Inventārs

Pasargāt sevi no ērcēm ar speciālo apģērbu? Kādas iespējas? 2. daļa0

Ērces kodiens ne tikai ir nepatīkams, bet arī var būt veselībai un dzīvībai bīstams. Makšķernieks turklāt šajā ziņā ir riska grupā, jo bieži vien uzturas vidē, kur medībās dodas arī ērces. Inficētas ērces kodums var izraisīt ērču encefalītu un Laimas slimību. Pirmo izraisa vīruss, tādēļ pret to ir efektīva vakcīna, bet Laimas slimību izraisa baktērijas borēlijas. Lai sevi iespējami labāk pasargātu, ir jāizvēlas kāds efektīvs līdzeklis. Ir aerosoli, smēres, profilakses pasākumi. Bet nu jau pavisam populāri – speciālais medību apģērbs. Ar to Latvijā pazīstama kompānija Rovince, kas piedāvā ar permetrīnu piesūcinātu apģērbu.

Permetrīns
Formula: C21H20Cl2O3

Ērču encefalīta galvenais infekcijas rezervuārs ir ērces un sīkie grauzēji, kuros cirkulē vīruss. Ērces inficējas, sūcot slima dzīvnieka asinis. Tālāk ērces slimību pārmanto tās pēcnācēji. Vīruss atrodas ērces siekalu dziedzeros, no kuriem tas, ērcei piesūcoties, nonāk cilvēka asinīs. Ērces kodiens nav sāpīgs, tāpēc cilvēks var kodumu nesajust. Slimas ir arī mazās ērces (nimfas), kuras grūti pamanāmas, tāpēc cilvēks bieži vien nezina, ka viņam ir iekodusi ērce. Ērču mātīte piesūcas ilgstoši, bet tēviņš sūc asinis tikai īsu brīdi, tāpēc to var arī nemanīt. Ērču encefalīta slimnieku mirstība sastāda 1%, ilgstošas komplikācijas vērojamas 20% gadījumu. Ņemot vērā to, ka nav iespējama efektīva terapija, labākais līdzeklis pret šo vīrusu ir vakcinācija.

Baidies no ērcēm un odiem? Kuri ir efektīvākie aizsardzības līdzekļi? Video bloga #53 epizode

Laimas slimība izplatās ar ērces starpniecību un izpaužas ar dermatoloģiskiem, reimatoloģiskiem, neiroloģiskiem un kardioloģiskiem simptomiem. Šo slimību aprakstīja 1975. gadā, kad Laimas pilsētā ASV novēroja poliartrīta uzliesmojumu bērniem, kuri vasaru bija pavadījuši lauku mājā un kurus bija sakodušas ērces. Ap koduma vietu viņiem konstatēja eritēmu – koši sarkanus vai zilgansarkanus plankumus. Infekciju izraisīja borēlija.
Latvijā katru gadu reģistrē vairākus simtus saslimšanas gadījumu.

Nīderlandiešu Rovince

Šis apģērbs pasargās ne tikai no ērces kodiena, bet arī odu uzbrukuma. Apģērbs ir piesūcināts ar permetrīnu, kas imobilizē kukaiņus. Tas nozīmē, ka nedz ods, nedz ērce gluži vienkārši nevar iekost. Pēc pieredzes novērots, ka ērce uz Rovince apģērba noturas ne ilgāk par dažām minūtēm. Jāsaka, ka šīs tehnoloģijas patiešām ir efektīvas, lai gan jāsaprot, ka nekas nepasargās par visiem simt procentiem, bet drošības sajūtu palielina. Apģērbs valkāšanā ērts, arī kopt nav sarežģīti. Dažu gadu laikā nezaudē savas kukaiņu atbaidīšanas īpašības. Par lidojošiem mošķiem gan jāsaka – efekts nebūs tāds, ka odi nelidos klāt. Vienkārši tie nevarēs izkost cauri apģērbam.
Apģērbs ir testēts, un ir pierādījies – tas ir gan videi, gan cilvēka ādai draudzīgs. Būs efektīvs līdz pat 80 mazgāšanas reizēm. Kompānija piedāvā modeļus gan dāmām, gan kungiem. Dizains varēja būt pārdomātāks, tomēr šī apģērba galvenais uzdevums ir pasargāt no ērcēm.
Flīsa jakas cena – 130 EUR, virsjakas – 270 EUR, krekla – 110 EUR, bikšu – 120 EUR. Ražotājs piedāvā apģērbu kā ziemai, tā vasarai, arī zeķes, cepures. Latvijā šā zīmola preces pieejamas SIA Ieroči veikalos.

Swedteam Antibite

IR3535 – Ethyl butylacetylaminopropionate
Formula: C11H21NO3

Swedteam – zīmols, kas jau ļoti sen ir pazīstams Latvijā un sevi pierādījis kā spēcīgu konkurentu citiem medību apģērbu ražotājiem. Šogad Latvijā pieejams arī Sweadteam Antibite apģērbs, kas paredzēts, lai mednieku pasargātu no dažādiem asinis sūcošiem kukaiņiem. Antibite ir jauna tehnoloģija, kas ļauj audumu apstrādāt ar kukaiņus atbaidošu līdzekli. Kā atbaidītājs tiek izmantots IR3535 – viela, kuras izgatavošana balstīta uz dabiskām aminoskābēm un kas tirgū pazīstama jau trīsdesmit gadus. Ir izdevies atrast veidu, kā ar nanotehnoloģijām piesūcināt audumu ar IR3535.
Kukaiņi izmanto ožu, lai orientētos vidē. Dabiskās aminoskābes rada smaržas signālus, kas atbaida kukaiņus. Antibite tehnoloģijas ir drīzāk radītas, lai atbaidītu, nevis nogalinātu. Kukaiņiem neizstrādājas nekāda veida aizsardzība pret šo vielu, tā neietekmē to vairošanās spējas. Šī viela nekairina cilvēka ādu, neiesūcas organismā, tai nav smaržas un nav nekādu blakņu. Tā ir videi draudzīga, nerada draudus nedz zivīm, nedz zīdītājiem. Vielu iesūcina jau gatavā apģērbā, tā šķiedrās, tādēļ tā būs efektīva vēl 80 mazgāšanas reižu. Ražotājs apgalvo, ka ar šo apģērbu nav papildus nepieciešami citi kukaiņu atbaidītāji. Tā kā aktīvā viela atrodas apģērbā, cilvēks būs pasargāts tik ilgi, kamēr apģērbs ir mugurā. Piesūcināšanas process nekādā veidā neietekmē apģērba kvalitāti vai izskatu. Šos produktus Latvijā piedāvā Huberts.lv veikali. Cepures cena – 20,50 EUR, virsjakas – 199 EUR, bikšu – 134 EUR, džempera – 65,90 EUR, krekla – 65,90 EUR.

Hart Komar tehnoloģijas
Tirgū parādījies vēl viens spēlētājs, proti, spāņu kompānija Hart. Šī konkrētā apģērbu līnija apstrādāta ar Vital Protection tehnoloģiju, kas ir ļoti efektīvs veids, kā pasargāt pret dažādiem asinssūcējiem kukaiņiem. Tāpat šī tehnoloģija neļauj veidoties baktērijām, līdz ar to nepatīkamām smakām. Šī tehnoloģija nodrošina ilgstošu darbību, tā ir droša videi, efektīva. Apģērbu var meklēt Liepājā, mednieku veikalā Diāna.

IR3535 pret DEET
IR3535 piedāvā līdzīgu aizsardzību kā citi kukaiņu atbaidīšanas līdzekļi. Pasargās no ērcēm, ir bez smakas, neatstāj traipus nedz uz ādas, nedz apģērba, kā arī nekairina ādu. Ja salīdzina ar efektīvo kukaiņu atbaidīšanas līdzekli, jāsaka, ka DEET ir novērotas dažādas blaknes, kaut gan tas jau sen ir atzīts par ļoti efektīvu atbaidīšanas līdzekli. 2009. gadā Austrālijā tika veikts pētījums, kas parādīja, ka DEET ir par 35% efektīvāks nekā IR3535. Jāsaka gan, ka tika izmantots ļoti spēcīgs DEET koncentrāts, kas tika salīdzināts ar komerciāli tirgotu IR3535. DEET ir ļoti efektīvs pret malārijas odu paveidiem, vislabāk strādās tieši reģionos, kur izplatīti šie odi. DEET arī tika plaši izmantots Vjetnamas kara laikā, lai pret kukaiņiem aizsargātu kareivjus. IR3535 tāpat kā DEET klāj tieši uz ādas. Darbība parasti ilgst četras līdz astoņas stundas. Nedrīkst ziest acu vai mutes tuvumā, kā arī jāizvairās uzklāt brūcēm. Lai gan IR3535 neuzskata par toksisku, tas jātur pa gabalu no ēdiena vai ēdiena gatavošanas vietām. Tāpat nevajadzētu klāt tieši uz bērnu rokām.

Hillman jaunā kolekcija
Vēl viens šā gada jaunums nāk no Hillman, kura apģērbu līnija Cheetah 2020 piedāvā drēbes, kas pasargās arī no kukaiņiem. Šis zīmols izmanto Insectprotect pārklājumu, kas sargā no ērču uzbrukuma. L;idztekus šīm īpašībām zīmols piedāvā arī ergonomisku dizainu, elpojošu un viegli kopjamu materiālu. Jakas cena – 129 EUR, bikses izmaksās 119 EUR. Tāpat pieejama arī termoveļa, T krekls un cepure.

Ja piesūkusies ērce?
Kas ir Kick The Tick komplekts

Tas ir komplekts drošai ērces noņemšanai. Var izmantot kā cilvēkam, tā arī mājdzīvniekam. To iesaka ērču pārnēsāto slimību profilaksei, tostarp ērču encefalīta, Laimas slimības, babeziozes, anaplazmozes un citu slimību profilaksei. Komplekts sastāv no āķīša ērču noņemšanai un aerosola kukaiņa ātrai sasaldēšanai. Pirms noņemšanas ērci sasaldē, tādā veidā tiek kavēta infekciozo siekalu pārnešana. Speciālās tehnoloģijas pārklāj ērces ķermeni, aizkavējot tā plīsumus, kā arī samazina risku saskarties ar infekcijas izraisītājiem ērces noņemšanas laikā. Pēc tam izmanto āķīti ērces noņemšanai. Piesūkušās ērces noņemšana jāveic ļoti uzmanīgi, izmantojot piemērotāko āķīša galu – lielāko vai mazāko. Ja piesūkusies ērce tiek pamanīta novēloti, to ir grūtāk noņemt, jo ērces mutes piedēkļi ir cieši piesūkušies ādai. Tādā gadījumā, iespējams, labāk doties pie ārsta, kas ērci noņems.

Piedāvā OUTDOOREXPERTS.LV

Video apskats. Kādus mānekļus izvēlēties, lai sacensībās gūtu labus rezultātus?

Lielais Loms arī e-versijā
Saistītie raksti

Par copi vairāk lasi Lielais Loms jūnija numurā!

LA.lv
LielaisLoms.eu aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Aktualitātes
Kāpēc rekords ir jānosit? Kādi ir rekorda reģistrēšanas standarti makšķerēšanā. Raidījumā “Zaļais stūris”
Speciālreportāža 17 stundas
Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties! No deviņiem vakarā līdz septiņiem rītā. Reportāža no Tumsas kausa
Speciālreportāža 3 dienas
Lielais Loms
Skaties!
Raivis Trečaks: “Zinātne ap karpu makšķerēšanu mani aizrāva”. “Sarunas laivā” #3 epizode
Ekskluzīvi 3. augusts, 2022
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Arvis Ančevskis ziņo no Latvijas Čempionāta spiningošanā no laivām bērniem un jauniešiem
Ekskluzīvi Nedēļa
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mārtiņa Zeltiņa 21,6 kg karpa. Rekords, kas apsolīts “labākos medību laukos” aizgājušam draugam
Speciālreportāža 30. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Dilemma! Noķerta 21,6 kg karpa, iespējams Latvijas rekords. To atlaist vai izplēst zvīņas?
Speciālreportāža 28. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Skaties! Par ētiku, trofejām un svina aizliegumu copē! Copmanis ciemos pie medniekiem
Ekskluzīvi 27. jūlijs, 2022
Arvis Ančevskis
Receptes
Kā izgriezt zandarta fileju? Praktisks padoms
Speciālreportāža 26. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sama cope 11 stundu garumā! Vai izdevās beigās monstru izvilkt?
Ekskluzīvi 25. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Inventārs
Domā par laivas iegādi? Apskaties, ko piedāvā veikals Jahipaun
Speciālreportāža 25. jūlijs, 2022
Arvis Ančevskis
Receptes
Vislabākā zandarta recepte – ar sīpoliem un saldo krējumu
Ekskluzīvi 23. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Domā par to, kā uzlabot savu rezultātu, nevis kā sabojāt to citam!
Speciālreportāža 23. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Raivis Trečaks: “Jebkurš sniegums un posms ir jāizvērtē pozitīvi, jo ir jauna pieredze”
17. jūlijs, 2022
Arvis Ančevskis
Skaties!
Skaties! Tumsas kauss Sarkandaugavā – atklāšana un prognozes
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Video. Uzsāk Gaujas pieteiku attīrīšanas darbus, atbrīvojot ceļu taimiņiem un forelēm
Speciālreportāža 15. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Atnes veco spoli un saņem atlaidi! Revidējam veikala plauktus
Ekskluzīvi 13. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Aizvadīts 3.posms Latvijas čempionātā pilsētas vidē. Pieejami rezultāti
Speciālreportāža 9. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Intervija ar Mārtiņu Balodis. World Predator Classic 2022 kopsavilkums
Intervija 8. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Zilo dzelmju trofejas Zviedrijā. Lielākā līdaka un lielākais zandarts vienā dienā
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Kad noķer savu personīgo rekordu – līdaka 1,10 m, ķerot uz dzīvo Ķīšezerā
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Inventārs
Par copi ar #crankbaits ! Eholotes.lv video 2.epizode
Speciālreportāža 1. jūlijs, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Asaru cope Daugavā – trīs blondīnes un viens bebrs
Speciālreportāža 30. jūnijs, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nakts zandarts ar vobleriem! Eholotes.lv 1.epizode
Speciālreportāža 29. jūnijs, 2022
Lielais Loms
Inventārs
Apskats. Kādus mānekļus izvēlēties, lai sacensībās gūtu labus rezultātus?
Ekskluzīvi 28. jūnijs, 2022
Arvis Ančevskis
Skaties!
Video: Mini mači mačos!!!
Speciālreportāža 8. februāris, 2022
AA
Arvis Ančevskis
Skaties!
Video: Tumsas mistērija un sniegotie krasti!
Speciālreportāža 30. novembris, 2021
AA
Arvis Ančevskis
Skaties!
Video: Uz Juglas ezeru pēc līdakām
16. novembris, 2021
ĢS
Ģirts Skuja
Skaties!
Video: Zandartu cope uz dzīvo zivtiņu
Ekskluzīvi 9. septembris, 2021
Lielais Loms
Skaties!
Skaties video! Asaru cope Kāla ezerā – ieteikumi un padomi
Tiešraide 2. novembris, 2021
ĢS
Ģirts Skuja
Skaties!
Video: Latvijas čempionāts spiningošanā no laivām Daugavā
Speciālreportāža 8. augusts, 2021

Lasītākie