Makšķerēšana
Spiningošana

Edija Pirktiņa copes noslēpumi. Leģendārie Liepājas asari0


Edijs Pirktiņš ar lomu.
Edijs Pirktiņš ar lomu.
Foto no arhīva.

Stāsta Edijs Pirktiņš

Street fishing, metode, ar kuru mēs Liepājā varam ļoti izpausties, jeb tā saucamā ielu cope. Liepāja mums dod fantastisku iespēju – makšķerēt ar labiem rezultātiem no pašas pilsētas sirds, pastaigājoties pa Liepājas ielām, gar tirdzniecības kanāla malu. Liepājas tirdzniecības kanāls ir iemīļota vieta visiem un visos gadalaikos. Tas, ka vasarā vari doties makšķerēt, pastaigājoties caur pilsētas centru, piešķir šai vietai neatkārtojamu burvību. Arī ziemas sezonā tirdzniecības kanāls ir iemīļota vieta zemledus makšķerēšanas entuziastiem. Bet pats galvenais ir Liepājas skaistie un apaļie asari. Pēdējo pāris gadu laikā esmu savā veidā iemācījies piemānīt un pievilināt šos skaistos asaru eksemplārus. Protams, nevaru apgalvot, ka Liepāja ir tā labākā vieta asaru copei, bet nu ļoti tuvu patiesībai (pēc maniem uzskatiem).

Lielākoties, kad dodos makšķerēt, izvēlos Liepājas tirdzniecības kanālu, jo tas ir viegli pieejams un pietiekami liels, lai visu dienu varētu darboties ar makšķeri. Ir noteiktas vietas, kurās, teiksim tā, varētu izdoties izvilkt kādu pienācīgu eksemplāru. Protams, katru gadu šīs vietas mainās, bet ir noteiktas vietas, kur vienmēr ir garantēts kāds strīpainais draugs.
Ja noskaņojums ir uz mierīgāku un harmoniskāku copi, kā arī vēlos citas vietas apciemot, tad nav nekur tālu jābrauc, tepat netālu no Liepājas ir Bārtas upe. Pēdējos divus gadus šī upe mani ir iepriecinājusi ar patīkamiem izmēriem. Nevaram neņemt vērā faktu, ka Bārtas upe tomēr ir mazliet sarežģītāka, jo lielākoties ir aizaugusi ar dažādām ūdenszālēm, un var gadīties, ka kāda misēkļa dēļ vizulis paliks zālēs, protams, labos laikapstākļos var arī doties peldēt. Vēl viena būtiska nianse, kādreiz copmaņiem iemīļotais Bārtas kreisā krasta dambis pie Nīcas nu veiktās renovācijas dēļ ir kļuvis grūti pieejams un ne visai tīkams.

Kādā veidā piemāni asarus?
Tātad lielākoties un jau vairākus gadus praktizēju microjig, lai piemānītu lielākos eksemplārus. Esmu piešāvis roku šim makšķerēšanas veidam, bet nevaru teikt, ka vienmēr tas strādās. Ir dienas, kad tomēr asaris ir mazliet pacēlies no grunts, un tad prasās izmantot dropšota stila copes veidu, jo tā asarus var atrast, katru reizi šī zivs ir jāatrod un jāsaprot, ko viņa vēlas, gan no ēsmas viedokļa, gan arī pašu piemānīšanas veida. Un tad nu, protams, lielais asaris ir ļoti aizdomīgs un bailīgs, uzskatu, ka no visām plēsīgajām zivīm tieši lielo asari noķert ir visgrūtāk.
Kāpēc man radies tāds uzskats? Jebkuru citu plēsīgo zivi var pakārtot kaut kādai sistēmai, tikai ne lielo asari. Matrozīšus, panneniekus un cimdiņus var noķert bez bēdas. Kilogramnieks jau ir aizdomu pilns. Pēc pasūtījuma tas neņems.

Kā izvēlēties labāko mānekli, copes ētika un kormorānu postījumi. #2 epizode “Sarunas laivā”

Kādas ēsmas izmanto?
Ar ēsmām katru gadu ir kas jauns, un ir lietas kas strādā vienmēr. Visbiežāk tiek izmantotas kādu kāpuru vai citu būtņu ēsmas.
Šogad Liepājā ļoti labi strādā Perchik firmas ražotas ēsmas, kā piemēru varu minēt: šogad lielākais manis ķertais asaris tika noķerts uz Perchik Feeler 2,4’’ izmēru. Ļoti labi strādā arī dažādu veidu larvas.
Bieži izmantoju arī firmas Crazy fish, Fanatik, Keitech. Mīļākās ēsmas starp visām viennozīmīgi būs divas: Perchik babka un Fanatik Dagger, uz šiem man personīgi ir bijuši labākie rezultāti.
Ēsma ir jāmeklē tāpat kā zivs, nevar zināt, kura būs labāka, tas ir mūžīgs process daudzu gadu garumā, jo katrai zivij, lokācijai, straumēm, barības daudzumam un apstākļiem ir sava specifika, tādēļ teikt, ka ar vienu ēsmu jebkurā ūdenstilpē noķersim savu lielo lomu, būtu aplami.

Kad labāk ķert asarus?
Cik esmu novērojis pa šiem gadiem, kamēr makšķerēju, un vācot informāciju no copes biedriem, – labākie rezultāti ir noteiktos laika posmos. Vai nu agrā rīta copē ar saullēktu un tad vakarā pāris stundas pirms tumsas. Protams, pa dienu arī var asari piemānīt, bet tomēr tajos laikos šīm zivīm ir lielāka ēstgriba. Personīgi mani lielākie lomi visi ir nākuši tikai vakara copēs laikā no 16 līdz 21.
Protams, ja runājam par gadalaikiem, tad viennozīmīgi, manuprāt, labākais laiks lieliem asariem būs vasaras beigas, rudens sākums.
Pavasarī tomēr zivis ir mazliet mazāk aktīvas, kas ir saistīts ar zemo ūdens temperatūru, un vairāk jāstrādā pie copes iegūšanas. Ziema – ar šo gadalaiku ir, tā kā ir, pēdējie gadi liecina, ka ne vienmēr sanāk ziemā no ledus makšķerēt, bet, pat ja nav ledus, mikrodžigs var darīt brīnumus arī ziemas apstākļos, tikai jācīnās ar riņķu aizsalšanu.

Kādās vietās labprāt uzturas asari?
Pa šiem gadiem makšķerējot, ir diezgan liela nojausma, kas asarim patīk tieši no zemūdens reljefa. Kā piemērs, kur vairāk iespējas aizķert ēsmu, tur lielākā iespēja, ka būs asaris.
Ir novērots, ka tirdzniecības kanālā lielākoties asari atrodas tieši kanālam pa vidu, un tieši tur arī ir atrodams kanāla kultūrmantojums – dažādas metāla konstrukcijas, koki un ar jūras straumēm sanestie gruži, kā arī ir vietas, kur ir pa dziļākai bedrei, ņemot vērā visa kanāla vidējo dziļumu. Tur arī lielākoties tiek strādāts ar mikrodžiga rīkiem. Straume un tirdzniecības kanāls – tā ir viena no interesantākajām vietām, ko esmu pieredzējis: sākot makšķerēt, straume ieplūst no jūras, paiet piecas līdz desmit minūtes, un jau straume nāk atpakaļ no ezera puses. Tā mainās nenormāli bieži un ar visāda veida spēkiem, citreiz pietiek ar četru gramu čeburašku, bet pēc piecām minūtēm jau desmit gramu ir par maz. Bet mēs, Liepājas copmaņi, esam pie tā jau pieraduši.

Kas ir būtiski, asarus makšķerējot, – tehnika, ātri aprij ēsmu vai piesit?
Būtiski ir atrast ēsmu un spēli, kā izvadīt mānekli, lai asari dabūtu uz āķa.
Lielākoties ir jāstrādā ar to, cik ātri izspēlē mānekli, cik lielas pauzes ieturi un citas mazas nianses. Ir dienas, kad asaris ir ļoti aktīvs, tad var izspēlēt ātras agresīvas spēles, un dienas, kad vajadzīga minimāla kustība, faktiski, lai pie paša deguna gala ēsmu varētu dancināt, lai liktu asarim uzbrukt.

Ko vēl var noķert, strādājot ar mikrodžigu un dropšotu?
Ar šo metodi var noķert absolūti jebko. Ļoti izteikts piemērs būs šī gada vimbas. Tās tika ļoti labi ķertas ar dropšota metodi, dienā pa vairākām reizēm varēja noķert limitu. Šīs metodes var tik tiešām likt brīnīties par lomiem, jo nekad nezināsi, ko vari noķert. Šogad augustā noķēru vērienīgi lielu zandartu svarā 2,6 kg, varbūt neliekas no tiem lielākajiem, bet ar mikrodžiga kātu, kas ir ļoti jutīgs un plāniņš, cīņa bija fantastiska.
Arī līdakas ir ļoti biežs viesis, makšķerējot ar šo metodi, arī trāpījušies eksemplāri virs 3 kg, kurus arī diezgan patīkami vilkt ar šo vieglo ekipējumu.

Cope Liepājā un tās apkārtnē
Liepāju kaut kādā mērā varam dēvēt par zvejnieku paradīzi, jo Liepājas atrašanās vieta ar savu daudzveidīgo ūdenstilpju esamību tās apkārtnē nodrošina copes iespējas dažādām gaumēm, prasmēm un interesēm. Sākot ar Baltijas jūru, tirdzniecības kanālu, Liepājas ezeru un Bārtas upi, šis visas vietas ir salīdzinoši ar vieglu piekļuvi, jo viss apvienojas Liepājas ezerā. Tas dod iespēju izbaudīt vairākus veidus, kā makšķerēt.
Golodova dambis. Vieta, kur ar kājām var aiziet līdz Liepājas ezera vidum, kas dod iespēju makšķerēt no krasta ezera vidū, jo ir izveidota pastaigu taka. Arī tur ir bijuši labi rezultāti, ķerot asarus, lai gan katru gadu šī vieta ir citāda, runājot par zāles aizaugšanu. Ir gadi, kad krasts ir tīrs bez zālēm, un tad gads kā šis, kad krasts ir pilnībā aizaudzis un ir maz vietas, kur var piemānīt asari.
Un tad, mazliet tālāk izbraucot no Liepājas, ir Bārtas upe. Kur arī var izbaudīt visu veidu copes no krasta. Personīgi Bārtas upi esmu iecienījis tieši uz brekšiem, bet pagājušajā gadā arī mikrodžigs pierādīja sevi, Bārtas upē noķerot lielāka eksemplāra izmēra asari. Upe ir sarežģīta, un ir jāatrod vietas, kur var strādāt un izbaudīt šo copi.

Kādu inventāru izmanto?
Attiecīgi jau vairākus gadus strādāju ar vienu kātu – Akara Teuri TX-30 1,98 m, 0,6–7 g, kas godam kalpojis man jau četrus gadus. Ļoti draudzīgs summā, bet ļoti kvalitatīvs.
Tiek izmantota Okuma Jaw-20 spole, kas ir maza profila spole. Lai gan arī ir 2000. klase, vairāk tomēr atgādina 1000. klases spoli.
Un tad arī ir atsevišķs kāts, kas būs paredzēts arī dropšota makšķerēšanas veidam.

Kā iepazinies ar mikrodžiga makšķerēšanas veidu?
Šis copes veids mani aizrāva salīdzinoši ātri. Iepazīstināja mani ar šo copes veidu divi Liepājā labi zināmi makšķernieki – Danis Meijers un Andrejs Ivļijevs.
Katrs no viņiem man sniedza daudz informācijas, kā arī pirmo ekipējuma daļu – Japānas pīto auklu, ja nemaldos, izmērā 0,4#. Tajā brīdi tas lika domāt, ko uz tādu plānu matiņu var izvilkt. Bet šī doma ātri mainījās, kad jau tika noķerts pirmais lielais asaris.
Piepērkot spoli un kātu, tad nu sākās mana apsēstība ar mikrodžigu. Nu jau kopš brīža, kad tiku iepazīstināts ar mikrodžigu, ir pagājuši astoņi interesanti gadi, makšķerējot Liepājas ezerā un tā apkārtnē.

Personīgais asara rekords.
Lielākais līdz šim noķertais asaris ir cienījams – 1,3 kilogramus liels. Tika noķerts pie pirmās tumsas Liepājas Tirdzniecības kanālā. Ņemot vērā, ka copes vietai stāvs betona krasts, ja blakus nebūtu bijis grunts makšķernieks ar garu uztveramo tīkliņu, tā asara izcelšana būtu bijusi krietni jautrāka.
Šogad ir jau arī piemānīti vairāki asari līdz 1,1 kg, kas jau ir patīkams izmērs. Bet nu šogad cerība, ka varēšu pievarēt savu personīgo rekordu – asari izmērā līdz 1,5 kg.
Vēl varu pieminēt, ka šogad tika uz mikrodžiga pieveikts vēl viens negaidīts personīgais rekords, 2,6 kilogramus smags, 67 cm zandarts, kas nav biežākais viesis uz mikrodžiga.

Sarunas laivā #1 epizode. Kā atrasts veiksmīgas copes atslēgu?

Zivju ēdieni. 79 receptes, kas jāpamēģina

Saistītie raksti

Par copi vairāk lasi Lielais Loms jūnija numurā!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Makšķerēšana
Visvieglākais un visbīstamākais veids, kā tikt pie trofejas līdakas. “Ķeram lielo!” #21 epizode
Ekskluzīvi 26. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Balvā 10 000 eiro! Predator Fishing Grand Tour 2023 apbalvošana
Ekskluzīvi 18. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā noķert vairāk zivju nekā citi. Kāda ir veiksmes atslēdziņa? Ķeram lielo #20
Ekskluzīvi 12. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Ja gribēsiet noķert zivis – noķersiet! Reportāža no festivāla “Minhauzens” copes disciplīnas
Ekskluzīvi 5. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā ķert 45 cm asarus? Edgars Deičmanis un Mārtiņš Tihanovs. “Ķeram lielo!” #19 epizode
Ekskluzīvi 29. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ekstrēmos un dramatiskos apstākļos atklāts Garmin Predator Cup
Ekskluzīvi 18. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā izmantot Active Target asaru copē? #activetarget
Ekskluzīvi 17. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kā ķeras asari? Esam Sarkandaugavā. Uzzini, ar kuru mānekli asari ķeras ļoti labi
Ekskluzīvi 16. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sīko zandartu daudz, bet kas noticis ar trofejām – Didzis Ustups. “Ķeram lielo!” #17 epizode
Ekskluzīvi 15. augusts, 2023
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Domā par karpu copi. Kur meklēt aprīkojumu?
Ekskluzīvi 14. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Par japāņu jaunavām, kas ar asarām taisa kātus – Aigars Zumbergs. “Ķeram lielo!” #16 epizode
Ekskluzīvi 8. augusts, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādu copes metodi Latvijā makšķernieki neizmanto? “Ķeram lielo!” diskutē
Ekskluzīvi 7. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Cope Aiviekstē. Pludiņmakšķerēšanas sacensības. Kā copē sacensību uzvarētājs
Speciālreportāža 6. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja Panoptix neaizliegs, lielās zivis Latvijā būs vēsture. “Ķeram lielo!” #15 epizode
Ekskluzīvi 1. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Kā Arvis Ančevskis izvilka savu rekordkarpu!
26. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
No forelēm līdz putras spainim un netīriem nagiem – Arturs Zabors. “Ķeram lielo!” #14 epizode
Ekskluzīvi 18. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādas barības copei izvēlēties? Pasaules vicečempiona Krišjāņa Lisovska padoms
Ekskluzīvi 11. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Copē kā maniaks! Par fīderi, zušiem un zandartiem – Krišjānis Lisovskis. “Ķeram lielo!” #13 epizode
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Sacensību rekords – 92 cm lielākais zandarts. Sarkandaugavas kauss 2023
Ekskluzīvi 4. jūnijs, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Vai par copi visos ūdeņos būtu jāmaksā? Haralds Apinis. “Ķeram lielo!” #11 epizode
Ekskluzīvi 6. jūnijs, 2023
Arvis Ančevskis
Aktualitātes
VIDEO! BAM Streetfishing līgas 2023 1. posms – Jelgava
Speciālreportāža 4. jūnijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Praktisks padoms. Kartes zīmēšana ar Lowrance
Speciālreportāža 29. maijs, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā stāstīt sabiedrībai par makšķerēšanu
Speciālreportāža 28. maijs, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Kas ir viena makšķerēšanas reize? Skaidro Agnese Neimane Jordane “Ķeram lielo!” #10 epizodē
Ekskluzīvi 26. maijs, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Pirmās dienas rezultātu paziņošana! BTA Latvijas čempionāts Spiningošanā no Laivām 2023, Rīgas ezeri
Ekskluzīvi 20. maijs, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Tiešraides no BTA Latvijas čempionāta spiningošanā no laivām 1.posma atklāšanas
Ekskluzīvi 20. maijs, 2023
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Maija līdaku trakums Burtniekā!
Speciālreportāža 17. maijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādus mānekļus izvēlēties maijā? Praktiski ieteikumi no Jahipaun. Video bloga #18 epizode
Ekskluzīvi 10. maijs, 2023
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kā Ķīšezerā ar līdakām, jaunumi no Jahipaun un ko darīt ar kormorāniem?
Ekskluzīvi 7. maijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Līdakas jāķer, kad kastaņi zied! Maija aktualitātes. Video bloga #17 epizode
Speciālreportāža 5. maijs, 2023

Lasītākie