Inventārs

Mežonīgais un dusmīgais Ford Ranger Raptor0

Gatis Panavs

Gatis Panavs

Mednieks kopš 1997. gada

Latvijas autosporta meistars

Specialitāte – auto inženieris

Motofavorīta vadītājs

Lidmašīnu kapteinis/instruktors

Februāra vidū, kad Latvijā ir kārtīga ziema, esam tikuši pie ļoti interesanta pikapa – Ford Ranger Raptor.

Ranger Raptor

Īpašā cena automašīnām,  kas ir noliktavā: 53 900 EUR

Cena: 57 400 EUR

GARANTIJA 5 GADI

KOMPLEKTĀCIJA

 • 17 collu vieglmetāla diski ar bezceļu riepām

 • Raptor priekšējā reste

 • Raptor priekšējais un aizmugurējais bamperis

 • Melni sānu reliņi

 • Fox dubultie sporta amortizatori

 • Raptor zamšādas salona apdare

 • Raptor titāna sliekšņi

 • Aizmugurējās ass diferenciāļa bloķētājs

 • Motora aizsargs

 • Piekabes sakabes ierīce

 • Līniju asistents

 • Nostiprināšanas sistēma kravas kastē

 • LED miglas lukturi

 • LED automātiskās gaismas

 • Sadursmes novēršanas sistēma

 • Kravas kastes apgaismojums

 • Keyless bezatslēgas piekļuves funkcija

 • Automātiskā 10 pakāpju pārnesumkārba

 • Atpakaļskata kamera

 • Bluetooth tālruņa savienojums

 • Ford Pass Connect

 • Elektroniskā stabilitātes kontrole (ESC)

 • Apsildāms vējstikls un sēdekļi

 • Aizmugurējās ass diferenciāļa bloķētājs

Iespējams pieteikties testa  braucieniem: www.ford.lv

Plusi

 • Piekares darbība

 • Motora jauda

 • Sēdekļi un dizains kopumā

 • Lietotne automašīnas vadībai

Mīnusi

 • Klimatkontroles darbība

 • Cena

 • Multimediju dizains

 • Kravas kastes vāka slēdzene

Šis auto neatbilst idejai par klasisko pikapu. Tas ir pavisam cits kalibrs, ja salīdzinām ar citiem ierastajiem pikap­veidīgajiem, ar kuriem makšķernieki un arī mednieki pieraduši ikdienā braukāt. Šis auto ne tikai pildīs savas funkcijas kā pikaps, bet pievērsīs arī apkārtējo uzmanību.

Auto aprīkots ar tā masai neraksturīgu dzinēju – tikai 2 litru kubatūra, toties tam ir divas turbīnas (2 l Bi-Turbo Diesel). Tādēļ pirmajā mirklī varētu šķist – kā tik maziņš dzinējs šo lielo auto izkustinās. Bet dzinējam ir ļoti pateicīga jaudas līkne, kas nozīmē to, ka ar maziem un lieliem apgriezieniem dzinējs attīsta pietiekamu jaudu, kas ir 213 zirgspēki un 500 ņūtonmetri, un tas ir viens no lielākajiem rādītājiem pikapu klasē. Lai gan varētu šķist, ka dzinēja rūcienam jābūt iespaidīgam, tomēr motora darbība pie jebkuriem apgriezieniem ir klusa. Teikšu tā – murrā kā kaķītis pie kamīna.

Šis auto nav leģendārais F150 Raptor, kuru ražo jau no 2009. gada ASV, bet šī gan ir Eiropas versija, kas būvēta uz populārā un labi zināmā Ranger bāzes. Starp šīm abām versijām patiesībā ir ļoti liela atšķirība. Piemēram, amerikāņu versijai ir 6,2 l benzīna dzinējs. Latvijā to populāri sauktu par benzīna kapsētu.

Ranger Raptor dzinējs ir savienots ar transmisiju ar īpašu šim auto radītu desmitpakāpju automātisko ātrumkārbu. Lai arī ir desmit ātrumi, braucot gaitā nav jūtams, kā šī kārba strādā. Tas nozīmē vienu, un es nebaidīšos to sacīt – ātrumkārbas konstrukcija ir izcila.

Pilnpiedziņas sistēma gan nav ar starpasu diferenciāli, tomēr braucot to īsti nejūt un tas netraucē.

Kā tas sagaidāms jaunajiem auto, arī raptors var lepoties ar sešiem dažādiem pilnpiedziņas uzstādījumiem braukšanai apvidū. Ideja līdzīga kā mūzikas centriem, kad var izvēlēties ekvalaizeru uzstādījumus. Raptoram ir atsevišķi uzstādījumi braukšanai sporta režīmā, pa zāli, sniegu un grants ceļu, kā arī dubļiem un smilti, klinšainu apvidu. Bez normālā režīma ir vēl īpašais bezceļa apstākļiem pielāgotais, t.s. Baja režīms. Baja ir sacīkstes, kas notiek tuksnesī, kad auto ir jācīnās ar ļoti smagiem, dažādiem un neparedzamiem apstākļiem. Tā kā testa laikā bija daudz sniega, izdevās paspēlēties ar šiem režīmiem, un tiešām bija iespējams sajust atšķirību. Piemēram, grants un sniegs režīmā tiek sabloķēts aizmugurējais diferenciālis un akseleratora pedālis nav tik jutīgs, proti, motora jauda nav agresīva un riteņi tik ātri neizbuksē. Tā ir liela priekšrocība, lai auto, uzsākot kustību, piemēram, dziļa sniega apstākļos, neieraktos un neizbuksētu, bet lēni izbrauktu no kupenas.

Īpaši novērtēju automašīnas piekari. Lai gan tas ir kravas pikaps, braucot tajā, ir sajūta kā braucot ar limuzīnu. Parasti pikapi ir samērā cieti, jūti katru bedri un nelīdzens ceļš komfortu nesagādā. Tomēr sajūtas raptorā ir pavisam citādas – mazās bedres nav jūtamas vispār, bet ar lielajām bedrēm piekare tiek galā izcili. Piekarei ir par 30% garāks gājiens nekā parastam pikapam. To nodrošina speciāli izstrādātā Fox piekare, kas viennozīmīgi braucienu šajā auto padara par ļoti baudāmu. Man ir grūti to salīdzināt ar jebkādu citu pieredzi – nekas cits neko tādu līdz šim nav nodrošinājis.

Dizains gan ārpusē, gan iekšpusē precīzi raksturo ideju par amerikāņu auto. Liels, agresīvs un spēcīgs, radot patiešām pašpārliecināta auto iespaidu. To novērtēs tie, kam patiesi patīk lielas, iespaidīgas automašīnas, kas pievērš uzmanību.

Braucot garāku ceļa posmu, novērtēju sēdekļu dizainu. Tas ir ne tikai sportisks, bet arī ļoti ērts, ja jābrauc tāli ceļa gabali. Patiesībā, atverot automašīnas durvis, neko tādu negaidīju, jo jebkurā citā pikapā nekas tamlīdzīgs nav redzēts. Šeit runa nav tikai par paša pikapa funkcionalitāti, kam parasti īpašu uzmanību pievērš ražotāji, bet raptora gadījumā ļoti padomāts par šofera un pasažieru komfortu. Principā – ne tikai kārtīgs darba rūķis, bet arī labi izskatās, un tajā ir ļoti patīkami braukt. Patika arī platie sliekšņi, uz kuriem uzkāpt un nokratīt zābakus no sniega.

Ir automašīnas, kas ir bezpersoniskas. Iztiksim bez piemēriem, katrs pats zina, par ko runāju. Bet to noteikti nevar sacīt par Ford Raptor, jo šis auto noteikti ir ar savu raksturu un dvēseli.

Auto aprīkots ar ļoti labām LED gaismām – gan tuvām, gan tālām. Kas interesanti, arī miglas lukturi šim auto ir LED diožu lukturi. Auto ir aprīkots ar unikāli 2,3 mm biezu aizsardzības vairogu motoram un ātrumkārbai – to novērtēs jebkurš, kam jāiebrauc dziļāk mežā. Pasargās no apslēpta celma vai akmens. Šī auto klīrenss ir 28 cm, kas arī ir lielākais rādītājs standarta pikapu klasē, un katrs makšķernieks novērtēs tā priekšrocību.

Kravnesība šajā gadījumā ir 766 kg, kas ir pietiekami. Tā kā kravas kastei ir vāks ar slēdzeni, kārtējo reizi piedzīvoju vilšanos – ziemas apstākļos un mīnusos šī slēdzene ir aizsalusi. Testa laikā diemžēl tā arī neizdevās to atslēgt. Labi, ka nekas liels testa laikā nebija jāpārvadā. Kravas kastes pluss ir tāds, ka aizmugures vāku var atvērt, neatverot kastes vāku.

Testa ietvaros bija iespēja braukt gan garāku gabalu bez piekabes, gan arī ar lielu piekabi, kurā bija iekrauts kvadricikls. Degvielas patēriņš bez piekabes uz šosejas 9 litri/100 km, bet ar piekabi tajos pašos apstākļos – 12 litri/100 km. Tie patiesībā šādam auto ir pat ļoti labi rādītāji. Savukārt pikapa atļautā piekabes vilktspēja ir 2500 kg. Tas nozīmē, ka var vilkt gan smagu treileri, gan arī laivu. Man personīgi ļoti patika āķa un aizmugures kameras novietojums, kas ļauj precīzi piebraukt pie piekabes, skatoties multimediju ekrānā. Braucot ar piekabi, nedaudz nepatika bremžu efektivitāte – gribētos nedaudz spēcīgākas bremzes. Šis patiesībā ir vislielākais šī modeļa mīnuss.

Multimediju sistēma strādāja labi, bet grafika uz displeja mazliet sagādāja vilšanos – biju gaidījis kaut ko modernāku. Bet tās ir tikai subjektīvās sajūtas.

Secinājumi

Kopumā pirmie iespaidi un sajūtas ir ļoti pozitīvas. Katram auto ir savs pircējs, šis pikaps uzrunās cilvēku ar īpašu gaumi un prasībām. Tas nav ikdienišķs pirkums ar mērķi iegūt tikai funkcionālu transporta līdzekli. Šī mašīna ir kā apliecinājums īpašam stilam un prestižam. Ford Raptor noteikti ir statusa apliecinājums. Pirmkārt, tas nav lēts un līdz tādam patiešām ir jāizaug. Otrkārt, arī auto pieejamība Eiropā ir limitēta. Treškārt, šis auto uz ceļa pievērš uzmanību.

Visvairāk automašīnai patika piekare, līdz ar to arī līganā gaita, par ko auto saņem visvairāk bonusa punktu. Arī veiktspēja sadarbībā ar ātrumkārbu – arī izcils sniegums. Neko tādu nebiju gaidījis. Gan uzsākot braucienu, gan apdzenot citus transporta līdzekļus, auto ļoti viegli paātrinās, kas dažreiz noved pie ātruma pārsniegšanas, jo ātrumu nejūt. Tas, jāsaka, pikapiem nav tipiski. Vismaz auto izskats nerada iespaidu, ka tas varētu būt ar tādu veiktspēju.

Viens no šī auto vislielākajiem un aizraujošākajiem plusiem ir FordPass Connect lietotne. Tā nāk līdzi visiem jaunajiem Ford zīmola modeļiem. Ar tās palīdzību iespējams attālināti piedarbināt auto, kā arī aplūkot degvielas atlikumu, automašīnas atrašanās vietu kartē. Tās ir tikai dažas šīs lietotnes ekstras un iespējas, kas šī auto lietošanu padara īpaši modernu.

Testētā auto cena ir 54 000 eiro. Interesanti, ka šim modelim nav iespējama komplektācija, izvēlēties var tikai krāsu. Cena ir viens no lielākajiem šī auto mīnusiem. Vīlos automobiļa klimata kontrolē, jo nebija iespējams iesta­tīt normālu un komfortablu temperatūru. Bija vai nu pārāk auksts, vai pārāk karsts. Tāpat sagaidīju, ka bremžu sistēma būs spēcīgāka.

Tomēr kopumā plusu ir krietni vien vairāk par mīnusiem, un varbūt kādreiz, ja būtu tāda iespēja, labprāt gribētu tādu iegādāties.

 

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.