Makšķerēšana
Karpu makšķerēšana

Kas jāzina iesācējam par karpu spolēm?0

Artūrs Šteinburgs

Karpu, ļoti uzmanīgu un spēcīgāko saldūdens zivju, makšķerēšana ir tik emocionāla un pārgalvīga, ka daudzi copmaņi, vienreiz to noķēruši, pēc tam kļūst par dedzīgiem karpu makšķerniekiem. Pievienojoties karpu makšķernieku rindām, īpašs makšķerēšanas veids, kam ir ne tikai forša vēsture, paražas, tā varoņi, atsevišķa dzīves filozofija, bet arī APRĪKOJUMS.

Šajā pārskatā mēs jūs iepazīstināsim ar vienu no tā sastāvdaļām – spolēm. Izpētīsim to vēsturi, īpašības un specifikāciju. Mēs jums ieteiksim, kā tās izvēlēties veikalā vai no rokas. Un arī paskaidrosim, ko nozīmē noslēpumainie vārdi Big Pit un Baitrunner.

Karpu spoļu vēsture

Visu mūsdienu karpu makšķerēšanas (t.i., sporta karpu makšķerēšanas) spoļu vēsture sakņojas tālā pagātnē. Gandrīz pagājušā gadsimta vidū, kad karpu makšķerēšanas pionieri, piemēram, Ričards Volkers un citi, 60. gados pārgāja uz jaunām spolēm ar fiksētām kasetēm. Pirms tam aktīvi izmantoja parastos (tiem laikiem) inerces modeļus, kas aprīkoti ar milzīgu bungu riteni.

Turklāt vienkārša iemesla dēļ: lai arī šīs jaunās spoles bija daudz ērtākas nekā priekšgājēji, tomēr bija piemērotas tikai mazām zivju sugām, un viens no uzņēmumiem nolēma tās uzlabot. Tieši spēcīgu un masīvu zivju, tas ir, karpu, makšķerēšanai. Tādējādi topa modelis Mitchell 300 tika pārveidots par karpu copes modeli – Mitchell 350. Tad Mitchell karpu spoles ar visdažādākajiem parametriem un izmēriem veiksmīgi dominēja tirgū gandrīz desmit gadus! Līdz (70. gadu beigās) pasaule ieraudzīja jaunu modeli – Abu Cardinal 55, kas izraisīja ažiotāžu karpu makšķernieku aprindās. Viegla kasetes nomaiņa, modernizēta auklas ieklāšana un aizmugurējā pretestības regulēšana burtiski šo spoli pārvērta LEĢENDĀ!

Tomēr progress nekad nestāv uz vietas, tāpēc vēl pēc desmit gadiem (90. gadu sākumā) 2 aziāti Shimano un Daiwa trokšņaini ielauzās tirgū. Šīs spoles ir ideāli piemērotas karpu makšķerēšanai. Uzņēmuma Daiwa modeļi gan toreiz (Daiwa SS2600 un SS3000), gan tagad ir vairāk mērķēti tieši uz tiem karpu makšķerniekiem, kuri ķer lielākās distancēs. Uzņēmuma Shimano produkti ir uz visiem laikiem kļuvuši slaveni ar savu baitrunner sistēmu.  Par to mēs detalizēti runāsim tālāk šajā rakstā.

Kopš tā laika nekas nav mainījies, tie paši divi milži uztur karpu spoļu tirgu. Pat neskatoties uz citu uzņēmumu parādīšanos, kas arī ražo labus produktus, balstās uz Daiwa un Shimano tehnoloģijām. Starp citu, pateicoties tam, daudzi karpinieki mūsdienās nosacīti iedala spoles divās kategorijās Big Pit un Baitrunner. Celmlauzis Big Pit spoļu ražošanā bija uzņēmums Daiwa, kas izstrādāja spoles (ar lielām kasetēm) makšķerēšanai ekstremālās distancēs. Otrā radītājs bija uzņēmums Shimano, kas izlaida modeļus ar Baitrunner sistēmu, lai pēc jaudīgas karpu copes izvairītos no aprīkojuma zuduma. Tagad karpu makšķernieku makšķeres nepeld tālu aiz horizonta pēc tam, kad pieķeras monstrs!

Pirmā spoles izvēle dzīvē

Mūsdienu makšķerēšanas veikala apmeklējums nav viegls uzdevums! Jo šodien iesācējam ir neticami grūti izdarīt izvēli starp tik daudziem foršiem produktiem. Katrs no tiem burtiski no skatloga kliedz, ka tieši tas spēj jums palīdzēt noķert zivis atšķirībā no konkurentiem (t.i., citu ražotāju izstrādājumiem). Karpu spoles nav izņēmums. Šobrīd to jau ir daudz veidu no izciliem uzņēmumiem ar ilgu vēsturi. Tātad ar ko mums sākt? Iegādāties pašu pirmo karpu spoli dzīvē un nepieņemt nepareizu izvēli?

Vispirms izlemiet par savu karpu makšķerēšanas stilu, ņemot vērā ne tikai iepriekš gūto makšķerēšanas pieredzi, bet arī turpmākās sesijas. Tas ir, tieši uz ko jūs nolēmāt tiekties vismaz tuvākajā nākotnē. Tādējādi jūs varat izvēlēties sev karpu spoli, kas pilnībā atbilst jūsu vēlmēm ne tikai nākamajam ceļojumam, bet arī pāris nākamajām sezonām. Noteikti atcerieties, ka dažiem spoļu modeļiem ir universālas iespējas, taču lielākā daļa pārējo ir paredzētas konkrētiem makšķerēšanas apstākļiem. Tāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību nevis to skaistajam izskatam, bet RAKSTUROJUMAM, kas norāda spoles praktiskos ieguvumus.

Piemēram, būs bezjēdzīgi ņemt foršu topa Big Pit spoli (t.i., aprīkotu ar ietilpīgu kaseti), kas paredzēta tālmetieniem, ja lielākais metiena attālums (jūsu iecienītākajā rezervuārā) ir ne vairāk kā 50 metri. Tāpat spoles izmēra un salīdzinoši lielā svara dēļ ir pilnīgi nederīga karpu makšķerēšanai no virsmas vai modernai stalking tehnikai.

No otras puses, neskatoties uz daudzām noderīgām īpašībām, spolēm ar Baitrunner sistēmu ir mazas ietilpības kasetes. Tāpēc maksimālajiem/tālajiem metieniem (virs 100 metriem) tās noteikti nav piemērotas. Tieši šim makšķerēšanas stilam jums būs nepieciešams Big Pit, t.i., karpu makšķerēšanas spoles ar ietilpīgām konusveida kasetēm. Izmantojot tās, jūs varat ne tikai ērti nogādāt montāžu vajadzīgajā attālumā, bet arī ātri iztīt auklu atpakaļ. Turklāt Big Pit spoles spēj labāk uzklāt auklu uz kasetes, kas ir svarīgi darbam lielās distancēs.

Visticamāk, jūs jau esat sapratis, ka nav brīnumu spoles, kas piemērotas visiem gadījumiem. Neatkarīgi no tā, vai tas ir kompakts Baitrunner vai Big Pit, katra no tām ir piemērota konkrētiem makšķerēšanas stiliem. Tāpēc laika gaitā, tāpat kā visi rūdītie karpu makšķernieki, jūsu personīgajā arsenālā pamazām sapulcēsies vesela spolīšu kolekcija: atsevišķi stalkingam un makšķerēšanai no virsmas, atsevišķi īsiem un vidējiem metieniem, atsevišķi lieliem attālumiem. Un, protams, īpaši modeļi darbam ar marķiera un spoda kātiem.

Finanšu jautājums

Protams, viena no svarīgākajām izvēles niansēm ir jūsu budžets. Tāpēc var būt vērts vispirms iegādāties kādu pagaidu iespēju un laika gaitā ieguldīties vērtīgākā. Tas ir, lai iegādātos jebkuru topa spoli, ar kuru jūs prasmīgi izturēsieties un izbaudīsiet procesu. Turklāt, ja esat iesācējs, jums jāņem vērā arī fakts, ka papildus spolei būs jāpērk arī daudz citu sīkumu karpu copei. Piemēram, spoda un marķiera kāti, kā arī copes signalizatori utt.

Nākamais punkts ir spoles praktiskie ieguvumi (ilgtermiņā). Vienkārši sakot, ja jūs gandrīz visos makšķerēšanas braucienos vēlaties izmantot Shimano karpu spoles ar Baitrunner sistēmu, tad uz vienu braucienu (kaut kur uz ārzemēm) nevajadzētu iegādāties topa klases Big Pit spoles. Visticamāk, ka jūsu pirkums no nākotnes perspektīvas būs bezjēdzīgs. Iespējams, ka pēc ārzemju ceļojuma tās skapī krās putekļus līdz gadsimta beigām. Optimālais risinājums ir iegādāties pieticīgāku poļu komplektu. Mūsdienu ražotāji ražo ne tikai dārgā gala produktus, bet arī budžeta klases modeļus. Protams, tie nav mūžīgi, taču ir uzticami. Vismaz vienam diviem izbraucieniem.

Kā ar lietotām spolēm?

Neatkarīgi no tā, kāds makšķerēšanas stils jums patīk, ja jūs joprojām esat iesācējs, bet vēlaties maksimāli izspiest no sava budžeta, tad nevajadzētu noraidīt lietota inventāra izskatīšanu. Pirmkārt, vienkārša iemesla dēļ, ka par jaunas spoles cenu jūs varat iegādāties dažreiz pat divas spoles. Parasti pieredzējuši karpu makšķernieki mīl sevi iepriecināt – katru gadu! Dažreiz arsenāla atjaunināšana bez īpaša iemesla. Vienkārši uzdāvinot sev kaut ko. Un, kad viņu pagātnes krājumi vairs neiederas skapī, viņi nolemj pārdot savas rotaļlietas. Tātad, ja jums kaut kas patika veikala sortimentā, tad varat nedaudz pagaidīt, kamēr tas parādās garāžas izpārdošanā.

Kā izvēlēties  un iegādāties lietotu spoli?

Paanalizēsim vēlreiz: pat ja esat bagāts cilvēks, kāpēc gan neietaupīt? Turklāt šodien ir iespēja iegādāties ne mazāk kvalitatīvas un uzticamas, lai arī lietotas spoles. Kur tādus produktus atrast? Tie ir forumi, kur ir sadaļas karpu aprīkojuma tirdzniecībai. Un, visbeidzot, ir tiešsaistes izsole eBay, kurā vienmēr varat atrast tieši to, ko sapņojāt iegādāties sev.

Lielākajai daļai cilvēku iepirkšanās vietnēs ir aktivitāte, ja ne pat biedējoša, bet pārāk grūti saprotama. Un tas ir veltīgi! Izmantojot detalizētu vietnes rokasgrāmatu, tikai ar vienu peles klikšķi jūs varat kļūt par lepnu īpašnieku – dažreiz gandrīz jaunām karpu spolēm par cenu, kas ir vismaz divas reizes mazāka! Tātad kā izvēlēties un nopirkt spoles tiešsaistē? Apskatīsim šo punktu soli pa solim.

Uzziniet burtiski  visu par spoli,  kas jums patīk!

Ja plānojat iegādāties konkrētu spoles modeli, tad noteikti veiciet izpēti: uzziniet visas cenas – no minimālās līdz maksimālajai, lai aprēķinātu tās reālās izmaksas, ņemot vērā lietošanas periodu. Reti, bet gadās, ka nolietota spole ir pat dārgāka nekā jauna, jo vietnē jāmaksā nodevas vai procenti par starpniecību.

Sasteigsi, sasmīdināsi cilvēkus!

Neatkarīgi no tā, ka šī spole ir jūsu sapnis visa mūža garumā, nekad nesteidzieties! Ņemiet virsroku pār emocijām. Pretējā gadījumā jūs, ievelkoties solīšanā un aizraujoties ar sajūsmu, riskējat ievērojami pārmaksāt. Pārdevēji ir ļoti viltīgi cilvēki. Ideāls variants ir necelt savu likmi panikā, bet pagaidiet līdz izsoles beigām, uzzinot spoles reālo cenu. Lai plānotu likmju klikšķus un taktiku nākotnē.

Pievērsiet uzmanību sludinājuma stilam!

Nekavējoties atsijājiet tās reklāmas, kurās nav datu par pārdevēja atsauk­smēm. Labākais izvēles variants ir produkta maksimālais detalizētais apraksts (ieskaitot fotogaleriju par lietotu karpu spoli, t.i., tās reālo stāvokli pašreiz, nevis vienkāršs ražotāja attēls, ņemts no interneta).

Pievērsiet uzmanību visām detaļām!

Reti, bet gadās arī tā, ka pārdevēji izsoles sākumā apzināti pazemina cenu, palielinot pasta izdevumus (jo paši personīgi nemaksā nodevas pastā). Tādējādi noteikti apsveriet absolūti visas nianses, kuras PĒC tam ievērojami reizina nopirktā produkta reālo cenu.

Brīvi, bez kautrēšanās veidojiet dialogu!

Ja produkta aprakstā ir pārāk maz nepieciešamās informācijas, nebaidieties uzdot pārdevējam jautājumus! Pērkot lietotas karpu spoles, ir ļoti svarīgi zināt, cik ilgi tās tika izmantotas un kādos makšķerēšanas apstākļos, kāda veida bojājumi tām bija un kā tie tika novērsti. Godīgi pārdevēji vienmēr būs gatavi atbildēt uz jebkuru jautājumu! Ja nepieciešams, nevilcinieties viņus traucēt daudzas reizes!

Samaksa par iegādāto spoli!

Sūtiet naudu tikai pa uzticamiem kanāliem, izmantojot atsevišķas virtuālās kartes (ar stingri noteiktu limitu). To darot, jūs pasargāsiet savus galvenos kontus pret interneta krāpniekiem. Pirms paša maksājuma jautājiet pārdevējam par iespēju atgriezt preci, ja pēkšņi jums tā nepatīk.

Izbaudiet  iepirkšanos!

Pēc tam kad esat saņēmis spoli rokās, izbaudiet ne tikai to, bet arī ietaupīto naudu! Mēs jums apliecinām, ka visi tie karpu makšķernieki, kuri kaut reizi kaut ko iegādājušies eBay, nekad nav apstājušies!

Kas ir Baitrunner?

Karpu spoles ar Baitrunner (tos sauc arī: spoles ar brīvu auklas atbrīvošanas sistēmu) atšķiras no klasikas ar otrās bremzes klātbūtni, kuru var izslēgt un ieslēgt. Tajā pašā laikā stāvoklī izslēgts šādas spoles praktiski neatšķiras no pārējām ar aizmugurējo bremzi. Tomēr, kad Baitrunner ir ieslēgts, otrā bremze sāk darbu no copes brīža, tādējādi ļaujot noķertajai zivij iztīt auklu no spoles. Karpas uzķeršanās brīdī (vai arī paceļot makšķeri) tā izslēdzas, un jūs turpināt makšķerēšanas procesu, it kā izmantojot visizplatītāko spoli ar aizmugurējo bremzi.

Shimano 80. gadu beigās izlaida pašas pirmās karpu spoles ar Baitrunner sistēmu. Šis leģendārais modelis (Shimano Aero Baitrunner) burtiski uzspridzināja visu makšķerēšanas tirgu! Un tam bija pamatoti iemesli! Neapšaubāmi revolucionārā (tajā laikā) Baitrunner sistēma daudziem makšķerniekiem deva miera sajūtu, ka pēc lielas karpas pieķeršanās viņu makšķeres paliks uz statīviem! Nevis kā agrāk – ezera vidū.

Īsā laikā Baitrunner kļuva tik populārs, ka makšķernieki izmantoja šo vārdu visām brīvās auklas spolēm. Neskatoties uz to, ka pats termins Baitrunner ir patentētas sistēmas nosaukums no uzņēmuma Shimano.

Sākotnēji Aero Baitrunner sērijas pirmie modeļi tika paredzēti karpu makšķerēšanai nelielos un vidējos attālumos. Tāpēc tiem bija mazas kasetes, kas vienā roktura pagriezienā vāji ietina auklu. Bet, no otras puses, tie faktiski bija visaptveroši – optimāli piemēroti vajāšanai (stalkingam) un statiskai makšķerēšanai (tuvās vai vidējās distancēs). Vienīgais trūkums bija auklas vērpšanās, kas tās (šajā ziņā) padarīja daudz sliktākas par konkurējošās firmas Daiwa karpu spolēm Big Pit.

Tieši tāpēc, labi zinot, ka daudzi makšķernieki ir izdarījuši izvēli par labu Baitrunner sistēmai, taču nav pilnībā apmierināti ar dažām niansēm, Shimano drīz izstrādāja modernizētu versiju: ​​Big Pit spoles ar Baitrunner. Lieliski apvienojot visas gan pirmā, gan otrā priekšrocības – tas ir, gan makšķerēšanas auklas brīvo gaitu, gan tās normālu ieklāšanu, gan optimālo metiena attālumu (kas ir ļoti svarīgi makšķerēšanai lielos ezeros).

Kas ir Big Pit spoles?

Tā kā vārdi Big Pit tulkojumā latviešu valodā nozīmē lielā bedre (ūdenstilpne), tad, protams, jūs jau esat nojautuši, ka Big Pit spoles ir paredzētas karpu makšķerēšanai lielos attālumos. Sākumā tās tika izstrādātas tieši jūras makšķerēšanai, tāpēc tām bija palielināta kasete un attiecīgi arī dūšīgi rokturi. Īpaši darbam milzīgos jūras attālumos.

Kā jau minējām iepriekš, pionieris Baitrunner spoļu izveidē bija Shimano, bet Big Pit tā konkurents, ne mazāk slavens uzņēmums Daiwa, daudzus gadus aktīvi nodarbojoties ar karpu spoļu ražošanu un pārdošanu. Tomēr daži no šo firmu topa modeļiem karpu makšķernieku sirdis iekaroja Eiropā.

Tāpēc Daiwa neapmulsa un prezentēja Big Pit karpu spoles. Sākumā Daiwa SS 2600 modifikācija un pēc tam – Daiwa SS 3000. Un tad jaunā Emblem, kas atšķīrās pēc krāsas, spoles izmēra un dažām zīmola īpašībām (it īpaši ar PRO prefiksu).

Līdz brīdim, kad tirgū parādījās Big Pit, Baitrunner un to hibrīdi, agrākajiem modeļiem bija tikai priekšējā bremze. Tāpēc auklas uzklāšana bija vienkārši brīnišķīga un pēc kāda laika – gandrīz perfekta pēc novatoriskās sistēmas Twist Buster ieviešanas Daiwa spolēs.

Mūsdienās lielākā daļa uzņēmumu jau ražo Big Pit ļoti dažādās versijās, kas paredzētas gandrīz jebkuram budžetam.

Protams, daži uzņēmumi ražo spoles vidējos izmēros, lai ērti makšķerētu lielas karpas vidējos attālumos. Bet pārējie īsteno stingri lielas spoles (ar palielinātu kaseti) karpu makšķerēšanai lielās distancēs (piemēram, uz Francijas milzu ūdenskrātuvēm).

LA.lv
LielaisLoms.eu aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.