Inventārs

Makšķernieku veikali vēstī0

Foto: Fotolia

Apkārt dzirdams manāms satraukums par cenām, principā it visā. Degviela, elektrība, ūdens, gāze utt. Kā tas ietekmēs mūs – makšķerniekus? Uzrunāju vairākus veikalus un palūdzu viņu viedokli šajā sakarā. Rēķinu cenas biedē mūs visus. Tā pat kā daudzu preču iztrūkums ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē. Jaunā atklāto ūdeņu sezona tuvojas ar joni. Kas būtu tas, ar ko rēķināties makšķerniekam? Vai arī šajā nozarē cenas pieaugs būtiski konkrētām preču kategorijām? Esam pieraduši pie tā, ka, ja kaut ko konkrētu vēlamies, varam aiziet uz veikalu un iegādāties, vai tā varētu būt problēma šogad? Varbūt ir kāds ieteikums makšķerniekiem, piemēram, gatavoties sezonai laicīgi?

Krasta iela 99A; www.eholotes.lv

Veikals un interneta veikals Eholotes.lv jau septiņus gadus savus klientus lutina ar reāliem preču atlikumiem un stabilu, plašu sortimentu, kuru atbalstām ar pamatotām, uz pieredzi balstītām konsultācijām. Tomēr visprofesionālākais pārdevējs nav spējīgs ražot premium segmenta aprīkojumu.

Mūsu veikalā ir ļoti daudz tiešu sadarbības līgumu ar premium klases zīmoliem. Mūsu sadarbība ilgstoši ir stiprinājusies ar teicamu saistību izpildi un strauji augošiem pārdošanas apjomiem, bet arī šie pozitīvie rādītāji nelīdz, ja pasaules loģistikas problēmas un to uzpūstais cenu kāpums nerimsies. Piegādātāji nespēj pārdot to, kā nav, trūkst mikroshēmas, kavējas piegādes, transporta izmaksas kāpj strauji.

Piemēram – identiska neliela krava, kuras piegāde 2020. gadā mums izmaksā ap 900 EUR, pērn gada vidū jau maksāja 2500 un šobrīd jau ap 7000 EUR, un tās ir tikai nelielas kravas transporta izmaksas no Tālajiem Austrumiem. Bet, pat ignorējot cenu, kravas kavējas, kavējas par vairākiem mēnešiem, un izskatās, ka pasaulei ar šo kārtību vēl pāris gadus būs jāsadzīvo. Cenas celsies visam. Šo laiku izmanto ostas, šobrīd ostā pārkraut trīs paletes ir tikpat dārgi cik pirms diviem gadiem pārvest 40 pēdu konteineru no Honkongas līdz noliktavai Rīgā.

Ar šo gribam teikt, ka 2022. gadā mēs, visticamāk, nespēsim noturēt cenas 2021. gada līmenī. Elektronikai tās jau ceļas, bet ir ļoti pamatīgs deficīts premium segmenta spolēm, kātiem, ražotājiem vienkārši nav preces, noliktavas tukšas, piegāžu grafiki nestabili. Un te vairs nav jautājums par atlaidēm, te ir runa par pieejamību vispār.

Šobrīd mums ir vairāk nekā 6000 preču pozīcijas krājumā, un cenas augs tikai jaunām piegādēm. Ar šo gribam teikt, ka pirkt tagad noteikti ir izdevīgāk nekā sezonas laikā. Zemas cenas būs zemas kvalitātes precēm, bet kvalitatīvās preces trūks un kļūs dārgākas.

Neskatoties uz šo visu, mums ir sagatavoti pārsteigumi un jaunumi no JDM tirgus, kuri patiks copes kvalitātes baudītājiem. Mūsu pastāvīgajiem klientiem lojālu cenu politiku spēsim nodrošināt un jaunumus arī sagādāsim.

#StrādāsimKārtīgi un #ĶersimLielās!


Cepļa iela 22B

Ja godīgi, pirms raksta pat nebiju īpaši aizdomājies par šo tēmu. Runājot par deficītu – diez vai tas būs lielāks nekā pagājušā gadā. Protams, būs dažas pozīcijas, kas neatnāks laicīgi, bet tas notiek vienmēr. Manā veikalā fokuss ir pārsvarā uz mānekļiem, līdz ar to vienmēr ir un būs ko izvēlēties. Pat tagad veikals ir pilns un mierīgi var strādāt pāris mēnešus bez papildinājumiem. Un, pat ja nebūs, piemēram, Rudras, var taču aizvietot ar Balisongu, MagSquadu, Orbitu un citiem. Tas pats par krāsām. Deficīts dažreiz pat ir labs: cilvēkiem nācās iziet no komforta zonas un var atrast ko jaunu un interesantu sev, attīstīties kā copmanim.

Cenu kāpumus es arī negaidu. Jā, it kā dažas izejvielas kļuva dārgākas (piemēram, silikons), bet cik procentuāli to izejmateriālu cena veido tieši gala produkta cenu? Tāpat komunālie rēķini veikalos un noliktavās. Nebūs 1,5x vai 2x lielākas cenas. Vismaz tagad nav nekādu iemeslu tā domāt. Drīzāk veikalu īpašniekiem būtu jāuztraucas, ka esošās ekonomiskās situācijas dēļ cilvēki samazinās summas, ko grib iztērēt savam mīļākam hobijam.


Avotu iela 17; www.jig.lv

Brīnumi nenotiek, globalizācijas apstākļos viss ir sasaistīts vienā kompleksā, pasaulē dramatiski pacēlušās loģistikas, izejvielu un energoresursu cenas, kas papildinās ar pandēmijas un politisko notikumu iespaidā radušos preču deficītu. Sagaidīt, ka tādā situācijā cenas necelsies un viss būs pieejams, būtu panaivi. Daudzi ražotāji 2022. gadā ir paziņojuši par būtisku cenu kāpumu savai produkcijai, bet, vēl sliktāk, bieži ir situācijas, kad gribēto dabūt nevar ne par kādu naudu. Tā pašlaik ir vairumā nozaru, mūsu mazais makšķerēšanas pīļu dīķis nav izņēmums. Visu noteiks globālās cenas, no Latvijas tirgotājiem te maz kas atkarīgs, brīvā tirgus un konkurences apstākļos tirgotāji jau galīgi nav ieinteresēti inflācijā un spekulatīvā cenu pacelšanā, kas atbaidītu klientus un dotu priekšrocības konkurentiem. Bet, ja ražotāji un piegādes servisi ceļ ciparus, tad tirgotājiem arī nav kur likties. Tajā pašā laikā nevar teikt, ka viss ir slikti un pilnīgi viss paliks dārgāks. Pareizāk sakot, ražotāja galā pilnīgi noteikti viss paliks dārgāks, ja izejmateriāli un energoresursi dārgāki, bet tirgotāju pusē krīze spiedīs tos vairāk domāt un kustināt pēcpusi optimālāku, ar mazāk starpniekiem piegādes kanālu meklēšanā. Laiks rādīs, kuri būs spējīgāki šajā spēlē. Kas attiecas uz deficītu, kad ražotāji tehniski nespēj nodrošināt pietiekami plašu preču sortimentu, tad tur viegla risinājuma nav. Te nu ir vienkārši un brutāli – ja kaut ko kāro un redzi, pērc uzreiz un tagad, lētāk šosezon nez vai kļūs un vai būs vispār. Visgrūtākā situācija būs ar tehnoloģiski sarežgītākajiem produktiem, galvenokārt spolēm/spiningiem, bet tur atkal pastāv cerība, ka vismaz DAIWA beidzot būs atrisinājusi savas iekšējās noliktavas sistēmas pārcelšanas problēmas un šogad būs labāk.


Skandu iela 7; Durbes iela 8; Lielirbes iela 29 (Spice Home); Juglas krastmala 2 (Juglas centrs); Piedrujas iela 5a; www.salmo.lv

Kas būtu tas, ar ko rēķināties makšķerniekam? 

Tā kā bija, vairs nebūs. Pandēmija un viss ar to saistītais ir izmainījuši lietas, notikumus, ap­stākļus. Agrāk mēs to dzirdējām no filmām, tagad tā ir mūsu realitāte. Diemžēl. Bet neviens nav teicis, ka būs sliktāk. Vienkārši būs savādāk.

Vai arī šajā nozarē cenas pieaugs būtiski konkrētām preču kategorijām? 

Nav noslēpums par gaidāmo cenu pieaugumu. Dažādām preču grupām cenas jau ir mainījušās. Diemžēl uz augšu. Tas bija novērojams jau šajā ziemā. Lielāko cenu kāpumu veido tieši transportēšanas pozīcija, tās ir piegādes no Austrumu rūpnīcām. Transporta pakalpojumi ir pieauguši vairākus desmitu reižu. Tam līdzi nāk arī izejvielu cenu kāpums. Bet tas nav tik straujš pretstatā transportam. Te mēs novērojam klasisku ekonomikas modeli. Parādās izmaiņas vienā nozarē, tā ietekmē citu saistīto nozari, un tā tālāk un tālāk. Atbildot īsi, jā, dažām preču grupām cenas var pieaugt būtiski. Kurām? Cik? Kad? To parādīs laiks. Cenu veidošana satur vairākas mainīgās komponentes.

Esam pieraduši pie tā, ka, ja kaut ko konkrētu vēlamies, varam aiziet uz veikalu un iegādāties, vai tā varētu būt pro­blēma šogad? 

Signāli par preču piegāžu kavēšanos sāka pienākt jau 2020. gada pavasarī. Pagājušajā pavasarī to izjutām jau stipri konkrētāk. Kārtojām visus procesus tā, lai veikalu plauktos preču iztrūkums būtu izjūtams pēc iespējas mazāk. Domāju, ka arī jaunajai sezonai izdosies visu piegādāt laicīgi.

Varbūt ir kāds ieteikums makšķerniekiem, piemēram gatavoties sezonai laicīgi?

Jā, sezonai vienmēr ir jāgatavojas laicīgi. Vai tā būtu jaunu rīku iegāde vai veco, labi pārbaudīto sagatavošana jaunai sezonai. Ieteikums ir izmantot Salmo servisu. Te gan spolēm uztaisīs pirms sezonas apkopi, gan kātiem sabojātus riņķus nomainīs. Bet, ja nav vēlme nekur iet, tad ieskaties Salmo.lv. Viss vajadzīgais makšķerniekiem tur ir! Tu izvēlies, mēs piegādāsim, kur vēlēsies.


Timoteja iela 1A-15

Gads ir iesācies bez īpašiem pārsteigumiem, taču aizvien turpinās kavējumi un sarežģījumi preču pieejamībā un piegādēs. Ņemot vērā energoresursu cenu kāpumu pasaulē, kas ietekmē ne tikai preču ražotājus, bet arī loģistikas ķēdes, vairāki piegādātāji ir paziņojuši par gaidāmo cenu pieaugumu, kas varētu sasniegt 15% vai pat vairāk.

Esam jau savlaicīgi un ar rezervi sagādājuši preces aktuālajām copes tēmām (piem., mānekļi lašveidīgajiem), tādējādi saviem pastāvīgajiem klientiem pagaidām esam spējīgi saglabāt draudzīgas cenas.


Dzirnavu iela 83, Rīga un citur Latvijā skatīt www.siaieroci.lv

SIA IEROČI uz 2022. gadu raugās pozitīvi, jo, kā liecina pēdējos divos gados pieredzētais, sekojot līdzi tirgū notiekošajiem procesiem, lielākajā daļā sāpīgo produktu ir veiksmīgi izdevies atrast alternatīvas, taču te jāsaka slavenā latviešu filozofa Raiņa vārdiem pastāvēs, kas pārvērtīsies, ar to domājot, ka ieguvēji ir tie aktīvisti, kuri gatavi izmēģināt ko jaunu, iepriekš nezināmu. Makšķerniekiem arī šī gada sezonā novēlam – ne asakas!


Beberbeķu iela 58

Esam salīdzinoši jauna tirdzniecības vieta Rīgā. Tādēļ mūsu pieredze tiek balstīta tikai uz pēdējiem tirdzniecības gadiem. Tirgojam makšķerlietas un pirotehniku.

Kas būtu tas, ar ko rēķināties makšķerniekam? 

Labā ziņa, ka katrs atradīs kaut ko sev tīkamu, nebūs tā, ka plaukti tukši. Rēķināties vajadzētu ar to, ka preču sortiments, ļoti iespējams, būs mazāks un būs arī cenu pieaugums atsevišķām preču grupām, kuras tiek importētas. Pateicoties šai situācijai, varēsim vairāk atbalstīt vietējos meistarus. Vēl viena nepatīkama lieta, ar ko būs jāsaskaras gala patērētājam, ir ražotāja sniegtā garantija precei. Tā dēļ, ka tagad ražotāji nespēj saražot konkrētas preces, līdz ar to rezerves detaļas kļūst par absolūtu deficītu. Pat tādām firmām kā Shimano un Abu Garcia.

Vai arī šajā nozarē cenas pieaugs būtiski konkrētām preču grupām?

Jā, noteikti. Izmaksas aug ne tikai ražotājiem, piegādātājiem, bet arī veikaliem. Jau tagad preces, kas tiek sūtītas pa tiešo no ražotāja, ir kļuvušas nedaudz dārgākas. Savukārt preces, kas tiek sūtītas no vairumtirgotāja, cenas pieaugums ir vēl lielāks, jo katrs ķēdes posms vēlas nopelnīt. Jo dārgāka prece, jo lielāks cenas pieaugums.

Esam pieraduši pie tā, ka, ja kaut ko konkrētu vēlamies, varam aiziet uz veikalu un iegādāties, vai tā varētu būt pro­blēma šogad?

Jau tagad ir vērojama situācija, ka konkrētu lietu klienti meklējot apstaigā un apzvana visus zināmos veikalus. Tādēļ jāsaka, ka, visticamāk, ar šo varētu saskarties tie makšķernieki, kuri visu atliek uz pēdējo brīdi. Lai izvairītos no šādas situācijas, mēs iesakām doties uz sev iecienīto makšķernieku veikalu un iegādāties vai pasūtīt sev vēlamo preci jau laicīgi, jo pasūtot tāpat prece būs jāgaida, iespējams, pat vairākus mēnešus.

Varbūt ir kāds ieteikums makšķerniekiem, piemēram, gatavoties sezonai laicīgi?

Gatavoties sezonai laicīgi mēs noteikti iesakām, jo pastāv iespēja, ka, pienākot sezonai, kārotā spole, kāts vai elektronika vairs nebūs pieejama pat vairāku mēnešu garumā. Ir pozīcijas, kas jāgaida pat 20 un vairāk nedēļas, ja pasūtījums tiek izdarīts tagad. Iesakām laicīgi izpētīt interneta veikalus, kur un kas ir pieejams, un neatlikt visu uz pēdējo brīdi. Tiekamies pie vai uz ūdens! Ne asakas!


Brīvības gatve 277; www.eboat.lv

Šajā dīvainajā laikā copmaņi ir priviliģētā situācijā. Viņu hobijs ir kļuvis ne tikai par ierastu atpūtu, bet kompleksu terapiju ķermenim un prātam. Turklāt viņiem, iespējams, tagad ir vairāk laika makšķerēt, kā arī darīt to kopā ar ģimeni. Cenu kāpums un produktu deficīts ir likumsakarīgas globālo notikumu sekas, kuras mēs izjutīsim vēl kādu laiku. Neviens mazumtirdzniecības veikals to nevar ietekmēt, tikai veidot ciešāku un operatīvāku sadarbību ar saviem piegādātājiem un klientiem. Nenoliedzami arī copmaņiem jābūt gataviem labāk plānot, rūpīgāk izvērtēt, ilgāk gaidīt un vairāk maksāt, bet pāri visam paturēt prātā, ka veselība ir pats svarīgākais un cope ir ļoti labs instruments, kā to uzturēt formā.


Eizenšteina iela 29

Izejvielu un ražošanas krīze pasaulē skāra arī makšķerēšanas preču tirgu Latvijā. Daļa no ražotājiem pacēla cenas par 10–15%, citi plāno cenu kāpumu tuvāk pavasarim, bet daļai cenas palika nemainīgas. Ekskluzīvai precei deficīts bija vienmēr jūtams un sezonas beigās preču piedāvājums samazinās. Vidējās klases sortimentam deficīts nav sagaidāms. Gatavojoties sezonai, ieteicams iepirkties laicīgi, kamēr prece pieejama veikalos plašā sortimentā.

 

Arvis Ančevskis

LA.lv
LielaisLoms.eu aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.