Inventārs

Ideālā fīdera meklējumos. Kurš kāts labāks, kādu man vajag, kuru tu man ieteiktu?0

Teksts: Artis Verza

Kā neapjukt un neapmaldīties fīdermakšķeres meklējumos? Mūžīgi neatbildētie jautājumi – kurš kāts labāks, kādu man vajag, kuru tu man ieteiktu? Un realitāte ir tāda, ka vienotas atbildes uz šiem jautājumiem nav, katrā situācijā atbilde skan citādāk. Kam meita, kam māte, un kādam kleita. Precīzi uz saviem jautājumiem un vēlmēm spēsi atbildēt vien pats, tiesa pēc kāda laika, kad būsi apaudzis ar pieredzi. Paskatīsimies, ko tad no sevis var izspiest fīdera kāti dažādās cenu kategorijās un ko derētu izvēlēties vienā vai otrā situācijā.

Iedomājies… šodien tev ir viens kāts, pēc nedēļas vēl viens, pēc diviem mēnešiem pievienojas vēl daži. Beigās tu stāvi pie pilnas garāžas un pats neko vairs nesaproti. Pirms diviem gadiem manā arsenālā bija viens fīderis, bail skaitīt, bet domāju, ka šodien to skaits tuvojas trīsdesmit. Kāpēc tik daudz? Pateikšu vēl vairāk, ikdienā makšķerēju vien ar diviem. Muļķīgi, ne? Bet sava loģika iegādes brīdī man bija, jo katrs no tiem pirkts ar savu domu, mērķi un vajadzībām. Sportam un ikdienas copei. Dažādiem copes apstākļiem un metiena attālumiem. Šodien tos žēl ir pārdot vai atdot, jo esmu pārliecināts, ka pienāks brīdis manā dzīvē, kad kāts X, Y vai Z man noteikti noderēs.

Te nu rodas dabisks jautājums. Ar ko īsti atšķiras visi šie kāti? Vai tiešām ir starpība starp 30 EUR un 130 EUR fīderi? No malas varētu atskanēt ātra atbilde, ka nekādas starpības tur nav. Ir gana daudz diskutēts ar svētdienas makšķerniekiem, lielākoties viņu viedoklis ir vienāds – nav nekādas starpības. Paņemsim par piemēru apavus par 20 EUR un 100 EUR. Virspusēji taču atšķirības nekādas nav. Gluži otrādi, lētajiem apaviem ir spilgtas krāsas, spīdumiņi. Turklāt funkciju tie pilda – kājas sausas un pat siltumā. Atšķirība ir apdares kvalitātē, izejmateriālos. Un pilnīgi loģiski, ka tas var nešķist būtiski, jo cenas faktoru neviens nav atcēlis un budžetam ir jāseko līdzi.

Analoģisks ir stāsts ar kātiem. Un ne tikai fīdera tēma, bet jebkurā makšķerēšanas novirzienā. Atšķiras materiāls, kvalitāte, svars, dizains, riņķi, furnitūra un citas sīkas nianses. Šie un vēl daudz citu faktoru, kopā ņemti, atbild par jautājumu kātu cenu atšķirībai veikalos. Un vēl viena atbilde no manis – nē, arī budžeta klases kāti der copei un tos var lietot, tie nav slikti. Šobrīd konkurence starp ražotājiem ir gana liela, tas neļauj atslābt un arī zemo cenu kategorijā produktam ir jāatbilst pamata vajadzībām.

Viens no vislabākajiem veidiem, kā un kur apskatīt pieejamos modeļus, ir apmeklēt veikalus klātienē, tajos pieejams daudz modeļu dažādos cenu diapazonos. Turklāt arī pārdevējs var dot vērtīgus padomus fīdera izvēlē, it īpaši, ja jāatrod pirmais kāts, kuram ir jāpilda visas funkcijas, lai ievestu fīdera copes pasaulē ar pozitīvām sajūtām. Šodienas konkurence tirgū ir pietiekami liela, lai veikalnieki necenstos iesmērēt dārgāko, bet tieši to, kas vajadzīgs tev. Tāpēc nekautrējies prasīt pēc padoma veikalos. Tur lielākoties strādā cilvēki, kuri ikdienā makšķerē un testē pārdodamo produkciju.

Ja esi sava pirmā fīdera meklējumos, es ticu, ka šī informācija palīdzēs izvēlēties atbilstošu kātu. Šodien Latvijas tirgū cena par fīderi ir, sākot no +/- 40 EUR, un saprātīgas beigas ir 350 EUR, iespējams, ir atrodami arī dārgāki, bet tas jau ir cits stāsts. Šoreiz pieturēšos pie budžeta klases kātu apraksta. Sāc ar šim pirkumam pieejamo budžetu! Tas uzreiz ļaus atsijāt dārgākus variantus un noteiks dabiskus pirkuma griestus. Tagad pacilāsim konkrētus fīdera kātus.

SALMO EXTREME BP FEEDER: viens no vienkāršākajiem Salmo zīmola fīderiem. Gana vienkāršs, svarā pasmags. Garumā no 3,30 līdz 3,60 m. Optimālais barotavas izmērs 40–120 g. Vidējas akcijas, met vidēji labi. Vairāk piemērots pavasara vimbu un brekšu copei. Mīnusi: īsais garums neļauj normāli strādāt, sēžot krēslā. Šis būs piemērots kāts tiem, kuri saprot, ka pielietojums reālā copē būs piecas reizes gadā. Nav žēl to transportēt bagāžniekā kopā ar pārējo sadzīves tehniku visu cauru gadu, no sērijas – a ja nu noder. Lai salauztu, būs jāpiepūlas.

Ideālais fīderis
SALMO SNIPER FEEDER
Foto no arhīva

SALMO SNIPER FEEDER: cena atkarībā no modeļa svārstās no 60 līdz 90 EUR. Vienkārši, vieglāki, attiecīgi arī klasi augstāki kāti nekā Extreme BP sērija. Blanka arī ir jūtami vieglāka un jutīgāka. Ar šo kātu sajutīsi zivi, velkot to ārā. Ar 3,60 m garumu komfortabli strādāt 40–50 m attālumā ar 70 g barotavu. Met salīdzinoši labi.

SALMO DIAMOND FEEDER un DIAMOND FEEDER BP: par līdzīgu cenu kā iepriekš minētais, bet, manuprāt, ir nedaudz labāks. Vieglāks, tievs un ērti guļas rokā. Perfekti piemērots dažāda kalibra barotavām. Noder gan pavasara vimbu copei, gan rudens brekšiem, derēs arī karpām. Universāls aparāts.

FEEDER CONCEPT DISTANCE: pēdējā laikā iemīļotākais kāts un mans ikdienas favorīts ir tieši šis modelis Distance 80, ar garumu 4,20 m. Ideāli piemērots tālam metienam, bet ir labs, arī darbojoties tuvās distancēs. Pilnīgs un galīgs universāls – var darīt visu. Darbojoties ar sajūtām, var ar prātu pārslogot (pavasarī ar astoņdesmitā testa kātu ir mestas arī 120 g barotavas), un pretēji – esmu ķēris arī ar 30 g smagām barotavām ezerā, stāvošos ūdeņos. Kāpēc tieši 4,20 m garums ir tik universāls? Bez problēmām met 60+ metrus. Ļoti ērti un viegli strādāt tieši no sēdus pozīcijas, kā arī viegli pārcelt zivi asām kantīm. Ja esi vienkārši izcila kāta meklējumos, tad es pārliecinoši iesaku skatīties uz Distance sēriju. Šajā sērijā kopumā ir padaudz modeļu, kur katrs var atrast piemērotāko saviem ūdeņiem. Manā skatījumā, ļoti laba cenas un kvalitātes attiecība. Iesaku ar pārliecību!

FEEDER CONCEPT DISTANCE
Foto no arhīva

FEEDER CONCEPT SILVER WATER: klasi augstāka sērija ir Silver Water. Viegls, ērts un vienkārši praktisks kāts, kurš spēj sagādāt emocijas. Ļaus priecāties par katru mazākās zivs pretestību un uzreiz nodos informāciju rokā. No praktiskā viedokļa jāpiebilst, ka šis ir kāts, kuru pārslogot nevajag, nebūtu ieteicams. Manā arsenālā ir fīderi 50 un 70 g testos. Ar 50 ideāli ir darboties 30–40 g, ar 70 optimālais ir 50/60 g barotavas. Mīnuss kā jau visiem augstākas klases kātiem – trausli un līdz ar to prasa papildu uzmanību. Iesaku tiem, kuri vēlas izspiest baudu no copes, un tiem, kuri prot saudzīgi apieties ar vērtīgu copes inventāru.

FEEDER CONCEPT TOURNAMENT: mazais sapnītis, kurš nu ir piepildījies! Šis jau ir sporta līmeņa kāts. Kāts ne no šīs pasaules. Viegls, skanīgs, patīkams. Viss, ko pieredzējis fīderists varētu vēlēties izbaudīt copes sesijā, ir šajā kātā. Lai neizklausītos tikai pēc saldu vārdu biruma, jāpiemin arī mīnuss – dārgs. Mana izvēle krita uz 100. modeli, kurš manam copes stilam un vietu izvēlei būs piemērotākais. Vairāk pastāstīšu pēc kārtīgiem testiem. Kūstu nepacietībā!

Nobeigumā vēl dažas lietas. Kā izvēlēties īsto kātu garumu? Grozies, kā gribi, nu nebūs tikai viens kāts visam. Kad atnāks sapratne par apstākļiem pie un zem ūdens, tad arī parādīsies vēl viens kāts. Iespējams, vēlāk vēl kāds. Gluži kā mūžsenajā stāstā par sievietēm un simts kurpju pāriem skapī.
Bet pamata vadlīnijas varētu būt šādas:
• kāti garumā no 3,30 līdz 3,60 m ar augstāku testu būs piemēroti straujām, šaurām upēm. Metiens ir īsāks un ar garāku kātu nebūs ērti darboties;
• kāti garumā no 3,30 līdz 3,60 m ar vieglo testu ir vairāk sīkzivju copei pie krasta, kuri ikdienas copei nav vajadzīgi, jo gribas taču ķert lielās. Ja vien neskaties uz sporta pusi, lai attīstītu ķeršanu tempā un tehniku;
• kāti garumā no 3,90 līdz 4,20 m jau ir vairāk tāliem metienam paredzēti. Pie izvēles paturiet prātā, ka upei vajag cietāku kātu, lai metiens sanāktu precīzāks un lai pārceltu zivi pār kanti.
Lai kāts pilnvērtīgi darbotos un metiens tieši uz tālmetiena būtu maksimāls, ļoti lielu uzmanību vajag pievērst spolei, ja precīzāk – tad spoles izmēram. Mana kļūda pirmsākumos bija mazas spoles uz jaudīgiem kātiem. Te ir tāda lieta, ka bieži pie tālmetieniem tiek vainots kāts, bet visbiežāk problēma ir spolē un vēl biežāk rokās. Kātiem garumā 4,20 m iesaku likt 5000/6000 izmēra spoles, savukārt 3,60 m – 4000/5000 izmēra spoles.
Fīderis joprojām ir populāra un ļoti zivīga metode, kurai es pēdējā laikā esmu palicis īpaši uzticīgs.

Kas jāņem vērā, meklējot kātu
– Ļoti lielu uzmanību vajag pievērst spolei, ja precīzāk – tad spoles izmēram. Kļūda pirmsākumos bija mazas spoles uz jaudīgiem kātiem.
– Grozies, kā gribi, nu nebūs tikai viens kāts visam.
– Šodienas konkurence tirgū ir pietiekami liela, lai veikalnieki necenstos iesmērēt dārgāko, bet tieši to, kas vajadzīgs tev. Tāpēc nekautrējies prasīt pēc padoma veikalos.
– Arī budžeta klases kāti der copei un tos var lietot, tie nav slikti. Šobrīd konkurence starp ražotājiem ir gana liela, tas neļauj atslābt un arī zemo cenu kategorijā produktam ir jāatbilst pamata vajadzībām.

Saistītie raksti

Copē kā maniaks! Par fīderi, zušiem un zandartiem – Krišjānis Lisovskis. “Ķeram lielo!” #13 epizode

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Makšķerēšana
Visvieglākais un visbīstamākais veids, kā tikt pie trofejas līdakas. “Ķeram lielo!” #21 epizode
Ekskluzīvi Nedēļa
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Balvā 10 000 eiro! Predator Fishing Grand Tour 2023 apbalvošana
Ekskluzīvi 18. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā noķert vairāk zivju nekā citi. Kāda ir veiksmes atslēdziņa? Ķeram lielo #20
Ekskluzīvi 12. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Ja gribēsiet noķert zivis – noķersiet! Reportāža no festivāla “Minhauzens” copes disciplīnas
Ekskluzīvi 5. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā ķert 45 cm asarus? Edgars Deičmanis un Mārtiņš Tihanovs. “Ķeram lielo!” #19 epizode
Ekskluzīvi 29. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ekstrēmos un dramatiskos apstākļos atklāts Garmin Predator Cup
Ekskluzīvi 18. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā izmantot Active Target asaru copē? #activetarget
Ekskluzīvi 17. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kā ķeras asari? Esam Sarkandaugavā. Uzzini, ar kuru mānekli asari ķeras ļoti labi
Ekskluzīvi 16. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sīko zandartu daudz, bet kas noticis ar trofejām – Didzis Ustups. “Ķeram lielo!” #17 epizode
Ekskluzīvi 15. augusts, 2023
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Domā par karpu copi. Kur meklēt aprīkojumu?
Ekskluzīvi 14. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Par japāņu jaunavām, kas ar asarām taisa kātus – Aigars Zumbergs. “Ķeram lielo!” #16 epizode
Ekskluzīvi 8. augusts, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādu copes metodi Latvijā makšķernieki neizmanto? “Ķeram lielo!” diskutē
Ekskluzīvi 7. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Cope Aiviekstē. Pludiņmakšķerēšanas sacensības. Kā copē sacensību uzvarētājs
Speciālreportāža 6. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja Panoptix neaizliegs, lielās zivis Latvijā būs vēsture. “Ķeram lielo!” #15 epizode
Ekskluzīvi 1. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Kā Arvis Ančevskis izvilka savu rekordkarpu!
26. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
No forelēm līdz putras spainim un netīriem nagiem – Arturs Zabors. “Ķeram lielo!” #14 epizode
Ekskluzīvi 18. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādas barības copei izvēlēties? Pasaules vicečempiona Krišjāņa Lisovska padoms
Ekskluzīvi 11. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Copē kā maniaks! Par fīderi, zušiem un zandartiem – Krišjānis Lisovskis. “Ķeram lielo!” #13 epizode
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Sacensību rekords – 92 cm lielākais zandarts. Sarkandaugavas kauss 2023
Ekskluzīvi 4. jūnijs, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Vai par copi visos ūdeņos būtu jāmaksā? Haralds Apinis. “Ķeram lielo!” #11 epizode
Ekskluzīvi 6. jūnijs, 2023
Arvis Ančevskis
Aktualitātes
VIDEO! BAM Streetfishing līgas 2023 1. posms – Jelgava
Speciālreportāža 4. jūnijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Praktisks padoms. Kartes zīmēšana ar Lowrance
Speciālreportāža 29. maijs, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā stāstīt sabiedrībai par makšķerēšanu
Speciālreportāža 28. maijs, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Kas ir viena makšķerēšanas reize? Skaidro Agnese Neimane Jordane “Ķeram lielo!” #10 epizodē
Ekskluzīvi 26. maijs, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Pirmās dienas rezultātu paziņošana! BTA Latvijas čempionāts Spiningošanā no Laivām 2023, Rīgas ezeri
Ekskluzīvi 20. maijs, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Tiešraides no BTA Latvijas čempionāta spiningošanā no laivām 1.posma atklāšanas
Ekskluzīvi 20. maijs, 2023
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Maija līdaku trakums Burtniekā!
Speciālreportāža 17. maijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādus mānekļus izvēlēties maijā? Praktiski ieteikumi no Jahipaun. Video bloga #18 epizode
Ekskluzīvi 10. maijs, 2023
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kā Ķīšezerā ar līdakām, jaunumi no Jahipaun un ko darīt ar kormorāniem?
Ekskluzīvi 7. maijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Līdakas jāķer, kad kastaņi zied! Maija aktualitātes. Video bloga #17 epizode
Speciālreportāža 5. maijs, 2023

Lasītākie