Aktualitātes
Inventārs

Salūzusi mīļākā spole! Ko darīt? Praktiski padomi un ieteikumi0

Raksts no žurnāla arhīva

Armands Geriks

Par spoļu apkopēm apkārt runā daudz un dikti.  Tamdēļ aizbraucu ciemos uz trīs vietām, kur tās pieņem un apkopj.

Spiningošanas sporta sezona ir aiz muguras. Kad iznāks žurnāla numurs, tas, būs vai nebūs ledus pārklājis Latvijas upes un ezerus, man nav zināms. Laiks skrien tik ātri, ka nepaguvu nevienu seno latviešu tautas ticējumu par bargo ziemu piefiksēt. Pašķirstu telefonā fotogrāfijas, lai atsvaidzinātu atmiņā, kurš tad bija tas gads, kad sēdēju uz ledus ar balalaiku. Liekas, burtiski vakar tas bija, jā, kā tad – 2018. gads. Braucu ar sniega mocīti pa Pērnavas līcīti lielo asaru meklējumos. Šogad noteikti, ja būs ledus, gribētu aizlaist uz Peipusa ezeru, runā, ka tur arī esot sava romantika.  Nu jā, tas viss ir  par nākotnes plāniem, bet tagad dosimies pie Ulda Snikera, lai aprunātos par to, kā labāk un kur var apkopt makšķerēšanas spoles, lai tās ilgāk  mums sniegtu neaizmirstamas izjūtas, piecērtot zivis. Un tā burvīgā skaņa, kad spolei nostrādā bremzes, būtu vēl skanīgāka. Vairākums makšķernieku īsti nevar saprast, vai ir laiks veikt spoles apkopi, bet varbūt izvilks vēl vienu gadu. Un  vispār cik bieži tas ir jādara, vai to var darīt tikai eksperti vai arī pats.

Sveiks, Uldi. Ar tevi esmu saskā­ries vienu reizi, kad man treniņu laikā multiplikatora spolei vēderā kaut kas sāka dīvaini skanēt. Līdz sacensībām tikai dažas dienas, un man bija skaidrs, ka es nevaru atļauties tagad tērēt laiku un meklēt, kā un ko spolē skatīties, lai dabūtu atpakaļ to pie dzīvības. Tevi toreiz man ieteica Roberts. Tu piekriti to operatīvi salabot. Gods godam, tas arī notika ātri. Faktiski tu esi arī vienīgais, kurš no man zināmiem cilvēkiem piekrita par šo lietu pastāstīt. Tad varbūt pastāsti nedaudz par sevi mūsu lasītājiem. Ko dari ikdienā, un kā esi nonācis pie spoļu apkopes?

Pirms dažiem gadiem pašam vajadzēja savas spoles remontēt – apkopt. Ar vienu ieteikto kantori nekas prātīgs nesanāca, un sapratu, ka īsti nav kam uzticēt to lietu. Tā kā ar tehniku esmu visu mūžu bijis uz tu, tad nu ņēmu un pats savējās sataisīju un sakopu. Protams, sākumā ar mātes gūgles un jūtubes palīdzību, kur var atrast diezgan noderīgu info un pieredzi. Ikdienā esmu saistīts ar pārdošanas un apkalpošanas sfēru biroja tehnikas jomā.

Nepērc šīs lietas, ja pirmo reizi brauc uz copi! Video bloga #3 epizode

Kā radās ideja, ka apkopi spolēm vari veikt ne tikai sev, bet arī citiem? 

Sakopu savas, parādīju copes biedriem, tad tie arī sāka reizi pa reizei dot man savas spoles, un tā kaut kā tas aizgāja.

Cik ilgi jau nodarbojies ar spoles apkopēm? 

Savas spoles sāku taisīt pirms 3–4 gadiem, un tā nopietnāk jau kādus divus gadus taisu.

Es tā saprotu, ka pamazām esi uzaudzējis labu reputāciju un tagad spolēm apkopi veic jau  daudziem klientiem, bet vai tu ņem apkopē visas spoles? Pastāsti, kā ir?

Principā taisu visas. Pašreiz pārsvarā iet multi, muciņas, bezinerces. Mušiņu un lielās okeānu spoles nav bijušas pagaidām, bet tās arī pieņemtu, ja kāds vērstos pēc palīdzības.

Kā vispār tu tās iedalītu, ja tev būtu tāda iespēja? 

Pat īsti nezinu, ko te teikt…

Vai ar visām spolēm ir vienādi grūti, vai ir spoles, kuras ātrāk var apkopt vai salabot, un ir tādas,  kas prasa vairāk laika?

Katra spole prasa savu laiku un uzmanību. Lai viss būtu precīzi, tad katra spole paņem kādas 1,5–2,5 stundas laika, kamēr visu izjauc, iztīra, pareizi sasmērē un saliek. Protams, ja nav jāmaina kādas detaļas, kuras vēl būtu jāpasūta. Nedaudz ātrāk iet ar tādiem spoļu modeļiem, kurus jau esmu agrāk skrūvējis un pārzinu uzbūvi.

Interesanti, tu saki, pareizi jāsasmērē!? Vai tu skaties internetā konkrētas spoles  ieteicamās smērvielas? Es nebiju aizdomājies, ka ražotājam var būt kaut kādas savas specifiskas prasības eļļām un smērvielām. Es nopirku to komplektu, ko pie mums tirgo vairākumā veikalos, Penn Reel Grease & Oil Twin Pack Lubrication. Vai tu lieto ko citu, un ko ieteiktu lietot, ja kāds no lasītājiem tomēr izdomā pats  veikt apkopi?

Jā, protams, pareizi jāsasmērē! Jo spolēs praktiski katrs mezgls jāsmērē ar tam paredzētu smēri vai eļļu. Smēres tipi atšķiras arī starp spoļu tipiem. Piemēram, bezinerces spolei galvenais pāris smērējas ar vienu smēri, bet multiplikatora galvenais pāris ar citu. Līdzīgi viss notiek arī ar gultņiem. Tad vēl bremžu diski arī jāsmērē ar atšķirīgu smēri. Es pārsvarā izmantoju Shimano, bet Penn ir lietojams arī mājas apstākļiem.

Skaidrs, ņemšu vērā, bet kā tu zini, kura eļļa der, bet  kura ne? Kur ņemt rezerves daļas un lai tā spole tik ātri ir apkopta?  Tev viss nepieciešamais ir uz vietas?

  Par eļļām un smērēm smēlos zināšanas internetā. Izvēlos tikai tās, ko paši populārākie spoļu ražotāji iesaka un izmanto (Shimano, Daiwa, Abu). Smēres un populārākie gultnīšu izmēri man ir uz vietas. Viss pārējais tiek sūtīts pēc konkrētā pacienta vajadzībām.

Kad esi izjaucis visu spoli un redzi, ka visas detaļas ir labā stāvoklī, lai attaukotu no vecās smērvielas, atliek nomazgāt  visu ar spirtu, benzīnu… Ar ko tu attauko, vai tas ir obligāti jādara?

 Es tīru ar birstēm un dvieļiem lielumu, attaukošanai izmantoju Abu Garcia precision degreaser attaukotāju.

Kā pareizi mest spiningu? Praktisks padoms iesācējiem

Tad var gadīties tā, ka nopietnākas spoles traumas tomēr ārstējas ilgāk tādēļ, ka, piemēram, īstie gultņi nav uz vietas, vai tev tā negadās.

Protams, ka tā var gadīties. Nekad nevar būt tā, ka viss ir uz vietas. It īpaši, ja tās ir kādas konkrētas spoles detaļas.

Ja nemaldos, tad jaunām spolēm ir divu gadu garantija. Vai tas nozīmē, ka šo divu gadu laikā var droši copēt un ne par ko neraizēties? Vai tomēr no tavas pieredzes vari ieteikt kaut ko. Ja spole saplīst, tad ir skaidrs, vedam uz veikalu, lai labo. Bet spoles apkopes nav īsti garantijas gadījums.

Viss ir atkarīgs no copes reižu biežuma un tā, kā pats attiecies pret spoli. Ja copē vidēji reizi mēnesī un spoli nepakļauj agresīvai videi (smiltis, dubļi, sals, pārlieku liels mitrums, ūdens), tad domāju, ka vari mierīgi copēt tos divus gadus. Bet, ja copē vairāk nekā reizi nedēļā, tad uzskatu, ka spoli noteikti vajag vismaz vienreiz sezonā apkopt, pat biežāk būtu vēlams, ja spole no dārgā gala. Jo eļļas un smēres izstrādājas un jāmaina pret jaunām. Līdzīgi kā automašīnām –  jo vairāk km nobrauc, jo biežāk jāmaina eļļa.

Varbūt varam novilkt svītru, lai ir skaidrs, no cik sākas dārgais gals? Tie būtu 100 eiro?

Grūti pateikt, katram sava mēraukla. Es teiktu, ka dārgais gals sākas no 150. Labi, kāds vairākas reizes pats ir izjaucis un salicis savas spoles. Paskatās, viss labi, iesmērē ar solidolu, un aiziet. Esmu ietaupījis kaudzi naudas. Bet tas ir tik piņķerīgs un nepateicīgs darbs, kā tev tas var patikt. Kad man nobruka multiplikatora spole, man likās – es labāk to kādam atdodu taisīt, nekā tagad skatīšos, kas, kā jādara, kur detaļas ņemt utt. Bet tev tas tiešām patīk?  Es gan ieteiktu būt prātīgiem ar solidolu un arī apdomāt to kaudzi naudas ietaupīšanu… Jo spolēm ir nepieciešamas dažādas smēres un eļļas attiecīgam mezglam un galīgi neder smērēt visu ar vienu solidolu. Spole strādās slikti, no solidola būs nepatīkams aromāts, un pat var spoli sabojāt tā, ka jāmaina pat detaļas. Jā, un ar to izdarīšu pats arī ir bijis tā, ka cilvēks atnes man izjauktu spoli pa reizinātājiem maisiņā, jo pats izjaucis un tagad nevar salikt. Es tādus gadījumus atsaku, jo tas prasa daudz  vairāk laika, lai saliktu, turklāt var izrādīties, ka kādas detaļas ir pazudušas un vēl es izrādīšos pie tā vainīgs… Paldies, spoles maisiņā es nepieņemu.

Skaidrs. Astronomijas skolotājs teica, ka ar sekstantu nevajag skaldīt riekstus. Varbūt nobeigumā pastāsti, ko nevajadzētu darīt ar spolēm?

Spoles nevajadzētu remontēt, apkopt pašiem! Jo mēs taču, piemēram, zobus sev paši arī nelabojam…

Nu labi, tas nav viens un tas pats. Es drīzāk teiktu, ka klienti iedalās trīs daļās. Ir tādi, kas pelna tik daudz, ka viņi meklē, kur to apkopt; tad tādi, kuri ar tehniku ir uz jūs. Un tādi, kuri to par jebkuru cenu darīs paši.

Ideālais iesācēja komplekts līdz 100 EUR. Kāti, spoles, pludiņi, āķi. Video bloga #2 epizode

Jā, tā var iedalīt. Un tad ir tādi kā es, kam patīk, interesē un arī padodas skrūvēt spoles.

Parunāsim par to, kur labāk turēt spoles starpsezonā. Man, piemēram, ir garāža, es plānoju visu savu bagātību ziemā glabāt tur. Vai tas būs labi manai lētajai un dārgajai spolei? Tur ir mitrs gaiss, bet spole copē taču visu laiku saskaras ar mitrumu,  vai tas nav viens un tas pats?

Īsti veselīgi tas tomēr nebūs, jo sala laikā ūdens sasalst, un, ja spolē ir ūdens pilieni, kas ir normāli pēc copes, tad ledus var saplēst kādu spoles mezglu. Spoles iesaku glabāt telpās, kur ir plus grādi.

Mums te Rīgas akvatorijā esot sāls­ūdens, bet, cik es atceros, tad, kad strādāju uz kuģiem, locijās par Rīgas ostu rakstīja  fresh water.  Vai tu esi saskāries ar sālsūdeni nobeigtām spolēm?  Vai pēc katras copes Daugavā vai  Rīgas līcī  tā būtu jāskalo ar siltu krāna ūdeni, lai noskalotu sāļus.

Cik esmu redzējis spoles no iekšpuses, tad ir visādi bijis. Ir arī redzētas spoles ar kaļķainiem, gaišiem apaugumiem iekšā, kaut arī īpašnieks ir copējis tikai ezerā. Nez vai pēc copes Daugavā būtu jāskalo spole zem krāna, bet pēc copes atklātā Baltijas jūrā (Ventspils, Liepājas, Somijas, Zviedrijas piekrastes) es ieteiktu spoli noskalot zem krāna, jo tur sāls koncentrāts ūdenī ir lielāks nekā Daugavā un Rīgas līcī.

Varbūt es kaut ko būtisku neesmu pajautājis? Par ko man tev būtu jāpajautā?

Lai paildzinātu spoles bremzes mūžu, iesaku pēc copes atgriezt vaļā bremzi.

Ak, jā, šo tu man teici, kad atdevi spoli pēc apkopes.

Jā, teicu gan.

Vai makšķerēšanas kātus tu arī remontē?

Nē, šobrīd neremontēju. Bet kas zina, varbūt ar laiku arī tos remontēšu.

Vai ir spoles, kuras tu rekomendētu iegādāties un kuras noteikti neieteiktu pirkt, ņemot vērā tavu pieredzi?

Katrai spolei ir savs pircējs un katrai ir savs saimnieks, man ir grūti  kaut ko ieteikt. Veiciet spoles apkopes laicīgi, un spoles kalpos ilgi.

Skaidrs, bet kur tevi var sameklēt, lai sakārtotu savas spoles, ja pašiem tas nepadodas un nav pārāk daudz laika un pacietības ar to nodarboties? 

Pārsvarā mani atrod caur Facebook vai arī jau esošie klienti padalās ar maniem kontaktiem.

Un ar Omnivu / DPD / Pasta staciju var nosūtīt spoli tev praktiski no jebkuras vietas pasaulē.

Jā, tā ir, un daudzi nerīdzinieki to jau ir izmantojuši.

Makšķernieki viens otram novēl ne asakas, jūrnieki viens otram – septiņas pēdas  zem ķīļa. Kad pirku volframu, lietuvietis novēlēja ātrāk apraut visus. Ko tu novēlētu mūsu lasītājiem savā spoļu apkopes kontekstā?

Ciešas bremzes!

Viens viedoklis ir labi, bet divi vēl labāk, tāpēc, lai  noskaidrotu, kas notiek ar jaunām spolēm, sarunāju interviju ar Salmo veikala servisa darbinieku/pārdevēju Juri. Salmo ir viens no retajiem Latvijas uzņēmumiem, kas izplata makšķerēšanas produkciju ar savu zīmolu, spoles, mānekļus, spiningus un fīderu kātus, apģērbu utt.

Jūs faktiski esat līderis šajā tirgus segmentā. Tāpēc vēlos noskaidrot, kas notiek, ja ar  jūsu spoli garantijas laikā kaut kas atgadās?

Klients nāk pie mums, mēs uzklausām, kas ir noticis, tad pierakstām to uz kvīts un dodam meistaram, un tas jau skatās, kas ir par vainu. Kad ir gatavs, klients nāk pakaļ spolei ar šo kvīti, un pēc tās mēs zinām, kura spole ir viņa.

Jums servisā speciāli ir noalgoti darbinieki, kuri darbojas tikai ar spolēm?

Jā, mums ir darbinieki, kas nodarbojas tikai ar spoļu apkopi un remontu. Viņi arī labo makšķerkātus. Viņi strādā pilnu slodzi no 9 līdz 17.

Cik gadu garantija ir jūsu spolēm?

Divu gadu garantija, kā jau visām precēm Latvijā.

Klienti, kuri ir iegādājušies pie jums jaunu Salmo spoli, cik bieži viņi vēršas servisā garantijas laikā ar sūdzībām?

Tādu klientu ir ļoti maz. Un, ja arī kāds atnāk, tad skatāmies, vai tas vispār ir garantijas remonts. Ja tas ir ražotāja brāķis vai defekts, tad parasti salabojam. Salmo spolēm praktiski visiem modeļiem rezerves daļas ir uz vietas. Reti kad ir bijis tā, ka nav, bet, ja nu kādai specifiskai spolei nav uz vietas rezervju daļu, tad nomainām pret jaunu spoli.

Jūs tirgojat arī citu ražotāju spoles, kā ar tām, ja ir garantijas laikā problēmas?

Tām īsti mēs nevaram veikt garantijas remontus, mums nav remonta/servisa līguma ar kādu no zīmoliem. Tur ir specifiskas detaļas, kuru mums nav. Ja kāda no mūsu detaļām derēs, tad mēs nomainīsim. Visas rezerves daļas ir no Salmo spolēm. Apkopi veikt un saeļļot var visas. Bet specifisku detaļu mums uz vietas nebūs. Tomēr jāņem vērā tas, ka spoles garantijas laikā praktiski nekad nebojājas.

Tad iesācējam būtu labāk iegādāties Salmo spoli, jo tai uz vietas praktiski viss ir un arī servisa un garantijas iespējas ir pie jums.  Jā!

Bet tomēr, kur vērsties cilvēkam, ja viņam ir mīļa cita spole vai pat spoļu segmenta dārgais gals, ja kaut kas notiek ar  Shimano, Daiwa vai Abu Garcia spoli? To arī daudzi citi ir teikuši, ka rezerves daļas no Japānas vairs nav tik vienkārši dabūt.

Ja ir problēma ar Shimano, ko mēs nevaram izlabot,  tad mēs iesakām vērsties pie Eboat, jo viņi vairāk tieši ar Shimano nodarbojas. Tad viņiem no tām detaļām kaut kas ir vairāk, bet, ja viņi nevar palīdzēt, tad es neko nevarēšu ieteikt. 

Tad sanāk tā, ka ražotājs tomēr cenšas, lai spole garantijas laiku kalpotu bez problēmām. Un tas, kas notiek ar spoli pēc garantijas laika, viņu vairs neinteresē.

Jā, tā ir, bet Latvijā cilvēki nesaprot to,  ka spole nolietojas. Viņi ir pieraduši, ka, ja ir nopirkuši spoli, tad tai būtu jākalpo 10 gadi. Ražotāji  tagad vairs tādas spoles kā agrāk neražo, kas bija pirms 20 gadiem ar Abu Garcia spolēm.  Tad mēs dzīvojam kaut kādā savā izpratnē par lietām, kuras neeksistē.  Tā ir, ņemam kā piemēru telefonu: katru gadu tiek ražoti jauni modeļi, bet tie kalpo 2–3 gadus, un viss. Spole nekalpos piecus gadus, it īpaši, ja to neeļļos un neapkops. Ja tā tiek ūdenī ar smiltīm, tad spolei ir ½–1 gads un tā ir beigta. To jau, attaisot vaļā, var redzēt – ja smiltis un ūdens ir iekšā, tad vairs nav nekādas garantijas.

Tad, neskatoties uz to, ka esi iegādājies jaunu spoli, tā ir jānes uz apkopi vismaz reizi gadā?

Nu tas pēc sajūtām, kā kurai spolei. Cik bieži esi to lietojis. It īpaši, ja tā ir iekritusi smiltīs vai ūdenī, tad uz apkopi būtu jānes obligāti vismaz reizi pusgadā.

Tad apkopes tomēr jāveic arī jaunai spolei?

Jaunām mašīnām taču arī maina eļļu. Un vēl otrs variants ir, kā jūs glabājat tās spoles. Ja noliekat mitru spoli mitrā garāžā, tas arī ietekmē spoles mūžu. Alumīnijs sāk oksidēties, rodas bojājumi. Labāk to būtu glabāt istabas temperatūrā un sausumā. Ļoti daudzi atstāj spoli garāžā, un tā pēc ziemas jau ir sarūsējusi.

Cik dažādas eļļas Salmo spolēm tiek lietotas apkopes laikā?

Divas – viena šķidrā un otra ir smērviela.

Skaidrs. Es zinu, ka makšķerēšanas kātus jūs arī remontējat. Kā ar tiem ir? 

Nu, ar kātiem tagad jau arī pārāk viegli nav. Sieniņas kātiem kļūst arvien tievākas, un daudz variantu tur ko remontēt nemaz nav. Jo, uzliekot to manšeti, visu notinot, tas tajā vietā vairs nelokās. Kāts ir smalks un trausls un var atkal lūzt virs vai zem tās manšetes. Tā ka tas ļoti bieži nav jēdzīgs pasākums. Teiksim, gredzenus nomainīt – tā nav problēma.

Vai ir iespēja kātus uzlabot, ja ir tāda vēlme, piemēram, nomainīt rokturi vai kādu rakstu uz kāta uzlikt?

Gredzenus var nomainīt viegli, bet rokturus nemainām. Cik es zinu, tad maina pludiņmakšķerēm  spoles turētājus. Bet nu tas nenotiek par velti.

Cik es saprotu, Latvijā Salmo veikali ir tikai Rīgā. Ko cilvēks lai dara, ja viņš dzīvo Rēzeknē, Liepājā vai kaut kur citur Latvijā?

Tiem cilvēkiem ir jāvēršas pie mūsu sadarbības partneriem, kas izplata mūsu produkciju. Ja tas ir garantijas gadījums.  Bet, ja runājam par apkopēm, tad viņiem ir jānogādā spole vai kāts līdz mums, uz Skandu ielu 7. Tas, protams, aizņem vairāk laika.  Nobeigumā varbūt pastāsti, cik ilgu laiku tas paņem?  Spoles remonts vidēji viena diena atkarībā no tā, kas ir noticis un cik daudz uz to brīdi ir darba, cenšamies, protams, visu izdarīt pēc iespējas ātrāk. Kātiem, ja nepieciešams nomainīt tikai gala gredzenu (tulpīti) un ja klients ir atnācis darba dienā laikā no 9 līdz 17, tad to mēs izdarām burtiski 5 min laikā. Ja jāpiemeklē jauns posms, tad aptuveni 5–15 min. Ja jāpārtin kāds cits gredzens,  tad jārēķinās divas līdz trīs dienas atkarībā no noslogojuma, principā lakas žūšanas dēļ. Tas pats arī ar makšķerēm. Visu uz servisu var atstāt un saņemt veikala darba laikā.

Nu tad tā, esmu tagad Eboat.lv veikalā. Kad lasītājiem ir priekšstats, kā spoles apkopi veic Salmo un Uldis, aprunāsimies ar Māri. 

Cik ilgi jau nodarbojies ar spoļu remontu un apkopi? Jau 11 gadus.

Kā ir ar garantijas remontiem spolēm? 

Diezgan problemātiski. Redz, ražotāji iet uz to, ka spolei tikpat kā nav defektu vai brāķu. Līdz ar to garantijas gadījumi ir ļoti reti, praktiski nav. Tāda autorizēta servisa centra, kurš var remontēt Shimano, Okuma, Penn vai Daiwa spoles, Baltijā laikam nemaz nav. Agrāk mēs to varējām darīt, bet tagad ir pamainījies autorizētais dīleris, tas atrodas Polijā.  Pēc idejas brāķi jau var sajust, paturot spoli rokā un pagriežot rokturi. Ja tur ir kaut kas bojāts jaunai spolei, tad sajutīsi. Veikalā spoli parasti mēs pārbaudām, un es parasti saku – paņem rokā, pagriez, lai sajustu, vai viss labi, vai patīk, un klients to izdara. Neviens jau neies bojāt sava veikala reputāciju, lai tirgotu brāķi. Tad vēl, lai nodrošinātu autorizēto servisu, viss jāliek, jāmaina, ko ražotājs iesaka, bet rezervju daļu sagāde ir šausmīgi apgrūtināta. Daudzām spolēm veciem modeļiem rezerves daļas praktiski ir neiespējami dabūt. (Noņem no plaukta vienu spoli un rāda to man.)  Redzi šo spoli, tā ir vienam ļoti labam dakterim. Spolei ir jānomaina lociņš, bet ražotājs saka – mēs ar tādiem krāmiem nenodarbojamies. Sūti visu spoli mums, tad to sūtīsim uz rūpnīcu Japānā, kur to salabos. Bet visi izdevumi par sūtīšanu jāsedz pašam. Tas viss iet uz to, ka rezervju daļu nebūs vispār. Ja kaut kas salūst, met laukā un pērc jaunu spoli.

Bet kā ir, ja klients atnāk un saka, es pirku pirms gada un gultnis ir beigts, kas notiek tālāk?

Nu redz kas ir, gultņi ir dilstoša daļa, tāpat kā mašīnām riepas.

Nu labi, pajautāšu citādi: kas ir garantijas remonts spolei?

Tas ir tad, kad ir atklāts kāds rūpnīcas ražošanas defekts. Un rūpnīca ir palaidusi tādu spoli pārdošanā.

Un tādu garantijas gadījumu ir daudz?

Ļoti maz, bet ir viena spole, kurai iekšā viena skrūve nāk vaļā no vibrācijas, ar laiku tā iet tālāk, ieķeras zobratā, un tad spole krakšķ, netin auklu, un visi brīnās –

man garantija un spole pagalam. Un, ja klients seko tam līdzi, tad tā nenotiek, bet tā nav garantija, tā ir nolaidība.

 Interesanti.

Nu kas ir garantija? Tas ir tad, kad tu par spoles remontu piestādi rēķinu kādam ražotājam, bet mums jau tā nav vairāk. Kurš tad ar to tagad Latvijā nodarbojas?

Es nezinu.  Es arī, godīgi sakot, nezinu.

Nu labi, bet kas ar spoļu apkopēm? Cik bieži jaunai spolei nepieciešama apkope?

Ir tā, ka vajag spolei apkopi. Ja reizi mēnesī copē, tad gadu var nenest uz apkopi. Un svarīgākais ir, kā mēs šo spoli glabājam.

Un kā?  Pirmkārt, tā būtu jāglabā siltumā un pēc sālsūdens arī jānoskalo ar tīru ūdeni. Bet mums vairākums tās spoles kaut kur iemet mašīnā vai atstāj laivās mitras, un, ja vēl tagad uznāk sals pa nakti, tad tas spolei pavisam nav labi.

Cik daudz laika tev aizņem apkope vienai spolei?  3–4 stundas vienai spolei.

Kā tas notiek?

Izjauc pilnībā, attauko, sasmērē, saeļļo, saliek kopā un noregulē.

Tā, stop. Ko noregulē?

Viss kārtīgi jāsaliek vietās, paplāksne jānoregulē. Vecām spolēm pat mēdz gadīties tā, ka spole kļūst skaļāka pēc apkopes, jo ir liels nodilums, bet samainīt detaļas nevar vai klients nevēlas, jo tas ir dārgi. Zobrati paši neatjaunojas. Un tad vai nu maina tos, vai  arī ne.

Un kur tu iemācījies remontēt spoles? Gāji kādos kursos? 

(Smejas.) Nē, kursos negāju. Man ir tāda izglītība, ka man nevajag kursus.  Es esmu virpotājs frēzētājs.

Skaidrs, tad ar bleķiem tu saproties. Varbūt tu pats vari pateikt, kuras spoles tev nepatīk?

Tā nevar teikt, ka nepatīk, bet ir ražotāji, kuriem gultņi un apsteidzes sajūgs ir no rūsējoša materiāla. Nu tās visas nonāk pie manis, jo rūsē.

Kas ar spoles eļļām notiek? Cik un kādas tu lieto? Vai tas ir spoles apkopes instrukcijā kaut kur rakstīts?

Nav tur nekādas instrukcijas. Redz kur  DG4, DG1, DG14, DG13 sālsūdenim, Daiwa Maintenance Grease 104, kas ir pasaulē dārgākā smērbundžiņa ap 50 eur/gab. IOS Gear grease ap 30 eur/gab. un  magnētiskā eļļa.

Skaidrs, katrai eļļai ir savs pielietojums, viskozitāte un temperatūras, pie  kuras tā optimāli strādā. Laikam pagriezieni spolēm nav tik lieli, ka būtu nepieciešamas eļļas ar augstu uzsilšanas temperatūru, bet kas ir  magnētiskā eļļa, pastāsti par to mazliet vairāk.

Daiwa Mag seal, kas līp pie magnētiem. Ir spoles, kurām bremžu diskiem vajag citādu eļļu. Shimano, piemēram, rekomendē līdz 3000. spolei vienu smēri, virs 3000. citu smēri. Katram ražotājam ir savas eļļas un smēres, bet, manuprāt, nekas traks nenotiks, ja ar Shimano eļļu saeļļos Daiwa. Vismaz mājas ap­stākļos to var darīt. Šeit man visas eļļas ir, un lietoju to, ko ražotājs rekomendē.

Ja mēs paņemam vienu spoli, cik tur dažādas eļļas ir? 

Zobratiem, centrālajai asij, rullīšu gultnim un bremzei, četri sanāk kopā.

Nu redz, tagad, kad tu visu esi izstāstījis, visi skries paši apkopt un taisīt spoles.

Man nekas nav pret to. Ja ir laiks 3–4 stundas un gribēšana, lūdzu. Man darba pietiks tik un tā. Jābūt pacietībai knibināties. Un ja nesanāk un kādam apnīk, tad es saku, lai visu smuki saber maisiņā un atnes man. Galvenais, lai nekas nepazūd. Tad es par nelielu un godīgu samaksu salikšu kopā.  

Es zinu, ka tu arī kātus remontē.

Jā, redz, kamēr mēs te runājamies, ir pagājušas divas stundas. Pa šo laiku es esmu piemeklējis un pielāgojis šim kātam konusiņu. Un tas vēl nav viss. Tas ir jāsalīmē, jānolako, jānotin ar diedziņiem.

Cik laika aizņem vienas spicītes remonts?

Neesmu skaitījis, jo bez pārtraukuma man nekad neizdodas no A līdz Z visu vienā rāvienā izdarīt. Visu laiku ir kādi pārtraukumi, klienti atnes spoli vai atnāk to saņemt. Kad tu visu izdari, laka vēl četras stundas žūst. Nu nav baigi viegli un ātri. Un tad vēl teleskopiskās makšķeres ir nāvīgi slikti remontēt.

Bet es skatos, ka viņas tev ir šeit.

Jā, ir, es mēģinu tomēr cilvēkiem kaut kā palīdzēt. Atkal kamēr to konusiņu piemeklē, piedzen, pievīlē nepieciešamo diametru, viss ar rociņu, lēnā garā, tik pulē.

Tas tāds manikīra darbs, lakas vīlītes…

(Smejas).

Manuprāt, tu pārāk rūpīgi  to dari, tāpēc tev tik lēni iet.

Bet es citādi nemāku, un man jau vēl ir pusslodzes darbs veikalā.

Skaidrs, kātiem arī ir garantijas, kā ar šo lietu notiek?

Pārsvarā tās ir paša klienta kļūdas, transportēšanas kļūda, durvis, reizēm pat uzkāpj kāds virsū vai uzkrīt virsū kātiem. Ja klients pēc gada lietošanas saka, ka viņam ir garantijas laikā salūzis kāts, tad tā 99,9% ir paša klienta vaina. Kāti paši no sevis nelūst. Parasti ir tādi, kuri kaut kur ir uzsituši vai zivi velk laukā tā, ka kāts rokā ir praktiski debesīs, bet zivs pie pašas laivas lejā. Nu tur reti kurš kāts izturēs. Un ja kāts gadu ir izturējis un tagad salūzis, tad tas nav rūpnīcas brāķis. Tas kāts gadu bija normāls.

Tad faktiski ja brāķēts kāts lūst, tad lūst uzreiz?

Tieši tā, brāķis salūst jau 2.–3. reizē. Un ražotājiem tomēr ir savi kvalitātes kontroles mehānismi, lai tādi kāti tirgū nenonāktu. Kurš pirks kātus, ja katrs desmitais vai simtais kāts lūzīs pēc pāris reizēm.

  Kā no tā izvairīties, lai kāti nelūztu? 

Tikai un vienīgi turēt un  transportēt tos tubusā uz un no copes.  Es pats tikai tubusā pārvietoju kātus. Un man tie kalpo dikti ilgi, vienīgais, kas man ar kātiem notiek, – es tos noslīcinu. Nesen viens aizgāja Limbažu ezera dzelmē. Es kļuvu par kādiem 400 eur laimīgāks! Es arī lāpītos kātus pats testēju, kādreiz paņemu sataisīto kātu un testēju, lūzīs vai nelūzīs. Pat apzināti laužot, es redzu, ka nevar salauzt.  Un tad es zinu – šādi taisītu kātu salauzt copē nevar, lai man nestāsta pasakas pēc tam.

Kur tu ņem materiālus kātiem?

Katram kātam ir zināms grafīta daudzums, tad es tos šķiroju un skatos, kas man der un kas neder. Tas nepieciešams, lai nemainās kāta skanīgums. Tās visas trubiņas man reāli ir Graphiteleader, gan Tailwalk  un daudziem citiem.

Zenaq? Arī Zenaq varu sataisīt, bez  problēmām.

Un mājas apstākļos var salabot kātu?

Aizmirsti, man nupat viens bija – iedzinis puļķi iekšā, ar sveķiem salīmējis, un copē salūza viņam atkal. Salūza virs tā puļķa, kas iedzīts iekšā.  Un tad nāk pie manis, lai es laboju. Es tādus nevaru vairs salabot. Jūs jau paši visu salabojāt.

Skaidrs, bet lielākoties visus kātus var salabot?

Jā, bet kātus līdz 70 eiro, manuprāt, nav jēgas labot. Nopērc jaunu, un miers mājās. Ja nu vienīgi tev uz to noķerta mūža lielākā zivs un gribi pirtī pie sienas likt, tad var to darīt, bet copes dēļ noteikti ne.

Ko es tev te vēl redzu? 

Nu tās man ir dažādas lakas, katram ražotājam sava. Tad, protams, griezulītis, lai laka vienmērīgi nožūst. Visādi diegi, diametri un krāsas. Pats interesantākais, ka Latvijā pat diegu nevar nopirkt. Viss jāpasūta Vācijā, Zviedrijā, ASV vai Anglijā.

Jā, interesanti. Tu teici, ka tev vairāk patīk copēt nekā remontēt kātus, bet tomēr – kas no visa šī procesa tev patīk visvairāk?

Kad cilvēki nāk un prasa, lai uz kāta uzliek virsū  kādu novēlējumu dzimšanas dienā. Tas ir tāds radošs un interesants darbs, kad uzliec kādu ornamentu.

Ko tu novēlētu mūsu lasītājiem? 

Saudzējiet savus kātus un spoles, lai mazāk raižu. Un spoles uz apkopi jānes tagad, ziemā, jo tas aizņem kā minimums divus mēnešus, jo rinda ir gara.

Rezumējot visu manu pētījumu par spolēm un kātiem, mans subjektīvais viedoklis būtu tāds, ka meistari tomēr izvairās no tiešām atbildēm par to, kura eļļa ir jālieto konkrētai spolei. Profesionālais noslēpums tomēr paliek neatklāts. Kā arī palika neatbildēts jautājums, kura spole ir tā labākā vai sliktākā. Iespējams, ka tas arī labi, jo tik un tā mums katram ir savs pareizais viedoklis, galvenais, lai mūsu izvēle kalpotu mums ilgi. Intervija bija ar tiem meistariem, kuri tai piekrita. Iespējams, ka reģionos ir kāds labs meistars, ar kuru neesmu saskāries, lai neņem ļaunā.  Pa šo laiku aprunājos vēl ar dažiem veikaliem – Profitackle un Fishbon –, kuri izplata spoles. Daļa veikalu sūta spoles atpakaļ ražotājiem, bet daļa veikalnieku garantijas problēmas risina saviem spēkiem. Noskaidroju, ka ir vēl viens meistars Ogrē, pie kura var labot un apkopt spoles, kā arī izvērsās ilga saruna pa telefonu ar Eiženu Soboļevu par spolēm, un vienojāmies, ka viņš kaut kad interesentiem varētu sarīkot semināru par spoļu apkopi. Viņaprāt, dārgās spoles tomēr kalpo vairākus gadus, ja apkopi veic regulāri. Bet tikmēr saudzējam savus kātus un spoles maksimāli, cik tas ir mūsu spēkos. Spoles glabājam siltumā, turam speciāli tam paredzētos maciņos, veicam spolēm apkopes, un viss būs labi.  Ne asakas!

Kā tad ir – vai atļauts makšķerēt zem tiltiem un tiltu konstrukcijām?

Abonē 2024. gadam. DĀVANĀ makšķernieku KALENDĀRS ar ieteicamajām copes dienām!

Makšķernieka gads 2024

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Makšķerēšana
Visa cope ir viens vienīgs eksperiments! Aigars Garais. “Ķeram lielo!” #35 epizode
Ekskluzīvi 3 dienas
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Spinnerbaiti, paštaisītas džiggalvas, čaterbaiti, reāllaika vadība eholotes sensoram
Ekskluzīvi 18. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Laivu un to aprīkojuma jaunumi un sezonas aktualitātes. Video bloga #24 epizode
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Pavasaris, upe, fīderis. Iesvētām Golden Catch kātu un testējam Trapper barības. Video blogs #23
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Zivis neķer māneklis, tās ķer rokas. Māris Klauze. “Ķeram lielo!” #34 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Pigori
Alex Crazy Fisherman: “Lielākais heiteris pagaidām ir no “Lielā loma” Arvis, kurš nekad nav šitai laivai pat blakus nostājies”
30. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Lašu un taimiņu cope Salacā! Mīnus četri šūpiņi un beigās smuks taimiņš
Ekskluzīvi 7. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 17. februāris, 2024
Aigars Garais
Skaties!
Skaties! Parcopi lv bļitkošanas kauss 2024
12. februāris, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video un foto. Vesela bute čuguna pannā
Ekskluzīvi 10. februāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Reportāža. Bēdīgākā makšķerēšanas izstāde pasaulē Fisch & Angel
Ekskluzīvi 30. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! 17 LAŠI UN TAIMIŅI Salaca 2024
26. janvāris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nav gaismas, nav zandartu. Madars Millers! “Ķeram lielo!” #29 epizode
Ekskluzīvi 23. janvāris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Kad lašiem jāpagaida, jāpievēršas zemledus makšķerēšanai!
Ekskluzīvi 12. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Foto un video! Vairāk zivju, vairāk džeku, vairāk sēriju! Copes seriāla “Līdaku ielenktie” 2. sezonas pirmizrāde
Speciālreportāža 3. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ezeri Latgalē tukši – nav zivju. Kāpēc? Atbild Māris Olte
19. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Vai makšķerniekus vajadzētu kontrolēt tik pat stingri kā medniekus! “Ķeram lielo!” #26 epizode
Ekskluzīvi 12. decembris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Padomājiet par tiem, kas mūs gaida mājās! Ledus ir bīstams! Jau daudzi copmaņi ielūzuši ledū
Ekskluzīvi 4. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
2600 litru degvielas, lai… iezīmētu līdakas un zandartus. “Ķeram lielo!” #25 epizode
Ekskluzīvi 28. novembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Īsts krokodils! Kādā privātā ūdenskrātuvē izdodas noķert 13,80 kg smagu līdaku
19. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mānekļa krāsa ķer makšķernieku vairāk nekā zivi – Kristiāns Godiņš. “Ķeram lielo!” #24 epizode
Ekskluzīvi 14. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Gribi uzsākt live tehnoloģiju copi? Lietas un padomi, kas jāņem vērā
Ekskluzīvi 3. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Kad ķer zandartus, bet pieķeras cits teju 15 kilogramīgs “milzis”
Ekskluzīvi 5. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nazis laivā nepieciešams pēc likuma! Anri Anaņins. “Ķeram lielo!” #23 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā zemūdens niršanas speciālisti attīra Daugavu
25. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Labākās copes vietas Latvijā zina ungāri un poļi? “Ķeram lielo!” #22 epizode
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Laiva, ar kura startē pasaules čempionātā – aprīkojums. Copes laivas #1
Ekskluzīvi 4. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video reportāža! Pasaules čempionāta pirmā diena. Mājas ūdeņi nebeidz audzināt
Ekskluzīvi 6. oktobris, 2023

Lasītākie