Makšķerēšana
Spiningošana

Nedaudz par copi Rīgas ūdeņos jūnijā. Vairāk par plēsīgo zivju copi, bet nedaudz arī par miermīlīgo zivju makšķerēšanu0

Foto: Aigars Garais

Jau vairākkārt esmu rakstījis par copi Rīgas ūdeņos, jo šos ūdeņus pazīstu vislabāk, tajos sanāk copēt visbiežāk, tajos ir iekrāta vislielākā pieredze. Un tie ir arī sirdij ļoti tuvi. Šoreiz izlaidīšu visus noteikumus un ierobežojumus, vien atgādināšu, ka ar tiem der iepazīties. Esmu par šiem liegumiem jau rakstījis ne reizi vien, un par tiem var izlasīt manā rakstā “Lielā Loma” lappusēs. Visvieglāk visam ir izsekot, telefonā uzliekot aplikāciju ManaCope. Tur tiešsaistē var redzēt, kādi ierobežojumi ir spēkā konkrētajā atrašanās vietā un konkrētajā laikā. Tad nezinot nesanāks pārkāpt ātrumu vai iebraukt vietās, kur tajā mirklī nedrīkst iebraukt.

Šajā rakstā vairāk apkopošu savu personīgo un savu draugu copes pieredzi Rīgas ūdeņos tieši jūnijā. Vairāk par plēsīgo zivju copi, bet nedaudz arī par miermīlīgo zivju makšķerēšanu.

Jūnijā Rīgas ūdeņos ir visai plaša izvēle, ko var ķert. Ar katru dienu sāk parādīties arvien vairāk asaru, kas nāk no jūras, un mēneša beigās jau to būs gana daudz un gana aktīvi. Pamazām sāk ienākt arī zandarti, un arī to paliks arvien vairāk. Ar pludiņu joprojām var pasēdēt uz līņiem un karūsām, var makšķerēt brekšus un var tikt arī pie laba pliču loma. Siltie jūnija vakari ir arī īstais laiks, kad mēģināt noķert kādu zuti vai zandartu uz dzīvo. Arī līdakas vēl ir gana aktīvas, lai gan jau sāk izklīst pa ezeru un zāļainās vietās paliek arvien grūtāk aizsniedzamas. Tie, kuri copē no laivas un kuriem ir live tehnoloģijas, Rīgas ūdeņos droši var meklēt arī samu. Tie mīt gan Juglas ezerā, gan Ķīšezerā, gan Daugavā, gan Vecdaugavā. Netrūkst arī meža vimbu, bet tās mērķtiecīgi ir ļoti grūti noķert. Sevišķi ezeros. Parasti kāda trāpās makšķernieku lomā, ķerot kādas citas zivis.

Piejūra
Ja jūnijā mērķa zivis ir asari un zandarti, tad noteikti veiksmīgākās copes reizes būs tuvāk jūrai. Asari un zandarti būs atēdušies reņģes un to ikrus un sāk nākt iekšējos ūdeņos. Noteikti vieglāk būs ķert no laivas, kad eholotē var redzēt, kur to koncentrācija ir lielāka. Bet noteikti tos var ķert arī no krasta. Sevišķi rīta un vakara stundās. Tāpat Daugavā, tuvāk jūrai, jūnija sākumā vēl var paspēt noķert kādu vimbu vai karūsu, kas arī ienākušas no jūras. Uz to pašu grunteni nav retums arī kāds zutis. Trāpās arī sīgas un pat butes. Ir bijuši gadījumi, kad jūnijā netālu no jūras trāpās arī kāda karpiņa. Uz asariem jūnijā veiksmīgāki būs nelieli silikona mānekļi. Bet tas jūnija sākumā.

Uz jūnija otru pusi asari jau sāks labi ņemt arī voblerus, rotiņus, spintailus un citus cietos mānekļus. Asari paliks arvien aktīvāki. Zandartus arī visvieglāk būs noķert uz gumijas mānekļiem. Ieteicamās spiningošanas tehnikas būtu džigs un dropšots. Bet mirklī, kad no jūras saskrien prāvāks bariņš ar zandartiem un tie parasti ir līdz 50 cm garumā, tie kampj visu. Nu gandrīz visu.
Pēc jūnija vidus, ja zandarts jau būs pietiekami sanācis, tad vakaros ar krēsliņu tos varēs ķert seklumā uz vobleriem. Var arī uz citiem cietajiem mānekļiem. Tie nāk gandrīz līdz krastam baroties un būs gana agresīvi noskaņoti. Protams, var ķert arī no krasta un uz dzīvo. Ja gribas pasēdēt ar grunteni, tad vēlams izmantot jūnija sākumu. Būs mazāk aizauguši krasti un lielāka zivju sugu daudzveidība, ko var noķert.

Cope Rīgas ūdeņos

Ziemas osta un Hapaka grāvis, Buļļupe
Šajos ūdeņos principā notiek tieši tas pats, kas piejūrā. Vienīgais tālākajās ziemas ostas kabatās var noķert arī līdakas. Hapakā tāpat. Hapakā ir diezgan daudz meža vimbu. Bet, kā tās mērķtiecīgi ķert, to īsti nemācēšu pateikt. Zandartu un asaru jūnijā tur nav tādā koncentrācijā kā rudenī – tomēr tie tur nāk un tos var mēģināt tur ķert. Katrs gads ir nedaudz citādāks, tāpēc jābrauc un jāmēģina. Buļļupe ir ērti piemērota gruntsmakšķerniekiem gandrīz visā tās garumā, un maija liegums ir cauri – tāpēc jūnijā tur droši var mēģināt pasēdēt ar grunteni vai pat ar pludiņu. Krasti daudzviet ir ļoti piemēroti, lai iekārtotos ērtai copei no krasta.

Audupe un Vecdaugava
Audupe jūnijā ir ļoti piemērota asaru copei. Tur var pasēdēt arī ar grunteni un tikt pie laba loma. Lomā var trāpīties brekši un karūsas, pa kādam līnim. Protams, arī pliči, raudas un ruduļi. Uz vakaru ir vērts iemest gruntenīti uz dzīvo. Tā var tikt arī pie kāda zandarta. Jāņem gan vērā visai ierobežotā piekļuve un vietu daudzums, lai iekārtotos Audupes krastā.

Vecdaugava jūnijā vēl nav tik traki aizaugusi, tāpēc vēl ir ļoti piemērota līdaku copei. Jāatceras, ka Vecdaugavas līdakām patīk arī dzelži, ne tikai vobleri un silikona mānekļi. Jāņem vērā, ka līdaku cope pārsvarā būs seklās un gana aizaugušās vietās. Noderēs viss mānekļu arsenāls, kas piemērots seklajos ūdeņos, kā arī dažādi pretzāļu mānekļu varianti, kas aprīkoti ar offset āķiem.
Jūnijs ir arī īstais laiks, kad Vecdaugavā iebraukt ar laivu un pasēdēt uz dzīvo. Bet pirms copes Vecdaugavā ļoti vēlams iepazīties ar visiem liegumiem un ierobežojumiem, kas tur ir. Līņi jāmeklē niedru rajonā un lēpju laukos, iebarojot kādu klajāku pleķīti starp zālēm. Standarta ēsma būs kārtīga slieka. Bet Vecdaugavas līnis ir arī gana kaprīzs. Ne vienmēr tas gribēs ņemt. Vecdaugava ir mana pusaudžu gadu mīļākā ūdenstilpe. Tur vienmēr pārņem nostalģiskas sajūtas. Tagad tie ūdeņi ir palikuši citādāki, bet tur ir vērts aizbraukt uz copi.

Sarkandaugava un Mīlgrāvja kanāls
Arī šajos ūdeņos viss notiek tāpat kā piejūrā. Vienīgi ar nelielu nobīdīti. Asari un zandarti migrē daudzos bariņos. Tāpat brekši. Nav tā, ka visi nāk reizē. Laba vieta, kur jūnija vakaros uztrāpīt uz ļoti aktīvu zandartu copi, bet zandartiem stipri pieklibos izmērs. Arī asaru paliks arvien vairāk jūnijā. Ja gribas noķert breksi, tad labas būs zāļu malas, aiz kurām ir kants. Iebarošana obligāta. Var ķert arī no laivas un pat uz ziemas makšķerītēm. Ķerot asarus vai zandartus, trāpās arī līdakas. To Sarkandaugavā un Mīlgrāvja kanālā ir gana, bet, lai mērķtiecīgi ķertu tur līdakas, tad vajag tam veltīt daudz laika.

Ķīšezers
Ķīšezers jūnijā agrāk man asociējās ar labu brekšu copi. Agrāk ķēru tos bieži un no laivas. Ir divi dziļumi, kur to darīju, – vai nu zāļu malas, kur dziļums aptuveni 1,5 metri, vai arī uz kants, kur dziļums ir 7–8 metri, bet es ķēru apmēram četros metros. Lielākais breksis, nedaudz zem 2 kg, man joprojām ir no Ķīšezera un noķerts ar pludiņu.

Kā jau daudzviet, arī Ķīšezerā brekši nav baisi izvēlīgi. Var iebarot, var noturēt. Ķīšezera brekšiem jūnijā garšo mēslu sliekas – tās īpaši kustīgās, kas ar dzeltenīgām strīpām. Ja tādas var dabūt, brekši to novērtēs. Uz āķa liku vairākas. Asari ezerā paliek aktīvi ap saulgriežiem. Tāpat uz to laiku jau sāk parādīties gana daudz no jūras ienākušo zandartu. Ap saulgriežiem jau ir īstais laiks, kad aizmirst visus spiningus un ļauties vakara burvīgumam uz ezera, pasēžot uz dzīvo. Līdaka ezerā jūnijā paliek arvien grūtāka. Toties to var ķert jau arī no dziļuma. Asaru un zandartu laba cope sākas uz jūnija otru pusi.

Arī pirms copes Ķīšezerā der iepazīties ar liegumiem un ierobežojumiem, kas tur pastāv. Visvieglāk ir ieskatīties aplikācijā ManaCope.

Juglas ezers
Šajā ezerā man ir vismazākā pieredze salīdzinājumā ar citiem Rīgas ūdeņiem. Tomēr tieši jūnijā esmu ticis pie labiem līņu lomiem seklajā ezerā galā – tajos seklumos, kas tuvāk šosejai. Labs līdaku ezers. Bet jūnijā sāk stipri aizaugt, un tas apgrūtina copi. Ezera bedres ļoti pateicīgas live copei. Var tikt pie trofejas līdakām un zandartiem, kā arī pie samiem.

Nobeigums
Cope vienmēr ir interesanta, un Rīgas ūdeņi nav izņēmums. Katrs gads ir nedaudz citādāks, tomēr likumsakarības vienmēr var atrast. Katrā gadījumā jūnijs ir ļoti interesants laiks copei Rīgā, jo sāk ienākt zandarti, asari sāk ķerties arvien labāk, vēl nav līdz galam aizaudzis un arī līdakas vēl ir gana aktīvas. Arī līņi un brekši jūnijā Rīgas ūdeņos ir labi ķerami.

Mani novērojumi par piemērotākajiem mānekļiem Rīgas ūdeņos jūnijā:
• asarim – 2 līdz 3 collu silikona mānekļi. Tvisterīši, vēzīši. Toņi gaiši, sarkanīgi un motoreļļas krāsā. Tvičojami asaru vobleri no 4 līdz 10 cm garumā. Jūnija otrajā pusē sāk labi strādāt arī rotiņi;
• zandartam – 3 līdz 5 collu silikona mānekļi. Rīgas ūdeņos strādā zaļganie toņi. Protams, arī gaišie toņi (arī pavisam balts), un labus rezultātus ir parādījusi oranžā krāsa;
• līdakai – standarta 5 collu silikona māneklis ar pavisam vieglu džiggalvu. Zāļainākās vietās uz offsetāķa, bet papildu svara. Visa veida vobleri. Līdakas ir ne tikai zālēs, tās var noķert uz zāļu malām gan uz tvičojamiem vobleriem, gan krenkiem. Zālēs iekšā der džerki un seklūdens vobleri.

Tas šoreiz viss. Tiekamies ūdeņos!

Saistītie raksti

Cope tālrunī. Kaspars Puksts par tautas klasi un bigbaita norietu. “Ķeram Lielo” #38 epizode

Lasi līdz gada beigām!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Kate Šterna
Receptes
Video recepte! Laša tartars ar marinētiem sīpoliem
Ekskluzīvi 17. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Viena monstrīga līdaka divas reizes dienā – tas ir iespējams – Anri Anaņins. “Sarunas laivā” #9
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Aklā līdaka un lietus, kas sāpēja. Reportāža no Tumsas Kausa 2024
Ekskluzīvi 14. jūlijs, 2024
Arvis Ančevskis
Skaties!
SKATIES! Viņiem reāli paveicās! Uzskatāms piemērs tam, kādēļ jāpievērš uzmanība bojām!
Ekskluzīvi 12. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Nobrauc gar pašu laivu un uztaisa vilni! Kā ir ar savstarpējo copmaņu ētiku?
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Slepenās asaru ķeršanas vietas un salauzta dzenskrūve! “Ķeram lielo!” #40 epizode
Ekskluzīvi 2. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Pēc 50 cm gariem asariem! Vai ir vērts to dēļ dzīties uz Nīderlandi. Skaidro Jānis Zariņš
26. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Eholotes stiprinājumi daudz lētāk nekā oriģināli? Praktisks padoms
20. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ātrums, svins un attālums – viss “pie kājas” un četri kāti mīnusā! “Ķeram lielo!” #39 epizode
Ekskluzīvi 18. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Pigori
Beigts pilots, sapinušās makšķeres un rezultātā depresija: Laivu līga – komandas “Lielais loms” pieredze
Speciālreportāža 6. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Pigori
VIDEO! Unikāli kadri Juglas ezerā. Karpu nārsts?
Ekskluzīvi 3. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Predatortour sacensību pirmā diena tiešraidē. Startē 4 komandas no Latvijas
30. maijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Tiešais no Nīderlandes – Predator Tour ar Jāni Zariņu un Jāni Manguli
Ekskluzīvi 28. maijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Foto un video! Kad dāmas izgriež večiem pogas. Noķer tik lielu līdaku, ka knapi var noturēt
28. maijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Cope pirmajā metienā, aizsviests māneklis un Burtnieku ezera vilinājums. “Ķeram lielo!” #37 epizode
Ekskluzīvi 21. maijs, 2024
Arvis Ančevskis
Inventārs
Kad laika nav, bet gribas daudz zivju! Nano džigs un nano asaris! Video bloga #26 epizode
Ekskluzīvi 20. maijs, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Top 3 mānekļi Burtniekam maijā. Ķeras gan līdakas, gan asari
Ekskluzīvi 16. maijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Kādi nosacījumi tagad jāievēro makšķerniekiem, stājoties spēkā Makšķerēšanas noteikumiem?
27. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Laivas, kruķi un asari, ko iepazīstināt ar veikalu piedāvājumiem. “Ķeram lielo!” #36 epizode
Ekskluzīvi 7. maijs, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Pieci mānekļi, ar kuriem šogad vērts sākt sezonu. Iesaka Māris Auziņš
Ekskluzīvi 29. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Visa cope ir viens vienīgs eksperiments! Aigars Garais. “Ķeram lielo!” #35 epizode
Ekskluzīvi 23. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Spinnerbaiti, paštaisītas džiggalvas, čaterbaiti, reāllaika vadība eholotes sensoram
Ekskluzīvi 18. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Laivu un to aprīkojuma jaunumi un sezonas aktualitātes. Video bloga #24 epizode
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Pavasaris, upe, fīderis. Iesvētām Golden Catch kātu un testējam Trapper barības. Video blogs #23
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Zivis neķer māneklis, tās ķer rokas. Māris Klauze. “Ķeram lielo!” #34 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Pigori
Alex Crazy Fisherman: “Lielākais heiteris pagaidām ir no “Lielā loma” Arvis, kurš nekad nav šitai laivai pat blakus nostājies”
30. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Lašu un taimiņu cope Salacā! Mīnus četri šūpiņi un beigās smuks taimiņš
Ekskluzīvi 7. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 17. februāris, 2024

Lasītākie