Aktualitātes

Interesanti fakti! Līnis – sliņķis, zivju dakteris vai vienkārši slidens tips?0

Līnis ir diezgan slidens tips, kuru nav viegli noturēt rokās, taču makšķernieki vienmēr ļoti priecājas, kad tas pieķeras, jo līņa gaļa esot ne tikai diētiska, bet arī ļoti garšīga. Līņa izskatu zina gandrīz visi, taču reti kurš ir aizdomājies par tā dzīvībai svarīgām funkcijām. Mēģināsim izprast zivs paradumus, tikumus un raksturu, kā arī mēģināsim ieskatīties iecienītajās līņa apmešanās vietās.

Sugas izcelsme un apraksts

Līnis pieder pie kaulzivju klases, raibspuru sugas un karpu dzimtas. Tas ir vienīgais tāda paša nosaukuma līņu (Tinca) ģints pārstāvis. Pēc zivju dzimtas nosaukuma ir skaidrs, ka karpa ir līņa tuvākais radinieks, lai gan pēc izskata to uzreiz nevar pateikt, jo no pirmā acu skatiena nav līdzības. Mikroskopiskās zvīņas ir zeltainas ar olīvu nokrāsu, bet zivs ķermeni klāj iespaidīgs gļotu slānis. Tās būtu galvenās līņu atšķirības pazīmes.

Interesants fakts!

Kad līni izceļ no ūdens, tā gļotas ātri izžūst un sāk birt veseliem gabaliem, rodas iespaids, ka zivs maina ādu.

Attiecībā uz zivs nosaukumu ir vēl viens pieņēmums, kas raksturo tās dzīvesveidu. Zivs ir kūtra un neaktīva, tāpēc daudzi uzskata, ka tās nosaukums ir saistīts ar vārdu slinkums, kas vēlāk ieguva tādu jaunu nozīmi kā līnis. Interesants domu gājiens.
Dabiskos apstākļos mītošie līņi netiek sadalīti atsevišķās sugās, taču ir tāda, kuru cilvēks mākslīgi izaudzējis, tas ir zelta līnis. Tā ir ļoti skaista, nedaudz līdzīga zelta zivtiņai, tāpēc to bieži ieaudzē dekoratīvajos dīķos. Ir vēl kāds līņu veids, kuri pēc izskata ir identiski parastajam līnim, taču aug daudz ātrāk, bet tiem ir ievērojami mazāki izmēri (pusotra kilograma zivs tiek uzskatīta par standartu). Šie līņi sastopami galvenokārt maksas dīķos.
Mēs ieskatīsimies parastā līņa biogrāfijā, ko radījusi pati daba. Šie līņi var sasniegt arī ļoti iespaidīgus izmērus, tie spēj sasniegt pat 70 cm garumu un ķermeņa svaru līdz 7,5 kg. Šādi eksemplāri ir reti, tāpēc vidējais zivju ķermeņa garums svārstās no 20 līdz 40 cm.

Līņus var iedalīt sīkāk, tas ļoti daudzējādā ziņā atkarīgs no ūdenstilpes, kurā zivs dzīvo:
a) ezera līnis tiek uzskatīts par lielāko un spēcīgāko, bet priekšroku tas dod lieliem ezeriem un ūdenskrātuvēm;
b) upes līnis no iepriekšējā atšķiras ar mazākiem ķermeņa izmēriem, bet zivs mute ir nedaudz pacelta uz augšu, apdzīvo upju attekas un līčus;
c) dīķa līnis arī ir mazāks par ezera līni, bet mīt gan dabiskās ūdenskrātuvēs, gan mākslīgos dīķos;
d) pundurlīnis apmetas uzstādinātās ūdenskrātuvēs, tāpēc šo līņu izmēri nepārsniedz pārdesmit centimetru garumā, bet tie ir visizplatītākie.

Izskats un īpašības

Līņa ķermeņa uzbūve ir diezgan spēcīga, ķermenis ir augsts un nedaudz saspiests no sāniem. Līņa āda ir ļoti blīva un klāta ar tik mazām zvīņām, ka mazliet atgādina rāpuļa ādu. Ādas krāsa zaļgana vai olīvzaļa, iespējams, šo toni rada biezais gļotu slānis. Notīrot gļotas, var redzēt, ka dominē dzeltenīgs tonis ar dažādām nokrāsām. Atkarībā no dzīvošanas apstākļiem līņa ķermeņa krāsa var mainīties, tā mijas no gaiši dzeltenīgi bēšas līdz pat tumši zaļai. Ja gultne ir smilšaina, zivs krāsa tai atbilstoša – gaiša, bet ūdenskrātuvē, kur ir daudz dūņu un kūdras, līnis ir tumšā krāsā, tas viss palīdz līnim maskēties.
Vai esat kādreiz aizdomājies, kāpēc līnis ir tik slidens? Tā ir zivs dabiskā aizsardzība, kas pasargā to no plēsējiem, kuriem nepatīk gļotainas zivis. Gļotu klātbūtne palīdz līņiem novērst skābekļa badu nepanesamajā vasaras karstumā, kad ūdens kļūst ļoti karsts un tajā nav pietiekami daudz skābekļa. Turklāt gļotām piemīt ārstnieciskas īpašības, to iedarbība ir līdzīga antibiotikām, tāpēc līņi slimo reti.

Interesants fakts

Ir novērots, ka citas zivju sugas, ja saslimst, pie līņiem piepeld kā pie ārstiem. Tās piepeld tik tuvu līnim, ka var sākt berzēties gar tā slidenajiem sāniem. Piemēram, slimajām līdakām pat prātā nenāk saslimšanas gadījumā našķoties ar līņiem.

Zivju spurām ir saīsināta forma, tās izskatās, it kā būtu biezas, bet to krāsa ir daudz tumšāka par visa līņa ķermeņa toni, dažiem īpatņiem tās ir gandrīz melnas. Uz astes spuras nav iecirtuma, tāpēc tā ir gandrīz taisna. Zivs galva ir pavisam neliela izmēra. Līni var saukt par biezlūpi, tā mute ir nedaudz gaišāka par visu ķermeņa zvīņu krāsu. Zivs rīkles zobi ir sakārtoti vienā rindā, un tiem ir izliekti gali. Mazas, biezas ūsu antenas norāda ne tikai uz to stingrību, bet arī piesaisti pie karpu ģimenes. Līņa acīm ir sarkanīga nokrāsa, tās ir mazas un dziļi novietojušās uz galvas. Tēviņus no mātītēm var viegli atšķirt, jo tiem ir lielākas un attiecīgi arī biezākas krūšu spuras, turklāt tie ir arī mazāki par mātītēm, bet aug ievērojami lēnāk nekā mātītes.

Kur mīt līņi?

Mūsu valstī līņi sastopami gandrīz visās ūdenskrātuvēs. Līnis cenšas izvairīties no ūdenstilpēm ar lielu straumi, tāpēc diezin vai sastapsiet to nelielajās foreļu upēs. Līnim patīk tusēties tur, kur aug niedres un vilkvāles, kur uz gultnes ir dūņas un sen nogrimušas siekstas (dažādas koku saknes vai lieli zari), tāpat līnim patīk klusi, saules staru sasildīti ūdens klajumi.
Dūņu un dažādu aļģu pārpilnība līņiem ir viens no labvēlīgākajiem apstākļiem, jo tur tie atrod sev barību. Šī ūsainā zivs tiek uzskatīta par mazkustīgu un visu mūžu nodzīvo savā iecienītākajā teritorijā.
Der atcerēties, ka līņi dod priekšroku nesteidzīgai un vientuļai eksistencei savā duļķainajā un aizaugušajā teritorijā.
Interesants fakts. Skābekļa trūkums, sālsūdens un paaugstināts skābums līņus nebaida, tāpēc tie var viegli pielāgoties purvainajām ūdenstilpēm un dzīvot palieņu ezeros, kur piekļūst sāļais jūras ūdens.

Ar ko barojas?

Lielākoties līņu ēdienkarti veido bezmugurkaulnieki, kas dzīvo ūdenskrātuves dūņās vai sastopami uz gultnes.
Zivju uzturs ir diezgan daudzveidīgs, līņi ir gardēži, ēdienkartē ir odu kāpuri, vēžveidīgie, dažādas ūdensvaboles, dēles, fitoplanktons, ūdens blusas, visa veida kāpuri un citu zivju mazuļi.
Līdzās dzīvnieku barībai līņi labprāt barojas arī ar dažāda veida augu valstību: dažādām aļģēm, augu dzinumiem, jaunajiem niedru un ūdensrožu stublāju dzinumiem.

Interesants fakts

Līnis savas barības izvēlē nav prasīgs, tam nav īpašas barības (sevišķi sezonālas) izvēles, tāpēc tas apēd visu, ko var atrast sev zem spurām.

Kā barošanas vietu līņi izvēlas apgabalus ar dūņainu vai kūdrainu gultni un starp zemūdens augiem vai to biezokņos. Lai atrastu barību, līnis burtiski uzrok ūdenskrātuves gultni, tas savukārt provocē gaisa burbuļu parādīšanos uz ūdens virsmas, līdz ar to atklājas līņa atrašanās vieta. Līņu barošanās laiks ir ļoti agri no rīta vai arī pirms rītausmas, krēslā. Dienas laikā, kad ir daudz saules gaismas, zivis izvēlas nemeklēt barību. Naktīs līņi nebarojas, bet laiski gulšņā uz gultnes vai savā iecienītajā bedrē. Iestājoties rudenim un atnākot aukstumam, zivis barojas ievērojami mazāk un retāk. Tādējādi tās gatavojas ziemas miegam, kad barošanās pilnībā tiek pārtraukta.

Rakstura īpatnības un dzīvesveida iezīmes

Līnim atšķirībā no citiem karpu radiniekiem raksturīgs lēnums, neveiklība, tas pārvietojas nesteidzoties. Līnis ir ļoti piesardzīgs un bailīgs, tāpēc to noķert ir visai grūti, nepieciešamas zināšanas un pacietība. Uzķeroties uz āķa, viss, līņa būtība mainās: tas sāk izrādīt agresiju, atjautību, ar visiem spēkiem metas pretestībā un var viegli pārraut auklu un atraisīties, īpaši ja īpatnis ir ievērības cienīgs savos izmēros.
Līnis līdzīgi kā kurmis izvairās no spilgtās saules gaismas, tam nepatīk atrasties gaismā, viņš izvēlas uzturēties ēnā, dziļumā, būt nošķirtam no citiem. Nobriedušie īpatņi izvēlas dzīvot pilnīgi vieni, bet jaunās zivis nereti izveido 5–15 zivju barus. Līnis barību meklē arī krēslas stundās.

Interesants fakts

Lai gan līņi ir inerti un neaktīvi, tie gandrīz katru dienu veic barošanās migrāciju, virzoties no piekrastes zonas uz dziļumu un pēc tam atkal uz krastu. Nārsta laikā tie var arī meklēt jaunas nārsta vietas.

Vēlā rudenī līņi ierokas dūņās un iekrīt ziemas miegā, kas beidzas līdz ar silto dienu sākšanos, kad ūdens sāk iesilt līdz plus četriem grādiem. Pamodušies līņi pamet savas ziemošanas bedres un steidzas tuvāk krastiem, blīvi aizaugušiem ar ūdens veģetāciju, ar kuru tie sāk baroties pēc ilgstošas ziemas diētas, turklāt šajās vietās ūdens temperatūra ir dažus grādus siltāka. Ir novērots, ka lielā karstumā zivs kļūst letarģiskas un cenšas turēties tuvāk pie gultnes, kur ir vēsāks. Kad tuvojas rudens un ūdens sāk nedaudz atdzist, līņi ir visaktīvākie.

Sociālā struktūra un vairošanās

Kā jau iepriekš minēju, pieaugušie līņi priekšroku dod vientuļai eksistencei tumšā dziļumā, nevis dzīvei kolektīvā vai barā. Tikai nepieredzējuši līņu jaunuļi veido pavisam mazus barus. Nedrīkst aizmirst, ka līnis ir siltummīlis, tieši tāpēc tas sāk nārstot tikai maija beigās. Līņi nārsto, kad ūdens ir aptuveni ap 20 grādus silts. Līņi dzimumgatavību sasniedz trīs–četru gadu vecumā, kad tie jau sver 200–400 gramu.
Savām nārsta spēlēm līņi izvēlas seklas vietas, kuras ir aizaugušas ar dažādiem augiem, bet vējš līņu idilli traucē pavisam minimāli. Nārsta process notiek vairākos posmos, intervāls starp šiem posmiem var būt līdz divām nedēļām. Ikri tiek nērsti seklumā, parasti ne dziļāk par metru. Iznērstie līņu ikri piestiprinās pie nogrimušo koku zariem, kā arī dažādiem ūdensaugiem.
Interesants fakts. Līņi ir ļoti ražīgi, viena mātīte var dot no 20 līdz 600 tūkstošiem ikru, kuru inkubācijas periods svārstās tikai no 70 līdz 75 stundām.
Līņu ikri nav īpaši lieli, taču tiem ir raksturīga zaļgana nokrāsa. Jaundzimušie līņu mazuļi ir apmēram 3 mm gari, vēl vairākas dienas nepamet savu izšķilšanās vietu, pārtiekot no tām barības vielām, kas palikušas dzeltenuma maisiņā. Tad jaunuļi uzsāk patstāvīgu dzīvi, apvienojoties nelielos bariņos. Viņu barība dzīves pirmajās dienās sastāv no zooplanktona un aļģēm, tad ēdienkartē parādās uz grunts atrastie bezmugurkaulnieki.
Mazās zivtiņas aug lēni, ap gada vecumu to garums sasniedz tikai 3–4 cm. Vēl pēc gada zivtiņu garums dubultojas, bet piecu gadu vecumā zivtiņu garums sasniedz divdesmit centimetru atzīmi. Konstatēts, ka līņu attīstība un augšana turpinās septiņus gadus, bet labvēlīgos apstākļos līņi dzīvo no 12 līdz 16 gadiem.

Līņu dabiskie ienaidnieki

Pārsteidzoši, ka tik miermīlīgai un kautrīgai zivij kā līnis dabiskos savvaļas apstākļos ienaidnieku ir maz. Interesanti, ka tieši unikālās gļotas, kas pārklāj zivs ķermeni, pasargā no ienaidniekiem. Plēsīgās zivis un citi zīdītāji, kas neatsakās panašķoties ar zivīm, līņiem pagriež muguru, apetīti nerosina biezais, nepatīkamais gļotu slānis, tam ir sava specifiska smarža.
Visbiežāk lielos daudzumos cieš līņu ikri un mazuļi. Līņi tāpat kā citas karpu dzimtas zivis nesargā savus ikrus un mazuļus, tāpēc tie ir neaizsargāti. Ar ikriem un zivju jaunuļiem barojas gandrīz visas zivis, tostarp līdakas un asari, kā arī ūdens dzīvnieki, piemēram, ūdri un, protams, jāpiemin arī ūdens putni. Dažādas dabas stihijas ir vainojamas ūdens līmeņa ievērojamā pazemināšanā, kad aiziet bojā liels daudzums ikru – tie vienkārši izžūst.
Bieži līņu makšķerēšana sākas agri pirms nārsta, kad tie vēl nav paspējuši iznārstot, līdz ar to arī cilvēku varētu nosaukt par līņu ienaidnieku. Līnim esot garšīga un, galvenais, diētiska gaļa. Kā apgalvo gardēži – lai gatavotu līni, nav jāķēpājas ar zvīņām, līņus gatavo ar visām zvīņām.

Populācija un sugu statuss

Eiropas plašumos līņu biotops ir ļoti plašs. Ja runājam par līņu populāciju kopumā, var atzīmēt, ka līņiem izzušana nedraud, taču ir virkne negatīvu antropogēno faktoru, kas negatīvi ietekmē līņus. Pirmkārt, kur reģistrēta līņu ūdenskrātuvju ekoloģiskā stāvokļa pasliktināšanās, diemžēl tas ir saistīts ar cilvēku nepārdomāto ekonomiskās darbības rezultātu.
Nereti ziemā novērojama līņu masveida bojāeja. Kad ūdenskrātuvēs strauji pazeminās līmenis, tas noved pie tā, ka ziemojošās zivis vienkārši sasalst ledū, tām nepietiek vietas, lai normāli apraktos dūņās un pārziemotu. Mūsu valstī plosās maluzvejniecība, tāpēc līņu populācija ir ievērojami sarukusi.
Visas šīs cilvēku darbības ir novedušas pie tā, ka atsevišķos reģionos gan pie mums, gan ārzemēs līņi sāk izzust un radīt bažas vides organizācijās. Vēlreiz ir vērts precizēt, ka šāda situācija ir izveidojusies tikai atsevišķās vietās, ne visur. Līņi ir diezgan plaši izplatīti, un to skaits paliek atbilstošā līmenī, neradot nekādas bažas, kas ir laba ziņa. Atliek tikai cerēt, ka tas turpināsies arī nākotnē.

Līņu aizsardzība

Lai saglabātu šīs sugas zivis, ieteicams ievērot šādus aizsardzības pasākumus:
– jānodrošina populācijas stāvokļa patstāvīga uzraudzība;
– ziemošanas vietu un nārsta vietu kontrole;
– nārsta un ziemošanas vietu attīrīšana no gružiem un cilvēka radītā piesārņojuma;
– makšķerēšanas aizlieguma noteikšana nārsta laikā;
– bargāki sodi par malumakšķerēšanu.

Nobeigumā vēlos piebilst, ka līnis ir neparasts ar savām gļotām un zvīņu lielumu, paradumiem un rakstura īpašībām. Tas ir ļoti miermīlīgs un nesteidzīgs. Skaistā līņa izskatu nevar sajaukt ne ar vienu citu zivi, tas ir oriģināls un ļoti atšķirīgs.

Latvietis, kas ar savu zīmolu iekaro pasauli. Jānis Bulavs. Sarunas laivā #15

Lasi arī aktuālajā žurnāla Lielais loms numurā!

Saistītie raksti

Abonē 2025. gadam, saņem dāvanā makšķernieku kalendāru ar copes dienām un vari laimēt īpaša dizaina makšķernieka kostīma komplektu no SIA “ĒSMA”

Kas notiek, kad, pašam nezinot, tevi kāds cits piesaka copes sacensībām? Video bloga #29 epizode

Jaunākais žurnāla Lielais loms numurs ir klāt!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties un seko līdzi! Foreļu nārsts Daugavas baseina upē
32 minūtes
Linda Dombrovska
Makšķerēšana
VIDEO! Latvietis, kas ar savu zīmolu iekaro pasauli. Jānis Bulavs. Sarunas laivā #15
Ekskluzīvi 4 dienas
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Burkāncopes meistarklases! Burtniekā līdakas ķeras arī uz burkāniem
Speciālreportāža Nedēļa
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Vieta, kur dzimst laivas, un kā ieziemot laivas motoru. Arnis Zobens. Sarunas laivā #14
Ekskluzīvi 21. oktobris, 2024
Indulis Burka
Inventārs
Video! Kādu eļļu liet laivas motorā? Iesaka Arnis Zobens. Lielais loms noslēpumi #3
Ekskluzīvi 18. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Pēdējā nagla LIVE tehnoloģiju zārkā un Latvijas sapņu komanda. “Ķeram lielo!” #44 epizode
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nevar piespiest zivi ķerties, piespiest zivi ēst – Igors Prātiņš. Sarunas laivā #13
Ekskluzīvi 1. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā humāni nobeigt zivi, lai to paņemtu uz mājām. “Lielais loms” noslēpumi #2
Ekskluzīvi 19. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja tu zivi atnes mājās un apēd, tā patiešām neizdzīvos! “Sarunas laivā” #12 epizode
Ekskluzīvi 17. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Dokumentu un inventāra pārbaude! Reidā ar Rīgas pašvaldības policiju. “Ķeram lielo!” #43 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Uzmanību! Uzzini, kurš kļuvis par konkursa uzvarētāju un ieguvis laivu GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā pareizi bildēt zivi, lai tai nenodarītu pāri. “Lielais loms” noslēpumi #1
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kontroles nav, zivju nav, bet pašvaldība iekasē finansējumu. Viedoklis par licencēto makšķerēšanu
Ekskluzīvi 3. septembris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Lielie džerki, lielie kāti ar striķiem un multiplikatoru spolēm
Ekskluzīvi 30. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Māneklis, ar kuru noķert lielāko asari sacensībās!
Speciālreportāža 29. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Čaterbaits ceļ miroņus, tas ir māneklis, kas jāaizliedz! Garmin Predator Cup 2024 emocijas
Ekskluzīvi 21. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Nebijis konkurss! Balvā laiva GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 28. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kad ķeras sezonas lielākie zandarti un ir cilvēki, kas taujā pēc tīkliem. “Ķeram lielo!” #42 epizode
Ekskluzīvi 27. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Asaris ir huligāns, to vajag uzbudināt! Rotiņš – mānekļu māneklis. Video bloga #28 epizode
Ekskluzīvi 26. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Mērķis līdaka. Kā to sakaitināt laikā, kad tā neķeras. Video bloga #27 epizode
9. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Lai cope nepārvērstos par blenšanu ekrānā. Alda Sāviča pikantie stāsti. “Sarunas laivā” #10
Ekskluzīvi 13. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Rezultāti un video! Līdz pēdējai minūtei mūsējie cīnījās par uzvaru GARMIN PREDATOR CUP 2024
Ekskluzīvi 17. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties un seko līdzi REZULTĀTIEM! GARMIN PREDATOR CUP 2024 2.dienas tiešraidi
16. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Tēvu un dēlu stāsti. Āķis pirkstā, ātrie bez maksas un lepnums par dēlu
Ekskluzīvi 15. augusts, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video recepte! Laša tartars ar marinētiem sīpoliem
Ekskluzīvi 17. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Viena monstrīga līdaka divas reizes dienā – tas ir iespējams – Anri Anaņins. “Sarunas laivā” #9
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Aklā līdaka un lietus, kas sāpēja. Reportāža no Tumsas Kausa 2024
Ekskluzīvi 14. jūlijs, 2024
Arvis Ančevskis
Skaties!
SKATIES! Viņiem reāli paveicās! Uzskatāms piemērs tam, kādēļ jāpievērš uzmanība bojām!
Ekskluzīvi 12. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Nobrauc gar pašu laivu un uztaisa vilni! Kā ir ar savstarpējo copmaņu ētiku?
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Slepenās asaru ķeršanas vietas un salauzta dzenskrūve! “Ķeram lielo!” #40 epizode
Ekskluzīvi 2. jūlijs, 2024

Lasītākie