Inventārs

Ideālā fīdera meklējumos. Kurš kāts labāks, kādu man vajag, kuru tu man ieteiktu?0

Teksts: Artis Verza

Kā neapjukt un neapmaldīties fīdermakšķeres meklējumos? Mūžīgi neatbildētie jautājumi – kurš kāts labāks, kādu man vajag, kuru tu man ieteiktu? Un realitāte ir tāda, ka vienotas atbildes uz šiem jautājumiem nav, katrā situācijā atbilde skan citādāk. Kam meita, kam māte, un kādam kleita. Precīzi uz saviem jautājumiem un vēlmēm spēsi atbildēt vien pats, tiesa pēc kāda laika, kad būsi apaudzis ar pieredzi. Paskatīsimies, ko tad no sevis var izspiest fīdera kāti dažādās cenu kategorijās un ko derētu izvēlēties vienā vai otrā situācijā.

Iedomājies… šodien tev ir viens kāts, pēc nedēļas vēl viens, pēc diviem mēnešiem pievienojas vēl daži. Beigās tu stāvi pie pilnas garāžas un pats neko vairs nesaproti. Pirms diviem gadiem manā arsenālā bija viens fīderis, bail skaitīt, bet domāju, ka šodien to skaits tuvojas trīsdesmit. Kāpēc tik daudz? Pateikšu vēl vairāk, ikdienā makšķerēju vien ar diviem. Muļķīgi, ne? Bet sava loģika iegādes brīdī man bija, jo katrs no tiem pirkts ar savu domu, mērķi un vajadzībām. Sportam un ikdienas copei. Dažādiem copes apstākļiem un metiena attālumiem. Šodien tos žēl ir pārdot vai atdot, jo esmu pārliecināts, ka pienāks brīdis manā dzīvē, kad kāts X, Y vai Z man noteikti noderēs.

Te nu rodas dabisks jautājums. Ar ko īsti atšķiras visi šie kāti? Vai tiešām ir starpība starp 30 EUR un 130 EUR fīderi? No malas varētu atskanēt ātra atbilde, ka nekādas starpības tur nav. Ir gana daudz diskutēts ar svētdienas makšķerniekiem, lielākoties viņu viedoklis ir vienāds – nav nekādas starpības. Paņemsim par piemēru apavus par 20 EUR un 100 EUR. Virspusēji taču atšķirības nekādas nav. Gluži otrādi, lētajiem apaviem ir spilgtas krāsas, spīdumiņi. Turklāt funkciju tie pilda – kājas sausas un pat siltumā. Atšķirība ir apdares kvalitātē, izejmateriālos. Un pilnīgi loģiski, ka tas var nešķist būtiski, jo cenas faktoru neviens nav atcēlis un budžetam ir jāseko līdzi.

Analoģisks ir stāsts ar kātiem. Un ne tikai fīdera tēma, bet jebkurā makšķerēšanas novirzienā. Atšķiras materiāls, kvalitāte, svars, dizains, riņķi, furnitūra un citas sīkas nianses. Šie un vēl daudz citu faktoru, kopā ņemti, atbild par jautājumu kātu cenu atšķirībai veikalos. Un vēl viena atbilde no manis – nē, arī budžeta klases kāti der copei un tos var lietot, tie nav slikti. Šobrīd konkurence starp ražotājiem ir gana liela, tas neļauj atslābt un arī zemo cenu kategorijā produktam ir jāatbilst pamata vajadzībām.

Viens no vislabākajiem veidiem, kā un kur apskatīt pieejamos modeļus, ir apmeklēt veikalus klātienē, tajos pieejams daudz modeļu dažādos cenu diapazonos. Turklāt arī pārdevējs var dot vērtīgus padomus fīdera izvēlē, it īpaši, ja jāatrod pirmais kāts, kuram ir jāpilda visas funkcijas, lai ievestu fīdera copes pasaulē ar pozitīvām sajūtām. Šodienas konkurence tirgū ir pietiekami liela, lai veikalnieki necenstos iesmērēt dārgāko, bet tieši to, kas vajadzīgs tev. Tāpēc nekautrējies prasīt pēc padoma veikalos. Tur lielākoties strādā cilvēki, kuri ikdienā makšķerē un testē pārdodamo produkciju.

Ja esi sava pirmā fīdera meklējumos, es ticu, ka šī informācija palīdzēs izvēlēties atbilstošu kātu. Šodien Latvijas tirgū cena par fīderi ir, sākot no +/- 40 EUR, un saprātīgas beigas ir 350 EUR, iespējams, ir atrodami arī dārgāki, bet tas jau ir cits stāsts. Šoreiz pieturēšos pie budžeta klases kātu apraksta. Sāc ar šim pirkumam pieejamo budžetu! Tas uzreiz ļaus atsijāt dārgākus variantus un noteiks dabiskus pirkuma griestus. Tagad pacilāsim konkrētus fīdera kātus.

SALMO EXTREME BP FEEDER: viens no vienkāršākajiem Salmo zīmola fīderiem. Gana vienkāršs, svarā pasmags. Garumā no 3,30 līdz 3,60 m. Optimālais barotavas izmērs 40–120 g. Vidējas akcijas, met vidēji labi. Vairāk piemērots pavasara vimbu un brekšu copei. Mīnusi: īsais garums neļauj normāli strādāt, sēžot krēslā. Šis būs piemērots kāts tiem, kuri saprot, ka pielietojums reālā copē būs piecas reizes gadā. Nav žēl to transportēt bagāžniekā kopā ar pārējo sadzīves tehniku visu cauru gadu, no sērijas – a ja nu noder. Lai salauztu, būs jāpiepūlas.

Ideālais fīderis
SALMO SNIPER FEEDER
Foto no arhīva

SALMO SNIPER FEEDER: cena atkarībā no modeļa svārstās no 60 līdz 90 EUR. Vienkārši, vieglāki, attiecīgi arī klasi augstāki kāti nekā Extreme BP sērija. Blanka arī ir jūtami vieglāka un jutīgāka. Ar šo kātu sajutīsi zivi, velkot to ārā. Ar 3,60 m garumu komfortabli strādāt 40–50 m attālumā ar 70 g barotavu. Met salīdzinoši labi.

SALMO DIAMOND FEEDER un DIAMOND FEEDER BP: par līdzīgu cenu kā iepriekš minētais, bet, manuprāt, ir nedaudz labāks. Vieglāks, tievs un ērti guļas rokā. Perfekti piemērots dažāda kalibra barotavām. Noder gan pavasara vimbu copei, gan rudens brekšiem, derēs arī karpām. Universāls aparāts.

FEEDER CONCEPT DISTANCE: pēdējā laikā iemīļotākais kāts un mans ikdienas favorīts ir tieši šis modelis Distance 80, ar garumu 4,20 m. Ideāli piemērots tālam metienam, bet ir labs, arī darbojoties tuvās distancēs. Pilnīgs un galīgs universāls – var darīt visu. Darbojoties ar sajūtām, var ar prātu pārslogot (pavasarī ar astoņdesmitā testa kātu ir mestas arī 120 g barotavas), un pretēji – esmu ķēris arī ar 30 g smagām barotavām ezerā, stāvošos ūdeņos. Kāpēc tieši 4,20 m garums ir tik universāls? Bez problēmām met 60+ metrus. Ļoti ērti un viegli strādāt tieši no sēdus pozīcijas, kā arī viegli pārcelt zivi asām kantīm. Ja esi vienkārši izcila kāta meklējumos, tad es pārliecinoši iesaku skatīties uz Distance sēriju. Šajā sērijā kopumā ir padaudz modeļu, kur katrs var atrast piemērotāko saviem ūdeņiem. Manā skatījumā, ļoti laba cenas un kvalitātes attiecība. Iesaku ar pārliecību!

FEEDER CONCEPT DISTANCE
Foto no arhīva

FEEDER CONCEPT SILVER WATER: klasi augstāka sērija ir Silver Water. Viegls, ērts un vienkārši praktisks kāts, kurš spēj sagādāt emocijas. Ļaus priecāties par katru mazākās zivs pretestību un uzreiz nodos informāciju rokā. No praktiskā viedokļa jāpiebilst, ka šis ir kāts, kuru pārslogot nevajag, nebūtu ieteicams. Manā arsenālā ir fīderi 50 un 70 g testos. Ar 50 ideāli ir darboties 30–40 g, ar 70 optimālais ir 50/60 g barotavas. Mīnuss kā jau visiem augstākas klases kātiem – trausli un līdz ar to prasa papildu uzmanību. Iesaku tiem, kuri vēlas izspiest baudu no copes, un tiem, kuri prot saudzīgi apieties ar vērtīgu copes inventāru.

FEEDER CONCEPT TOURNAMENT: mazais sapnītis, kurš nu ir piepildījies! Šis jau ir sporta līmeņa kāts. Kāts ne no šīs pasaules. Viegls, skanīgs, patīkams. Viss, ko pieredzējis fīderists varētu vēlēties izbaudīt copes sesijā, ir šajā kātā. Lai neizklausītos tikai pēc saldu vārdu biruma, jāpiemin arī mīnuss – dārgs. Mana izvēle krita uz 100. modeli, kurš manam copes stilam un vietu izvēlei būs piemērotākais. Vairāk pastāstīšu pēc kārtīgiem testiem. Kūstu nepacietībā!

Nobeigumā vēl dažas lietas. Kā izvēlēties īsto kātu garumu? Grozies, kā gribi, nu nebūs tikai viens kāts visam. Kad atnāks sapratne par apstākļiem pie un zem ūdens, tad arī parādīsies vēl viens kāts. Iespējams, vēlāk vēl kāds. Gluži kā mūžsenajā stāstā par sievietēm un simts kurpju pāriem skapī.
Bet pamata vadlīnijas varētu būt šādas:
• kāti garumā no 3,30 līdz 3,60 m ar augstāku testu būs piemēroti straujām, šaurām upēm. Metiens ir īsāks un ar garāku kātu nebūs ērti darboties;
• kāti garumā no 3,30 līdz 3,60 m ar vieglo testu ir vairāk sīkzivju copei pie krasta, kuri ikdienas copei nav vajadzīgi, jo gribas taču ķert lielās. Ja vien neskaties uz sporta pusi, lai attīstītu ķeršanu tempā un tehniku;
• kāti garumā no 3,90 līdz 4,20 m jau ir vairāk tāliem metienam paredzēti. Pie izvēles paturiet prātā, ka upei vajag cietāku kātu, lai metiens sanāktu precīzāks un lai pārceltu zivi pār kanti.
Lai kāts pilnvērtīgi darbotos un metiens tieši uz tālmetiena būtu maksimāls, ļoti lielu uzmanību vajag pievērst spolei, ja precīzāk – tad spoles izmēram. Mana kļūda pirmsākumos bija mazas spoles uz jaudīgiem kātiem. Te ir tāda lieta, ka bieži pie tālmetieniem tiek vainots kāts, bet visbiežāk problēma ir spolē un vēl biežāk rokās. Kātiem garumā 4,20 m iesaku likt 5000/6000 izmēra spoles, savukārt 3,60 m – 4000/5000 izmēra spoles.
Fīderis joprojām ir populāra un ļoti zivīga metode, kurai es pēdējā laikā esmu palicis īpaši uzticīgs.

Kas jāņem vērā, meklējot kātu
– Ļoti lielu uzmanību vajag pievērst spolei, ja precīzāk – tad spoles izmēram. Kļūda pirmsākumos bija mazas spoles uz jaudīgiem kātiem.
– Grozies, kā gribi, nu nebūs tikai viens kāts visam.
– Šodienas konkurence tirgū ir pietiekami liela, lai veikalnieki necenstos iesmērēt dārgāko, bet tieši to, kas vajadzīgs tev. Tāpēc nekautrējies prasīt pēc padoma veikalos.
– Arī budžeta klases kāti der copei un tos var lietot, tie nav slikti. Šobrīd konkurence starp ražotājiem ir gana liela, tas neļauj atslābt un arī zemo cenu kategorijā produktam ir jāatbilst pamata vajadzībām.

Saistītie raksti

Copē kā maniaks! Par fīderi, zušiem un zandartiem – Krišjānis Lisovskis. “Ķeram lielo!” #13 epizode

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Pigori
Beigts pilots, sapinušās makšķeres un rezultātā depresija: Laivu līga – komandas “Lielais loms” pieredze
Speciālreportāža 6. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Pigori
VIDEO! Unikāli kadri Juglas ezerā. Karpu nārsts?
Ekskluzīvi 3. jūnijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Predatortour sacensību pirmā diena tiešraidē. Startē 4 komandas no Latvijas
30. maijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Tiešais no Nīderlandes – Predator Tour ar Jāni Zariņu un Jāni Manguli
Ekskluzīvi 28. maijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Foto un video! Kad dāmas izgriež večiem pogas. Noķer tik lielu līdaku, ka knapi var noturēt
28. maijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Cope pirmajā metienā, aizsviests māneklis un Burtnieku ezera vilinājums. “Ķeram lielo!” #37 epizode
Ekskluzīvi 21. maijs, 2024
Arvis Ančevskis
Inventārs
Kad laika nav, bet gribas daudz zivju! Nano džigs un nano asaris! Video bloga #26 epizode
Ekskluzīvi 20. maijs, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Top 3 mānekļi Burtniekam maijā. Ķeras gan līdakas, gan asari
Ekskluzīvi 16. maijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Kādi nosacījumi tagad jāievēro makšķerniekiem, stājoties spēkā Makšķerēšanas noteikumiem?
27. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Laivas, kruķi un asari, ko iepazīstināt ar veikalu piedāvājumiem. “Ķeram lielo!” #36 epizode
Ekskluzīvi 7. maijs, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Pieci mānekļi, ar kuriem šogad vērts sākt sezonu. Iesaka Māris Auziņš
Ekskluzīvi 29. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Visa cope ir viens vienīgs eksperiments! Aigars Garais. “Ķeram lielo!” #35 epizode
Ekskluzīvi 23. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Spinnerbaiti, paštaisītas džiggalvas, čaterbaiti, reāllaika vadība eholotes sensoram
Ekskluzīvi 18. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Laivu un to aprīkojuma jaunumi un sezonas aktualitātes. Video bloga #24 epizode
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Pavasaris, upe, fīderis. Iesvētām Golden Catch kātu un testējam Trapper barības. Video blogs #23
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Zivis neķer māneklis, tās ķer rokas. Māris Klauze. “Ķeram lielo!” #34 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Pigori
Alex Crazy Fisherman: “Lielākais heiteris pagaidām ir no “Lielā loma” Arvis, kurš nekad nav šitai laivai pat blakus nostājies”
30. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Lašu un taimiņu cope Salacā! Mīnus četri šūpiņi un beigās smuks taimiņš
Ekskluzīvi 7. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 17. februāris, 2024
Aigars Garais
Skaties!
Skaties! Parcopi lv bļitkošanas kauss 2024
12. februāris, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video un foto. Vesela bute čuguna pannā
Ekskluzīvi 10. februāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Reportāža. Bēdīgākā makšķerēšanas izstāde pasaulē Fisch & Angel
Ekskluzīvi 30. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! 17 LAŠI UN TAIMIŅI Salaca 2024
26. janvāris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nav gaismas, nav zandartu. Madars Millers! “Ķeram lielo!” #29 epizode
Ekskluzīvi 23. janvāris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Kad lašiem jāpagaida, jāpievēršas zemledus makšķerēšanai!
Ekskluzīvi 12. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Foto un video! Vairāk zivju, vairāk džeku, vairāk sēriju! Copes seriāla “Līdaku ielenktie” 2. sezonas pirmizrāde
Speciālreportāža 3. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ezeri Latgalē tukši – nav zivju. Kāpēc? Atbild Māris Olte
19. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Vai makšķerniekus vajadzētu kontrolēt tik pat stingri kā medniekus! “Ķeram lielo!” #26 epizode
Ekskluzīvi 12. decembris, 2023

Lasītākie