Makšķerēšana
Karpu makšķerēšana

PVA maisiņa noslēpums0

Foto: Evija Trifanova/LETA

Karpu copē ļoti veiksmīgi izmantoju PVA maisiņus. Tā kā esmu par tiem dzirdējis visu ko, tad padalīšos savā pieredzē.

 

Sērfojot interneta dzīlēs, uzgāju šādu frāzi: “Karpu makšķernieks, izmantojot PVA maisiņus, ir absolūti neizsmalcināts, vairāk izskatās pēc cirka zirga ar vienu triku. Turklāt cik šauram ir jābūt, lai pieturētos pie šāda makšķerēšanas stila?” Manī, maigi izsakoties, šis apgalvojums radīja neizpratni, jo nu jau vairākus gadus veiksmīgi lietoju PVA maisiņus.

Gribu atzīmēt, ka mainu makšķerēšanas taktiku, ja situācija to prasa, taču vairākumā gadījumu uzticos saviem PVA maisiņiem. Tie palīdz iegūt vērtīgās copes vissarežģītākajos apstākļos jebkurā gadalaikā. Dažiem šķiet, ka makšķerēšanas taktika ar PVA ir paredzēta mazām zivtiņām, lai gan es esmu noķēris pieklājīgu daudzumu karpu, kas sver virs 10 kilogramiem!

Parasti izmantoju masīvus PVA maisus, kuriem pielāgoju pavadu un izvēlos labāko makšķerēšanas vietu. Pat augsta līmeņa sacensībās šāda taktika mūsu komandai ir palīdzējusi iekļūt starp godalgotajām komandām.

Makšķerēšana, izmantojot PVA maisiņus, nozīmē daudz vairāk nekā peletes un dzeltens popaps. Tas, kā es veidoju savu maisiņu, ļoti atšķiras no vairākuma triku. Gadu gaitā veicu dažādas izmaiņas gala versijā, pieļāvu daudzas kļūdas, kuras pēc tam izlaboju, un, protams, pārbaudīju savus darinājumus, vērojot karpas reakciju tās dabiskajā vidē. Ir vairāki iemesli, kāpēc es uzticos PVA maisiņiem. Pirmkārt, man patīk izmantot dažādas dabiskas sasmalcinātas piedevas un šķidrumus, lai iegūtu labākos rezultātus. PVA maisiņi ir ideāls veids, kā prezentēt savas lamatas, jo es tajā varu ievietot visu, ko vien vēlos. Tāpat esmu pārliecināts, ka mana ēsma atrodas tieši līdzās maisiņa saturam. Otrkārt, PVA maiss ar tā saturu palīdz pilnībā nomaskēt montāžu. No piesardzīgo zivju acīm tiks paslēpts svins, pavada un āķis. Treškārt, PVA maisu var mest gandrīz jebkur ūdenstilpē un nebaidīties par ēsmas prezentāciju un tās pieejamību karpām. Šīs makšķerēšanas metodes daudzpusību ierobežo tikai tava iztēle. Var makšķerēt uz gultnes, kas ir nokaisīta ar barību, iemest nezināmās ūdenskrātuves vietās, kur parādās zivs, makšķerēt tieši pie krasta – saraksts ir bezgalīgs.

 

Maisiņa izveide

PVA maisiņa noslēpums

PVA maisiņa efektivitāti lielā mērā nosaka barības maisījuma kvalitāte. Es vienmēr cenšos koncentrēties uz dabiskām sastāvdaļām un izslēdzu sintētiskās garšas. Šķidrās piedevas izvēlē parasti paļaujos uz CC Moore produktiem. Kā pildviela vislabākos rezultātus sniedz kaņepju sēklu maisījums ar dažāda kalibra peletēm. Tomēr atkarībā no ūdenstilpes un makšķerēšanas sezonas PVA maisiņu saturs bieži mainās. Mana pavada veidota no mīksta pavadmateriāla bez pārklājuma, kuras garums ir 8–10 cm, #8 izmēra āķis ar garu kātiņu un īsu termocaurulīti vai kikeri. Ierastās cilpas vietā mata galā ir piesiets mazs pludiņmakšķerēšanas āķis, ko izmantoju, lai ērti uzvērtu mušu kāpurus. Atceries, karpu copes turnīros dzīvās ēsmas izmantošana nav atļauta!!!

Par ēsmu kalpo 12 mm izbalansēts popaps. To iespējams papildus līdzsvarot ar niecīgu svina skrotīti uz mata, bet prezentācija būtu pēc iespējas dabiskāka, ja popapu apgrieztu. Beigās uzveru uz pludiņmakšķeres āķa 2–3 mušu kāpurus un fiksēju to popapā. Tas papildus pilda stopara lomu. Rezultātā, kad PVA maisiņš izšķīst, centrā paliek ēsma ar dzīviem tārpiem un apkārt barības maisījums – ideāls slazds!

Veidojot pašu PVA maisiņu, es sāku ar iegriezumu centrā. Līdz ar to man paliek divi gali, kurus izmantoju, lai sasietu maisiņu pēc tā piepildīšanas. Pirmos divus PVA maisa centimetrus piepildu ar spoda maisījumu. Spoda maisījums satur: maltas kaņepju sēklas, granulas, sāli un vairākas citas pulverveida piedevas. Tad es pievienoju pienācīgu daudzumu trīsuļ­odu kāpuru ekstrakta. Tas ne tikai palielina pievilcību, bet arī neļauj vieglām maisījuma daļiņām uzpeldēt pēc maisa izšķīšanas. Turklāt šķidrums palīdz līdzsvarot svara sadalījumu maisiņā, kas pozitīvi ietekmē aerodinamiku iemetiena laikā. Tālāk seko neliela porcija ar 2 un 3 mm granulām. Ļoti svarīga barības maisījuma sastāvdaļa, jo šīs mazās daļiņas nonāks saskarē ar grunts virsmu. Uz grants mazās daļiņas iekļūst starp akmeņiem, starp dūņām tās absorbē virsējais grunts slānis. Karpu oža tos sajutīs, kas liks iesūkt grunts saturu ar ēsmu. Pat ja lielākā daļa barības tiek apēsta vai izkaisīta, apakšējā daļa paliks savā vietā. Nākamais svarīgais solis. Pavadu izvelku ar garu adatu cauri visam maisiņam. No iekšpuses es novietoju atsvaru un no ārpuses tieši pretēji – āķi ar ēsmu. Tādējādi svins ir visa PVA maisa apakšējais punkts un ēsma ir augšējais. Šis noformējums garantē pareizu visa PVA maisa un tajā esošās pavadas un ēsmas prezentāciju.

Beigās maisiņa saturu papildinu ar dažiem tārpiem un sasienu ar diviem atlikušajiem galiem, ko izveidoju sākumā. Lai piešķirtu aerodinamisku formu maisiņam, samitrinu stūrus ar siekalām un piespiežu tos, izveidojot maksimāli lodei līdzīgu formu. Pēc tam es pārbaudu visu instalāciju, vai nav kļūdu, īpašu uzmanību pievēršot ēsmai. Vienmēr pārbaudi termocaurulīti un āķa spicīti, tai jābūt tīrai. Viss, PVA maisiņš gatavs!

Tas lieliski darbojas, makšķerējot gar krastu un vidējos attālumos. Pateicoties vienkāršajam, bet līdz mazākajai detaļai pārdomātajam dizainam, vari būt drošs par kvalitatīvu lamatu prezentāciju. Turklāt to var lietot gan siltā, gan aukstā ūdenī.

Kā redzi, PVA maisiņi var būt diezgan atšķirīgi viens no otra. Parādīju savu mīļāko un produktīvāko versiju. Vari izvēlēties citu barības un ēsmas kombināciju vai mēģini pārveidot siešanas modeli atbilstoši savām vajadzībām.

 

Artūrs Šteinburgs

LA.lv
LielaisLoms.eu aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.