Makšķerēšana
Spiningošana

Ne tikai forelēm! Viens no visrezultatīvākajiem mānekļiem – mikrošūpiņš0

Tā kā sācies karstais vasaras laiks, kad par katru copi jācīnās arvien vairāk, tad šajā rakstā apskatīšu vienu no rezultatīvākajiem mānekļiem, ar kuriem var ķert gan asarus, gan sapalus, gan citas plēsīgās zivis. Mikrošūpiņi, kuri lielākoties paredzēti tieši foreļu spiningošanai dīķos vai straumē, ir ļoti rezultatīvi, arī spiningojot citas plēsīgās zivis Latvijas ūdeņos. Apskatīsim nedaudz vairāk to, kā lietot mikrošūpiņus ikdienas copē un kādas priekšrocības būs tiem pret citiem jau ierastajiem mānekļiem.

Ar ko mest mikrošūpiņus?

Ideālā variantā, protams, būtu izvēlēties specializētu inventāru katrai tehnikai, taču, ja vēlaties vienkārši pamēģināt šo tehniku, sākumam var izlīdzēties ar to pašu mikrodžiga kātu vai jebkuru citu spiningu, ar kuru var aizmest un sajust 2,5–4 g smagu mānekli. Es pats šai tehnikai lietoju Airrus ražoto Aria Trout Series A642ULFS-AC, 1,93 m garu spiningu ar testu 1,5–4,5 g, komplektā ar 2500 izmēra Shimano Vanford un PE #03 pīto aukliņu. Kā pavadu izmantoju fluorokarbonu ar testu 4–6 lb atkarībā no ķeršanas apstākļiem. Spiningojot no krasta, var izvēlēties arī garāku spiningu, bet der atcerēties – ja krasti būs stipri aizauguši, tad bieži ar īsāku spiningu ir vieglāk pārvietoties un izdarīt precīzus metienus. Ja krasti ir brīvi, tad var droši lietot arī 2,20 m un garākus spiningus. Galvenais atcerēties, ka šajā tehnikā pamatā mērķa zivs nebūs trofejas izmēra un, izvēloties vieglākus rīkus, gūsiet daudz lielāku baudu no copes. Tādēļ ieteiktu izmantot pēc iespējas vieglāku spiningu ar moderate fast akciju.

Kur izmantot mikrošūpiņus?

Šūpiņus var izmantot kā straumē, tā stāvošā ūdenī. Tādējādi to pielietojums ir ļoti plašs. Biežāk ķeramās zivis bez foreles būs asari, sapali un ruduļi. Protams, mēdz trāpīties arī pa kādai līdakai, bet šīm zivīm noteikti būs efektīvāki mānekļi. Es parasti mikrošūpiņus izmantoju tieši vasarā un spiningoju ar tiem ūdens augšējos slāņos. Piemeklējot atbilstošu mānekļa svaru, var variēt ar tā iegrimi un vadīšanas ātrumu. Man personīgi vislabāk patīk ar tiem ķert asarus siltajos vasaras vakaros, kad tie sāk aktīvi baroties ap lēpju audžu malām. Liels pluss šiem mānekļiem ir to caurejamība zālēs – šūpiņi oriģināli ir aprīkoti ar vienžubura āķi un ar savu plato korpusu atbrīvo ceļu āķim, tādēļ sanāk nosacīts pretzāļu māneklis. Īpaši labi šāda īpašība ir, spiningojot no krasta.
Protams, šādos apstākļos var lietot arī voblerus, rotiņus un silikona mānekļus. Šūpiņiem visefektīvākais pielietojums būs vietās, kur zāles traucē normāli vadīt vobleru vai grunts neļauj ķert džiga tehnikā. Arī par auklas vērpšanu nebūs jāsatraucas, lietojot rotiņus. Turklāt citreiz tieši šūpiņam piemītošā lēnā, pasīvā spēle būs tas, kas asari uzrunās vislabāk.

Vadīšanas tehnika

Vadīt šādus mazus mikrošūpiņus nemaz nav grūti. Galvenais ir atrast atbilstošu ietīšanas ātrumu un horizontu, kurā uzturas asaris. Visefektīvāk būs mānekli vadīt tieši virs plēsēja. Šūpiņiem ir salīdzinoši vienkāršas vadīšanas tehnikas:
* Lēna ietīšana. Šis īpašus komentārus neprasa, galvenais ir atcerēties lieki nesteigties. Šūpiņus varam vadīt arī ar nelielām pauzēm, ja jūtat, ka tas pārāk augstu pacēlies un vairs nav plēsēja redzeslokā. Tāpat var izmantot ietīšanas ātrumu, lai papildus uzkacinātu plēsēju, var šūpiņu vadīt ar 2–3 lēniem spoles apgriezieniem un tad izpildīt 1–2 ātrākus apgriezienus. Šāda tehnika bieži sakaitinās asari, un tas izšķirsies par uzbrukumu.
* Ietīšana ar pavilcieniem. Lēnām ietinam šūpiņu un ik pa laikam veicam ātrus pavilcienus ar spininga spici. Parasti izvēlos amplitūdu līdz 20–30 cm. Šāda tehnika bieži nostrādās tieši uz pasīvu zivi, kad pavilciens darbosies kā stimuls izšķirties par uzbrukumu. Tāpat der atcerēties, ka, lietojot šādu tehniku, šūpiņš daudz vairāk mainīs savu atrašanās horizontu un ļaus izdarīt secinājumus, kurā brīdī sekos uzbrukums. Un ļaus ērtāk atrast asaru uzturēšanās horizontu.
* Tvičs. Šūpiņus var vadīt arī ar viegliem kāta uzsitieniem, tādā veidā padarot tā spēli haotisku. Parasti šāda tehnika ļaus izstrādāt zivi, kura vairs ķerties nevēlas. Jāņem gan vērā, ka, tā kā mānekļi ir ļoti mazi, arī kāta kustībām jābūt ļoti vieglām. Šādi viegli uzsitieni liks šūpiņam uzzibsnīt un jauks tā spēli, radot papildu efektu. Protams, atšķirībā no vobleriem tvičs izpaužas kā īss, ass uzsitiens ar kāta spicīti, kamēr mānekli lēni ietin ar spoli.
* Pludināšana. Ja ķer straumē, tad, piemeklējot atbilstoša svara mānekli, var to pludināt pa straumi. Šāda spēle ļoti labi strādā sapalam. Arī pludinot var mānekli piespēlēt ar spininga palīdzību, pamest to gaisā vai vienkārši izsist no spēles. Dažreiz tieši tā ir panākuma atslēdziņa.
Šīs vadīšanas spēles var integrēt arī lielāku mānekļu animēšanai. Taču ar mazajiem mānekļiem ir vieglāk iemācīties un saprast vadīšanas nianses.

Nedaudz par maniem favorītiem:

Nories Rooney – šis šūpiņš ķer pilnīgi jebkuru plēsīgo zivi, un ne tikai. Viennozīmīgi viens no maniem favorītiem, ķerot foreles, bet tas ļoti labi integrējas arī asaru, sapalu un pat ruduļu copē. Tā kā šūpiņam ir salīdzinoši liels virsmas laukums, to var novadīt ļoti sekli, kas ideāli der Latvijas seklajiem ezeriem. Viens no maniem favorītiem sezonas atklāšanai Engures ezerā – ja līdakas konkrētajā dienā rokās nedodas, tad ar šo mānekli var ļoti veiksmīgi padzenāt asarus vai ruduļus.
Forest PAL Limited un Native sērijas. Šie ir nedaudz smagāki un dziļāk ejoši mānekļi, kas man lieliski strādā lielajās upēs. Ar šiem mānekļiem ir ļoti ērti strādāt dziļākās vietās un vietās ar biezākām zālēm. Īpaši man patīk Forest Native krāsojumi, kas ir ļoti dabiski un atgādina nelielas ēsmas zivtiņas. Tāpat jāpiemin metiena attālums. Šis 4,2 g smagais šūpiņš ir piemērots reizēm, kad jāmet patiešām tālu un precīzi, kā arī ļoti labi turēs straumi, ķerot sapalus.
Forest Miu. Šis šūpiņš īpašus komentārus neprasa – ļoti plaša krāsojumu izvēle, kas ļauj piemeklēt katriem apstākļiem un gaumei atbilstošāko. Tāpat vidēji ātrais vadīšanas ātrums ļauj pielāgoties zivju aktivitātei. Ļoti universāls un fleksibls māneklis.
Nories Masukuroto, mans iemīļotais foreļu māneklis, kas izcili integrējas arī citu zivju spiningošanā. Lielākā priekšrocība ir tāda, ka šo mānekli var vadīt superlēni, un tas tāpat spēlē. Šādi ar to var paņemt arī pavisam pasīvu zivi vai izmantot mānekli, lai apstrādātu ļoti lokālas, nelielas vietas, kur uzturas plēsējs.

Tālākiem metieniem iesaku izvēlēties LD 3,7 g smago modeli, metiena attālums ir tiešām pārsteidzošs.
Šī spiningošanas tehnika nebūs visrezultatīvākā trofejas izmēra zivij, bet, ja vēlaties skaistu, īsu vakara copi – tad, lietojot mikrošūpiņus, varēsiet izbaudīt pat nelielu asarīšu uzsitienus un noķert copes kaifu, pāris stundu pastaigājot gar tuvāko ūdenstilpi. Tāpat karstajās vasaras dienās, kad lielais plēsējs ir pasīvs, var izglābt copes dienu, uzejot baru ar agresīviem asarīšiem kādā no seklajiem ezeriem.
Šūpiņu pluss ir arī tas, ka uz tiem reaģē visdažādākās zivis – asari, sapali, foreles, ruduļi, pliči un kas tik vēl ne. Galvenais ir piešauties ar vadīšanas ātrumu un atrast vietas ar zivju aktivitāti.

Cope pirmajā metienā, aizsviests māneklis un Burtnieku ezera vilinājums. “Ķeram lielo!” #37 epizode

Jaunākais žurnāla Lielais loms numurs ir klāt!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Kate Šterna
Receptes
Video recepte! Laša tartars ar marinētiem sīpoliem
Ekskluzīvi 17. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Viena monstrīga līdaka divas reizes dienā – tas ir iespējams – Anri Anaņins. “Sarunas laivā” #9
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Aklā līdaka un lietus, kas sāpēja. Reportāža no Tumsas Kausa 2024
Ekskluzīvi 14. jūlijs, 2024
Arvis Ančevskis
Skaties!
SKATIES! Viņiem reāli paveicās! Uzskatāms piemērs tam, kādēļ jāpievērš uzmanība bojām!
Ekskluzīvi 12. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Nobrauc gar pašu laivu un uztaisa vilni! Kā ir ar savstarpējo copmaņu ētiku?
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Slepenās asaru ķeršanas vietas un salauzta dzenskrūve! “Ķeram lielo!” #40 epizode
Ekskluzīvi 2. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Pēc 50 cm gariem asariem! Vai ir vērts to dēļ dzīties uz Nīderlandi. Skaidro Jānis Zariņš
26. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Eholotes stiprinājumi daudz lētāk nekā oriģināli? Praktisks padoms
20. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ātrums, svins un attālums – viss “pie kājas” un četri kāti mīnusā! “Ķeram lielo!” #39 epizode
Ekskluzīvi 18. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Pigori
Beigts pilots, sapinušās makšķeres un rezultātā depresija: Laivu līga – komandas “Lielais loms” pieredze
Speciālreportāža 6. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Pigori
VIDEO! Unikāli kadri Juglas ezerā. Karpu nārsts?
Ekskluzīvi 3. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Predatortour sacensību pirmā diena tiešraidē. Startē 4 komandas no Latvijas
30. maijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Tiešais no Nīderlandes – Predator Tour ar Jāni Zariņu un Jāni Manguli
Ekskluzīvi 28. maijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Foto un video! Kad dāmas izgriež večiem pogas. Noķer tik lielu līdaku, ka knapi var noturēt
28. maijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Cope pirmajā metienā, aizsviests māneklis un Burtnieku ezera vilinājums. “Ķeram lielo!” #37 epizode
Ekskluzīvi 21. maijs, 2024
Arvis Ančevskis
Inventārs
Kad laika nav, bet gribas daudz zivju! Nano džigs un nano asaris! Video bloga #26 epizode
Ekskluzīvi 20. maijs, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Top 3 mānekļi Burtniekam maijā. Ķeras gan līdakas, gan asari
Ekskluzīvi 16. maijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Kādi nosacījumi tagad jāievēro makšķerniekiem, stājoties spēkā Makšķerēšanas noteikumiem?
27. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Laivas, kruķi un asari, ko iepazīstināt ar veikalu piedāvājumiem. “Ķeram lielo!” #36 epizode
Ekskluzīvi 7. maijs, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Pieci mānekļi, ar kuriem šogad vērts sākt sezonu. Iesaka Māris Auziņš
Ekskluzīvi 29. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Visa cope ir viens vienīgs eksperiments! Aigars Garais. “Ķeram lielo!” #35 epizode
Ekskluzīvi 23. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Spinnerbaiti, paštaisītas džiggalvas, čaterbaiti, reāllaika vadība eholotes sensoram
Ekskluzīvi 18. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Laivu un to aprīkojuma jaunumi un sezonas aktualitātes. Video bloga #24 epizode
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Pavasaris, upe, fīderis. Iesvētām Golden Catch kātu un testējam Trapper barības. Video blogs #23
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Zivis neķer māneklis, tās ķer rokas. Māris Klauze. “Ķeram lielo!” #34 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Pigori
Alex Crazy Fisherman: “Lielākais heiteris pagaidām ir no “Lielā loma” Arvis, kurš nekad nav šitai laivai pat blakus nostājies”
30. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Lašu un taimiņu cope Salacā! Mīnus četri šūpiņi un beigās smuks taimiņš
Ekskluzīvi 7. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 17. februāris, 2024

Lasītākie