Inventārs

Karpu makšķerēšanas aprīkojums – līdkors0

Artūrs Šteinburgs

Šajā rakstā es runāšu par to, kas ir līdkors un kam tas paredzēts. Kā izvēlēties pareizo iesācējam? Tāpat apskatīsim mūsdienu karpu makšķerēšanas modeļu galvenās priekšrocības un parādīšu (izmantojot foto instrukcijas), kā tos patstāvīgi sagatavot izmantošanai. Tātad par visu pēc kārtas.

Kas ir līdkors (leadcore)?

Līdkors (no angļu valodas leadcore, kas nozīmē – kodols) ir viens no svarīgākajiem drošas karpu montāžas elementiem. Kā redzams no paša (angļu) nosaukuma leadcore, – tā ir svina stieple diezgan blīvā polimēra, poliestera šķiedru (vai citu speciāli izstrādātu materiālu) pinumā. Noteikti ir vērts atzīmēt, ka šodien jau ir modeļi bez serdeņiem, bet (dažādu iemeslu dēļ) mums ir pazīstams nosaukums – leadcore. Citas alternatīvas: plastmasas pretsavērpējs, fluorkarbons vai pat kombinēti modeļi (piemēram, poliesteris + fluorkarbons, kas nodrošina gandrīz 30% līdera stiepjamību).

Kam ir paredzēts līdkors?

Līdkors tiek aktīvi izmantots visos galvenajos karpu montāžu veidos (inline, helikopters, drošais klipsis, slīdošā montāža utt.), posms starp šoklīderi un pavadu. Galvenās priekšrocības, kas saistītas ar līdkora izmantošanu karpu makšķerēšanā, ir šādas:

Priekšrocība –  drošība karpu veselībai!

Pateicoties diezgan mīkstajam pinumam un plašajam saskares laukumam ar zivs ķermeni (ko nodrošina iekšpusē paslēpta svina stieple), praktiski tiek izslēgta griezumu vai citu bīstamu zvīņu bojājumu iespējamība. Tādējādi dīķī atgriezīsies pilnīgi veselīga karpa, kas nav ievainota ar parastu mono auklu (dažreiz pat ļoti nopietni).

Optimāla kamuflāža

Pēc ihtiologu domām, zivis dara aizdomīgas jebkuri priekšmeti, kuriem ir nedabiskas formas. Vai tas būtu makšķernieka siluets, kas pēkšņi parādās pret debesīm (netālu no krasta virs ūdens), vai nostiepta makšķeraukla ūdenī. Lūk, tieši svimā (tas ir, vietā, kur barojas karpas) līdkors (pateicoties savam svaram) nogremdē pēdējo metru, liekot tam pēc iespējas vairāk atkārtot grunts reljefu. Turklāt lielākā daļa mūsdienu ražotāju ražo līdkorus krāsās, kas maksimāli atkārto lielāko daļu grunts nokrāsu. Tādējādi radot optimālu maskēšanas efektu.

Pats sev pretsavērpējs!

Svina serdenis līdkora iekšpusē neļaus tavai montāžai samesties – ne iemetiena, ne nogrimšanas brīdī. Tev vairs nav nepieciešams standarta pretsavērpējs (īpaša plastmasas caurulīte). Varbūt izņemot tikai tās makšķerēšanas sesijas, kas norisinās vietās ar izteiktām kantīm un rekordaugstu gliemju kolonijām, kuras asi kā bārdas nazis spēj pārgriezt poliestera materiālu.

Izturība un nodilumizturība

Neskatoties uz to, ka ļoti ass gliemežvāks tomēr var sabojāt līdkoru, grants gultne absolūti to neapdraud. Pateicoties daudzu pavedienu pinumam, parasti no poliestera šķiedrām vai citiem patentētiem materiāliem firmīgie līdkori ir neticami izturīgi pret nodilumu un viltīgiem zivju trikiem. Pēc makšķernieku atsauk­smēm, izvadīšanas laikā karpas ar savu spuru zina, kā burtiski sazāģēt klasisko mono makšķerauklu.

Siet pašam vai nopirkt gatavu?

Ja esi iesācējs, tad pašai pirmajai karpu makšķerēšanai dzīvē labāk iegādāties gatavu līdkoru jau ar sasietām cilpām vai uzreiz drošu montāžu komplektus. Mūsdienās šādus produktus ražo teju visi specializēti (karpu makšķerēšanas jomā) ražotāji. Un paši specializēto veikalu darbinieki pēc pasūtījuma var tev izveidot līdkorus nepieciešamā garumā. Parasti pieredzējuši karpu makšķernieki paši sien līdkorus, un tam ir vairāki iemesli. Pirmkārt, gatavo līdkoru klasiskais garums viņiem ne vienmēr ir piemērots, ļoti bieži viņiem vajag garākus. Otrkārt, šādā veidā viņi ietaupa naudu, jo viņi makšķerē ļoti bieži, daudz vairāk un ilgāk nekā amatieri. Visbeidzot, treškārt, viens no svarīgiem iemesliem ir tas, ka ne vienmēr ir iespējams atrast vēlamo gatavo produktu krāsu. Parasti tos ražo divās vai trīs versijās, varētu teikt – iesācējiem. Bet karpu copes uzņēmumiem vienkārši nav jēgas sportistiem ražot gatavus līdkorus, īpaši populārās krāsās, īpašiem apstākļiem. Tāpēc, ka viņi tos izmanto lielos daudzumos un veido paši. Parei­zās krāsas izvēle tiks aplūkota zemāk.

Kā izvēlēties veikalā nopērkamo līdkoru?

Kam karpu copes iesācējiem jāpievērš uzmanība gatavo līdkoru izvēlē? Pārbaudītie karpu copes inventāra industrijas zīmoli. Ne viss, kas spīd, ir zelts, tāpēc ne viss, kam ir nosaukums leadcore, patiesībā tāds ir. Ja tu esi pilnīgs iesācējs, kurš kopumā tikai nesen uzzināja par šī montāžas elementa esamību, tad iesaku pievērst uzmanību zīmoliem, kas ražo karpu copes inventāru. Izvēlies izstrādātājus, kuri arī testē savus produktus tieši DROŠAI karpu makšķerēšanai. Uzņēmumi FOX, KORDA, KRYSTON, ESP, CLIMAX, TASKA, CATRAN, GARDNER nodarbojas ar augstas kvalitātes līdkora ražošanu, faktiski karpu makšķernieki ražo karpu makšķerniekiem.

Piedāvājamā materiāla garums spolītē

Laika gaitā, kad tu nolemsi pāriet uz nākamo līmeni (apgūtas zināšanas par visiem karpu makšķerēšanas sarežģījumiem) un uzdrīkstēsies pāriet no gataviem līdkoriem uz paštaisītiem, iesaku tev pievērst uzmanību šādām niansēm. Kā likums, makšķerēšanas veikalu sortimentā ir diezgan plaša spolīšu ar dažādu materiāla garumu izvēle. Un šķietami mazi tinumi ir lētāki. Bet, ja salīdzinām, piemēram, septiņu metru FOX spoles un 25 metru ESP izmaksas (metra cenas izteik­smē), izrādās, ka otrais, apjomīgākais, iznāks lētāk par tikpat kā 30%! Ieteikums ir iegādāties vairākus dažādu ražotāju produktus, lai saprastu, kurš no tiem tev būs ērts. Neskatoties uz to, ka līdkora princips ir vienāds, katra uzņēmuma materiāli atšķiras viens no otra, tiem ir savas ekskluzīvas priekšrocības.

Pareizais krāsojums

No iesācēju viedokļa visi materiāli makšķerēšanas veikalu plauktos ir zaļā, brūnā vai pelēkā krāsā. Tomēr patiesībā ne viss ir tik vienkārši. Jo ir vismaz 18 galvenie krāsu veidi, kurus var uzreiz sadalīt vairākās apakšgrupās/kombinācijās. Ideāli piemērotiem, piemēram, dubļaina, smilšaina māla vai grants gultnei. Un tālāk… Apakšā ar svaigām vai sapuvušām dūņām (attiecīgi tajā pašā ūdenstilpē pavasarī tev ir nepieciešama viena līdkora krāsa, bet vēlā rudenī – pavisam cita). Variantu var būt ļoti daudz. Kāpēc tev vajadzētu pievērst tam uzmanību? Jo karpas ir visuzmanīgākās saldūdens zivis pasaulē!

Papildu piederumi

Patstāvīgai (un, pats galvenais – salīdzinoši ātrai un ērtai) cilpas veidošanai tev noteikti būs nepieciešama īpaša adata (splicing needle).

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.