Inventārs

Kā aukstajā laikā copmanim saģērbties silti un ērti? Artura Zabora padomi0

Ziema tuvojas, tāpat arī aukstums. Vasara neatgriezīsies ne šomēnes, ne pēc mēneša. Tāpēc katram kārtīgam “ronim” ir jāgatavo ne tikai ziemas copes kastes, bet arī jāasina ierūsējušie ledus urbji, jāmeklē verga un drošības dzelkšņi un jādodas svaigi ziemīgā piedzīvojumā. Lai noķertu zivi, svarīgākais ir pielādēt kastes ar medīgām bļitkām, īstajiem balansieru krāsojumiem un jāiepērk svaigs motilis.
Ziemas un vispār aukstā laika copei ir arī otra puse – apģērbs. Šeit nu nekādi nevar būt kompromisu, kuri ir iespējami vasarā – var izlīdzēties ar treniņbiksēm, mīļāko T-kreklu un Nike sporta botām, un laist uz copi. Apģērbam ir primāra nozīme. Pats esmu vilinājis cilvēkus uz ledus, lai pamēģina šo copes veidu, un tā daļa, kura uzķeras uz āķa, ļoti ātri izdara secinājumus, ka šo pasākumu var baudīt, nevis pārdzīvot, ja mugurā ir pareizs apģērbs un kājās silti zābaki. Ziemā ir komfortabli copēt un tiešām nav auksti, ja ņem vērā dažas fundamentālas lietas, un par tām tad arī parunāsim.

TERMOVEĻA

Šis, manuprāt, ir visnenovērtētākais ziemas apģērba gabals. Der pieminēt termoveļas universālo pielietojumu – ejam pastaigās, kāpjam kalnos, dodamies slēpot, strādājam dārzā vai darbojamies ap mājas remontu, guļam teltī, makšķerējam vai medījam… vienmēr var uzvilkt termoveļu. Un tas, ko esmu sapratis, iepazīstot šo apģērba gabalu, – copē termoveļa sniedz ne tikai siltumu, bet spēj pilnībā nosegt jautājumu, kas saistīts ar ērtībām. T-krekls, biezais krekls un vecāsmātes dāvātais Ziemassvētku džemperis, pa virsu bieza jaka, kura ir tik piebāzta, ka varētu uzsprāgt. Nerunāsim par bikšu skaitu, kurš savilkts kājās. Nu kaut kā tā es devos savā pirmajā copē uz ledus. Zivis ķērās daudz švakāk nekā draugiem, un tikai tagad saprotu, ka tas ir tāpēc, ka nevarēju jēdzīgi pakustēties.
Tam noteikti nav jābūt nepatīkamam un neērtam procesam, un par to var parūpēties tieši termoveļa. Ideja slēpjas tajā, ka, līdzīgi kā sīpolā ir kārtas, arī apģērbs tiek ģērbts slāņos. Tā kā pamatā copē lietoju Norfin apģērbu, tad zinu, ka Norfin rekomendē trīs slāņu konceptu. Šogad īpaši jutu, ka paziņas gatavojas ziemas priekiem uz ledus, un vairākkārt saņēmu lūgumu ieteikt termoveļu. Mana atbilde bija tāda – Norfin Active Pro + Norfin Winter Line. Tiem, kuri ir mazāk pazīstami ar šo apģērbu, īsi ieskicēšu, ka bāzes slāņa uzdevums ir atgrūst no jūsu ķermeņa šķidrumu – sviedrus. Tā nesilda, tā pieguļas ķermenim un sausina to. Otrais slānis novada šķidrumu vēl tālāk, bet pieslēdzas jau arī kā sildelements – siltinošais slānis. Un pa virsu tam visam ir pufīgs kostīms, kurš ķermeni aizsargā no ārējās vides ietekmes lietus un vēja veidā.
Pastāv arī biezākas termoveļas, kuras var vilkt pirmajā un otrajā slānī, bet tāda nepieciešamība varētu rasties tad, ja paredzami ekstremāli laikapstākļi vai arī ja esi no īpaši salīgajiem indivīdiem. Latvijas ziemās, es teiktu, divas termoveļas ir optimāls variants. Trīs īsti neprasās, ar nosacījumu, ka ir labs un silts kostīms, savukārt viena termoveļa nespēs tik labi paveikt tai uzticēto uzdevumu. Nevaru nepieminēt Norfin jaunumu termoveļās Active Pro. Ļoti labi tiek galā ar mitrumu, ir ērta un lieliski tiek galā ar smaku jautājumu pēc svīšanas.

KOSTĪMS

Lielākā un svarīgākā apģērba sastāvdaļa ir kostīms. Galvenais uzdevums: pasargāt no ārējās vides ietekmes vēja un lietus veidā, kā arī neizlaist siltumu. Tāpat kā plānākiem kostīmiem, arī ziemas kostīmiem tiek uzrādīti divi svarīgi skaitļi. Viens no tiem ir mitrumizturība – spēja atgrūst nokrišņus. Otra lieta, kurai ir vērts pievērst uzmanību, ir elpotspēja. Svarīgi būt sausumā, bet tikpat svarīgi, lai mitrums nepaliek pie ķermeņa, kuram atdziestot rodas nepatīkamā aukstuma sajūta. Kā minēju, tad termoveļas uzdevums ir novirzīt mitrumu prom no ķermeņa, tad labs kostīms nodrošinās šīs misijas turpinājumu.
Ziemas kostīmi ir masīvi un smagi, jo tiem jāveic sarežģīta uzdevumu kombinācija – siltums, aizsardzība un mitrumizturība. Ja kādam šādas bikses atrodas skapī, tad sākumam noteikti būs labs variants. Vēl atsevišķi jāmin peldošie kombinezoni jeb tautā dēvētie “pludiņi”. Tie spēs noturēt virs ūdens tā nēsātāju gadījumos, ja sanāk ielūzt ledū. Šiem kostīmiem noteikti ir vērts pievērst uzmanību, jo Latvijas ziemas ir visai viltīgas. Ledus ir, bet ne vienmēr pietiekami drošs. No otras puses, ir pirmā ledus vilinājums, kurš ļoti aicina zemledus copes cienītājus, tad šāds kostīms ielūšanas gadījumā ļaus noturēties virs ūdens, savukārt klasiskie kostīmi, gluži pretēji, piesūksies ar ūdeni un kļūs smagi.
Veikalā uzmērīju Norfin Signal Pro 2 kostīmu. Līdz šim bija uzskats, ka tie ir ļoti neērti, bet, ja nav paredzēti sporta cienīgi attālumi un mega daudz urbšanas darbu, tad šis būs drošības un siltuma apvienojums vienā pirkumā. Pats izmantoju Norfin Extreme 5. Pēc vienas sezonas varu teikt, ka tas ir maksimāli universāls kostīms, jo ražotājs tam paredzējis trīs daļas – puskombinezona augstās bikses, iekšējā jaka, kuru var lietot atsevišķi, kā arī ārējā kārta. Šāds kostīms ļauj kombinēt apģērbu un to pielāgot dažādām temperatūrām un aktivitātēm uz ledus.

APAVI + ZEĶES

Galvenais, lai kājas siltas! Copējām no laivas, bet laikapstākļi jau gana ziemīgi, jo sniga sniegs un daži mīnus grādi termometrā. Apģērbos un gaidīju kolēģi, kurš kavējās. Pametu acis viņa virzienā un redzēju, ka viņam kājās parasta plānā zeķīte, tad viņš uzvilka vecmāmiņas dāvināto vilnas zeķi, bet ar to nepietika, tam pāri pārvilka vēl tādu siltinātu brīnumu, protams, biezu. To visu iekšā ziemas zābakā. Pēc tam, kad pašam pirmajās reizēs bija tas gods šādi kļūdīties, nevarēju nepasmieties un nepateikt dažus “uzmundrinošus” vārdus. Mēs izbraucām krastā, jo kungam sāka salt kājas. Mani pareģojumi piepildījās. Neiegrimstot dziļās detaļās, jāatceras, ka kājas arī ir ķermeņa sastāvdaļa. Pēdas mēdz svīst, izdalīt mitrumu; ja šo mitrumu nevar dabūt prom no ādas, tad tas atdziest un kļūst vēsi.
Otra lieta, kāpēc nav labi savilkt kājās pārāk daudz zeķu, – tas var traucēt asinsritei. Rezultātā atkal piezogas aukstums. Mans uzskats, ka apģērbam un apaviem jābūt ne tikai biezam, bet arī ērtam, lai varētu kustēties ar komfortu. Ar zeķēm nevajag pārcensties, jo jāņem vērā, ka lielu daļu siltuma dos zābaka zeķes siltinājums. Es izvēlos vidēja biezuma zeķes. Auksti nav. Ja skaidri zinu, ka copes apstākļi pietuvosies ekstremāliem, tad izvēlos merino materiāla zeķes.
Zābaku modē nekas daudz sezonas laikā nav mainījies un joprojām uzskatu, ka ērtākais un loģiskākais variants Latvijas ziemai ir siltie putu zābaki. Viegli, ātri, ērti uzvelkami, silti. Vienīgais, par ko der atcerēties, neslīdošās pēdiņas ar dzelkšņiem. Par šo lietu ir padomājuši Norfin, kuri Klondaik zābaku pēdā iestrādājuši pretslīdēšanas mehānismu. Tieši šis ir iemesls, kāpēc šajā sezonā uz ledus došos ar šiem zābakiem, jo uz ledus mēdz gadīties slīdīgas situācijas. Saudzēsim veselību! Klasiskajiem šņorzābakiem vai zābakiem ar auduma materiālu ir viens liels mīnuss – tie var samirkt. Bieži tikšana uz ledus ir “slapja”, kā arī ledus virsma bieži vien pārvēršas par sniega un ūdens putru. Ja ledus ir sauss, tad klasiskajiem sniega zābakiem noteikti ir vieta garderobē, tie mazāk slīd un ir ļoti ērti uz kājas.

CEPURE

Cepurei jāveic primārais pienākums – jāpasargā galva no skaidru lēmumu pieņemšanas. Jāsilda! Protams, liela daļa copmaņu ieliek cepurē arī talismana vērtību – ies uz ledus ar plānāku cepuri, jo šī ir mana veiksmes galvassega. Mana izvēle tomēr ir banālāka – galvenais, lai silda. Visu ziemu nostaigāju ar kārtīgu ausaini, jāatzīst, ka dažreiz bija pārāk silti. Tas nav labi, jo rodas vēlme cepuri novilkt, tad ar slapju galvu mīnusos ir liela iespēja tikt pie nevēlama bonusa – saaukstēšanās.
Universālākā izvēle ziemas copei ir parasta cepure bez bumbuļiem un atlokiem. Šādas vienkārša dizaina cepures ļauj optimāli manevrēt ar kostīma kapuci. Var viegli uzlikt un noņemt, jo neķeras aiz bumbuļa, nestumj cepuri uz acīm. No vairākiem draugiem esmu dzirdējis labas atsauksmes par Norfin Locker. Vēju cauri nelaiž, flīss papildu siltumam un patīkamām sajūtām ir – viss ideālai ziemas cepurei. Bet tiem, kam tiešām patīk silts un karsts, piemērots variants būs ausaines, sasildīs arī vaidziņus.

CIMDI

Šeit ir gana daudz opciju un iespēju. Plāni, biezi, ar nogrieztiem pirkstu galiem, ar un bez atlokiem, neoprēna, kā arī veidi, kurus izmantot braucienam ar tehniku. Ja vietas ziemas kastē būtu pietiekami, es ņemtu līdzi trīs veidu cimdus. Plānus flīsa cimdus, vienus super biezus, kuri paredzēti reizēm, kad ieplānota ilgāka staigāšana vai pārbrauciens ar tehniku, kā tas notiek Peipusā. Trešā izvēle ir dūraiņi ar brīvu pirkstu galu daļu, bet ar iespēju uzvilkt atloku. Šādi cimdi ļauj copēt, cimdus nenovelkot, protams, aukla mēdz aizķerties, bet labāk nelielas parazītkustības tā vietā, lai raudātu par nosalušām rokām.
Neļaujiet cimdiem samirkt! Jau vairākas reizes esmu minējis mitrumu, un uz ledus mitrums ir lielākais drauds. Turiet rokas sausumā! Man līdzi vienmēr ir dvielītis, lai pēc kontakta ar zivi var apslaucīt rokas, tad tās salst ievērojami mazāk. Patiesībā dvielītis ir noderīga lieta arī rudenī un pavasarī, kad arī jācīnās ar aukstumu. Šāds dvielītis ļaus arī cimdus ilgāk saglabāt sausus, un tie sildīs rokas.

TERMOSS

Siltums nāk no iekšām! Cik patiesi vārdi! Svarīgi būt pasargātam ne tikai no ārējiem apstākļiem, bet arī iekšēji. Un nepārprotiet, nerunāju par tēju ar “jumtiņu”, jo ar šo uz ledus ir jābūt īpaši uzmanīgiem. Visu ar mēru! Bet karsta, kūpoša tēja, kafija vai buljona dzēriens ir svēta lieta brīžos, kad aukstums pietuvojies. Šogad man plānos testēt arī Kronis gatavos ēdienus, kurus var nopirkt Salmo veikalos. Ātri un ērti pagatavojams silts ēdiens bez liekas laika tērēšanas. Tiem, kuri prot laikus gatavoties, varu ieteikt ēdiena termosu. Silts ēdiens kā mājās, tikai trauks netradicionāls. Jau vairākus gadus draudzējos ar Stanley termosu produkciju, esmu apmierināts.

Mānekļa krāsa neseko zivij, bet gan makšķerniekam – Kristiāns Godiņš. “Ķeram lielo!” #24 epizode

Abonē 2024. gadam. DĀVANĀ makšķernieku KALENDĀRS ar ieteicamajām copes dienām!
Saistītie raksti

Lielais Loms – Oktobris/Novembris 2023

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Makšķerēšana
2600 litru degvielas, lai… iezīmētu līdakas un zandartus. “Ķeram lielo!” #25 epizode
Ekskluzīvi 1 stunda
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Īsts krokodils! Kādā privātā ūdenskrātuvē izdodas noķert 13,80 kg smagu līdaku
19. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mānekļa krāsa ķer makšķernieku vairāk nekā zivi – Kristiāns Godiņš. “Ķeram lielo!” #24 epizode
Ekskluzīvi 14. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Gribi uzsākt live tehnoloģiju copi? Lietas un padomi, kas jāņem vērā
Ekskluzīvi 3. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Kad ķer zandartus, bet pieķeras cits teju 15 kilogramīgs “milzis”
Ekskluzīvi 5. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nazis laivā nepieciešams pēc likuma! Anri Anaņins. “Ķeram lielo!” #23 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā zemūdens niršanas speciālisti attīra Daugavu
25. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Labākās copes vietas Latvijā zina ungāri un poļi? “Ķeram lielo!” #22 epizode
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Laiva, ar kura startē pasaules čempionātā – aprīkojums. Copes laivas #1
Ekskluzīvi 4. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video reportāža! Pasaules čempionāta pirmā diena. Mājas ūdeņi nebeidz audzināt
Ekskluzīvi 6. oktobris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Vai esat copējuši vēl sliktākos laikapstākļos? Pasaules čempionāta apbalvošana
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Visvieglākais un visbīstamākais veids, kā tikt pie trofejas līdakas. “Ķeram lielo!” #21 epizode
Ekskluzīvi 26. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Balvā 10 000 eiro! Predator Fishing Grand Tour 2023 apbalvošana
Ekskluzīvi 18. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā noķert vairāk zivju nekā citi. Kāda ir veiksmes atslēdziņa? Ķeram lielo #20
Ekskluzīvi 12. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Ja gribēsiet noķert zivis – noķersiet! Reportāža no festivāla “Minhauzens” copes disciplīnas
Ekskluzīvi 5. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā ķert 45 cm asarus? Edgars Deičmanis un Mārtiņš Tihanovs. “Ķeram lielo!” #19 epizode
Ekskluzīvi 29. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ekstrēmos un dramatiskos apstākļos atklāts Garmin Predator Cup
Ekskluzīvi 18. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā izmantot Active Target asaru copē? #activetarget
Ekskluzīvi 17. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kā ķeras asari? Esam Sarkandaugavā. Uzzini, ar kuru mānekli asari ķeras ļoti labi
Ekskluzīvi 16. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sīko zandartu daudz, bet kas noticis ar trofejām – Didzis Ustups. “Ķeram lielo!” #17 epizode
Ekskluzīvi 15. augusts, 2023
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Domā par karpu copi. Kur meklēt aprīkojumu?
Ekskluzīvi 14. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Par japāņu jaunavām, kas ar asarām taisa kātus – Aigars Zumbergs. “Ķeram lielo!” #16 epizode
Ekskluzīvi 8. augusts, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādu copes metodi Latvijā makšķernieki neizmanto? “Ķeram lielo!” diskutē
Ekskluzīvi 7. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Cope Aiviekstē. Pludiņmakšķerēšanas sacensības. Kā copē sacensību uzvarētājs
Speciālreportāža 6. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja Panoptix neaizliegs, lielās zivis Latvijā būs vēsture. “Ķeram lielo!” #15 epizode
Ekskluzīvi 1. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Kā Arvis Ančevskis izvilka savu rekordkarpu!
26. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
No forelēm līdz putras spainim un netīriem nagiem – Arturs Zabors. “Ķeram lielo!” #14 epizode
Ekskluzīvi 18. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādas barības copei izvēlēties? Pasaules vicečempiona Krišjāņa Lisovska padoms
Ekskluzīvi 11. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Copē kā maniaks! Par fīderi, zušiem un zandartiem – Krišjānis Lisovskis. “Ķeram lielo!” #13 epizode
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Sacensību rekords – 92 cm lielākais zandarts. Sarkandaugavas kauss 2023
Ekskluzīvi 4. jūnijs, 2023

Lasītākie