Makšķerēšana
Pludiņmakšķerēšana

Strauta foreles – kā un kad? Mānekļi, laiks un vieta0

Foto: no privātā arhīva

Ir februāris. Lai arī foreļu sezona upēs tā īsti nebeidzas nekad, izņemot lieguma laiku, bet īstais sezonas laiks ir jau aiz stūra, pavasaris! Tie, kam šī cope ir sirdī, noteikti jau tagad gaida pirmos zaļumus upes krastā, putnu dziesmas un svaigo gaisu – šis ir īstais laiks!

Pastāstīšu savu pieredzi, novērojumus, knifus un nedaudz par inventāru. Tā kā esmu sporta makšķernieks arī upju disciplīnā, tad nedaudz esmu samaitāts, labā nozīmē.

Atceros, kā sāku – 240 cm Black Panter kāts testā līdz 30 g, 4000. spole, nedaudz smagāka par sarkano ķieģeli, 0,28 monofilā aukla un četri rotiņi, no kuriem rotēja divi. Un nebija ne vainas, kaut kas ķērās, bet mēs visi izaugām! Un man paveicās iepazīties ar lieliskiem copes draugiem, vēlāk kļuvām par komadu – Foreļpuikas!

Es izmantoju Graphiteleader Bellezza Correntia 672 kātu komplektā ar Shimano Stradic 2500. izmēra spoli, mūsu foreļu upes nav lielas un ar to pilnīgi pietiek. Lai arī tautā šis kāts raksturojās ar to, ka ir trausls, bet līdz šim nav bijušas problēmas, esmu gan kritis, gan atsitis pret visām iespējamām vietām. Uz spoles tinu virsū 0,12–0,14 mm monofilo auklu, nepatīk ķert ar striķiem, māneklis lido tālāk, grimst labāk un aukla ir mazāk redzama. Protams, ir arī savi mīnusi, ķērājos biežāk var pazaudēt mānekli, aukla biežāk ir jāpārsien, jo ātrāk dilst pret akmeņiem, zariem utt. Zivi gan nekad neesmu pazaudējis auklas dēļ, zivi parasti pazaudē savas muļķības pēc, nepareizi noregulēta bremzīte, forsēšana utt. Vienmēr velku veidersu, man pašam ir Norfin Flow, kalpo ļoti labi, un cena salīdzinājumā ar citiem ir pieejama! Zābakiem noteikti neiesaku izvēlēties filca zoli, nav paredzēti mūsu dabai, zābaki ar parastu zoli kalpos ilgāk un būs ērtāki.

Īsti neredzu un nesaprotu iemeslu, kāpēc citi izmanto 1000. un 1500. izmēra spoles, iesaku tomēr lielāka izmēra un ar ātro pārnesumu, straumē tev būs jāsavāc gan zivs, gan liekā aukla, ar mazu vai lēnu spoli tas nav ērti izdarāms. Ja tikai tagad plāno sākt savas gaitas foreļu ķeršanā, tad iesaku kātiņu diapazonā 1–10 g, ne garāku par 210 cm. Sākumā fast akcijas kāts noteikti būs labs + 2500. izmēra spole, ideāli, ja budžets ļauj iegādāties spoli ar seklo kaseti, bet ja ne, tad nekas!

 

Pavasaris

Ar šādām cīņa ir neaizmirstama.
Foto: no privātā arhīva

Agrā pavasarī foreles nekad nebūs apaļas un skaistas. Pēc nārsta un ziemas foreles ir sakritušās, bet tieši tāpēc pavasarī viņas ir rijīgas, arī mazās, tāpēc es un visi mani domubiedri izmantojam tikai bezatskabargu āķus. Pavasarī es parasti dodos uz upju augšu, arī foreles dodas nārstot augstāk, un, ja paveicas, tad pavasarī tur var trāpīties arī kāds taimiņš. Es eju pret straumi, lai arī lašos to dara tieši pretēji. Tā kā bieži sanāk brist pa upi, tad iet pret straumi ir labākais lēmums. Speciāli gan nebrienu, jo bieži vien tas zivi jau izbaida pa gabalu. Ja redzu priekšā potenciālu vietu, kuru labāk ir apmakšķerēt, metot pa straumi uz leju, tad tā arī daru, eju apkārt un nostājos pareizi. Un atceries, tev jāspēj mānekli noturēt pēc iespējas ilgāk potenciālajā vietā! Vadi mānekli lēni, ja met pa straumi uz leju, tad pa brīdim mānekli vienkārši pieturi, straume pati uztaisīs spēli. Ļoti bieži labās vietas ir grūti apstrādāt, pāri ir koki vai krūmi, kur parasts metiens nestrādā. Tādos gadījumos es lieku silikona mānekli, kūnas tipa, tad, metot ar atsitienu pret ūdeni (pīlītē), es varu mānekli dabūt, kur vien vēlos! Pamēģini, patrenējies, šis metiens noder ļoti bieži.

Ja esi iesācējs, tad foreļupes vari atrast ar google palīdzību, atrodi kartē upi, rak­sti meklētājā – tevi interesē upes kritums, jo tas ir lielāks, jo potenciāli tā ir laba upe forelēm, un skaties, lai upe tek cauri mežiem, pašam būs skaistāk, un tur arī upe būs mazāk aizaugusi ar zālēm. Forelisti parasti savas vietas neatklāj, bet, ja neesi pārliecināts, uzmeklē mani, es tev pateikšu, kur tikt pie pirmajām forelēm. Atceries, ka lomā drīksti paturēt tikai vienu strauta foreli, vismaz 35 cm garu!

Foto: no privātā arhīva

Es forelēs gandrīz nekad nedodos no rīta, ja vien nav plānota gara ekspedīcija. Nezinu, kāpēc, bet man vienmēr labāk veicas dienas otrajā pusē, man vispār labāk patīk vakara cope. Mana mānekļu kaste ir neliela, mānekļus izvēlos pēc vietas, uz kuras došos. Agrā pavasarī iesaku silikona mānekļus atstāt mājās, pirmkārt, zivis ir aktīvas, ņem agresīvi, var strādāt ar šūpiņiem, vobleriem un rotiņiem, otrkārt, pavasarī silikons ne visai labi strādā, jo liela daļa silikona mānekļu imitē kukaiņus, tie dabā parādās nedaudz vēlāk! Es pārsvarā izmantoju šūpiņus, super māneklis, ar kuru var apstrādāt jebkuras vietas upē! Rotiņu manā kastītē nav, vienkārši nepatīk un šķiet garlaicīgs māneklis. Sacensību režīmā man kastē ir maksimums trīs rotiņi, kurus bieži vien tā arī nemaz neizmantoju. Un vispār, ja tev asinīs ir sacensības, tad iesaku kādreiz piedalīties Latvijas čempionātā makšķerēšanā no krasta vai AREA (sacensības dīķos), dalībnieki ir draudzīgi un atvērti, dos labus padomus un ieteikumus!

 

Kā es tiku pie savas līdz šim lielākās strautu karalienes

Tādu noķerot, smaids rodas pats par sevi.
Foto: no privātā arhīva

Bija agrs rudens, darbadiena. Devos uz sev zināmu upi, bieži tur esmu noķēris labus eksemplārus. Tā kā arī ķeru sporta režīmā, man kastītē vienmēr līdzi ir silikona mānekļi, nu patīk man tās gumijas raustīt. Nu jau esmu nogājis pāris simtus metru, diena tikai sākusies, nonāku pie perspektīvas vietas. Ja esi makšķernieks, tad tu saproti, ar acīm un dibenu jūti, ka te noteikti kaut kam ir jābūt. Galvenā straume aprijusi divus šķērsām nokritušus kokus, kur izveidojusies skaista bedre, izcila vieta, kur forelei gaidīt barību, un izcila vieta, kur noraut savu mānekli. Tā kā noraut man nav žēl, sāku apstrādāt šo vietu ar ļoti mazu silikona mānekli ar pasmagu galvu, lai spēcīgajā straumē varētu mānekli vismaz nedaudz dabūt zem kokiem. Pāris metienu, un lūdzu, parādās kārtīgs foreļu tēviņš, un cīņa var sākties. Zivs mani izsmēja, skrienot pa straumi uz leju, tad uz augšu, tolaik vēl gāju ar 2000. izmēra spoli, nespēju savākt lieko auklu, kad forele skrēja man pretī. Bet Neptūns tajā dienā bija ar mani, forele pievilkta pie krasta, pāris bildes un ļāvu tai peldēt tālāk. Kā man sitās sirds! Atlikušo dienu nebija iespējams pilnvērtīgi pamakšķerēt, jo bikses bija pilnas ar laimi. Foreli bija grūti savaldīt, tāpēc īsti precīzi nomērīt nesanāca, bet ātrā mērīšana rādīja 57–60 cm. Esmu noķēris vairākas 50 cm garas un 45–50 cm neskaitāmi daudz, tāpēc zinu, ka šādi eksemplāri lomos gadās reti.

 

Mānekļus, kurus iesaku

Sacensības
Foto: no privātā arhīva

Veikalos un internetā ir pieejami neskaitāmi daudz mānekļu veidi un krāsojumi. Galvenais nosacījums, lai tev pašam patīk un tici māneklim, citam tavs mīļākais māneklis var nestrādāt tikpat labi, jo viņam tas, iespējams, galīgi neiet pie sirds. Bet es iesaku pamēģināt šos:

Šūpiņu, manuprāt, ikdienas copei vajag 1,6–2,5 gramus smagu.

Fores PAL, Forest MIU – nu jau šie ir klasika, ideāli strādājoši! Krāsas daudz, bet iesaku atrast (semačku) puse melna, puse zaļa vai dzeltena, šis krāsojums strādā vienmēr, arī sacensībās.

Lucky John Ayu un Luna – krietni lētāki šūpiņi, bet ļoti labi! Ir arī pieejamas labas krāsas, ja tavā upē ir alatas, tad olīvu zaļa vai melna šī šūpiņa krāsa būs uguns!

Yarie – šie šūpi ir must have tavā kastītē, labas krāsas un strādā perfekti. Vienā sezonā uz šiem šūpiņiem ķēru kā traks, kolēģis vienkārši šokējās, kā tā var būt!

Vobleri derēs līdz 70 mm.

Jackall Timon Tricoroll 55 – noteikti nav standarta māneklis forelistu kastē, bet man patīk, kā strādā, zivi ķer labi!

Lucky John Basara un Anira – labi ķeroši vobleri, labās krāsā un par pieejamu cenu.

V.V. – Šie ir roku darbi. V.V. taisa mūsu pašu Vasīlijs, skaisti vobleri, zivis ķer labi un priecē makšķernieka acis, tādus ir žēl pazaudēt.

 

Silikons

Freshlures Junior – manā kastītē šis ir nr. 1! Zivīm ļoti patīk, liela krāsu izvēle un laba konsistence. Šis māneklis palīdzēja man izcīnīt Latvijas čempiona titulu.

Berkley Honeyworm – kā saka labākais sporta foreļotājs Latvijā (Uģis Circenis), tad tev kastītē vajag tikai šo. Ar to arī viss ir pateikts.

Fishup Yochu un Pupa – šie ir kārtīgi darba zirgi! Gumijas kalpo ilgāk un zivis ķer ļoti labi, ikdienas copē šos mānekļus izmantoju vienmēr.

 

Kad esi īstajā laikā un vietā!

Arī bonusus var atrast, gar foreļupēm ložņājot.
Foto: no privātā arhīva

Saistītie raksti

Ja nemaldos, tad tas bija pirms diviem pavasariem. Ar draugu devāmies forelēs, tikko viss sācis zaļot, bet ārā vēl dzestrs. Viss notiek kā parasti, bez trakas trokšņošanas makšķerējam, parasti, ja ejam divatā, tad katrs makšķerē ar cita tipa mānekli, lai ātrāk atkostu, kas tajā dienā patīk labāk. Man vienmēr apnīk ķert uz vienu un to pašu, kaut vai ķeras labi, bet tas, protams, ir tikai ikdienas copē. Nonākam pie paliela bebru uzplūdinājuma, parasti šīs ir diezgan labas vietas, un tā arī bija šoreiz. Tā vēl nekad nebija bijis, atceros, ka saskaitīju līdz 16, sešpadsmit metieni, sešpadsmit foreles, stāvot vienā vietā. Kolēģim bija kaut kas ļoti līdzīgs! Bija sajūta, ka tur sagājušas lielākā daļa no zivīm, kas beigās bija arī diezgan ticami, jo pēc šī dambja cope gandrīz pazuda. Pagājušajā pavasarī devāmies turpat, lai piešautu roku un apmierinātu vilkšanas kāri, bet palikām ar gariem deguniem, mežcirtēji šo dambi bija nolīdzinājuši!

Asiniet āķus, kārtojiet kastītes, vēl nedaudz un varbūt tiksimies pie upes!

 

Arturs Stauga

Kur paliek lielie zandarti – Imants Tiltiņš un Svens Rubulis. Ķeram lielo! #3 epizode

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Kate Šterna
Receptes
Video recepte! Laša tartars ar marinētiem sīpoliem
Ekskluzīvi 10 stundas
Lielais Loms
Makšķerēšana
Viena monstrīga līdaka divas reizes dienā – tas ir iespējams – Anri Anaņins. “Sarunas laivā” #9
Ekskluzīvi 1 diena
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Aklā līdaka un lietus, kas sāpēja. Reportāža no Tumsas Kausa 2024
Ekskluzīvi 3 dienas
Arvis Ančevskis
Skaties!
SKATIES! Viņiem reāli paveicās! Uzskatāms piemērs tam, kādēļ jāpievērš uzmanība bojām!
Ekskluzīvi 5 dienas
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Nobrauc gar pašu laivu un uztaisa vilni! Kā ir ar savstarpējo copmaņu ētiku?
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Slepenās asaru ķeršanas vietas un salauzta dzenskrūve! “Ķeram lielo!” #40 epizode
Ekskluzīvi 2. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Pēc 50 cm gariem asariem! Vai ir vērts to dēļ dzīties uz Nīderlandi. Skaidro Jānis Zariņš
26. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Eholotes stiprinājumi daudz lētāk nekā oriģināli? Praktisks padoms
20. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ātrums, svins un attālums – viss “pie kājas” un četri kāti mīnusā! “Ķeram lielo!” #39 epizode
Ekskluzīvi 18. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Pigori
Beigts pilots, sapinušās makšķeres un rezultātā depresija: Laivu līga – komandas “Lielais loms” pieredze
Speciālreportāža 6. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Pigori
VIDEO! Unikāli kadri Juglas ezerā. Karpu nārsts?
Ekskluzīvi 3. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Predatortour sacensību pirmā diena tiešraidē. Startē 4 komandas no Latvijas
30. maijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Tiešais no Nīderlandes – Predator Tour ar Jāni Zariņu un Jāni Manguli
Ekskluzīvi 28. maijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Foto un video! Kad dāmas izgriež večiem pogas. Noķer tik lielu līdaku, ka knapi var noturēt
28. maijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Cope pirmajā metienā, aizsviests māneklis un Burtnieku ezera vilinājums. “Ķeram lielo!” #37 epizode
Ekskluzīvi 21. maijs, 2024
Arvis Ančevskis
Inventārs
Kad laika nav, bet gribas daudz zivju! Nano džigs un nano asaris! Video bloga #26 epizode
Ekskluzīvi 20. maijs, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Top 3 mānekļi Burtniekam maijā. Ķeras gan līdakas, gan asari
Ekskluzīvi 16. maijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Kādi nosacījumi tagad jāievēro makšķerniekiem, stājoties spēkā Makšķerēšanas noteikumiem?
27. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Laivas, kruķi un asari, ko iepazīstināt ar veikalu piedāvājumiem. “Ķeram lielo!” #36 epizode
Ekskluzīvi 7. maijs, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Pieci mānekļi, ar kuriem šogad vērts sākt sezonu. Iesaka Māris Auziņš
Ekskluzīvi 29. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Visa cope ir viens vienīgs eksperiments! Aigars Garais. “Ķeram lielo!” #35 epizode
Ekskluzīvi 23. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Spinnerbaiti, paštaisītas džiggalvas, čaterbaiti, reāllaika vadība eholotes sensoram
Ekskluzīvi 18. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Laivu un to aprīkojuma jaunumi un sezonas aktualitātes. Video bloga #24 epizode
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Pavasaris, upe, fīderis. Iesvētām Golden Catch kātu un testējam Trapper barības. Video blogs #23
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Zivis neķer māneklis, tās ķer rokas. Māris Klauze. “Ķeram lielo!” #34 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Pigori
Alex Crazy Fisherman: “Lielākais heiteris pagaidām ir no “Lielā loma” Arvis, kurš nekad nav šitai laivai pat blakus nostājies”
30. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Lašu un taimiņu cope Salacā! Mīnus četri šūpiņi un beigās smuks taimiņš
Ekskluzīvi 7. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 17. februāris, 2024

Lasītākie