Inventārs

Pasargāt sevi no ērcēm ar speciālo apģērbu? Kādas iespējas? 2. daļa0

Ērces kodiens ne tikai ir nepatīkams, bet arī var būt veselībai un dzīvībai bīstams. Makšķernieks turklāt šajā ziņā ir riska grupā, jo bieži vien uzturas vidē, kur medībās dodas arī ērces. Inficētas ērces kodums var izraisīt ērču encefalītu un Laimas slimību. Pirmo izraisa vīruss, tādēļ pret to ir efektīva vakcīna, bet Laimas slimību izraisa baktērijas borēlijas. Lai sevi iespējami labāk pasargātu, ir jāizvēlas kāds efektīvs līdzeklis. Ir aerosoli, smēres, profilakses pasākumi. Bet nu jau pavisam populāri – speciālais medību apģērbs. Ar to Latvijā pazīstama kompānija Rovince, kas piedāvā ar permetrīnu piesūcinātu apģērbu.

Permetrīns
Formula: C21H20Cl2O3

Ērču encefalīta galvenais infekcijas rezervuārs ir ērces un sīkie grauzēji, kuros cirkulē vīruss. Ērces inficējas, sūcot slima dzīvnieka asinis. Tālāk ērces slimību pārmanto tās pēcnācēji. Vīruss atrodas ērces siekalu dziedzeros, no kuriem tas, ērcei piesūcoties, nonāk cilvēka asinīs. Ērces kodiens nav sāpīgs, tāpēc cilvēks var kodumu nesajust. Slimas ir arī mazās ērces (nimfas), kuras grūti pamanāmas, tāpēc cilvēks bieži vien nezina, ka viņam ir iekodusi ērce. Ērču mātīte piesūcas ilgstoši, bet tēviņš sūc asinis tikai īsu brīdi, tāpēc to var arī nemanīt. Ērču encefalīta slimnieku mirstība sastāda 1%, ilgstošas komplikācijas vērojamas 20% gadījumu. Ņemot vērā to, ka nav iespējama efektīva terapija, labākais līdzeklis pret šo vīrusu ir vakcinācija.

Baidies no ērcēm un odiem? Kuri ir efektīvākie aizsardzības līdzekļi? Video bloga #53 epizode

Laimas slimība izplatās ar ērces starpniecību un izpaužas ar dermatoloģiskiem, reimatoloģiskiem, neiroloģiskiem un kardioloģiskiem simptomiem. Šo slimību aprakstīja 1975. gadā, kad Laimas pilsētā ASV novēroja poliartrīta uzliesmojumu bērniem, kuri vasaru bija pavadījuši lauku mājā un kurus bija sakodušas ērces. Ap koduma vietu viņiem konstatēja eritēmu – koši sarkanus vai zilgansarkanus plankumus. Infekciju izraisīja borēlija.
Latvijā katru gadu reģistrē vairākus simtus saslimšanas gadījumu.

Nīderlandiešu Rovince

Šis apģērbs pasargās ne tikai no ērces kodiena, bet arī odu uzbrukuma. Apģērbs ir piesūcināts ar permetrīnu, kas imobilizē kukaiņus. Tas nozīmē, ka nedz ods, nedz ērce gluži vienkārši nevar iekost. Pēc pieredzes novērots, ka ērce uz Rovince apģērba noturas ne ilgāk par dažām minūtēm. Jāsaka, ka šīs tehnoloģijas patiešām ir efektīvas, lai gan jāsaprot, ka nekas nepasargās par visiem simt procentiem, bet drošības sajūtu palielina. Apģērbs valkāšanā ērts, arī kopt nav sarežģīti. Dažu gadu laikā nezaudē savas kukaiņu atbaidīšanas īpašības. Par lidojošiem mošķiem gan jāsaka – efekts nebūs tāds, ka odi nelidos klāt. Vienkārši tie nevarēs izkost cauri apģērbam.
Apģērbs ir testēts, un ir pierādījies – tas ir gan videi, gan cilvēka ādai draudzīgs. Būs efektīvs līdz pat 80 mazgāšanas reizēm. Kompānija piedāvā modeļus gan dāmām, gan kungiem. Dizains varēja būt pārdomātāks, tomēr šī apģērba galvenais uzdevums ir pasargāt no ērcēm.
Flīsa jakas cena – 130 EUR, virsjakas – 270 EUR, krekla – 110 EUR, bikšu – 120 EUR. Ražotājs piedāvā apģērbu kā ziemai, tā vasarai, arī zeķes, cepures. Latvijā šā zīmola preces pieejamas SIA Ieroči veikalos.

Swedteam Antibite

IR3535 – Ethyl butylacetylaminopropionate
Formula: C11H21NO3

Swedteam – zīmols, kas jau ļoti sen ir pazīstams Latvijā un sevi pierādījis kā spēcīgu konkurentu citiem medību apģērbu ražotājiem. Šogad Latvijā pieejams arī Sweadteam Antibite apģērbs, kas paredzēts, lai mednieku pasargātu no dažādiem asinis sūcošiem kukaiņiem. Antibite ir jauna tehnoloģija, kas ļauj audumu apstrādāt ar kukaiņus atbaidošu līdzekli. Kā atbaidītājs tiek izmantots IR3535 – viela, kuras izgatavošana balstīta uz dabiskām aminoskābēm un kas tirgū pazīstama jau trīsdesmit gadus. Ir izdevies atrast veidu, kā ar nanotehnoloģijām piesūcināt audumu ar IR3535.
Kukaiņi izmanto ožu, lai orientētos vidē. Dabiskās aminoskābes rada smaržas signālus, kas atbaida kukaiņus. Antibite tehnoloģijas ir drīzāk radītas, lai atbaidītu, nevis nogalinātu. Kukaiņiem neizstrādājas nekāda veida aizsardzība pret šo vielu, tā neietekmē to vairošanās spējas. Šī viela nekairina cilvēka ādu, neiesūcas organismā, tai nav smaržas un nav nekādu blakņu. Tā ir videi draudzīga, nerada draudus nedz zivīm, nedz zīdītājiem. Vielu iesūcina jau gatavā apģērbā, tā šķiedrās, tādēļ tā būs efektīva vēl 80 mazgāšanas reižu. Ražotājs apgalvo, ka ar šo apģērbu nav papildus nepieciešami citi kukaiņu atbaidītāji. Tā kā aktīvā viela atrodas apģērbā, cilvēks būs pasargāts tik ilgi, kamēr apģērbs ir mugurā. Piesūcināšanas process nekādā veidā neietekmē apģērba kvalitāti vai izskatu. Šos produktus Latvijā piedāvā Huberts.lv veikali. Cepures cena – 20,50 EUR, virsjakas – 199 EUR, bikšu – 134 EUR, džempera – 65,90 EUR, krekla – 65,90 EUR.

Hart Komar tehnoloģijas
Tirgū parādījies vēl viens spēlētājs, proti, spāņu kompānija Hart. Šī konkrētā apģērbu līnija apstrādāta ar Vital Protection tehnoloģiju, kas ir ļoti efektīvs veids, kā pasargāt pret dažādiem asinssūcējiem kukaiņiem. Tāpat šī tehnoloģija neļauj veidoties baktērijām, līdz ar to nepatīkamām smakām. Šī tehnoloģija nodrošina ilgstošu darbību, tā ir droša videi, efektīva. Apģērbu var meklēt Liepājā, mednieku veikalā Diāna.

IR3535 pret DEET
IR3535 piedāvā līdzīgu aizsardzību kā citi kukaiņu atbaidīšanas līdzekļi. Pasargās no ērcēm, ir bez smakas, neatstāj traipus nedz uz ādas, nedz apģērba, kā arī nekairina ādu. Ja salīdzina ar efektīvo kukaiņu atbaidīšanas līdzekli, jāsaka, ka DEET ir novērotas dažādas blaknes, kaut gan tas jau sen ir atzīts par ļoti efektīvu atbaidīšanas līdzekli. 2009. gadā Austrālijā tika veikts pētījums, kas parādīja, ka DEET ir par 35% efektīvāks nekā IR3535. Jāsaka gan, ka tika izmantots ļoti spēcīgs DEET koncentrāts, kas tika salīdzināts ar komerciāli tirgotu IR3535. DEET ir ļoti efektīvs pret malārijas odu paveidiem, vislabāk strādās tieši reģionos, kur izplatīti šie odi. DEET arī tika plaši izmantots Vjetnamas kara laikā, lai pret kukaiņiem aizsargātu kareivjus. IR3535 tāpat kā DEET klāj tieši uz ādas. Darbība parasti ilgst četras līdz astoņas stundas. Nedrīkst ziest acu vai mutes tuvumā, kā arī jāizvairās uzklāt brūcēm. Lai gan IR3535 neuzskata par toksisku, tas jātur pa gabalu no ēdiena vai ēdiena gatavošanas vietām. Tāpat nevajadzētu klāt tieši uz bērnu rokām.

Hillman jaunā kolekcija
Vēl viens šā gada jaunums nāk no Hillman, kura apģērbu līnija Cheetah 2020 piedāvā drēbes, kas pasargās arī no kukaiņiem. Šis zīmols izmanto Insectprotect pārklājumu, kas sargā no ērču uzbrukuma. L;idztekus šīm īpašībām zīmols piedāvā arī ergonomisku dizainu, elpojošu un viegli kopjamu materiālu. Jakas cena – 129 EUR, bikses izmaksās 119 EUR. Tāpat pieejama arī termoveļa, T krekls un cepure.

Ja piesūkusies ērce?
Kas ir Kick The Tick komplekts

Tas ir komplekts drošai ērces noņemšanai. Var izmantot kā cilvēkam, tā arī mājdzīvniekam. To iesaka ērču pārnēsāto slimību profilaksei, tostarp ērču encefalīta, Laimas slimības, babeziozes, anaplazmozes un citu slimību profilaksei. Komplekts sastāv no āķīša ērču noņemšanai un aerosola kukaiņa ātrai sasaldēšanai. Pirms noņemšanas ērci sasaldē, tādā veidā tiek kavēta infekciozo siekalu pārnešana. Speciālās tehnoloģijas pārklāj ērces ķermeni, aizkavējot tā plīsumus, kā arī samazina risku saskarties ar infekcijas izraisītājiem ērces noņemšanas laikā. Pēc tam izmanto āķīti ērces noņemšanai. Piesūkušās ērces noņemšana jāveic ļoti uzmanīgi, izmantojot piemērotāko āķīša galu – lielāko vai mazāko. Ja piesūkusies ērce tiek pamanīta novēloti, to ir grūtāk noņemt, jo ērces mutes piedēkļi ir cieši piesūkušies ādai. Tādā gadījumā, iespējams, labāk doties pie ārsta, kas ērci noņems.

Piedāvā OUTDOOREXPERTS.LV

Video apskats. Kādus mānekļus izvēlēties, lai sacensībās gūtu labus rezultātus?

Lielais Loms arī e-versijā
Saistītie raksti

Par copi vairāk lasi Lielais Loms jūnija numurā!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Spinnerbaiti, paštaisītas džiggalvas, čaterbaiti, reāllaika vadība eholotes sensoram
Ekskluzīvi 21 stundas
Lielais Loms
Inventārs
Laivu un to aprīkojuma jaunumi un sezonas aktualitātes. Video bloga #24 epizode
Ekskluzīvi 5 dienas
Lielais Loms
Aktualitātes
Pavasaris, upe, fīderis. Iesvētām Golden Catch kātu un testējam Trapper barības. Video blogs #23
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Zivis neķer māneklis, tās ķer rokas. Māris Klauze. “Ķeram lielo!” #34 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Pigori
Alex Crazy Fisherman: “Lielākais heiteris pagaidām ir no “Lielā loma” Arvis, kurš nekad nav šitai laivai pat blakus nostājies”
30. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Lašu un taimiņu cope Salacā! Mīnus četri šūpiņi un beigās smuks taimiņš
Ekskluzīvi 7. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 17. februāris, 2024
Aigars Garais
Skaties!
Skaties! Parcopi lv bļitkošanas kauss 2024
12. februāris, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video un foto. Vesela bute čuguna pannā
Ekskluzīvi 10. februāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Reportāža. Bēdīgākā makšķerēšanas izstāde pasaulē Fisch & Angel
Ekskluzīvi 30. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! 17 LAŠI UN TAIMIŅI Salaca 2024
26. janvāris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nav gaismas, nav zandartu. Madars Millers! “Ķeram lielo!” #29 epizode
Ekskluzīvi 23. janvāris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Kad lašiem jāpagaida, jāpievēršas zemledus makšķerēšanai!
Ekskluzīvi 12. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Foto un video! Vairāk zivju, vairāk džeku, vairāk sēriju! Copes seriāla “Līdaku ielenktie” 2. sezonas pirmizrāde
Speciālreportāža 3. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ezeri Latgalē tukši – nav zivju. Kāpēc? Atbild Māris Olte
19. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Vai makšķerniekus vajadzētu kontrolēt tik pat stingri kā medniekus! “Ķeram lielo!” #26 epizode
Ekskluzīvi 12. decembris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Padomājiet par tiem, kas mūs gaida mājās! Ledus ir bīstams! Jau daudzi copmaņi ielūzuši ledū
Ekskluzīvi 4. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
2600 litru degvielas, lai… iezīmētu līdakas un zandartus. “Ķeram lielo!” #25 epizode
Ekskluzīvi 28. novembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Īsts krokodils! Kādā privātā ūdenskrātuvē izdodas noķert 13,80 kg smagu līdaku
19. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mānekļa krāsa ķer makšķernieku vairāk nekā zivi – Kristiāns Godiņš. “Ķeram lielo!” #24 epizode
Ekskluzīvi 14. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Gribi uzsākt live tehnoloģiju copi? Lietas un padomi, kas jāņem vērā
Ekskluzīvi 3. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Kad ķer zandartus, bet pieķeras cits teju 15 kilogramīgs “milzis”
Ekskluzīvi 5. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nazis laivā nepieciešams pēc likuma! Anri Anaņins. “Ķeram lielo!” #23 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā zemūdens niršanas speciālisti attīra Daugavu
25. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Labākās copes vietas Latvijā zina ungāri un poļi? “Ķeram lielo!” #22 epizode
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Laiva, ar kura startē pasaules čempionātā – aprīkojums. Copes laivas #1
Ekskluzīvi 4. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video reportāža! Pasaules čempionāta pirmā diena. Mājas ūdeņi nebeidz audzināt
Ekskluzīvi 6. oktobris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Vai esat copējuši vēl sliktākos laikapstākļos? Pasaules čempionāta apbalvošana
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2023

Lasītākie