Inventārs

Termosu tests. Maksimāli karsta tēja maksimāli ilgu laiku0

No žurnāla Medības arhīva

Viss sākās ar to, ka Lietuvā medību izstādē devāmies pie termosu Stanley stenda, lai iegādātos šādu mantu. Par tādu jau ilgi biju domājusi, jo biju dzirdējusi kolēģa Oskara Treiliha stāstus par viņa ļoti labo pieredzi ar šiem termosiem. Man līdz tam bija sanākusi darīšana ar visvisādiem lētākiem variantiem, sadāvinātiem termosiem, kuru saturs ap pusdienas laiku parasti ir vien silti remdens. Tad, lūk… Kad stāvēju pie Stanley stenda un jau biju izdiedelējusi atlaidi, pienāca kāds paziņa un iečukstēja ausī: “Nepērc šito, pērc Thermos!” Ko nu vairs, biju par savu Stanley jau samaksājusi. Tomēr sapratu, ka šis temats prasās pēc nopietnāka pētījuma. Rezultātā manā īpašumā pašlaik ir pieci termosi.

Procesa sākums
Nav, protams, iespējams pārbaudīt visu zīmolu termosus, bet ar kaut ko varam sākt. Manā īpašumā jau bija Stanley, kā arī dāvanā saņemts termoss suvenīrs, kas patiesībā nemaz nebija tik slikts. Tad sanāca pa ceļam iebraukt veikalā Outdoortactics.eu, kur iegādājos divus termosus. Pirmais – litra Tatonka, otrs – Klean Kanteen. Pirmais esot ļoti labs, otrais – mazliet snobiskiem lietotājiem, kuri tādu varot atļauties. Klean Kanteen 592 ml termosa cena 43 eiro, savukārt par Tatonku nācās šķirties no 28 eiro testa īstenošanas laikā. Sapratu, ka bez Thermos šoreiz neiztikt, tādēļ iegriezos veikalā Gards, kur, par laimi, plauktā bija arī šī zīmola termoss, kas man izmaksāja 23 eiro. Savukārt Stanley cena oficiāli bija ap 50 eiro, tātad visdārgākais šajā plejādē.

Termosu tests

Ātri sapratu, ka Klean Kanteen ir trauks, ko testēšu ārpus konkurences, jo tas ir vairāk kā termokrūze, ko ērti ielikt somā un paņemt līdzi pie dabas. Tam komplektā arī nav krūzītes, no kā dzert. Ja tēja pārāk karsta, to iedzert no termosa nav diez cik ērti. Toties silta kafija vai vēsa bērzu sula – tieši laikā. Interesanti, ka Klean Kanteen šā izmēra traukā precīzi ietilpa Circle K pieejamā XL krūze kafijas. Ļoti ērti, ka no rīta ielieta kafija ir silta vēl ilgi. Tāpat atklāju vēl vienu ideālu pielietojumu – šis termoss ļauj saglabāt dzērienu vēsu un svaigu ilgu laiku. Ielēju tajā vēsas bērzu sulas, un tās tādas bija vēl nākamajā rītā.

Pirmais tests – sajūtas
Testu sāku ar to, ka trīs termosus paņēmu līdzi uz kādu pasākumu. Tēja pagatavota iepriekšējā vakarā. Diena vēsa un nejauka, tieši prasījās pēc karsta dzēriena. Līdz šim ļoti subjektīvajam testam Thermos vēl nebija pievienojies manai kolekcijai. Pirmais pusdienlaikā tika atskrūvēts SIA GMB dāvātais termoss, kas līdz šim bija kalpojis pietiekami labi. Jau no paša sākuma bija skaidrs, ka šis termoss ar profesionāļiem nespēs sacensties, tomēr savu uzdevumu pildīja gana labi. Pēc 12 stundām tēja ir gana karsta, tieši dzerama – ne par karstu, ne vēsu. Tatonka termosa saturs bija gana karsts, noteikti karstāks par iepriekšējā termosa tēju. Sajūtu ziņā šķita, ka siltumu vislabāk turējis Stanley. Izvēršoties sarunai par termosiem, daži pasākuma dalībnieki sāka lielīties ar saviem traukiem. Viens kungs rādīja termosu, kura cena esot ap 120 eiro, un tas kalpojot ļoti labi. Vēl kādam bija Thermos, kas arī tēju turot karstu ļoti ilgu laiku.
Kad nu manā kolekcijā parādījās Thermos, nolēmu pārbaudīt visu tā pa īstam. Ar termometru.

Visu izšķir daži grādi
Pirms testēt termosus, pajautāju viedokli Facebook lietotājiem mednieku grupā, lai noskaidrotu, kuru no termosiem mednieki atzīst par labu esam, kādi kritēriji ikdienas lietošanā ir svarīgi. Atbildes bija gana interesantas. Liela daļa mednieku atbildēja, ka nav svarīgi, kāds ražotājs, ka tik termoss tur siltumu un aukstumu. Kādam citam svarīgākā bija termosa ietilpība, vēl kādam vienalga kāds, ka tik lēts. No aptaujātajiem absolūtos līderos izvirzījās Stanley, tad Thermos, kāds minēja Esbit, vēl kāds Isosteel. Neviens neatzīmēja Tatonku vai Klean Kanteen. Šie rezultāti nebija nekāds pārsteigums un norādīja uz to, ka gan jau katrs mednieks zina, kas viņam ir vislabākais.

Mans īstenotais tests bija pavisam vienkāršs. Vakarā četros termosos ielēju karstu ūdeni. Termosus aiztaisīju un atstāju līdz nākamās dienas pusdienlaikam – līdzīgi kā tas būtu medībās. Tad vēru vaļā termosus vienu pēc otra un mērīju tajos temperatūru. Pirmajā vienkāršākajā termosā – grādi 58, Tatonka un Thermos šajā brīdī uzrādīja vienādu rezultātu – 72 grādus, savukārt Stanley turējās visiem priekšā ar 74 grādiem. Nākamo mērījumu veicu pēc 24 stundām. Nu noteikti vajadzēja izkristalizēties uzvarētājam. Visiem cītīgi turēja līdzi vienkāršais bezvārda termoss ar 50 grādiem. Joprojām silta tēja. Tatonka rādīja 68 grādus, kas bija liels atrāviens, bet vislielākais pārsteigums bija tas, ka Thermos rādījumi bija par pāris grādiem zemāki nekā Tatonkai. Protams, Stanley bija augšgalā ar 70 grādiem. Nākamajam mērījumam pienāca kārta pēc mazliet vairāk nekā 36 stundām. Bezvārda termoss rādīja 36 grādus, Tatonka – 48, Thermos – 44, bet Stanley – 50. Uzvarētājs bija noskaidrots, tāpat arī otrās un trešās vietas ieguvēji. Jāsaka, ka ilgtermiņā visstabilākie rādītāji bija Stanley un Tatonkai.

Es teiktu, ka Tatonka, Thermos un Stanley ir viena plauktiņa termosi, kuri visi ir labi un ilgi tur siltumu. Medību apstākļos, kad gribas siltu tēju, nav būtiski, vai tējas temperatūra ir 72 vai 74 grādi. Tomēr izteiktā pārliecība, ka Thermos ir labāks par Stanley, īsti neapstiprinājās. Savā ziņā Thermos un Tatonka ir labāki par Stanley, un tā ir cena – tā atšķiras gandrīz divas reizes. Tomēr, ja ir vēlme saņemt labāko kvalitāti par savu naudu, tad Stanley ir tas, uz ko mest aci un likt savā medību somā.

Termosu satura mērījumi

Novērtējums
Nav tā, ka termosu paņem līdzi uz copi un tur visu laiku somā. To atver, no tā mazliet padzeras, kādu brīdi termoss ir vaļā. Kamēr tas notiek, dzēriens atdziest. Jo vairāk trauku virina, jo ātrāk atdziest tā saturs. Tādēļ visu trīs profesionālo termosu vāciņi izgatavoti ar gropīti, kas ļauj dzeramo ieliet krūzītē, termosu neatskrūvējot līdz galam vaļā. Tā var ilgāk saglabāt tēju karstu. Tāpat vērā ņemams ieteikums pirms tējas ieliešanas termosu izskalot ar karstu ūdeni, lai tas būtu jau silts. Tā šķidrums, nokļūstot traukā, būs maksimāli karsts. Šajā testā to neizmēģināju, tādēļ nav empīriska pamatojuma šim apgalvojuma, bet tas izklausās loģisks. Tāpat esmu pamanījusies termosu vienmēr likt zābaka stulmā vai somā, lai tas būtu siltumā un tik ātri neatdzistu. Šķiet, nu varēšu no šī ieraduma atteikties, jo šie termosi patiešām tur siltumu. Kopumā var secināt, ka esmu atradusi savu termosu. Tatonka tiks uzdāvināta manam tēvam, kurš arī līdz šim mocījās ar vēsu kafiju pusdienlaikā. Thermos būs dāvana kādam labam draugam. Šo visu trīs termosu atšķirība slēpjas tikai dažos grādos, kas faktiski nav būtiska. Savukārt Klean Kanteen kļūs par mana auto aksesuāru, pērkot kafiju Cirkulī.

Kur paliek lielie zandarti – Imants Tiltiņš un Svens Rubulis. Ķeram lielo! #3 epizode

Abonē 2024. gadam. DĀVANĀ makšķernieku KALENDĀRS ar ieteicamajām copes dienām!
Saistītie raksti

Makšķernieka gads 2024

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Makšķerēšana
2600 litru degvielas, lai… iezīmētu līdakas un zandartus. “Ķeram lielo!” #25 epizode
Ekskluzīvi 1 stunda
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Īsts krokodils! Kādā privātā ūdenskrātuvē izdodas noķert 13,80 kg smagu līdaku
19. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mānekļa krāsa ķer makšķernieku vairāk nekā zivi – Kristiāns Godiņš. “Ķeram lielo!” #24 epizode
Ekskluzīvi 14. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Gribi uzsākt live tehnoloģiju copi? Lietas un padomi, kas jāņem vērā
Ekskluzīvi 3. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Kad ķer zandartus, bet pieķeras cits teju 15 kilogramīgs “milzis”
Ekskluzīvi 5. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nazis laivā nepieciešams pēc likuma! Anri Anaņins. “Ķeram lielo!” #23 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā zemūdens niršanas speciālisti attīra Daugavu
25. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Labākās copes vietas Latvijā zina ungāri un poļi? “Ķeram lielo!” #22 epizode
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Laiva, ar kura startē pasaules čempionātā – aprīkojums. Copes laivas #1
Ekskluzīvi 4. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video reportāža! Pasaules čempionāta pirmā diena. Mājas ūdeņi nebeidz audzināt
Ekskluzīvi 6. oktobris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Vai esat copējuši vēl sliktākos laikapstākļos? Pasaules čempionāta apbalvošana
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Visvieglākais un visbīstamākais veids, kā tikt pie trofejas līdakas. “Ķeram lielo!” #21 epizode
Ekskluzīvi 26. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Balvā 10 000 eiro! Predator Fishing Grand Tour 2023 apbalvošana
Ekskluzīvi 18. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā noķert vairāk zivju nekā citi. Kāda ir veiksmes atslēdziņa? Ķeram lielo #20
Ekskluzīvi 12. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Ja gribēsiet noķert zivis – noķersiet! Reportāža no festivāla “Minhauzens” copes disciplīnas
Ekskluzīvi 5. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā ķert 45 cm asarus? Edgars Deičmanis un Mārtiņš Tihanovs. “Ķeram lielo!” #19 epizode
Ekskluzīvi 29. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ekstrēmos un dramatiskos apstākļos atklāts Garmin Predator Cup
Ekskluzīvi 18. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā izmantot Active Target asaru copē? #activetarget
Ekskluzīvi 17. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kā ķeras asari? Esam Sarkandaugavā. Uzzini, ar kuru mānekli asari ķeras ļoti labi
Ekskluzīvi 16. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sīko zandartu daudz, bet kas noticis ar trofejām – Didzis Ustups. “Ķeram lielo!” #17 epizode
Ekskluzīvi 15. augusts, 2023
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Domā par karpu copi. Kur meklēt aprīkojumu?
Ekskluzīvi 14. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Par japāņu jaunavām, kas ar asarām taisa kātus – Aigars Zumbergs. “Ķeram lielo!” #16 epizode
Ekskluzīvi 8. augusts, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādu copes metodi Latvijā makšķernieki neizmanto? “Ķeram lielo!” diskutē
Ekskluzīvi 7. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Cope Aiviekstē. Pludiņmakšķerēšanas sacensības. Kā copē sacensību uzvarētājs
Speciālreportāža 6. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja Panoptix neaizliegs, lielās zivis Latvijā būs vēsture. “Ķeram lielo!” #15 epizode
Ekskluzīvi 1. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Kā Arvis Ančevskis izvilka savu rekordkarpu!
26. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
No forelēm līdz putras spainim un netīriem nagiem – Arturs Zabors. “Ķeram lielo!” #14 epizode
Ekskluzīvi 18. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādas barības copei izvēlēties? Pasaules vicečempiona Krišjāņa Lisovska padoms
Ekskluzīvi 11. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Copē kā maniaks! Par fīderi, zušiem un zandartiem – Krišjānis Lisovskis. “Ķeram lielo!” #13 epizode
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Sacensību rekords – 92 cm lielākais zandarts. Sarkandaugavas kauss 2023
Ekskluzīvi 4. jūnijs, 2023

Lasītākie