Inventārs

Ko sagaida gaidītājs jeb 2021. gada jaunumi Big Bait frontē0

Elvijs Meisters eholotes.lv

Es domāju, ka 2020. gads bija ļoti vērtīgs Big Bait tehnikas piekritējiem un uzzinājām daudz ko jaunu. Arī pateicoties eholotes.lv, varējām beidzot lielās gumijas iegādāties plašā klāstā un apskatīties uz vietas dzīvē, ne tikai ar bilžu palīdzību ārzemju internetveikalos.

Jāmin arī tas, ka šī tehnika guva lielu popularitāti un tai sāk pievērsties arvien jauni makšķernieki. Un 2021. gadā daudzi mums jau labi zināmie ražotāji ir nolēmuši mūs palutināt ar vairākiem jauniem mānekļu un spiningu modeļiem.

Gator jaunumi

Gator ir kļuvis par ļoti interesantu, ātri augošu zīmolu ne tikai Latvijā, bet visā Ziemeļeiropas reģionā. Pašlaik Gator zīmols man asociējas ar ļoti rezultatīvo Gator Gum Bait 22 cm silikona mānekli un izciliem vidējā budžeta spiningiem – Gator Explorer Series. Ne velti iepriekš minētais māneklis manā 2020. gada TOP3 ieņēma pirmo vietu. Tas tiešām glāba dienās, kad viss pārējais klusēja, un vairākas reizes tieši šim modelim izdevās pierunāt 1 m+ izmēra līdakas. Šogad mānekļu rindu papildinās arī divi jauni modeļi:

Gator Catfish – 35 cm garš tvisteris. Savu pilno pirmizrādi piedzīvos tieši Fly vs Jerk 12 sacensībās. Cik dzirdams, Gator komandai šis māneklis bija viena no panākumu atslēgām. Bet kā bija – redzēsim jau pavisam drīz. Pašlaik gan nav īsti skaidrs par precīzu mānekļa svaru, bet, spriežot pēc Gator izmantotā silikona, mānekļa formas un proporcijām, pieļauju, ka tā svars būs 155–160 g robežās. Catfish ķermenis ir ovāls un horizontāli saplacināts. Tas ir darīts ar domu, lai saglabātu mānekļa balansu un novērstu tā rotēšanu vadīšanas laikā. Pareiza ķermeņa proporcija nodrošina stabilu spēli lielajai tvistera astei situācijās, kad netiek izmantots papildu svars. Arī astes daļa ir veidota specifiskā formā – pašā astes galā ir 90 grādu leņķī iestrādāta lāpstiņa, kas palielinās ūdens pretestību un nodrošinās tvistera spēli pie pavisam maza ietīšanas ātruma. Interesants elements mānekļa dizainā ir arī apakšējā spura. Kā šis elements ietekmēs mānekļa spēli, pagaidām ir grūti spriest, bet, zinot Gator komandu, šim noteikti ir būtiska nozīme. Gator savā pēdējā relīzē skaidroja, ka šis māneklis ir īpaši izstrādāts vietām, kur kopā ar līdaku dzīvo arī sami un vēdzeles. Par to, ka vēdzele bieži ir lielo līdaku ēdienkartē, nemaz neesmu pārsteigts, bet par samu gan nebiju aizdomājies. Lai gan – kāpēc lai lielajai līdakai negaršotu maza, trekna, mīksta zivs kā sams? Šo teoriju noteikti pārbaudīšu praksē šī gada pavasarī, neilgi pēc sama nārsta beigām.

Gator Gum 32 cm, 240 g – jaunais un lielākais Gator Gum modelis. Šis ir interesants koncepts, jo lielākā daļa lielo skandināvu ražotāju arvien vairāk sāk pievērsties asaru spiningošanai un sāk ražot mazāka izmēra gumijas, bet Gator iet pretējā virzienā un šogad izlaida jaunu, lielāku un smagāku mānekli. Šis modelis ir konkrēti paredzēts tiem, kas izvēlas kvalitāti, nevis kvantitāti, jo ar šāda izmēra un masas mānekli maz ticams, ka ķersies līdakas zem 1 m. Kas nozīmē, ka būs mazāk copju, bet, kad būs, tad noteikti būs arī skaista bilde. Katrā ziņā šo lielo Big Bait mānekļu konceptu nākamgad centīšos apskatīt vēl smalkāk un eksperimentēt vēl vairāk, jo pēc pagājušā gada ir skaidrs, ka, lai darbotos ar 30 cm+, vajag ļoti lielu ticību makšķerēšanas vietai.

Arī spiningu modeļu rindas papildinās vairāki jauni modeļi. Šoreiz gan lielākos papildinājumus piedzīvos tieši premium klases Elixir modeļi, kurus saņēmām pagājušogad. 2020. gadā tika izlaisti divi Elixir modeļi – 2,57 m līdz 200 g un 2,46 m līdz 150 g. Blanka izgatavota no augstas klases 40T, Japānā (Toray) ražota grafīta, kas pastiprināta ar High Modulus šķiedru lielākai izturībai. Abi šie modeļi bija izcili piemēroti mūsu spiningošanas apstākļiem. Abi modeļi izceļas ar ļoti labām tālmetiena īpašībām un ļoti modernu dizainu. Pirmie iespaidi par šiem spiningiem ir ļoti labi, un arī atsauksmes no Skandināvijas ir stabili labas. Šogad Elixir sērija papildinās ar trīs jauniem modeļiem, kuri tāpat ka iepriekšējās sezonas modeļi visi ir viendaļīgi. Elixir Swim Bait 2,16 m, līdz 120 g – spinings paredzēts mānekļiem no 40 līdz 90–100 g, kas atbilst vidēji lieliem Big Bait mānekļiem. Šis spinings vairāk paredzēts sacensībām, reizēs kad jālieto smagāki mānekļi un jāķer zālēs. Šim spiningam pietiks jaudas realizēt copes, ja māneklis aprīkots ar off set āķi, un tajā pašā laikā tas būs pietiekami jutīgs, lai justu pat visvājākās copes. Latvijas spiningošanas apstākļiem šis spinings būs piemērots arī pelagic spiningošanas tehnikai. Augstā jutība un iespēja precīzi iemest mānekli noteikti noderēs tiem, kas copē izmanto Garmin Panoptix vai līdzīgas tehnoloģijas. Elixir Giant Bait 2,59 m, līdz 300 g – šis modelis ir paredzēts tieši tiem, kuri vēlas noķert savu trofeju. Paredzēts lietošanai ar mānekļiem svarā no 150 līdz 270 g. Ja esat nolēmis savu arsenālu papildināt ar mānekļiem, kuru izmērs pārsniedz 30 cm, tad šis modelis būs piemērots jums. Neskatoties uz savu lielo jaudu, spinings ir fantastiski viegls un grafīta rokturis un spoles turētājs piešķir tam smalku, patīkamu sajūtu. Elixir Jerk Bait 2,05 m, līdz 150 g – kā liecina pats nosaukums, šis modelis ir paredzēts tieši cieto mānekļu – džerku, glaideru, slaideru un svimbeitu – vadīšanai. Spinings ir pietiekami jaudīgs, lai ar to varētu izspēlēt visus populārākos džerku modeļus, un tajā pašā laikā gana viegls un jutīgs, lai piešķirtu copei vajadzīgo baudījumu. Parasti problēma džerka kātiem ir tieši jutības trūkums, un Gator tehniskā komanda ir atradusi ļoti labus risinājumus šai problēmai. Paņemot spiningu rokās, nerodas īsa, cieta bomja iespaids, bet gan patīkama, viegla instrumenta sajūta. Gator Elixir sērija ir Big Bait spiningošanas augstākais punkts – jaunākās tehnoloģijas, supervieglas blankas un izcilas tālmetiena īpašības. Šī ir premium klase ar attiecīgu izpildījumu un kvalitāti.

Wolfcreek jaunumi

Šis zīmols šogad piedzīvos vislielākās pārmaiņas. Pirmkārt, jau popularitāti ieguvušie Wolfcreek Shad no šī gada tiks ražoti AAA klases rūpnīcā no augstākās kvalitātes silikona. Ko tas nozīmē patērētājam? Mānekļi kļūs mīkstāki, ar izteiktāku spēli. Tie būs vieglāk aprīkojami ar off-set āķiem, un copju realizācija uzlabosies. Jāsaka gan, ka nebiju nekādas problēmas novērojis arī ar iepriekšējiem modeļiem, bet uzlabojumi vienmēr nāk par labu. Jaunumi sagaidāmi arī mānekļu iepakojumos – no šī gada katrs māneklis pārdosies atsevišķi un vairāk nebūs divu mānekļu komplektu, kā arī tiks atjaunota krāsojumu palete. Turpmāk Wolfcreek Shad būs pieejams 20 krāsojumos, no kuriem astoņi ir pilnīgi jauni šim zīmolam. Arī spiningu klāsts tiks papildināts ar vienu jaunu Big Bait modeli un diviem jauniem Perch spiningiem.

Precīzāk par jaunumiem

Wolfcreek Damn You Rod Perch & Bass – pilnīgi jauns spiningu modelis šim ražotājam. Tas būs divdaļīgs un pieejams kastinga un spininga versijā. Kastinga versija 2,21 m, 8–30 g un spininga versija 2,29 m, 5–25 g. Abi šie spiningi oriģināli ir paredzēti asaru spiningošanai, taču jāņem vērā, ka Zviedrijā vidējais asaru izmērs, uz kuru tēmē spiningotāji, ir ap 30–35 cm. Latvijas apstākļos gan prasības pret asaru spiningu ir daudz citādākas, un tāpat ir ar izmantoto mānekļu izmēru. Kam šis spinings būs derīgs Latvijas apstākļos? Tas vairāk atbildīs mūsu līdaku spiningošanai un smagākam zandartu džigam un dropšotam. Abi šie kāti būs ar Extra Fast akciju. Šos spiningus, tāpat kā mānekļus, Latvijā ceram saņemt marta otrajā pusē. Tad arī veikšu testus ar šiem spiningiem un varēšu vairāk pastāstīt par sajūtām uz ūdens ar šiem kātiem. Katrā ziņā, ja esat jauna spininga meklējumos un pamatā ķerat dropšota, tviča vai smagā džiga tehnikā, tad ieteiktu apskatīt šos modeļus. Būsiet patīkami pārsteigti.

Wolfcreek Damn You Rod Pike & Musky, Jerkbait 2,21 m līdz 180 g. Paredzēts tieši cieto mānekļu vadīšanai. Tāpat kā iepriekšējo gadu modeļi, arī šis būs aprīkots ar augstākās kvalitātes korķa rokturi un kaltiem titāna gredzeniem. Spinings ierindosies premium galā gan ar cenu, gan kvalitāti. Īsti džerkošanas piekritēji spēs novērtēt gan izpildījuma kvalitāti, gan spininga pārdomāto blanku. Cik noprotu, tad ražotājs ir pievērsis īpašu uzmanību metiena attālumam.

Wolfcreek Shad 2.0 20 – 20 cm garš un 75 g smags māneklis. Viennozīmīgi šis ir Big Bait mānekļu vieglākais gals. Taču šis izmērs būs piemērots spiningošanai vasarā, kad mānekli nākas aprīkot ar off-set āķi un jāķer zālēs. 75 g svars šajā gadījumā būs pluss. Pirmkārt, mānekli varēs tālāk aizmest, otrkārt, to varēs lietot kopā ar smagāku spiningu, tā uzlabojot copju realizāciju, un beigās varēs iztikt bez lieka spininga komplekta laivā. Tāpat smagākam māneklim būs lielāka ūdens pretestība, tas nozīmē, ka tas iestrādāsies pie lēnāka vadīšanas ātruma.

Wolfcreek Shad 2.0 25 – 25 cm garš un 120 g smags māneklis. Beidzot esmu sagaidījis nedaudz garāko Shad versiju. Manuprāt, iepriekšējā versija bija gandrīz perfekta un dažās situācijās likās, ka, ja vien māneklis būtu nedaudz garāks un masīvāks, rezultāts varētu būt vēl labāks. Es personīgi pavasarī un rudenī dodu priekšroku tieši  25–27 cm izmēra mānekļiem, vasaras vidū var pastrādāt arī ar 20–23 cm izmēru. Domāju, ka šis izmērs būs ļoti rezultatīvs jaunajā sezonā.

Wolfcreek Shad 2.0 30 – 30 cm garš un 200 g smags māneklis. Šis ir viens no interesantākajiem mānekļiem. Pirmkārt, tas ir no Wolfcreek Custom Lures kolekcijas, un šis izmērs kādreiz tika izlaists divas reizes gadā, nelielās partijās un bija pieejams tikai ierobežotā krāsu paletē. Taču tagad lielā pieprasījuma dēļ ir kļuvis par Factory lure jeb masveidā ražotu mānekli un būs pieejams 10 dažādos krāsojumos. Ja runājam par trofejas izmēru līdaku, šim māneklim ir jābūt jūsu arsenālā.

Wolfcreek Damn You Rod Pike & Musky, Multipurose 2,59 m, līdz 180 g – šis gan īsti nav sezonas jaunums, bet beidzot atkal šis modelis būs pieejams viendaļīgā versijā. Divdaļīgā versija jau ir kļuvusi pietiekami populāra un liekus komentārus neprasa. Viendaļīgā versija būs vēl jutīgāka un metīs vēl labāk. Ja esat jauna Big Bait spininga meklējumos un vēlaties izcilu kātu, noteikti ieteiktu apskatīt šo modeli.

Arī Skinny Wolf džerku krāsojumi tiks papildināti ar astoņām jaunām krāsām. Pagaidām gan nav precīzas informācijas par dizainu, taču jau pavisam drīz tie nonāks Latvijā. Vairāk par jaunajām krāsām, modeļiem un testiem varēsiet lasīt eholotes.lv blogu sadaļā, kuru pastāvīgi papildinu ar testu rezultātiem, jaunumiem u. tml.

Svartzonker jaunumi

Šo gadu Svartzonker ir nosaucis par Year of McRubber par godu savam populārākajam silikona mānekļu modelim. Līdz ar to visiem šī modeļa izmēriem tiek izlaistas piecas jaunas ierobežota daudzuma krāsas. Redzot pirmos uzmetumus, biju patīkami pārsteigts. Visas no šīm krāsām ir dabiskas ar spilgtiem akcentiem un būs piemērotas kā dzidriem, tā arī duļķainiem ūdeņiem. Manā topā Svartzonker ir kopš pirmās dienas, kad sāku apgūt Big Bait tehniku, un varu droši apgalvot – McRubber ķer zivi gan vasarā, gan rudenī. Atliek piemeklēt tikai pareizo krāsojumu un izmēru. McRubber ir izcili lēnas, ne agresīvas gumijas, kas ļauj mānekli izspēlēt dažādos veidos un tehnikās. Taču tas vēl nav viss! Šogad sagaidāmi arī jaunumi Svartzonker džerku modeļiem.

Svartzonker Squerepusher 14 cm. Pērn testēju Squerepusher mazāko modeli 11 cm garumā. Māneklis patīkami pārsteidza. Pirmkārt, tā izspēlēšanas dziļums ir ļoti mazs, apmēram 0,3–0,5 m, kas ļauj ar to spiningot visos Latvijas seklajos ezeros un apstrādāt vietas, kur virs zāļu paklāja paliek neliels ūdens daudzums. Otrkārt, tā vadīšana ir tik vienkārša, ka, manuprāt, tas ir viens no labākajiem modeļiem, ar ko sākt apgūt džerkošanas tehniku, un to varēs izspēlēt arī bez specifiska spininga. Mānekli var novadīt, arī izmantojot tikai spoli, bez spininga kustībām. Tādēļ šo modeli var mierīgi lietot arī ar universālu Big Bait komplektu. Jaunais modelis būs ne tikai 3 cm garāks, bet arī ievērojami platāks. Lielais profils radīs lielāka mānekļa efektu ūdenī, un noteikti uz 14 cm versiju būs vieglāk pierunāt arī 1 m+ līdakas eksemplārus. 11 cm versija arī ir rezultatīva, bet pēc pirmajiem testiem radās iespaids, ka šis modelis vairāk strādā uz kvantitāti, nevis kvalitāti.

Svartzonker Big Glide 23 cm – šis iespaidīgā izmēra džerks būs paredzēts konkrētām trofeju medībām. Kā liecina nosaukums, šis māneklis būs Glider tipa džerks ar ļoti plašu spēli. Pēc Svartzonker sniegtās informācijas, māneklis spēlēs, arī to vienmērīgi ietinot, kad tas izslīdēs no sāna uz sānu. Taču savu pilno potenciālu tas parādīs, to vadot ar viegliem rāvieniem un ieturot garākas pauzes. Šis māneklis ir paredzēts kā aktīvai plēsēju meklēšanai, tā arī konkrētas vietas izstrādei, jo savas universālās spēles dēļ to var vadīt ātri vai lēni.

Giant Big Tail – šis gan nav māneklis, bet aksesuārs, kuram vajadzētu pievērst lielāku uzmanību nākamajā sezonā. Šī īpaši lielā silikona aste ir paredzēta, lai ar to aprīkotu džerkus. Ar šo tvisterasti samazinās amplitūda, kādā džerks izslīd no sāna uz sānu rāviena brīdī, taču tiek iegūta spēle vienmērīgā ietīšanā un pauzēs. Latvijā gan neesmu sastapis nevienu, kurš aktīvi šādas astes lietotu, taču uzskatu, ka tas ir nepelnīti un bieži šādi pasīvi mānekļi plēsēju uzrunā daudz labāk nekā ātri un agresīvi skrienošie.

Svartzonker New Horizon spiningi. Modelis gan nav jauns, taču pēdējā gada laikā šie spiningi bija pieejami tikai smagajās versijās. 2021. gadā sagaidīsim šī modeļa tvičam paredzētās versijas kā spininga, tā kastinga modeļos. Šie vidējā budžeta klases kāti spēs radīt ļoti labu konkurenci daudziem Latvijā zināmajiem ukraiņu un Ķīnas zīmoliem. Lai vai kā, skandināvu kvalitāte apvienojumā ar līdzīgajiem ķeršanas apstākļiem ir radījusi ļoti veiksmīgus spiningus par saprātīgu naudu.

Svartzonker šogad mūs lutina ne tikai ar pārbaudītiem, ķerošiem modeļiem jaunās krāsās, piemēram, McRubber un McTail The Original Slow Sink, bet arī jauniem, perspektīviem modeļiem. Arī spiningu klāsts palielināsies un saņemsim ilgi gaidīto papildinājumu Black Series Pro modeļiem. Katrā ziņā daudz interesantu lietu, par kuru testiem turpināšu rakstīt jaunajos žurnāla numuros, Facebook profilā un eholotes.lv blogā.

Strike Pro/ CWC / BFT jaunumi

No šiem tik ļoti populārajiem zīmoliem šogad gan īpaši daudz jaunumus nesagaidīsim. Taču katalogā šis tas  jauns­ ir parādījies.

BFT Instinct Multi – kastinga spiningu modeļu papildinājums. Modeļu rindu ir papildinājuši divi vieglā gala spiningi ar attiecīgi testu līdz 21 un 25 g. Abi kāti ir paredzēti asaru spiningošanai, taču mūsu apstākļos tie vairāk būs piemēroti līdaku spiningošanai, izmantojot vidēji lielus voblerus, rotiņus un šūpiņus. Blankas ir fast akcijas, kas padara šo spiningu universālu dažādām tehnikām un apstākļiem.

Strike Pro Buster Jerk Slow Sinking 15 cm džerkiem papildināta krāsojumu gamma ar sešām jaunām krāsām. Diemžēl šeit gan jāmin Strike Pro reģionālais princips, un daudzas krāsas, kas Skandināvijā ir jaunas, Krievijas katalogā jau ir kādu laiciņu.

Strike Pro x Buster Sinking 17 cm. Šis ir pilnīgi jauns modelis, un pašreiz pieejamā informācija ir visai skopa. Māneklis paredzēts spiningošanai lielākos dziļumos un sava lielā izmēra dēļ noteikti piesaistīs plēsēja uzmanību. Šim džerkam gan nav izteiktas glide jeb spēles ar plašu izslīdēšanu uz sāniem. Tas nozīmē, ka šis modelis ir vairāk paredzēts zivs paņemšanai, nevis meklēšanai. Interesants modelis, un noteikti pievērsīšu lielāku uzmanību reāliem testiem uz ūdens.

Pig Shad – šī ultra populārā Big Bait gumija šogad arī piedzīvos krāsu paletes papildinājumu. Trīs jaunās krāsas – Sucker Punsch, Emerald Herring un Burbot – savu pirmizrādi piedzīvoja jau pagājušā gada beigās un bija pieejamas ierobežotā skaitā CWC tiešo partneru veikalos, taču oficiāli katalogā parādīsies tikai šogad. Vislabākās atsauksmes esmu dzirdējis par Burbot krāsojumu un Emerald Herring, bet, domājams, tiem, kam pamatarsenāls sastāv tieši no Pig Shad, šis būs labs papildinājums krāsu paletei.

Strike Pro/ CWC/ BFT šogad izlaidīs vēl vienu džerku modeli – Catchy 13 cm, taču man pieejamā informācija ir ļoti skopa un pašlaik neko jaunu par šiem mānekļiem pastāstīt nevarēšu. Gaidām pavasari un testu rezultātus. Jaunumus sagaidīs arī Big Bandit krāsu palete, Guppie un Guppie Jr, kā arī Latvijai mazāk aktuālie Piglet silikona mānekļi.

Šis gads atkal plānojas būt interesants, jo viens ir jaunumus izlaist, bet kas pavisam cits ir tos notestēt, saprast un izdarīt loģiskus, objektīvus secinājumus par konkrētā mānekļa vai krāsojuma rezultativitāti un praktisko pielietojumu. Ar to gribu teikt – tiem, kam Big Bait tehnika nav sveša, šogad būs daudz jaunu lietu, ar ko darboties. Tiem, kas tikai plāno sākt savas gaitas šajā interesantajā tehnikā, būs ļoti daudz vērtīgas, svaigas informācijas – par mānekļiem, ķeršanas tehnikām un knifiem, kā mānekli labāk pasniegt. Personīgi es jau nevaru sagaidīt maiju, kad varēšu kāpt laivā un doties ūdeņu plašumos pēc savas pirmās 1 m+ līdakas šajā sezonā. Kā nevaru sagaidīt to pirmo BAMS! spiningā un kūleņojošu līdaku auklas galā! Vēl tikai nedaudz jāpaciešas un pagaidām jāsteidz izbaudīt iespēju noķert skaistu no jūras ienākušu taimiņu vai lasi.

Gribētu atgādināt un iedrošināt visus, kuriem rodas jautājumi par inventāru vai citiem šīs tehnikas knifiem, droši sazināties ar mani Facebook.com – centīšos palīdzēt ar padomu un objektīvu informāciju. Šī tehnika ir ļoti aizraujoša, un, ticiet man – līdakas cope uz  23 cm+ mānekli ir pavisam cita lieta nekā uz vobleri vai šūpiņu. Tā jauda, kas piemīt lielai līdakai, nav salīdzināma ne ar ko citu. Ne asakas, un tiekamies pie ūdeņiem!

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.