Makšķerēšana
Spiningošana

Latvijas basus ķerot – metodes un mānekļi0

Asaris nebūt nav pēc izmēriem lielākā plēsīgā zivs, bet to agresīvā daba ķeršanu padara ļoti baudāmu. Ar šo zivi ir grūti dižoties cilvēkiem, kas nav makšķernieki, jo 40 cm asaris viņiem nešķiet nekas liels un dižens, savukārt makšķernieki saprot, cik liela kura zivs spēj izaugt, tāpēc laba izmēra asaris vienmēr ir novērtējams, jo tas nebūt nav biežs loms. Šis raksts diez vai dos ko noderīgu pieredzējušiem makšķerniekiem, bet varbūt kāds, kas copēšanu sācis nesen, iegūs ko jaunu un ietaupīs naudu, pamēģinot kādu no mānekļiem, ko pieminēšu.

Ķeršanas variācijas ir ļoti plašas, jo asaris nesmādēs gan mikroskopisku tārpiņu, gan tajā pašā laikā arī droši var iekosties māneklī, kas ir divas reizes lielāks par pašu svītraino. Asari noteikti var atrast gandrīz jebkurā ūdenstilpē, kurā ziemā pietiek skābekļa, lai tas izdzīvotu.

Teorētiski šī varētu būt vieglākā tēma, par kuru runāt, taču tā nebūt nav, jo metožu un mānekļu veidu ir tik daudz, ka varētu sarakstīt grāmatu. Centīšos pēc iespējas kompaktāk ieskicēt, kā es tieku pie asariem, ne vienmēr tie ir kimlaki, bet, ja skaits ir liels, tad cope arī ir baudāma.

Silikons
Šis māneklis noteikti ir TOP1 visiem makšķerniekiem, ja runa ir par mērķtiecīgu asaru ķeršanu. Ir vairāki veidi, kā animēt silikonu, man noteikti labāk patīk džigs, tāpēc ka viss notiek nedaudz ātrāk kā ar dropšotu vai atvada sistēmu, taču bieži vien rezultatīvākas ir lēnās animācijas, kā atvada un dropšots. Man personīgi labāk strādā silikona mānekļi, kas imitē kādu mošķi – LJ Ballist, Hogy Shrimp, Keitech Hog Impact un Larva, nu jau to ražo daudzi. Šī, protams, ir niecīga daļiņa, visu nav iespējams uzskaitīt! Mailes tipa silikons strādā ļoti labi, bet man ir pierādījies, ka to labāk iekāro asari, kas ienākuši no jūras. Noteikti var izmantot mazāka izmēra gumijas, tās dos vairāk copju un visbiežāk arī strādā labāk.

Šad tad piedalos kādos sētas mačos, tieši tādos, kur ieskaita tikai asarus, tad es izmantoju arī nimfas, māneklim ātri pienāk beigas, taču sacensībās jāiet uz pilnu banku. Svarīgi izmantot pēc iespējas vieglāku džiga galvu, lai māneklis lēnāk grimtu. Iesaku pirkt galvas, kurām nav resna tā vieta, kur silikons spraužas virsū galvas rajonā, nelielus mānekļus tas ātri saplēš un gumija gandrīz vienmēr slīd nost, tā vietā ir dažādas alternatīvas – atskabarga, maza spirāle vai jebkas cits, kas neplēš mānekli.
Māneklis ne vienmēr ir jāizmanto tāds, kā izņemts no iepakojuma, ļoti bieži ir nepieciešamas korekcijas, ja copes ir, bet zivs nesēžas virsū, tad mānekli vienmēr var samazināt. Piemēram, Ballistam noknieb pusi nost un atstāj tikai astes galu – strādās daudz labāk, kā likts. To pašu var darīt ar jebkuru mānekli, kam ir izjucis priekšgals, kur turas āķis, knieb nost bojāto posmu un makšķerē atkal. Ir speciāli lodāmuri, ar kuriem var remontēt silikona mānekļus, bet tas vairāk būs domāts lielākām gumijām, kuras maksā pietiekami daudz, lai būtu žēl izmest.

Gada siltajos mēnešos asari atrast ir visvieglāk, vakaros tas taisa lielus katlus, kur ielenc mazo zivi, tur arī viņu var aktīvi ķert ar dažādiem mānekļiem. Pēc pieredzes, nevajag mānekli mest pašā epicentrā, bet pāri tam un tad ievadīt to tur. Nereti ir kāds brīdis, kad pieslēdzas lielie asari, ja esi īstajā laikā un vietā, tad var tikt pie vairākiem batoniņiem, bet šis brīdis nav ilgs. Citā gadījumā asarus var meklēt uz reljefa izmaiņām un uz zāļu malas.

Latvijas basi

Bieži vien, lai atrastu zivi, izmantoju rotiņu, ar to daudz ātrāk var strādāt un ietaupīt laiku. Rotiņš vispār ir universāls māneklis, ar to var noķert jebkuru plēsēju. Nereti nelielu rotiņu ir grūti novadīt dziļākās vietās, tādos gadījumos var izmantot LJ Trian Blade Long, māneklim ir smaga serde, iet dziļāk un lido tālu. Spinner tail noteikti nav jaunums pasaulē, bet es šim māneklim noticēju tikai šajā vasarā un jau nožēloju, ka ne ātrāk. Asarim ļoti patīk, īpaši druknajiem. Šim māneklim ir arī priekšrocība – var vadīt ļoti lēni, un spēle ir laba, un metiens sanāk ļoti tāls, tāpēc iesaku nemest no sirds, ja aukla iet uz beigām. Bieži maziem šūpiņiem vai spineriem nomainu trijžuburi, lieku ziemas copei paredzētos trijžuburus ar acīti, bieži vien tas strādā labāk.

Nedaudz atkāpei, forelēm paredzētos šūpiņus aprīkoju ar tādu pašu āķi un ziemā bļitkoju, strādā ļoti labi! Katrā ziņā es eksperimentēju ļoti daudz un mainu mānekļus, kaut arī ķeras uz vienu konkrētu, bet pēc laika mainu, jo gribas kaut ko iemācīties.
Šogad vēlā pavasarī devos uz Ventu, kur bija ienācis asaris no jūras. Līdzi paņēmu draugu, kurš neticēja, kad pa ceļam stāstīju, lai gatavojas, jo copju būs daudz. Tā arī bija! Testam biju paņēmis līdzi One Sensoric Delikado kātu. Tā kā makšķerēju no krasta, bija nepieciešams garāks rīks, lai mānekli aizmestu vēlajamā attālumā. Šis kāts man ļoti patīk, jutīgs un met tālu. Iesaku neizmantot rupjāku pīto auklu par 0,10 mm, jo riņķi ir mazi, biezāka aukla neslīdēs tik labi cauri riņķiem.

Bet nu atpakaļ pie copes. Ķerot džigā, zivis bija, bet asaris bija tālākā distancē, tāpēc pārgājām uz dropšotu, un tas arī strādāja krietni labāk. Lai gan, pirms pārsējos, džigā uz Ballist paspēju noķert arī mēra zandartu, patīkams bonuss, kurš peldēja tālāk. Tā nu visu dienu strādājām +- 500 m garā līnijā, kā parasti, labāk strādāja violeta un visas motoreļļas krāsu variācijas. Tuvojoties dienas beigām, vēl dropšotā pieteicās skaista meža vimba, kātiņš lieliski padarīja savu darbu! Tā nu uz kūpinātavu brauca apmēram 20 asari, 300–500 gramu svarā, zivju skaits bija ļoti liels, tādas dienas ir fantastiskas.

Rudenī ir līdzīgi kā ziemas sākumā uz ledus – kārtīgs asaris labprāt apēdīs lielu kumosu. Tad es vairāk strādāju ar vobleriem līdz 90 mm, biežāk līdz 80 mm – mailes tipa Zipbaits Orbit, Rigge, LJ Basara un it kā lašu copei paredzēto LJ Silver Shiner, ar šo pagājušajā rudenī noķēru trīs asarus virs kilograma. Voblerus tikai tvičoju, tas man strādā labāk, parasta ietīšana šķiet garlaicīga. Voblers ir ļoti zivīgs māneklis, bieži vien tieši viņš spēj paņemt zivi, kuru citi mānekļi nevar ieinteresēt. Iesaku nepirkt desmitiem lētu vobleru, bet labāk trīs dārgus, kuri tiešām strādās. Seklos ezeros iesaku pamēģināt mazus džerkus, kā LJ Original ARROW JERK 7S, šos džerkus sāku testēt tikai šā gada pavasarī – obligāti pamēģini, bez muldēšanas, esmu noķēris vismaz 100 līdakas un daudz labu asaru!
Tieši tāpēc, ka asarus visbiežāk ķer ar nelieliem mānekļiem, to cope ir ļoti interesanta. Bieži trāpās dažādi bonusi, reizēm arī kāda baltā zivs iekāro asarim paredzēto mānekli. Un upē nekad nevar zināt, kas pieķersies!

Gatavojiet mērlentes, rudenī ķeras kimlaki!

SKATIES! Kā ķeras asari? Esam Sarkandaugavā

Saistītie raksti

Sīko zandartu daudz, bet kas noticis ar trofejām – Didzis Ustups. “Ķeram lielo!” #17 epizode

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Makšķerēšana
Visvieglākais un visbīstamākais veids, kā tikt pie trofejas līdakas. “Ķeram lielo!” #21 epizode
Ekskluzīvi 26. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Balvā 10 000 eiro! Predator Fishing Grand Tour 2023 apbalvošana
Ekskluzīvi 18. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā noķert vairāk zivju nekā citi. Kāda ir veiksmes atslēdziņa? Ķeram lielo #20
Ekskluzīvi 12. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Ja gribēsiet noķert zivis – noķersiet! Reportāža no festivāla “Minhauzens” copes disciplīnas
Ekskluzīvi 5. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā ķert 45 cm asarus? Edgars Deičmanis un Mārtiņš Tihanovs. “Ķeram lielo!” #19 epizode
Ekskluzīvi 29. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ekstrēmos un dramatiskos apstākļos atklāts Garmin Predator Cup
Ekskluzīvi 18. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā izmantot Active Target asaru copē? #activetarget
Ekskluzīvi 17. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kā ķeras asari? Esam Sarkandaugavā. Uzzini, ar kuru mānekli asari ķeras ļoti labi
Ekskluzīvi 16. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sīko zandartu daudz, bet kas noticis ar trofejām – Didzis Ustups. “Ķeram lielo!” #17 epizode
Ekskluzīvi 15. augusts, 2023
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Domā par karpu copi. Kur meklēt aprīkojumu?
Ekskluzīvi 14. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Par japāņu jaunavām, kas ar asarām taisa kātus – Aigars Zumbergs. “Ķeram lielo!” #16 epizode
Ekskluzīvi 8. augusts, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādu copes metodi Latvijā makšķernieki neizmanto? “Ķeram lielo!” diskutē
Ekskluzīvi 7. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Cope Aiviekstē. Pludiņmakšķerēšanas sacensības. Kā copē sacensību uzvarētājs
Speciālreportāža 6. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja Panoptix neaizliegs, lielās zivis Latvijā būs vēsture. “Ķeram lielo!” #15 epizode
Ekskluzīvi 1. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Kā Arvis Ančevskis izvilka savu rekordkarpu!
26. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
No forelēm līdz putras spainim un netīriem nagiem – Arturs Zabors. “Ķeram lielo!” #14 epizode
Ekskluzīvi 18. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādas barības copei izvēlēties? Pasaules vicečempiona Krišjāņa Lisovska padoms
Ekskluzīvi 11. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Copē kā maniaks! Par fīderi, zušiem un zandartiem – Krišjānis Lisovskis. “Ķeram lielo!” #13 epizode
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Sacensību rekords – 92 cm lielākais zandarts. Sarkandaugavas kauss 2023
Ekskluzīvi 4. jūnijs, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Vai par copi visos ūdeņos būtu jāmaksā? Haralds Apinis. “Ķeram lielo!” #11 epizode
Ekskluzīvi 6. jūnijs, 2023
Arvis Ančevskis
Aktualitātes
VIDEO! BAM Streetfishing līgas 2023 1. posms – Jelgava
Speciālreportāža 4. jūnijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Praktisks padoms. Kartes zīmēšana ar Lowrance
Speciālreportāža 29. maijs, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā stāstīt sabiedrībai par makšķerēšanu
Speciālreportāža 28. maijs, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Kas ir viena makšķerēšanas reize? Skaidro Agnese Neimane Jordane “Ķeram lielo!” #10 epizodē
Ekskluzīvi 26. maijs, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Pirmās dienas rezultātu paziņošana! BTA Latvijas čempionāts Spiningošanā no Laivām 2023, Rīgas ezeri
Ekskluzīvi 20. maijs, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Tiešraides no BTA Latvijas čempionāta spiningošanā no laivām 1.posma atklāšanas
Ekskluzīvi 20. maijs, 2023
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Maija līdaku trakums Burtniekā!
Speciālreportāža 17. maijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādus mānekļus izvēlēties maijā? Praktiski ieteikumi no Jahipaun. Video bloga #18 epizode
Ekskluzīvi 10. maijs, 2023
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kā Ķīšezerā ar līdakām, jaunumi no Jahipaun un ko darīt ar kormorāniem?
Ekskluzīvi 7. maijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Līdakas jāķer, kad kastaņi zied! Maija aktualitātes. Video bloga #17 epizode
Speciālreportāža 5. maijs, 2023

Lasītākie