Inventārs

Praktiski un noderīgi. Makšķerēšana ar putuplasta bumbiņām0

Mūsdienās makšķerēšanas ēsmu klāsts ir iespaidīgs ar savu daudzveidību, dažkārt izvēles dilemma ir aktuāla – nevar saprast, ko spraust uz āķa, pagājušo reizi svešais kaimiņš kaut kādas bumbiņas vēra uz āķa, bet es tikai peldināju tārpus, kaut kas jāmaina, bet kas? Domāju, katra makšķernieka kastē jābūt modernajām putuplasta bumbiņām. Nu bet tagad par visu pēc kārtas.

Kas tad piesaista zivis šīm maģiskajām putuplasta lodītēm? Dažādas krāsas, to vieglums un, protams, smarža, savukārt makšķerniekiem patīk, ka šī modernā ēsma, kas piesaista zivis, ārkārtīgi labi turas uz āķa, bet uzglabāšana neprasa absolūti nekādus apstākļus. Pat šie daži argumenti jau runā par ērtībām un plašajām iespējām copēt ar putuplasta bumbiņu.

Domāju, ka tiem makšķerniekiem, kuri šo ēsmu vēl nav izmēģinājuši praksē, šis rakstiņš atklās makšķerēšanas īpatnības un noslēpumus, copējot ar putuplasta bumbiņām, viņi steigsies uz savu copes bodi iegādāties šo ēsmu.

Kā darbojas šis mistiskais putuplasts?
Putuplasta makšķerēšanai papildus materiāla formu priekšrocībām ir daudzas citas principiāli svarīgas priekšrocības. Pati pielietojuma būtība ir balstīta uz materiāla fiziskajām īpašībām. Pirmkārt, zemā blīvuma dēļ un lielās peldspējas dēļ bumbiņas vienmēr pacelsies nedaudz virs gultnes. Otrkārt, materiāla porainā struktūra ļauj stingri nostiprināt āķi ēsmas korpusā, nebaidoties to pazaudēt, pat veicot tālākus metienus. Svarīga īpašība ir, ka putuplasts nešķīst ūdenī, tādējādi ēsma ir ilgstoša, tai nav nepieciešama nomaiņa.

Putuplasta bumbiņas iespējams izmantot gan ūdenstilpēs ar straumi, gan stāvošos ūdeņos, pat vietās, kur ir biezāks dūņu slānis. Makšķerējot straujākās vietās, straume nes putuplasta lodīti, kas piešķir pievilcīgāku spēles stilu, tas arī piesaista zivju uzmanību. Stāvošās ūdenskrātuvēs, pareizi izvēloties pavadiņas garumu, ēsma nekad neieslīgs dūņās, bet atradīsies pat uz vismīkstākās grunts, ar savu izskatu un smaržu nemitīgi piesaistot garām peldošās zivis. Vēl lielākai putuplasta ēsmas pievilcībai tās ir krāsotas daudzsološās krāsās, tās ir dzeltenas, sarkanas, zaļas, raibas, kā arī piesūcinātas ar dažādiem smaržas atraktantiem, kas ilgu laiku šīs mazās bumbiņas padara līdzīgas karpu makšķerēšanā iecienītajām boilām. Putuplasta bumbiņas mēdz būt ar anīsa, vaniļas, medus, ķiploka un augļu smaržu.

Bumbiņas

Kādas zivis piesakās uz putuplasta bumbiņām
Makšķerēšanai ar putuplastu ir raksturīga tendence uz universālumu. Galu galā, izmantojot šāda veida ēsmu, lomā var būt gan miermīlīgas, gan dažas plēsīgās zivis. Par miermīlīgajām es domāju visas karpu dzimtas zivis. Pēdējos gados makšķerēšana ar putuplastu kļūst arvien populārāka. Dažiem zivju ķeršanas veidiem makšķernieki ir izstrādājuši pat specializētas ķeršanas stratēģijas ar savām tehniskā izpildījuma niansēm, rīkiem un citu speciālo aprīkojumu.

Inventāra izvēle un montāža
Montāžas piederumi copēšanai ar putuplastu principā neatšķiras no makšķerēšanas rīku komplektēšanas, ja tiek izmantotas citas ēsmas. Lielākoties šī ēsma tiek izmantota ķeršanai ūdenskrātuvēs ar gruntenēm vai fīderiem. Pludiņu makšķeres izmanto daudz retāk, turklāt, copējot ar pludiņa makšķeri, piesakās mazāka izmēra zivis (makšķernieku novērojumi).

Manuprāt, vispareizāk būtu izvēlēties fīderi, bet bezriņķu, boloņas un mačkātus atstāt citām ēsmām. Protams, rīku izvēle paliek katra makšķernieka ziņā, pamatojoties uz lomā plānoto zivju izmēriem un ēsmas metiena tālumu. Parasti kā pamata auklas tiek izmantotas monofilās auklas, diametrā līdz 0,20 mm. Paši pludiņi un to stiprināšana atkarīga no makšķerēšanas apstākļiem un vietas, bet ēsmu tas neietekmē. Āķi tiek izmantoti atkarībā no putuplasta lieluma. Jā, arī šīs brīnuma bumbiņas ir dažādu diametru. Interesanti, bet citi makšķernieki uzskata, ka āķim jābūt gaišās krāsās, taču, cik cilvēku, tik domu. Man jau šķiet, ka āķa krāsai sevišķas nozīmes nav, nedomāju, ka zivs pētīs āķa krāsu, tā centīsies pēc iespējas ātrāk nobaudīt kārdinošo kumosiņu, lasi, bumbiņu, kamēr to nav sagrābusi konkurējošā zivs.

Ēsmai arī nav īpašu prasību uz montāžas īpatnībām. Vienīgā nianse ir pavadiņa, tai ir jābūt mīkstai, un vēlams neizmantot resnākas par 0,14 mm, protams, viss atkarīgs no makšķerējamās vietas apstākļiem un iespējamā loma lieluma. Lieta tāda, ka tievāka aukliņa ļauj bumbiņām dabiski “spēlēt” straumē, savukārt resnāka aukliņa ļaus izkļūt no ķērājiem. Āķi atsevišķām ēsmām jāizvēlas noapaļoti, izmērs atkarīgs no putuplasta bumbiņas diametra, protams, var no putuplasta bumbiņām veidot arī “sniegavīrus”, kad uz āķa tiek uzspraustas vairākas bumbiņas, tad jāizvēlas āķis ar garu kātiņu.

Kā makšķerēt uz putuplasta
Kā liecina makšķerēšanas prakse, tad visveiksmīgākais gadalaiks šīs ēsmas izmantošanai ir viss pavasaris un vasaras sākums, dažkārt neaizvietojamas šīs bumbiņas ir rudenī, sevišķi rudens sākumā. Pavasarī zivis ir mazāk piesardzīgas, tās pēc ziemas sezonas ir izsalkušas un barā uzvedas stipri vien agresīvāk, sevišķi, ja barību ir atradis zivju bars. Savukārt rudens pusē zivis cenšas krāt taukus un spēkus ziemai.

Pieredzējuši copmaņi apgalvo, ka pludiņmakšķerēšanā putuplasta ēsmas aizstāj baltos kāpurus, grūbas, mīklas un maizes lodītes. Tāpēc makšķerēšanas taktiku un tehniku pludiņmakšķerēšanā, bez šaubām, var pārveidot no dabiskās ēsmas uz mākslīgo. Attiecībā uz šīs ēsmas izmantošanu grunts makšķerēšanā ir dažas iezīmes un uzspraušanas nianses. Izmantojot brekšu un karūsu makšķerēšanas piemērus, aplūkosim putuplasta ēsmas izmantošanas atšķirības attiecībā pret dabiskajām ēsmām.

Karūsu makšķerēšana, izmantojot barotavas un putuplasta bumbiņas
Svarīgi! Šajā gadījumā vislabāk izmantot atsperu barotavas, svars atkarīgs no makšķerēšanas vietas apstākļiem un barības daudzuma, tāpēc diapazons ir diezgan plašs – no 40 līdz pat 100 gramiem.
Barotavas izmērs, tās tilpums un svars karūsu ķeršanai atkarīgs no vietas apstākļiem. Vietās ar duļķainu gultni, kā arī stāvošās vai vāji tekošās ūdenstilpēs barotava vairākumā gadījumu iekrīt grunts nogulsnēs un praktiski neveic savus tiešos pienākumus, proti nepiesaista zivis. Tieši virs šīs vietas jāatrodas arī uznirstošajām putuplasta bumbiņām, kas piestiprinātas pie vēlamā garuma pavadiņām. Ir novērots, ka īstie karūsu makšķerēšanas speciālisti pārsvarā izmanto pavisam īsas pavadiņas.
Uzspraužot bumbiņu uz āķa, pēc tam to var iemīcīt iebarojamajā ēsmā un iemest makšķerēšanas vietā. Pēc brīža barība izšķīst, bet āķis atbrīvojas. Var darīt tā, ka barība ir atsevišķi, bet āķi ar bumbiņām – atsevišķi. Karūsas, savācot barības daļiņas pa dūņu virsmu, kopā ar putuplastu ierij arī āķi, tādējādi pašas piecērtas uz āķa. Zivis copē asi, praktiski karūsas šo ēsmu nepārbauda, bet uzreiz ierij. Makšķernieks veic kontroles piecirtienu un izvelk lomu. Vienā sistēmas montāžā drīkst izmantot trīs āķus.

Brekšu makšķerēšana ar putuplasta bumbiņu

Parasti brekšiem putuplastu piedāvā vietās bez vai ar vāju straumi, visbiežāk ar nelielām barotavām – konteineriem, kuros ir smalkas frakcijas barība.

Putuplasta bumbiņas montāžas metodes ir vairākas, var izmantot tieši uz āķa un “mata” sistēmas, līdzīgi kā karpu speciālisti darbojas ar boilām. Pavadiņu garums ir atkarīgs no makšķerējamās vietas apstākļiem, tāpēc to garums var būt no 30 līdz 50 cm, ļoti daudz kas atkarīgs no straumes stipruma un arī pašas ēsmas svara. Breksis, atradis garšīgo ēsmu, pārvietojas pa “taciņu”, kas veidojas no barības, savāc garšīgās barības daļiņas, pa ceļam apēdot visu to, kas ir līdzīgs pēc formas un arī kaut nedaudz pēc izskata, jo putuplasta lodīte ir ļoti līdzīga barības daļiņai.

Nereti notiek pašpieķeršanās, kad zivs izlaiž bumbiņu caur žaunām, bet āķa atskabarga nodevīgi ieķeras zivs mutē. Brekši ir vieni no tām zivīm, kas, ieelpojot atmosfēras gaisu, kļūst pavisam mierīgi, tāpēc svarīgi trofeju pacelt ūdens virspusē un ļaut ierīt gaisu. Taču makšķerniekam jāatceras, ka steiga vilkt zivis nav, viss jādara ar prātu, citādāk brekša gaļīgās lūpas var tikt pārrautas un zivs aizpeldēs tālēs zilajās.

Panākumu atslēga – pareiza iebarojamās ēsmas izvēle
Domāju, nevienam nav noslēpums, ka putuplasta ēsmas bumbiņas teicami darbojas tikai kopā ar iebarojamo ēsmu. Svarīgi, lai ēsma pakāpeniski no barotavas izskalotos, bet tur būtu putuplasta lodīte, kas uzsprausta uz āķa. Pavadiņa jāpiesien tā, lai ūdens straume to nostieptu un putuplasta bumbiņa būtu kopā ar barību pēc iespējas tuvāk ūdenskrātuves gultnei. Svarīgi, lai ēsma ne mirkli nebūtu mierā, bet visu laiku tā būtu kustībā, tas nozīmē, ka ik pa mazam laiciņam aukla jāietin, tā teikt, jāliek bumbiņai pastāvīgi spēlēt.
Iebarojamajai ēsmai jābūt tādā konsistencē, lai iemetiena brīdī tā neizkristu no barotavas, bet, nonākot ūdenī, uzreiz sāktu izdalīt izteiktu “putekļu” mākoni. Stāvošā ūdenskrātuvē tiek praktizēts barībai pievienot nedaudz kokosriekstu skaidiņu, sodas un tamlīdzīgas vieglas sastāvdaļas, kas izraisa barības celšanos uz ūdens virsmu, veidojot duļķi un spilgtu barošanās vietu.

Raksts tapis sadarbībā ar Zivju fondu

Saistītie raksti

Kad vilnis pleca augstumā, ķeras milzu asari. Jānis Zariņš, Jānis Mangulis “Ķeram lielo!” #8 epizode

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Makšķerēšana
Visvieglākais un visbīstamākais veids, kā tikt pie trofejas līdakas. “Ķeram lielo!” #21 epizode
Ekskluzīvi 26. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Balvā 10 000 eiro! Predator Fishing Grand Tour 2023 apbalvošana
Ekskluzīvi 18. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā noķert vairāk zivju nekā citi. Kāda ir veiksmes atslēdziņa? Ķeram lielo #20
Ekskluzīvi 12. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Ja gribēsiet noķert zivis – noķersiet! Reportāža no festivāla “Minhauzens” copes disciplīnas
Ekskluzīvi 5. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā ķert 45 cm asarus? Edgars Deičmanis un Mārtiņš Tihanovs. “Ķeram lielo!” #19 epizode
Ekskluzīvi 29. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ekstrēmos un dramatiskos apstākļos atklāts Garmin Predator Cup
Ekskluzīvi 18. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā izmantot Active Target asaru copē? #activetarget
Ekskluzīvi 17. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kā ķeras asari? Esam Sarkandaugavā. Uzzini, ar kuru mānekli asari ķeras ļoti labi
Ekskluzīvi 16. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sīko zandartu daudz, bet kas noticis ar trofejām – Didzis Ustups. “Ķeram lielo!” #17 epizode
Ekskluzīvi 15. augusts, 2023
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Domā par karpu copi. Kur meklēt aprīkojumu?
Ekskluzīvi 14. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Par japāņu jaunavām, kas ar asarām taisa kātus – Aigars Zumbergs. “Ķeram lielo!” #16 epizode
Ekskluzīvi 8. augusts, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādu copes metodi Latvijā makšķernieki neizmanto? “Ķeram lielo!” diskutē
Ekskluzīvi 7. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Cope Aiviekstē. Pludiņmakšķerēšanas sacensības. Kā copē sacensību uzvarētājs
Speciālreportāža 6. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja Panoptix neaizliegs, lielās zivis Latvijā būs vēsture. “Ķeram lielo!” #15 epizode
Ekskluzīvi 1. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Kā Arvis Ančevskis izvilka savu rekordkarpu!
26. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
No forelēm līdz putras spainim un netīriem nagiem – Arturs Zabors. “Ķeram lielo!” #14 epizode
Ekskluzīvi 18. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādas barības copei izvēlēties? Pasaules vicečempiona Krišjāņa Lisovska padoms
Ekskluzīvi 11. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Copē kā maniaks! Par fīderi, zušiem un zandartiem – Krišjānis Lisovskis. “Ķeram lielo!” #13 epizode
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Sacensību rekords – 92 cm lielākais zandarts. Sarkandaugavas kauss 2023
Ekskluzīvi 4. jūnijs, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Vai par copi visos ūdeņos būtu jāmaksā? Haralds Apinis. “Ķeram lielo!” #11 epizode
Ekskluzīvi 6. jūnijs, 2023
Arvis Ančevskis
Aktualitātes
VIDEO! BAM Streetfishing līgas 2023 1. posms – Jelgava
Speciālreportāža 4. jūnijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Praktisks padoms. Kartes zīmēšana ar Lowrance
Speciālreportāža 29. maijs, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā stāstīt sabiedrībai par makšķerēšanu
Speciālreportāža 28. maijs, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Kas ir viena makšķerēšanas reize? Skaidro Agnese Neimane Jordane “Ķeram lielo!” #10 epizodē
Ekskluzīvi 26. maijs, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Pirmās dienas rezultātu paziņošana! BTA Latvijas čempionāts Spiningošanā no Laivām 2023, Rīgas ezeri
Ekskluzīvi 20. maijs, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Tiešraides no BTA Latvijas čempionāta spiningošanā no laivām 1.posma atklāšanas
Ekskluzīvi 20. maijs, 2023
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Maija līdaku trakums Burtniekā!
Speciālreportāža 17. maijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādus mānekļus izvēlēties maijā? Praktiski ieteikumi no Jahipaun. Video bloga #18 epizode
Ekskluzīvi 10. maijs, 2023
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kā Ķīšezerā ar līdakām, jaunumi no Jahipaun un ko darīt ar kormorāniem?
Ekskluzīvi 7. maijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Līdakas jāķer, kad kastaņi zied! Maija aktualitātes. Video bloga #17 epizode
Speciālreportāža 5. maijs, 2023

Lasītākie