Inventārs

Metāla vai auduma? Kā izvēlēties zivju uzglabājamo tīkliņu?0


Uzglabājamais tīkliņš
Uzglabājamais tīkliņš
Uzglabājamais tīkliņš

Viens no svarīgākajiem piederumiem makšķerēšanā ir zivju uzglabājamais tīkliņš, kas tiek saukts arī svešvārdos par igvātu un sadoku (visticamāk, aizgūts no krievu valodas). Tajā zivis uzglabājas visas makšķerēšanas laikā. Bieži vien makšķernieki prāto, kādu tīkliņu labāk iegādāties.
No pirmā acu skatiena šķiet – nav lielas atšķirības, kur uzglabāt zivis. Daži makšķernieki tās vienkārši uzglabā ūdens spainī. Taču tas nav labākais risinājums, turklāt tas neizskatās pārāk estētiski. Labam zivju uzglabāšanas tīkliņam vajadzētu veikt vairākas funkcijas vienlaikus.
Pirmkārt zivis jāuzglabā normālā veidā, lai tās nezaudētu savu izskatu. Viena lieta ir, ja jūs tās vēlaties aizvest mājās, bet pavisam cita lieta, ja grasāties tās atlaist. Tikai platā, dziļā un no auduma vai silikona materiāla gatavotā zivju uzglabājamajā tīkliņā tās saglabāsies un atlaistas varēs turpināt pilnvērtīgi dzīvot.
Zivju uzglabājamam tīkliņam jābūt tādam, lai varētu to ērti novietot blakus. Protams, ne vienmēr ir iespējams copēt komfortablos apstākļos un uzglabājamo tīkliņu vajag nostiprināt lielākā attālumā no sevis, tomēr, ja ir iespējams, tad labāk zivju uzglabājamo tīkliņu uzstādīt rokas stiepiena attālumā.
Uzglabājamajam tīkliņam jābūt piemērotam makšķerēšanas apstākļiem. Ja makšķerē no laivas, tad var izmantot tīkliņus ar nelielu apļa diametru, bet diezgan apjomīgu, savukārt, ja makšķerē no krasta, tad labāk būtu izmantot garos tīkliņus ar apjomīgām sekcijām. Ja bieži jāpārvietojas, mainot vietu, tad labāk izmantot kompaktu tīkliņu vai pat īpašo somiņu, kurā pirms zivju ievietošanas ieteicams ieklāt svaigu zāli vai, vēl labāk, svaigi plūktas nātres.

Metāla uzglabājamie tīkliņi

Vieni no populārākajiem un biežāk sastopamajiem ir metāla zivju uzglabājamie. Tiem nav liela tilpuma, bet tajos iespējams uzglabāt zivis, gan makšķerējot no laivas, gan no krasta. Šiem uzglabājamajiem ir standarta konstrukcija. Ir tīkliņi tikai ar augšējo vāku, kuri turas uz atsperes, bet ir modeļi, kuros apakšējā daļa atveras gluži tāpat kā augšējā. Šie metāla tīkliņi ir ērti ar to, ka zivis var iebērt spainī vai maisā, paceļot apakšējo daļu.
Kādas ir metāla tīkliņu priekšrocības? Pirmkārt, tie nav dārgi. Otrkārt, tie ir salīdzinoši uzticami un izturīgi pret ūdenī dzīvojošu dzīvnieku zobiem (var atstāt tīkliņu uz nakti ūdenī ar zivīm), turklāt metāla tīkliņi nerūsē, protams, ja tie ir izgatavoti no augstas kvalitātes stieples. Treškārt, šādos uzglabājamajos zivs neieķeras ar spurām, kā tas nereti gadās auduma tīkliņos. Metāla zivju uzglabājamie ātri izžūst, tie nav jāmazgā kā auduma uzglabājamie. Pietiek nedaudz tos noskalot ūdenskrātuves ūdenī no gļotām un nolikt saulē izžūt, parasti sausi tie kļūst pēc 5–10 minūtēm.
Metāla zivju uzglabājamajiem ir arī trūkumi, turklāt visai ievērojami. Pirmkārt pat pašiem lielākajiem ir mazs apjoms. Tādā nevarēs ilgstoši uzglabāt lielu zivju daudzumu. Ļoti ātri zivis tādos nosmok, it īpaši asari, raudas un brekši, patiesībā jebkuras. Šādus uzglabājamos tīkliņus ne vienmēr ir ērti novietot seklās vietās. Tie pie roktura jāpiesien virvē un tīkliņš jāaizmet tālāk no krasta. Katru reizi, kad tajā jāielaiž zivs, tas jāizvelk no ūdens, un tas nav īpaši ērti un pareizi, jo zivis izbīstas no neparastā, no nezināmā trokšņa.
Un vēl viens būtisks metāla tīkliņu trūkums – šādos tīkliņos kādu brīdi atradušās zivis nav pareizi uzglabātas, tām ir traumētas spuras, tām bieži vien ir nolobījušās zvīņas, tādēļ atlaist šādas zivis nebūs īpaši pareizi. Ja tādas zivis vedīsi mājās, tad viss ir kārtībā. Kāds droši vien tagad teiks, ka zvīņas ataugs, jā, protams, bet šādas zivis zaudējušas savu imunitāti, tās var ieviest ūdenskrātuvē kaut kādu nevienam nevajadzīgu slimību.
Ņemot vērā visus plusus un mīnusus, varam secināt, ka metāla uzglabājamie tīkliņi nav tie labākie, taču tos var izmantot. Atcerieties, ja domājat zivis atlaist, tad dariet to uzreiz, neglabājiet tās ilgāku laiku šādā tīkliņā!

Auduma uzglabājamie tīkliņi

Kādi vēl var būt zivju uzglabājamie tīkliņi? Viens no visizplatītākajiem variantiem ir tīkliņi, kas gatavoti no tīkla auduma. Tie veidoti no apaļām sekcijām, kas savītas tīkla audumā. Šiem uzglabājamajiem tīkliņiem ir dažādi garumi. Zivis šajos tīkliņos saglabājas jau krietni labāk. Šie tīkliņi salocītā veidā ietilpst nelielā maisiņā. To garums svārstās no 0,5 līdz 4 metriem. Garākie tīkliņi ir labi, jo tos iespējams uzstādīt blakus makšķerēšanas krēslam. Zivis var ielaist tajā, nepieceļoties no krēsla. Auduma tīkliņiem ir liels tilpums. Tos var uzstādīt pat lēzenā krastā, jo joprojām atradīsies ūdenī, un šādā “tvertnē” ievietotām zivīm būs diezgan ērti.
Rakstot šīs rindas, atminos kādu kuriozu gadījumu, kas notika apmēram pirms 25 gadiem. Iegādājos jaunu uzglabājamo tīkliņu, priecīgs, ka tas nav pārlieku dārgs, ar savu senu, bet ļoti labu paziņu dodos uz Lilastes kanālu, pludinot ēsmu, ķert asarus. Laika apstākļi ideāli, mēs esam iebriduši kanālā apmēram līdz celim, skaisti, te draugam asaris, te man. Eh, pēc kāda laika asari vairs neizrāda interesi par mūsu piedāvāto ēsmu, tādēļ nolemjam mainīt vietu, sapakojam mantiņas, tūlīt iesim prom, kā pēdējo no ūdens ceļam laukā uzglabājamo tīkliņu, paziņam skaisti asari, bet man palicis tikai lielākais, kas iesprūdis tīkliņa šuves caurumā. Visi mani skaistie, no jūras iepeldējušie asari aizpeldēja ziemot uz ezeru. Es vienmēr atminos šo atgadījumu, kad ar makšķerniekiem iznāk saruna par zivju uzglabājamajiem tīkliņiem.
Bet arī uzglabājamiem tīkliņiem ir savi trūkumi. Ja audums nav gumijots vai no silikona, tad šādiem tīkliņiem gandrīz vienmēr saglabājas zivs smaka, kas var saglabāties pat pēc mazgāšanas.
Auduma tīkliņi ātrāk nolietojas, sevišķi problemātiskās vietas ir tās, kur gredzeni pielīp pie tīkliņa, kā arī paši gredzeni, kas lētajiem modeļiem ātri vien iziet no ierindas. Dārgāko tīkliņu izgatavošanā tiek izmantoti izturīgāki materiāli, un to kvalitāte ievērojami atšķiras.
Vēl viens svarīgs moments, kas attiecas uz zemūdens un ūdens iemītniekiem. Ne vienmēr droši ir atstāt auduma tīkliņus pa nakti ūdenī. Tos var apgrauzt ūdens žurkas, ūdri u. c. ūdens dzīvnieki. Ir dzirdēti gadījumi, kad ūdens dzīvnieks vienkārši sabojā tīkliņu, bet zivis aizpeld. Vēl kāds mīnuss – slikti izmazgātiem tīkliņiem, kas pa ziemu ir atstāti šķūnītī vējoties, klāt tiek lauku peles un izgrauž caurumus. Tīkliņš vairs nav lietojams.
Šobrīd copes lietu veikalos ir liela dažāda garuma auduma tīkliņu izvēle, tie gatavoti no dažādas kvalitātes materiāliem. Izvēloties mēģiniet pievērst uzmanību modeļiem ar gumijotu materiālu.

Metāla vai auduma tīkliņu?
Metāla vai auduma tīkliņu?

Zivju uzglabājamie tīkliņi, kas paredzēti sporta makšķerniekiem

Labākos zivju uzglabājamos tīkliņus izmanto sporta makšķernieki. To garums svārstās no 3 līdz 8 metriem. Tie var būt taisnstūrveida vai ar apaļām sekcijām, starp šīm sekcijām ir iestrādāts sieta audums.
Šie uzglabājamie tīkliņi ir labi ar to, ka tos iespējams novietot dažādās piekrastes vietās. Pie pēdējās sekcijas ir vītne, uz kuras tiek pieskrūvēts statīvs, kas iesprausts krastā. Jebkurā gadījumā zivīm šādos tīkliņos ir ērti, ja vēl esat nobriedis makšķerēšanas beigās zivis atlaist, tad tās vislabāk saglabāsies tieši sporta tīkliņos. Nevajadzēs ilgi prātot, kā labāk uzglabāt noķertās zivis un tad tās atlaist, vienkārši izmantojiet šāda tipa tīkliņus, un ar zivju veselību viss būs kārtībā.
Jā, šie tīkliņi nav lēti. Arī tiem nepieciešama zināma apkope. Pēc katras lietošanas tie ir jānomazgā un kārtīgi jāizžāvē. Tie nav metāla tīkliņi, kas, šķiet, ir paredzēti īpaši slinkiem makšķerniekiem. Ja esat kārtīgs, sevi cienošs makšķernieks, tad bez sporta zivju uzglabājamiem tīkliņiem vienkārši neiztikt. Ja copēt braucat retāk, tad, protams, var iegādāties zemākas kvalitātes tīkliņus, viss atkarīgs no personīgajām vēlmēm un arī ienākumiem.

Kā pareizi izvēlēties zivju uzglabājamā tīkliņa garumu

Optimālais tīkliņa garums standarta apstākļiem būtu 2–2,5 metri. Skaidrs, ka vēl viens metrs nekad nebūs lieks un zivis tajā labāk saglabāsies.
Ja makšķerēts tiek no stāva krasta, tad attiecīgi nepieciešams būs garāks tīkliņš, ap četriem un vairāk metriem. Garāks tīkliņš jāizvēlas, arī makšķerējot no lēzena krasta.
Ja copēts tiek no laivas, tad var izmantot īsākos tīkliņus, vienalga visas zivis būs ūdenī. Jautājums tikai – cik tādā var salaist zivju. Es domāju, ka daudzi makšķernieki vēlas noķert pēc iespējas vairāk zivju un pēc tam atlaist, bet paturēt tikai tās, kuras paredzētas ģimenes pusdienu galdam.

Kā nostiprināt tīkliņu krastā?

– Iegādājoties tīkliņu veikalā, pievērsiet uzmanību gredzenu diametram un no kāda materiāla tie ir izgatavoti. No tā atkarīgs, cik ērti būs ievietot tīkliņu ūdenī.
– Ja jums ir īss zivju uzglabājamais tīkliņš, bet makšķerējat straumē, bieži vien ūdens iznes tīkliņu krastā, šādos gadījumos izlīdzēt var parasts akmens, kas padarīs tīkliņu smagāku, nofiksējot to pareizajā pozīcijā.
– Parasti uzglabājamais tīkliņš tiek fiksēts tā, ka tā lielākā daļa atrodas ūdenī, bet tikai dažas sekcijas ir ārpus ūdens. Un vēlams to novietot ēnā vai arī iemest dziļākajā vietā, lai zivīm radītu visērtākos apstākļus.
– Nekādā gadījumā ilgstoši neuzglabājiet zivis siltā ūdenī! Ja kaut dažas aizmigs, tas negatīvi ietekmēs visas pārējās vēl dzīvās zivis. Karstā laikā vairākas reizes pārbaudiet zivi, bet, ja jūtat, ka nebūs labi, tad pareizāk tās pārvietot uz dziļāku vietu, kur ūdens būs vēsāks.

Saistītie raksti

Ātrums, svins un attālums – viss “pie kājas” un četri kāti mīnusā! “Ķeram lielo!” #39 epizode

Klausies Spotify!

Jaunais žurnāla Lielais loms numurs ir klāt! Lasi gan drukāti, gan e-versijā!
jūnijs

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Kate Šterna
Receptes
Video recepte! Laša tartars ar marinētiem sīpoliem
Ekskluzīvi 10 stundas
Lielais Loms
Makšķerēšana
Viena monstrīga līdaka divas reizes dienā – tas ir iespējams – Anri Anaņins. “Sarunas laivā” #9
Ekskluzīvi 1 diena
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Aklā līdaka un lietus, kas sāpēja. Reportāža no Tumsas Kausa 2024
Ekskluzīvi 3 dienas
Arvis Ančevskis
Skaties!
SKATIES! Viņiem reāli paveicās! Uzskatāms piemērs tam, kādēļ jāpievērš uzmanība bojām!
Ekskluzīvi 5 dienas
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Nobrauc gar pašu laivu un uztaisa vilni! Kā ir ar savstarpējo copmaņu ētiku?
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Slepenās asaru ķeršanas vietas un salauzta dzenskrūve! “Ķeram lielo!” #40 epizode
Ekskluzīvi 2. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Pēc 50 cm gariem asariem! Vai ir vērts to dēļ dzīties uz Nīderlandi. Skaidro Jānis Zariņš
26. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Eholotes stiprinājumi daudz lētāk nekā oriģināli? Praktisks padoms
20. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ātrums, svins un attālums – viss “pie kājas” un četri kāti mīnusā! “Ķeram lielo!” #39 epizode
Ekskluzīvi 18. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Pigori
Beigts pilots, sapinušās makšķeres un rezultātā depresija: Laivu līga – komandas “Lielais loms” pieredze
Speciālreportāža 6. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Pigori
VIDEO! Unikāli kadri Juglas ezerā. Karpu nārsts?
Ekskluzīvi 3. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Predatortour sacensību pirmā diena tiešraidē. Startē 4 komandas no Latvijas
30. maijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Tiešais no Nīderlandes – Predator Tour ar Jāni Zariņu un Jāni Manguli
Ekskluzīvi 28. maijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Foto un video! Kad dāmas izgriež večiem pogas. Noķer tik lielu līdaku, ka knapi var noturēt
28. maijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Cope pirmajā metienā, aizsviests māneklis un Burtnieku ezera vilinājums. “Ķeram lielo!” #37 epizode
Ekskluzīvi 21. maijs, 2024
Arvis Ančevskis
Inventārs
Kad laika nav, bet gribas daudz zivju! Nano džigs un nano asaris! Video bloga #26 epizode
Ekskluzīvi 20. maijs, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Top 3 mānekļi Burtniekam maijā. Ķeras gan līdakas, gan asari
Ekskluzīvi 16. maijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Kādi nosacījumi tagad jāievēro makšķerniekiem, stājoties spēkā Makšķerēšanas noteikumiem?
27. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Laivas, kruķi un asari, ko iepazīstināt ar veikalu piedāvājumiem. “Ķeram lielo!” #36 epizode
Ekskluzīvi 7. maijs, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Pieci mānekļi, ar kuriem šogad vērts sākt sezonu. Iesaka Māris Auziņš
Ekskluzīvi 29. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Visa cope ir viens vienīgs eksperiments! Aigars Garais. “Ķeram lielo!” #35 epizode
Ekskluzīvi 23. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Spinnerbaiti, paštaisītas džiggalvas, čaterbaiti, reāllaika vadība eholotes sensoram
Ekskluzīvi 18. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Laivu un to aprīkojuma jaunumi un sezonas aktualitātes. Video bloga #24 epizode
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Pavasaris, upe, fīderis. Iesvētām Golden Catch kātu un testējam Trapper barības. Video blogs #23
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Zivis neķer māneklis, tās ķer rokas. Māris Klauze. “Ķeram lielo!” #34 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Pigori
Alex Crazy Fisherman: “Lielākais heiteris pagaidām ir no “Lielā loma” Arvis, kurš nekad nav šitai laivai pat blakus nostājies”
30. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Lašu un taimiņu cope Salacā! Mīnus četri šūpiņi un beigās smuks taimiņš
Ekskluzīvi 7. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 17. februāris, 2024

Lasītākie