Inventārs

Tests! Mežonīgais un dusmīgais Ford Ranger Raptor0

Testēja: Gatis Panavs
Mednieks kopš 1997. gada
Latvijas autosporta meistars
Specialitāte – auto inženieris
Motofavorīta vadītājs
Lidmašīnu kapteinis/instruktors

Februāra vidū, kad Latvijā ir kārtīga ziema, esam tikuši pie ļoti interesanta pikapa – Ford Ranger Raptor.

Video testu skaties šeit!

Kravas kastes vāka slēdzene

Šis auto neatbilst idejai par klasisko pikapu. Tas ir pavisam cits kalibrs, ja salīdzinām ar citiem ierastajiem pikap­veidīgajiem, ar kuriem makšķernieki un arī mednieki pieraduši ikdienā braukāt. Šis auto ne tikai pildīs savas funkcijas kā pikaps, bet pievērsīs arī apkārtējo uzmanību.

Auto aprīkots ar tā masai neraksturīgu dzinēju – tikai 2 litru kubatūra, toties tam ir divas turbīnas (2 l Bi-Turbo Diesel). Tādēļ pirmajā mirklī varētu šķist – kā tik maziņš dzinējs šo lielo auto izkustinās. Bet dzinējam ir ļoti pateicīga jaudas līkne, kas nozīmē to, ka ar maziem un lieliem apgriezieniem dzinējs attīsta pietiekamu jaudu, kas ir 213 zirgspēki un 500 ņūtonmetri, un tas ir viens no lielākajiem rādītājiem pikapu klasē. Lai gan varētu šķist, ka dzinēja rūcienam jābūt iespaidīgam, tomēr motora darbība pie jebkuriem apgriezieniem ir klusa. Teikšu tā – murrā kā kaķītis pie kamīna.

Šis auto nav leģendārais F150 Raptor, kuru ražo jau no 2009. gada ASV, bet šī gan ir Eiropas versija, kas būvēta uz populārā un labi zināmā Ranger bāzes. Starp šīm abām versijām patiesībā ir ļoti liela atšķirība. Piemēram, amerikāņu versijai ir 6,2 l benzīna dzinējs. Latvijā to populāri sauktu par benzīna kapsētu.

Ranger Raptor dzinējs ir savienots ar transmisiju ar īpašu šim auto radītu desmitpakāpju automātisko ātrumkārbu. Lai arī ir desmit ātrumi, braucot gaitā nav jūtams, kā šī kārba strādā. Tas nozīmē vienu, un es nebaidīšos to sacīt – ātrumkārbas konstrukcija ir izcila.

Pilnpiedziņas sistēma gan nav ar starpasu diferenciāli, tomēr braucot to īsti nejūt un tas netraucē.

Kā tas sagaidāms jaunajiem auto, arī raptors var lepoties ar sešiem dažādiem pilnpiedziņas uzstādījumiem braukšanai apvidū. Ideja līdzīga kā mūzikas centriem, kad var izvēlēties ekvalaizeru uzstādījumus. Raptoram ir atsevišķi uzstādījumi braukšanai sporta režīmā, pa zāli, sniegu un grants ceļu, kā arī dubļiem un smilti, klinšainu apvidu. Bez normālā režīma ir vēl īpašais bezceļa apstākļiem pielāgotais, t.s. Baja režīms. Baja ir sacīkstes, kas notiek tuksnesī, kad auto ir jācīnās ar ļoti smagiem, dažādiem un neparedzamiem apstākļiem. Tā kā testa laikā bija daudz sniega, izdevās paspēlēties ar šiem režīmiem, un tiešām bija iespējams sajust atšķirību. Piemēram, grants un sniegs režīmā tiek sabloķēts aizmugurējais diferenciālis un akseleratora pedālis nav tik jutīgs, proti, motora jauda nav agresīva un riteņi tik ātri neizbuksē. Tā ir liela priekšrocība, lai auto, uzsākot kustību, piemēram, dziļa sniega apstākļos, neieraktos un neizbuksētu, bet lēni izbrauktu no kupenas.

Īpaši novērtēju automašīnas piekari. Lai gan tas ir kravas pikaps, braucot tajā, ir sajūta kā braucot ar limuzīnu. Parasti pikapi ir samērā cieti, jūti katru bedri un nelīdzens ceļš komfortu nesagādā. Tomēr sajūtas raptorā ir pavisam citādas – mazās bedres nav jūtamas vispār, bet ar lielajām bedrēm piekare tiek galā izcili. Piekarei ir par 30% garāks gājiens nekā parastam pikapam. To nodrošina speciāli izstrādātā Fox piekare, kas viennozīmīgi braucienu šajā auto padara par ļoti baudāmu. Man ir grūti to salīdzināt ar jebkādu citu pieredzi – nekas cits neko tādu līdz šim nav nodrošinājis.

Dizains gan ārpusē, gan iekšpusē precīzi raksturo ideju par amerikāņu auto. Liels, agresīvs un spēcīgs, radot patiešām pašpārliecināta auto iespaidu. To novērtēs tie, kam patiesi patīk lielas, iespaidīgas automašīnas, kas pievērš uzmanību.

Braucot garāku ceļa posmu, novērtēju sēdekļu dizainu. Tas ir ne tikai sportisks, bet arī ļoti ērts, ja jābrauc tāli ceļa gabali. Patiesībā, atverot automašīnas durvis, neko tādu negaidīju, jo jebkurā citā pikapā nekas tamlīdzīgs nav redzēts. Šeit runa nav tikai par paša pikapa funkcionalitāti, kam parasti īpašu uzmanību pievērš ražotāji, bet raptora gadījumā ļoti padomāts par šofera un pasažieru komfortu. Principā – ne tikai kārtīgs darba rūķis, bet arī labi izskatās, un tajā ir ļoti patīkami braukt. Patika arī platie sliekšņi, uz kuriem uzkāpt un nokratīt zābakus no sniega.

Ir automašīnas, kas ir bezpersoniskas. Iztiksim bez piemēriem, katrs pats zina, par ko runāju. Bet to noteikti nevar sacīt par Ford Raptor, jo šis auto noteikti ir ar savu raksturu un dvēseli.

Auto aprīkots ar ļoti labām LED gaismām – gan tuvām, gan tālām. Kas interesanti, arī miglas lukturi šim auto ir LED diožu lukturi. Auto ir aprīkots ar unikāli 2,3 mm biezu aizsardzības vairogu motoram un ātrumkārbai – to novērtēs jebkurš, kam jāiebrauc dziļāk mežā. Pasargās no apslēpta celma vai akmens. Šī auto klīrenss ir 28 cm, kas arī ir lielākais rādītājs standarta pikapu klasē, un katrs makšķernieks novērtēs tā priekšrocību.

Kravnesība šajā gadījumā ir 766 kg, kas ir pietiekami. Tā kā kravas kastei ir vāks ar slēdzeni, kārtējo reizi piedzīvoju vilšanos – ziemas apstākļos un mīnusos šī slēdzene ir aizsalusi. Testa laikā diemžēl tā arī neizdevās to atslēgt. Labi, ka nekas liels testa laikā nebija jāpārvadā. Kravas kastes pluss ir tāds, ka aizmugures vāku var atvērt, neatverot kastes vāku.

Testa ietvaros bija iespēja braukt gan garāku gabalu bez piekabes, gan arī ar lielu piekabi, kurā bija iekrauts kvadricikls. Degvielas patēriņš bez piekabes uz šosejas 9 litri/100 km, bet ar piekabi tajos pašos apstākļos – 12 litri/100 km. Tie patiesībā šādam auto ir pat ļoti labi rādītāji. Savukārt pikapa atļautā piekabes vilktspēja ir 2500 kg. Tas nozīmē, ka var vilkt gan smagu treileri, gan arī laivu. Man personīgi ļoti patika āķa un aizmugures kameras novietojums, kas ļauj precīzi piebraukt pie piekabes, skatoties multimediju ekrānā. Braucot ar piekabi, nedaudz nepatika bremžu efektivitāte – gribētos nedaudz spēcīgākas bremzes. Šis patiesībā ir vislielākais šī modeļa mīnuss.

Multimediju sistēma strādāja labi, bet grafika uz displeja mazliet sagādāja vilšanos – biju gaidījis kaut ko modernāku. Bet tās ir tikai subjektīvās sajūtas.

Secinājumi

Kopumā pirmie iespaidi un sajūtas ir ļoti pozitīvas. Katram auto ir savs pircējs, šis pikaps uzrunās cilvēku ar īpašu gaumi un prasībām. Tas nav ikdienišķs pirkums ar mērķi iegūt tikai funkcionālu transporta līdzekli. Šī mašīna ir kā apliecinājums īpašam stilam un prestižam. Ford Raptor noteikti ir statusa apliecinājums. Pirmkārt, tas nav lēts un līdz tādam patiešām ir jāizaug. Otrkārt, arī auto pieejamība Eiropā ir limitēta. Treškārt, šis auto uz ceļa pievērš uzmanību.

Visvairāk automašīnai patika piekare, līdz ar to arī līganā gaita, par ko auto saņem visvairāk bonusa punktu. Arī veiktspēja sadarbībā ar ātrumkārbu – arī izcils sniegums. Neko tādu nebiju gaidījis. Gan uzsākot braucienu, gan apdzenot citus transporta līdzekļus, auto ļoti viegli paātrinās, kas dažreiz noved pie ātruma pārsniegšanas, jo ātrumu nejūt. Tas, jāsaka, pikapiem nav tipiski. Vismaz auto izskats nerada iespaidu, ka tas varētu būt ar tādu veiktspēju.

Raptor tests

Viens no šī auto vislielākajiem un aizraujošākajiem plusiem ir FordPass Connect lietotne. Tā nāk līdzi visiem jaunajiem Ford zīmola modeļiem. Ar tās palīdzību iespējams attālināti piedarbināt auto, kā arī aplūkot degvielas atlikumu, automašīnas atrašanās vietu kartē. Tās ir tikai dažas šīs lietotnes ekstras un iespējas, kas šī auto lietošanu padara īpaši modernu.

Testētā auto cena ir 54 000 eiro. Interesanti, ka šim modelim nav iespējama komplektācija, izvēlēties var tikai krāsu. Cena ir viens no lielākajiem šī auto mīnusiem. Vīlos automobiļa klimata kontrolē, jo nebija iespējams iesta­tīt normālu un komfortablu temperatūru. Bija vai nu pārāk auksts, vai pārāk karsts. Tāpat sagaidīju, ka bremžu sistēma būs spēcīgāka.

Tomēr kopumā plusu ir krietni vien vairāk par mīnusiem, un varbūt kādreiz, ja būtu tāda iespēja, labprāt gribētu tādu iegādāties.

Kur paliek lielie zandarti – Imants Tiltiņš un Svens Rubulis. Ķeram lielo! #3 epizode

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Arvis Ančevskis
Aktualitātes
VIDEO! BAM Streetfishing līgas 2023 1. posms – Jelgava
Speciālreportāža 17 stundas
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Praktisks padoms. Kartes zīmēšana ar Lowrance
Speciālreportāža 6 dienas
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā stāstīt sabiedrībai par makšķerēšanu
Speciālreportāža Nedēļa
Lielais Loms
Skaties!
Kas ir viena makšķerēšanas reize? Skaidro Agnese Neimane Jordane “Ķeram lielo!” #10 epizodē
Ekskluzīvi 26. maijs, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Pirmās dienas rezultātu paziņošana! BTA Latvijas čempionāts Spiningošanā no Laivām 2023, Rīgas ezeri
Ekskluzīvi 20. maijs, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Tiešraides no BTA Latvijas čempionāta spiningošanā no laivām 1.posma atklāšanas
Ekskluzīvi 20. maijs, 2023
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Maija līdaku trakums Burtniekā!
Speciālreportāža 17. maijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādus mānekļus izvēlēties maijā? Praktiski ieteikumi no Jahipaun. Video bloga #18 epizode
Ekskluzīvi 10. maijs, 2023
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kā Ķīšezerā ar līdakām, jaunumi no Jahipaun un ko darīt ar kormorāniem?
Ekskluzīvi 7. maijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Līdakas jāķer, kad kastaņi zied! Maija aktualitātes. Video bloga #17 epizode
Speciālreportāža 5. maijs, 2023
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Alex Crazy Fisherman atskats uz Outdoor Riga 2023. Tikai uzvaras!
Speciālreportāža 30. aprīlis, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Revidējam veikalu plauktus. Ko jaunajai sezonai piedāvā veikalā Ēsma
20. aprīlis, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Meistarklase. Kā tikt pie trofejas laša? Uģis Circenis
17. aprīlis, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Meistarklase. Par spoļu ilgmūžību un apkopi. Uldis Sniķers
17. aprīlis, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Meistarklase: Trofejas zandarts. Kā noķert, kāpēc atlaist
Ekskluzīvi 16. aprīlis, 2023
Lielais Loms
Uncategorized
VIDEO! Stendu piedāvājumu apskats izstādē Outdoor Riga 2023
Ekskluzīvi 15. aprīlis, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Par to, kā copējot neaiziet ar sirdi. Pēteris Lideris un Mārtiņš Iskrovs. “Ķeram lielo!” #7 epizode
Ekskluzīvi 11. aprīlis, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Normunds Ikomass – cilvēks, kurš noķēris vairāk nekā 400 m līdaku. “Ķeram lielo!” #6 epizode
Ekskluzīvi 28. marts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Kopā 354 cm! Jānis Zariņš un Jānis Mangulis ar labāko rezultātu iekļūst Zander Pro Open kvalifikācijas maču finālā
Ekskluzīvi 25. marts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Labi, ka izdevās izdzīvot! Cīņa par dzīvību aukstā ūdenī, kad līdz krastam pavisam maz
25. marts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Tiešraide no Zander Pro Open kvalifikācijas. Kā Jānim Mangulim un Jānim Zariņam pagāja treniņi
Ekskluzīvi 22. marts, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Ziemas/pavasara cope! Revidējam veikala Jahipaun plauktus
Ekskluzīvi 15. marts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Tiešraide no Zander Pro Open kvalifikācijas mačiem. Saruna ar Jāni Manguli un Jāni Zariņu
Ekskluzīvi 14. marts, 2023
Lielais Loms
Inventārs
FOTO un VIDEO. Formas, kurās lej silikona mānekļus!
Ekskluzīvi 11. marts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Par ticību acīm un aminoskābēm mānekļos. Oskars Šteinbergs. “Ķeram lielo!” #4 epizode
Ekskluzīvi 28. februāris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kur paliek lielie zandarti – Imants Tiltiņš un Svens Rubulis. Ķeram lielo! #3 epizode
Ekskluzīvi 14. februāris, 2023
Lielais Loms
Uncategorized
FOTOREPORTĀŽA un VIDEO. Zemledus makšķerēšanas čempionāts Lielezers. Fināls
13. februāris, 2023
Lielais Loms
Inventārs
VERGA! Kā to pareizi lietot, lai rūpētos par savu drošību uz ledus
11. februāris, 2023
Lielais Loms
Uncategorized
Kā un vai strādā peldošie ziemas copes kostīmi? Noderīgi padomi
6. februāris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Bušu cope Užavā un Ventspilī. Inventārs, ēsma, svini, kāti un sistēmas
3. februāris, 2023

Lasītākie