba mehānisma, kad zivs barojas – faktiski uz VIETAS. Tas ir, tās savāc mazās daļiņas BEZ KUSTĪBAS.

Line Aligner

Pēc tam, kad iepriekš minētā garā un izliektā āķa izmantošana tika aizliegta daudzās ūdenstilpēs, tikai dažus gadus vēlāk cita karpu makšķerēšanas leģenda Džims Gibinsons publicēja savu instrukciju stāstu par Line Aligner. Par jauno instalāciju, kas arī lika āķim apgriezties ar dzeloni uz leju. Šeit ir vērts uzsvērt, ka šī metode nekavējoties tika pasludināta par kārtējo revolūciju pavadu pasaulē, jo tā atrisināja efektīvo, bet aizliegto āķu problēmu!

Labākie ēsmas varianti

Kā jau rakstīju iepriekš, nav jēgas izmantot pavadas, kas darbojas (t. i., beigās pagriež āķi ar dzeloni uz leju) KUSTĪBAS dēļ, ja karpas ķer virs lielas daļiņu kārtas. Jo tā faktiski stāvēs savā vietā, gandrīz nepārvietojoties starp barību. Tāpēc vēlreiz būs rūpīgi jāpārdomā, kā vislabāk prezentēt savu ēsmu, lai sasniegtu maksimālu efektivitāti, izmantojot šāda veida pavadu.

Mata garuma palielināšana

Grunts ēsmas noformēšanai un izmantojot nelielu termo sarukšanas caurulītes gabalu (uz āķa cilpas), vienmēr mēģini pārliecināties, ka attālums starp ēsmu un āķi ir pēc iespējas lielāks.

Kustības piešķiršana montāžai

Kad visas šādas montāžas priekšrocības ir rūpīgi pierādītas, kļūst grūti meklēt tās trūkumus, vai ne? Vai tie vispār ir? Godīgi sakot, pat šeit ir mīnusi. Un pats pirmais mīnuss ir tāds: lai izmantotu šāda veida pavadu, noteikti būs jāizmanto salīdzinoši elastīgs pavadu materiāls. Un tas nozīmē, ka mums ir jāizslēdz gan mono, gan fluorokarbons, tā kā lielākā daļa šo materiālu ir tik stīvi, ka āķa pagrieziens kļūst nepietiekams.
Tad kāda ir problēma? – iespējams, tu jautā. Man personīgi labāk patīk izmantot pēc iespējas stingrākas pavadas (ja apstākļi to ļauj), ar kurām karpām ir daudz grūtāk tikt galā. Tas nozīmē, ka jebkura cietā pavada, kuru nav viegli uzreiz izspļaut, ilgāk paliks zivs mutē.
Turklāt ir vērts piebilst, ka mūsdienu pavadu efektivitāte lielā mērā ir atkarīga no konkrēta veida kustības. Tas ir, karpas fiziskā kustība, izraisot pavadas iztaisnošanu, vai jebkāda zivs kustība prom no montāžas (piemēram, pēc uzduršanās uz āķa dzeloņa), vai ēsmas izspļaušana utt. Tieši tāpēc, ja pēkšņi izdosies izveidot kaut ko tādu, kas nodrošinās efektīvu karpu pieciršanos bez to kustības, tad noķersi visas, tajā skaitā gudrās zivis!
Tāpēc nedaudz atkārtosim. Tā kā mēs nevaram droši zināt, bet tikai pieņemt, kas patiesībā notiek karpas mutē, katrs no mums tūkstošiem reižu ir redzējis, ka noķertās karpas mutē āķis bija apakšlūpā! Un tas ir pierādījums tam, ka mūsu izmantotie instrumenti var darboties tieši tā, kā mēs iedomājamies. Tāpēc, eksperimentējot ar savām jaunajām pavadām, vienmēr cenšos pārliecināties, ka pievienoju tām šo efektu. Āķa apgriešanas pārbaude plaukstā. Jo kopumā šis pārbaudījums man sniedz ievērojamu labumu, nevis kaitējumu!
Ne asakas!

Cope pirmajā metienā, aizsviests māneklis un Burtnieku ezera vilinājums. “Ķeram lielo!” #37 epizode

Jaunākais žurnāla Lielais loms numurs ir klāt!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Pigori
Beigts pilots, sapinušās makšķeres un rezultātā depresija: Laivu līga – komandas “Lielais loms” pieredze
Speciālreportāža 6. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Pigori
VIDEO! Unikāli kadri Juglas ezerā. Karpu nārsts?
Ekskluzīvi 3. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Predatortour sacensību pirmā diena tiešraidē. Startē 4 komandas no Latvijas
30. maijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Tiešais no Nīderlandes – Predator Tour ar Jāni Zariņu un Jāni Manguli
Ekskluzīvi 28. maijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Foto un video! Kad dāmas izgriež večiem pogas. Noķer tik lielu līdaku, ka knapi var noturēt
28. maijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Cope pirmajā metienā, aizsviests māneklis un Burtnieku ezera vilinājums. “Ķeram lielo!” #37 epizode
Ekskluzīvi 21. maijs, 2024
Arvis Ančevskis
Inventārs
Kad laika nav, bet gribas daudz zivju! Nano džigs un nano asaris! Video bloga #26 epizode
Ekskluzīvi 20. maijs, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Top 3 mānekļi Burtniekam maijā. Ķeras gan līdakas, gan asari
Ekskluzīvi 16. maijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Kādi nosacījumi tagad jāievēro makšķerniekiem, stājoties spēkā Makšķerēšanas noteikumiem?
27. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Laivas, kruķi un asari, ko iepazīstināt ar veikalu piedāvājumiem. “Ķeram lielo!” #36 epizode
Ekskluzīvi 7. maijs, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Pieci mānekļi, ar kuriem šogad vērts sākt sezonu. Iesaka Māris Auziņš
Ekskluzīvi 29. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Visa cope ir viens vienīgs eksperiments! Aigars Garais. “Ķeram lielo!” #35 epizode
Ekskluzīvi 23. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Spinnerbaiti, paštaisītas džiggalvas, čaterbaiti, reāllaika vadība eholotes sensoram
Ekskluzīvi 18. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Laivu un to aprīkojuma jaunumi un sezonas aktualitātes. Video bloga #24 epizode
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Pavasaris, upe, fīderis. Iesvētām Golden Catch kātu un testējam Trapper barības. Video blogs #23
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Zivis neķer māneklis, tās ķer rokas. Māris Klauze. “Ķeram lielo!” #34 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Pigori
Alex Crazy Fisherman: “Lielākais heiteris pagaidām ir no “Lielā loma” Arvis, kurš nekad nav šitai laivai pat blakus nostājies”
30. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Lašu un taimiņu cope Salacā! Mīnus četri šūpiņi un beigās smuks taimiņš
Ekskluzīvi 7. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 17. februāris, 2024
Aigars Garais
Skaties!
Skaties! Parcopi lv bļitkošanas kauss 2024
12. februāris, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video un foto. Vesela bute čuguna pannā
Ekskluzīvi 10. februāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Reportāža. Bēdīgākā makšķerēšanas izstāde pasaulē Fisch & Angel
Ekskluzīvi 30. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! 17 LAŠI UN TAIMIŅI Salaca 2024
26. janvāris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nav gaismas, nav zandartu. Madars Millers! “Ķeram lielo!” #29 epizode
Ekskluzīvi 23. janvāris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Kad lašiem jāpagaida, jāpievēršas zemledus makšķerēšanai!
Ekskluzīvi 12. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Foto un video! Vairāk zivju, vairāk džeku, vairāk sēriju! Copes seriāla “Līdaku ielenktie” 2. sezonas pirmizrāde
Speciālreportāža 3. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ezeri Latgalē tukši – nav zivju. Kāpēc? Atbild Māris Olte
19. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Vai makšķerniekus vajadzētu kontrolēt tik pat stingri kā medniekus! “Ķeram lielo!” #26 epizode
Ekskluzīvi 12. decembris, 2023

Lasītākie