Inventārs

Nažu meistari Latvijā0

Oskars Vizbulis, Arvis Ančevskis

Katram makšķerniekam labs nazis ir uzticams palīgs. Šoreiz ieskatīsimies divu meistaru virtuvē, nākamo mēnesi paturpināsim ar citiem.

Rietumos superplāns, uzlecošās saules zemē – biezs

Pašmācības ceļā, kā mūsdienās daudzi jauni cilvēki, izmantojot jūtūbi un citus pieejamos mācību materiālus, ar vecvectēva – prasmīga kalēja – gēniem, apguvis metalurģiju, Krišjānis Grīnbergs Cēsu apkaimē uzbūvējis nelielu darbnīciņu, kurā jau septīto gadu gatavo sava zīmola Karl Walter tools nažus medniekiem, makšķerniekiem un pavāriem Latvijā un ārpus tās robežām. Izturoties ar vislielāko cieņu pret vēsturi, kalējs un nažu meistars Krišjānis tomēr dod priekšroku mūsdienīgiem materiāliem. Īpaši tas attiecas uz zivju filējamiem nažiem, un šajā jomā mums, eiropiešiem, būtu ko pamācīties no japāņiem.

Kāda veida nazi tu kā nažu meistars ieteiktu cilvēkam, kurš bieži makšķerē, tīra un filē zivis?

Jāsaprot, kādā veidā vēlamies zivi sadalīt. Rietumnieki izvēlas plānu un lokanu nazi, ar ko filēt zivis. Bet varam aizbraukt uz Japānu un skatīties, kā japānis izvelk deba nazi, kas ir tā dēvētais single bevel nazis, ko asina no vienas puses, bet naža muguriņa ir nevis vienu vai divus milimetrus plata, bet septiņus astoņus milimetrus. Un japānis zivi izfilēs ātrāk tāpēc, ka viņa nazis ir pilnīgi citāds. Ar to var nocirst gan lielai zivij galvu, gan atdalīt fileju. Ar vienu nazi vari izdarīt visu. Rietumnieks skatīsies uz savu smalko, superplāno filējamo nazi, kas ir ass kā žilete, un domās, vai ar to var nogriezt galvu lielai karpai vai līdakai. Jāsaprot, kā cilvēks vēlas ar savu nazi strādāt. Bet ne mazāk svarīgi, lai nazis būtu ne tikai ērts, bet arī skaists.

Vēl jau arī rokas mēdz būt dažāda lieluma.

Tieši tā! Man ir 8. vai 9. izmēra cimda standarts, bet gadās, ka pie manis uz meistardarbnīcu atbrauc vīrs, kuram ir 12. izmēra plauksta. Runājot par nažu spaliem, ieteiktu izvēlēties tādu, kas atbilst videi, kurā ar to tiek strādāts. Protams, ka dabiska koka spals izskatās ļoti skaisti, bet koks nav dimensionāli stabils materiāls. Tas dzīvo savu dzīvi, piebriest, sažūst atkarībā no uzglabāšanas. Tāpēc ieteiktu zivju nazim izvēlēties sintētiska materiāla rokturi tikai tāpēc, ka tas neuzsūc gļotas, asinis, pēc tam nesmird, nav pilns ar baktērijām. Ieteiktu vismaz trīs materiālus, kuri mūsdienās pieejami arī dažādās krāsās, kas ir būtiski, lai to var ieraudzīt uzreiz, lai nepazūd laivā. Piemēram, tekstolīts jeb mikarta, G10, kas ir stikla šķiedras tekstolīts. Vēl pēdējā laikā cilvēki izrāda interesi par oglekļa šķiedras materiālu, ko pārdod klučos. Tā ir dārga, par to nav jautājumu, bet tā ir izturīga un viegla, uz planētas nav pilnīgi neviena materiāla, kas varētu ar to konkurēt, – turklāt to ir ļoti viegli apstrādāt. Ne velti oglekļa šķiedru izmanto sporta auto.

Labs materiāls esot tāss, jo tas rokās neslīd, ja ķidā vai dīrā zivis.

Spals, kas gatavots no tāss, korķa, ādas, tiešām būs neslīdīgs un ziemā nebūs tik auksts. Esmu redzējis arī spalus, kuros iestrādāta priežu miza, silta, neslīd. Bet to pašu iespējams panākt ar sintētiskajiem materiāliem. Tos var nomatēt ar smilšu strūklu, tad arī tie būs neslīdoši. Man ir bijis klients, kurš vēlējās spalu no stabilizēta mamuta ilkņa fosilijas, no Daugavas izcelta meln­ozola, ko gan neieteiktu aktīvai lietošanai, jo tas obligāti jāstabilizē. Bet arī stabilizētais koks prasa saudzīgu apiešanos, īpaši tie, kas gatavoti no māzeriem. Tajos ir milzīgs spriegums. Ja to sazāģē, tas joprojām vēlas dzīvot savu dzīvi, kustēties vienā vai otrā virzienā. Lai gan nezāģē zaļu materiālu, tas tāpat uzvedas jocīgi. Tāpēc es nevaru iedot nazim mūža garantiju, ja tajā ir materiāli, par kuriem neesmu 100% drošs. Nopietniem nažiem esmu tikai par sintētiku. Koks, ko nevajag stabilizēt, ir dzelzskoks un citi, kas ir blīvi, tropiski cietkoki.

Labi, par spala materiālu esam tikuši skaidrībā, bet pats svarīgākais – asmens.

Jāsaprot, kādas ir paša vajadzības. Var nopirkt nazi no ļoti laba tērauda, piemēram, Elmax vai M390. Taču, ja neesi gatavs to asināt, turklāt to nav tik viegli uzasināt, jo tas ir ciets. Ja ne, vajag izvēlēties mīkstāku metālu, lai nazi varētu ātri uztrīt. Protams, ja esi gatavs trīt asmeni 15–20 minūtes, to var izvēlēties no cietāka materiāla.

Daudzi ar tādu kā sentimentu izturas pret Damaskas tēraudu, kas ir ļoti skaists metāls, taču tas ir jākopj.

Ikviens modernais tērauds no augstā plauktiņa ieliek vēsturiskam Damaskas tēraudam visos punktos, izņemot estētisko. Bet var izkalt asmeni no nerūsējošā Damaskas tērauda, kurā viena no sastāvdaļām būs tērauds RWL34, otrs PMC27. Tam būs līdzīgas nodilum­īpašības kā Elmax tēraudam, savs neatkārtojams raksts, bet tas būs superdārgs nazis. Materiāli izmaksās vismaz 300 eur, nerunājot par darbu. Ar modernajām tehnoloģijām mēs varam iegūt daudz labāku rezultātu.

Cik normālam zivju nazim jāmaksā?

Ja man pasūtītu izgatavot filejas nazi, plānu, lokanu, cietu, nodilumizturīgu, es piedāvātu tā asmeni izgatavot no Elmax vai M390 tērauda, spalam izmantotu tekstolītu. Tas varētu maksāt, sākot no 259 eiro. Pats es ikdienā lielākoties gatavoju lielos šefa nažus, filējamos nažus retāk.

Kāpēc japāņi asina nažus no vienas puses?

Japāņiem tas izveidojies vēsturiski – acīmredzot, lai taupītu materiālu. Sakala divus dažādus tēraudus – asināmās puses tērauds ir no instrumentu tērauda ar lielāku oglekļa saturu, bet negriežamā daļa no mīkstāka materiāla. Šāda asmens ģeometrija ir tāda, ka tam ir divas reizes šaurāks leņķis, tas griež daudz vieglāk, un ir sajūta, ka nazis ir daudz asāks. Šos divus parametrus saliekot kopā, sapratīsi, ka ar 8 mm biezu nazi vari izfilēt makreli aizvērtām acīm. Ja neskaita pēdējo gadsimtu, Japāna visu šo laiku bija samērā izolēta, bet nažu prasmes izkopuši gadsimtiem. Strādāt ar deba nazi, tā ir pilnīgi cita tehnika. Sākumā liekas, ka nazis slīd mazliet šķībi, bet pie tā jāpierod. Šāds nazis nav universāls, viens nazis nederēs kreilim un labrocim. Ja turi labajā rokā nazi, kreisajā zivi, asmens slīpumam jābūt naža labajā pusē. Un otrādi. Ir arī rietumizētas šo nažu versijas ar simetrisku asinājumu.

Japāņi arī saka – tiklīdz, apstrādājot asmeni pēc kalšanas, parādās dzirkstele, materiāls ir sabojāts.

Daļa taisnības ir. Viena dzirkstele gan nenozīmē, ka tā nāk no asmens daļas, varbūt asmens mugura pieskārusies slīpripai, tas nav nekas traks. Bet piekrītu, ka naži pēc rūdīšanas jāslīpē ar dze­sēšanu, es tā vienmēr daru. Līdz ar to asmens nepārkarst. Svarīgākais saprast: ja nazis ir norūdīts, konkrētajā temperatūrā tas iegūst noteiktu cietību, lokanību un nodilumizturību. Kad to uzkarsē virs šīs apstrādes temperatūras, piemēram, 150–200 grādiem, kaut vai mikroskopiskā platībā pie asmens griezošās daļas, konkrētajā vietā tu jau esi sabojājis rūdījumu. Tāpēc nazis noteikti nav jāasina pie smirģeļa šķūnītī.

Kā pats asini – ar ūdensakmeņiem, asināšanas ierīcēm, kurās asmeni nostiprina ar skrūvēm un izvēlas noteiktu asināšanas leņķi?

Esmu izmēģinājis visus variantus, bet šobrīd esmu palicis pie japāņu ūdensakmeņiem. Tas ir lēts asināšanas veids, kā vienmēr vari tikt pie asa naža. Kaut vai aizbraucot uz vairākām dienām ceļojumā, viss, kas tev vajadzīgs, ir ūdensakmens un trauks ar ūdeni. Arī cirvi varēsi uzasināt. Mazie asināšanas komplektiņi, kuros ieskrūvē asmeņus, ir forši, bet galoda ir ļoti maza, tu kļūsti atkarīgs no sistēmas. Kad iemācies asināt ar roku, tu esi daudz brīvāks, jo saproti asināšanas principu un vari uzasināt nazi kaut vai uz asfalta gabala.

Cik ilgā laikā iespējams iemācīties asināt ar roku?

Pēc pirmajiem pieciem uzasinātajiem nažiem jau vajadzētu būt normālai izpratnei, kā tas notiek. Vislabāk sākt mācīties asināt nazi, kura vismazāk žēl.

Vai tiesa, ka modernos, cietos tēraudus var asināt tikai ar dimanta galodiņām?

Tad es ieteiktu nepirkt lētos, Ķīnā ražotos akmeņus un dēvēt tos par japāņu ūdensakmeņiem. Man personīgi ir King Sun galodas, un tās ņem līdz pat 62–63 HRC cietības asmeņus, nekādu problēmu tos uzasināt kā žileti. Problēmas sākas tad, kad naža tērauda sakausējumā vairāk nekā 4% ir vanādijs, tad jāsāk domāt par dimanta galodām. Viss jau atkarīgs no tērauda sastāva. Ja tas ir ļoti ciets, bet sakausējuma tērauds ir vienkāršs, nekādu problēmu nebūs.

Cik smalkus akmeņus vajag?

Kāds varētu būt iesācēja komplekts? Atkarīgs no tā, cik asu nazi vēlies. Pie manis ir bijuši šefpavāri, kuri par nazi īpaši nerūpējas, un tāds pa pusei ass nazis viņiem šķiet gana labs. Ir arī tādi, kas ļoti rūpējas. Ieteiktu izmantot vai nu divpusējo galodu, vai divas galodas, kas nosedz visu asināšanas diapazonu. Vai nu 800/3000, vai 1000/6000. Es izmantoju pēdējo un uzskatu to par ļoti labu. Pēc tam seko uztrīšana uz ādas sloksnītes, tad izmantoju zaļo pulējamo pastu no hroma oksīda.

Vai ar nazi var katlā pārbaudīt kartupeļa gatavības stadiju, neatlaidināsies?

Pēc manām metalurģiskajām zināšanām, ar asmeni nekam sliktam nevajadzētu notikt, jo ūdens vārās 100 grādu temperatūrā. Naža rūdījums sāk bojāties no 150 līdz 200 grādiem. Drīzāk tvaiks nenāktu par labu spalam.

 

LA.lv
LielaisLoms.eu aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Inventārs
COPES ABC: barības, pavadas, barotavas un atraktori
1 diena
Lielais Loms
Uncategorized
Saraksts! Makšķerēšanas iespējas licencētajos ūdeņos
Speciālreportāža 24. septembris, 2022
Lielais Loms
Inventārs
Pirmā eholote! Kuru izvēlēties – Garmin, Lowrance, Humminbird vai Deeper? Video bloga #7 epizode
Ekskluzīvi 22. septembris, 2022
Lielais Loms
Inventārs
Mānekļi, kas strādā reālos apstākļos – TOP 2022. Video bloga #6 epizode
Ekskluzīvi 15. septembris, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nevajag visu apēst, tad lielo zivju būs vairāk! Sarunas laivā #4
Ekskluzīvi 19. septembris, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
SKATIES! Par karpu šūpuļiem un matračiem. Kā pareizi darīt, lai karpiņa tiktu maksimāli saudzēta
Speciālreportāža 16. septembris, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
FOTO un VIDEO! Pēc turpat 10 gadu pārtraukuma Latvijas Čempionāts spiningošanā no laivām ir atgriezies Usmas ezerā
Speciālreportāža 10. septembris, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
SKATIES! Brekšu cope – metodes un ieteikumi barošanai
9. septembris, 2022
Lielais Loms
Inventārs
SKATIES! Padomi šūpiņu izvēlei! Iesaka Matīss no Ratterbaits.com
Ekskluzīvi 8. septembris, 2022
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Piedzīvojums. Jūrkalne – butes nāk
8. septembris, 2022
Lielais Loms
Inventārs
Spoles. Izvēle, auklas uztīšana, kādu izvēlēties, kāds ir piedāvājums. Video bloga #4 epizode
Ekskluzīvi 30. augusts, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
SKATIES! Kas jāņem līdzī, braucot uz karpu makšķerēšanu!
Speciālreportāža 6. septembris, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Interaktīvā karte! Vietas, kurās iespējams ielaist laivu
4. septembris, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
SKATIES! Nereālā cope – ķerot sapalus Gaujas augštecē
Speciālreportāža 1. septembris, 2022
Aigars Garais
Skaties!
Skaties! Vimbu cope ar fīderi no krasta. Svētdienas cope čilliņā
Speciālreportāža 30. augusts, 2022
Lielais Loms
Inventārs
SKATIES! Revidējam veikalu plauktus. Viss makšķerniekam pa saprātīgu cenu. Ko labu piedāvā SIA Ieroči
Ekskluzīvi 29. augusts, 2022
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Sirmojoša bārda satiekas ar spriganu un avantūrisku jaunību vienā virpuļojošā vidukļa treniņā Gaujas augštecē
28. augusts, 2022
Arvis Ančevskis
Makšķerēšana
VIDEO. Kādu makšķerauklu izvēlēties? Monofīlā pret pīto. Praktisks padoms iesācējiem
Speciālreportāža 25. augusts, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Aigars Garais: “Ar asariem atradām kopīgu valodu, bet ar līdakām un zandartiem nemācējām gandrīz neko sarunāt”
Speciālreportāža 23. augusts, 2022
Lielais Loms
Bildes
FOTO, VIDEO, REZULTĀTI! Atskats uz Garmin Latvijas kausu spiningošanā no laivām
Speciālreportāža 22. augusts, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
REZULTĀTI. GARMIN Latvijas Kauss spiningošanā no laivām 2022
Speciālreportāža 21. augusts, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
SKATIES! GARMIN Latvijas Kauss spiningošanā no laivām 2022. Otrā diena
Tiešraide 21. augusts, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Video un foto! Atklāšana. Baltijā jaudīgākās spiningošanas sacensības no laivām GARMIN Latvijas kauss
Ekskluzīvi 19. augusts, 2022
Lielais Loms
Inventārs
No arhīva. Kādu laivu izvēlēties? Padomi makšķerniekam
Speciālreportāža 19. augusts, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā pareizi mest spiningu? Praktisks padoms iesācējiem
Ekskluzīvi 15. augusts, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Kāpēc rekords ir jānosit? Kādi ir rekorda reģistrēšanas standarti makšķerēšanā. Raidījumā “Zaļais stūris”
Speciālreportāža 14. augusts, 2022
Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties! No deviņiem vakarā līdz septiņiem rītā. Reportāža no Tumsas kausa
Speciālreportāža 11. augusts, 2022
Lielais Loms
Skaties!
Raivis Trečaks: “Zinātne ap karpu makšķerēšanu mani aizrāva”. “Sarunas laivā” #3 epizode
Ekskluzīvi 3. augusts, 2022
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Arvis Ančevskis ziņo no Latvijas Čempionāta spiningošanā no laivām bērniem un jauniešiem
Ekskluzīvi 7. augusts, 2022
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mārtiņa Zeltiņa 21,6 kg karpa. Rekords, kas apsolīts “labākos medību laukos” aizgājušam draugam
Speciālreportāža 30. jūlijs, 2022

Lasītākie