Inventārs

Sapalu mānekļiem pa pēdām0

Foto: no privātā arhīva

Lai arī šķiet, ka sapalu sezona vēl tālu priekšā, pastāstīšu par saviem labākajiem sapalu mānekļiem, kurus var nesteidzoties sagādāt jaunajai sezonai.

 

Rakstot šo, termometra stabiņš aiz loga rāda -17 grādus. Ja ne sniegs, tad jau uz ledus būtu saurbušies ziemas copes entuziasti un ķertu līdakas, asarus, plaužus un citas zivis, bet es, es joprojām par to pašu – sapalu. Nu neatlaiž mani tā zivs, vēl nav pienācis jaunais gads, bet jau domāju par jauno sezonu un ar ko papildināt savu mānekļu kasti, kādu jaunu kātu iemēģināt un kuras upes brist. Tad, lūk, vēsā janvāra vakarā, kad jūs šo lasīsiet, būs iespēja padomāt par jaunu vobleru iegādi un pacietīgi gaidīt pavasari.

LJ Haira Tiny.
Foto: no privātā arhīva

Sākšu ar jau zināmu, daļai par klasiku kļuvušu mānekli LJ Haira. Ja vēl neesat iegādājušies šos mazos krenkus vai vēlaties pavasarī sākt sapalu spiningošanu, tad iesaku tieši šos voblerus galvenokārt to demokrātiskās cenas un labās kvalitātes dēļ. Spēli sāk pie pirmā ap­grieziena, un nav nepieciešams tos vilkt ātri, spēcīgā straumē gan mēdz iziet no ierindas, kā arī vēl viens mīnuss ir tas, ka pirmais āķis mēdz pielipt pie magnēta, bet! Šie tiešām ir vobleri, kas noderēs gandrīz visās situācijās. To krāsu gamma ir plaša, kā arī pieejami divi izmēri – 3,3 un 4,4 centimetri, kā arī shalow un deep versija, ar iegrimi 0 līdz 20 cm vai 0 līdz 1 metram. LJ klāstā vēl iesaku LJ pilot X45f, kas ir ar agresīvāku spēli, vai LJ Pro Series ANIRA 49SP, kas noder dienās, kad zivs vēlas mazāku kumosu un nav tik aktīva.

Jackall Chubby.
Foto: no privātā arhīva

Jackall Chubby, vēl viens klasisks un labi sevi pierādījis māneklis, 38F, 4,2 g, pieejami visu veidu krāsojumi ar dažādu iegrimi SSR, SR un DD. SSR jeb seklie ir ar iegrimi no 0 līdz 30 centimetriem, kas ir pamatdziļums, spiningojot sapalus, bet dienās, kad tie nebarojas no ūdens augšas, vai agrā pavasarī, vēlā rudenī, kad zivis koncentrējušās dziļākās vietās, noderēs SR un DD tipa mānekļi. Pietiekami, ja būs viens vai divi šāda tipa mānekļi, jo tie tomēr tiek izmantoti samērā reti. Jāsaka godīgi, lielu atšķirību starp Chubby un Haira nejūtu, tikai tas, ka Chubby atšķiras ar formu, krāsām, tas šķiet mazliet stabilāks un ir klusāks, kas, manuprāt, ir pluss.

Jackall Micro Tappy.
Foto: no privātā arhīva

Vēl viens Jackall ražojums – micro tappy 4,8 g, 54F, iegrime līdz 10 cm. Ļoti aktīvs, interesants un labs māneklis, izcili strādā upstream ar vieglu tviču. Mazās detaļas piesaista zivs uzmanību un provocē uzbrukt, neaizstājams seklās vietās, virs zālēm vai ūdenī iekritušiem zariem. Upēs, kur ir liels spiningotāju skaits, šis interesantais māneklis palīdzēs tikt pie loma. Mīnuss māneklim ir metiena attālums, nav tā, ka to nevarētu iemest, bet, salīdzinot ar citiem tāda paša svara mānekļiem, šo nevar aizmest tik tālu.

Pontoon 21 Hypnose.
Foto: no privātā arhīva

Pontoon 21 Hypnose 38F. Ļoti plašs krāsojumu klāsts, kā arī pieejami trīs dažādi dziļumi 0–0,3, 0,3–0,7 un 0,8–1,2 m. Labas tālmešanas īpašības. Šis krenks būs noderīgs dažādībai kastītē, lai būtu kāda jauna krāsa. Protams, katrs māneklis rada dažādas vibrācijas un uzvedas citādi, pat ja mēs atšķirību neredzam, tā var būt izšķiroša trofejas iegūšanai. Arī Pontoon 21 Red Rag 36F un Baby Red Rag 32F noteikti neatstās bez zivs.

Salmo Hornet.
Foto: no privātā arhīva

Salmo Hornet 35f, 2,2 g ar iegrimi 0–0,5 m. Vobleris spēlē ļoti aktīvi, rada spēcīgas vibrācijas un izturējis daudzu makšķernieku kritiku. Šis mazais krenks neliks vilties tā īpašniekam, jo ir ļoti universāls savā pielietojumā, kā arī tā brālis Salmo Tiny 30f, 2 g, 0–0,3 m, noderēs seklāku vietu apsekošanai. Šie klasiskie voblerīši derēs reizēs, kad šķiet, ka nekas vairs nestrādā, un būs apnicis mainīt mānekļus vai reizēs, kad būs vien pāris stundas copei, tad mazā kastītē var ielikt pārīti šo mānekļu, un vairāk nekas nav nepieciešams.

Kosadaka Raven.
Foto: no privātā arhīva

Vēl var paskatīties Kosadaka Raven virzienā – piedāvājums un izvēles iespējas ir plašas un cenas ģimenes budžetā lielu robu neatstās. Vobleri ir ar spēcīgu grabuli, pieejamas dažādas izmēru un dziļumu variācijas. Raven SH 60F vairāk paredzēts lielākām upēm, un nevajag bīties no izmēra: ja sapalam būs apetīte, tas nelaidīs garām arī treknāku kumosu, bet personīgi manā kastīte atrodas trīs Kosadaka Raven XS 40F 0,1–0,5 m, tieši šis modelis iepaticies vairāk.

Zipbaits Hickory.
Foto: no privātā arhīva

ZipBaits Hickory – ievērojamas tālmešanas īpašības, labi spēlē straumē, pieejamas trīs dziļumu versijas, ļoti plaša krāsu izvēle. Šie vobleri tika ražoti foreļu spiningošanai, bet ne sliktāk tie ķer asarus, sapalus un ālantus. Tieši SSR versija ļoti labi izmāna zivis seklās, straujās vietās, kur popers nestrādā spēcīgās straumes dēļ. Šie mānekļi noteikti neatstās jūs vienaldzīgus un ierindosies topa pirmajās vietās.

Bassday Bun.
Foto: no privātā arhīva

Bassday Bun & Kobun 1,3 g, 2 cm un 4,5 g, 3 cm versija. Virsmas mānekļi, kas paredzēti basu spiningošanai, bet tos labprāt nogaršo arī sapali. Reizēs, kad sudrabotie skaistuļi barojas no ūdens virsmas, šie mānekļi sevi parādīs vislabāk. Lielā mēle spēlei piešķir plašu animāciju, vobleris strādā, gan ātri velkot, gan vadot ļoti lēni. Teicams vietās, kur zari pārliekušies pāri ūdenim, un metiens jāizdara aiz tiem, tad ļaujot straumei mānekli aiznest zem tiem un sākt lēnām ietīt auklu, ja tur ir zivs, visbiežāk tā reaģēs jau pie pirmajām mānekļa kustībām.

Smith Camenusi.
Foto: no privātā arhīva

Visbeidzot pieminēšu Smith Camenusi 2,5 g, 31F, virsmas māneklis, ar stabilu spēli, pievilcīgu izskatu un japāņu minimālismu. Šis mazais vobleris savaldzinās visa izmēra sapalus, īpaši mazās upēs, pametot zem koku zariem, bieži ņēmieni seko neilgi pēc mānekļa iekrišanas ūdenī. Nav nepieciešams izspēlēt vai animēt mānekli, vienmērīgi ietinot vai ļaujot straumei darbināt to, būs vislabākie rezultāti.

Foto: no privātā arhīva

Lielajā spiningošanas mānekļu izvēlē ir vēl visdažādākie krenki, vobleri un citi brīnumi, uz kā noķert sapalus, kā arī manās kastēs atrodas daudzi šeit nepieminēti mānekļi, bet šie ir sevi pierādījuši kā labi un uzticami cīņu biedri, kā arī ir viegli iegādājami internetveikalos, un šis var būt kādam špikeris, lai iegādātos jau pārbaudītas vērtības un atvieglotu izvēli plašajā piedāvājumā. Žurnālam iznākot, būs tikai janvāris, īstais laiks sagatavoties un laicīgi iegādāties visu nepieciešamo 2022. gada sezonai.

 

Jānis Titāns

LA.lv
LielaisLoms.eu aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.