Inventārs
Makšķerēšana

Dropšota tehniskās fineses. Praktiski padomi un ieteikumi0

Raksta tapšanas brīdī tik tikko jūtamas pirmās ziemas vēsmas ar pirmo sniegu un nelieliem mīnusiem aiz loga. Pat vīri Alūksnes pusē vēl par ledus esamību publiski runāt neuzdrošinās. Taču vēsāka laika iestāšanās raisa cerību arī par zandartu apetītes aktivizēšanos, un, ja dabas māte janvārī mūs nelutinās ar ziemai raksturīgiem laikapstākļiem, dedzīgākie zandartu makšķernieki varēs turpināt šo zivju ķeršanu vaļējos ūdeņos kā no krasta, tā arī no laivām.

Žurnāla pirmajā numurā, kas iznāca pagājušā gada novembrī, jau sniedzu nelielu ieskatu par dropšota (no angļu val. “drop shot”) tehniku kā vienu no ļoti rezultatīvām un man tuvām metodēm zandartu makšķerēšanā, tāpēc šajā reizē centīšos ar jums plašāk padalīties savā pieredzē par inventāra un praktiskās copes niansēm.   Lai gan pašu dropšota sistēmu par smalku nosaukt būtu grūti, tomēr makšķerēšana šajā tehnikā nebūt nav primitīva un sevī slēpj gan dažādus knifus, gan delikātas nianses, kuras gadu gaitā izdodas atšifrēt un apgūt, tādējādi pilnveidojot savas makšķerēšanas prasmes dropšota tehnikā.

INVENTĀRA NIANSES

Šajā ziņā dropšots nav no prasīgākajām makšķerēšanas tehnikām, bet nav arī tā, ka inventāram nebūtu nozīmes. Noteikti ir! Īpaši gadījumos, kad zandarts mānekli ņem ļoti pasīvi un uzmanīgi, vārgo copi jāspēj sajust rokā, lai varētu veikt zibenīgu piecirtienu, pretējā gadījumā cope būs nopūdelēta un zandarts, visticamāk, neuzķersies. Lai to panāktu, inventāram ir jābūt ar labu jutību un pietiekami jaudīgam, lai varētu veikt drošu piecirtienu un āķis kārtīgi iedurtos zandarta kaulainajā mutē. Tāpat inventāram ir būtiska nozīme atkarībā no makšķerēšanas apstākļiem (cope no krasta vai no laivas), vēlamās mānekļu animācijas, kā arī izmantojamā svina stienīša atsvara un mānekļu lieluma.

Video apskats. Kādus mānekļus izvēlēties, lai sacensībās gūtu labus rezultātus?

Makšķeres

Par šo inventāra daļu būs grūti sniegt viennozīmīgu atbildi, jo makšķeres parametri ļoti lielā mērā būs saistīti ar paša makšķernieka ieradumiem, copes ap­stākļiem u.c. prasībām. Manā skatījumā universāla makšķere dropšotam būtu garumā ap 2,30 m, ar ātras jeb fast akcijas blankas darbību un testu līdz aptuveni 30 gramiem. Šādu makšķeri varēs vienlīdz ērti izmantot, makšķerējot dropšota tehnikā gan no krasta, gan no laivas, kā arī izmantot gana plašu svina stienīšu atsvaru gammu un mānekļu arsenālu. Es dropšotam izmantoju divus spiningus. Abi ir 2,47 m gari, no kuriem viens ir ļoti ātras jeb extra fast akcijas ar testu līdz 26 gramiem, savukārt otrs ir ātras jeb fast akcijas ar testu līdz 50 gramiem. Kāpēc tāda izvēle?

  • Šīs makšķeres izmantoju ne tikai dropšotam, bet arī makšķerēšanai džiga tehnikā.

  • Pateicoties to garumam, ļoti ērti izmantot gan copei no krasta, gan no laivas.

  • Ar garāku makšķeri noteikti būs vieglāk veikt iemetienu, jo dropšota sistēma ir pietiekami gara, turklāt iemetiens noteikti būs tālāks, kas ir ļoti būtiski, makšķerējot no krasta.

  • Ar mazākā testa makšķeri varu lieliski izspēlēt mazos atsvarus līdz 15 gramiem un mānekļus līdz 5 collām, savukārt otra makšķere ļauj brīvi darboties ar lieliem svariem un mānekļiem līdz pat 10 collām. Tādējādi ar diviem spiningiem esmu pilnībā gatavs jebkuriem copes apstākļiem un varu brīvi variēt gan ar svina stienīša atsvaru smagumu, gan mānekļu lielumu. Ņemot vērā šos dažādos faktorus, kas ietekmē makšķeres izvēli, katram jāizdara savi apsvērumi, kādu parametru makšķere būs visatbilstošākā tieši jūsu vajadzībām makšķerēšanai dropšota tehnikā.

Spoles

Video. Kas ir dropšots un kā tas strādā?

Te izvēlei nevajadzētu būt tik komplicētai kā makšķeres gadījumā. Principā dropšotam derēs jebkura normālas kvalitātes spole, sākot ar 2500. izmēru līdz pat 4000. izmēram atkarībā no spoles ražotāja un konkrētā spoles modeļa. Abu lielo ražotāju – Daiwa un Shimano – jaunās paaudzes spoles ir gan pietiekami jaudīgas, gan vieglas, un katrs varēs piemeklēt savām iespējām un vēlmēm atbilstošāko. Protams, neaizmirstam, ka spolei ar spiningu jābūt savstarpējā balansā, lai makšķerēšana būtu maksimāli komfortabla un mazāk nogurdinoša. Jo smagākus svina stienīša atsvarus un lielākus mānekļus paredzēts izmantot, jo lielāka uzmanība jāpievērš spoles kvalitātei un jaudai. Slodze uz spoli ir pietiekami liela gan iemetiena brīdī, gan zivs izvadīšanā, tāpēc – jo kvalitatīvāku un piemērotāku spoli izvēlēsieties, jo ilgāk tā jums kalpos. Savas dropšotā izmantojamās makšķeres esmu aprīkojis ar 3000. un 4000. izmēra spolēm. Tāpat dropšota tehnikā lielu lomu nespēlēs spoles pārnesums. Svarīgi, lai ērti var kontrolēt (ietīt lieko) auklu, saglabājot maksimālu kontaktu ar mānekli un svina stienīša atsvaru. Tas ļoti samazinās tukšo copju iespējamību.

Auklas

Pamatā tiek lietotas pītās auklas. Tās nodrošina maksimālu jutību un kontaktu ar mānekli, tāpēc katrs vismazākais zandarta pieskāriens māneklim caur auklu tiek novadīts līdz makšķernieka rokai, ļaujot sajust pat viskaprīzākās copītes. Turklāt, makšķerējot straumē vai upē no krasta, pītā aukla, pateicoties tās tievumam, rada daudz mazāku pretestību, tādējādi krietni uzlabojot makšķernieka spējas kontrolēt mānekli. Es izmantoju tikai astoņu dzīslu pītās auklas, jo tās ir gludākas un klusākas. Lai gan astoņu dzīslu pītā aukla nav tik noturīga pret abrazīvu, pateicoties garajai fluorkarbona pavadai, dropšotā pamataukla tiešā kontaktā ar nevēlamiem zemūdens elementiem (piemēram, zālēm un dažādiem ķērājiem) nenonāk vispār vai nonāk ļoti, ļoti minimāli. Protams, arī aukla, tāpat kā pārējais inventārs, jāizvēlas atbilstoši makšķerēšanas apstākļiem. Pārspīlēt ar pārāk tievas vai pārāk resnas pītās auklas izvēli noteikti nevajag, tas nedos vēlamo rezultātu. Manuprāt, optimāls auklas izmērs būtu 0,16 līdz 0,18 mm jeb #1 līdz #1,2 izmēra pēc japāņu klasifikācijas. Arī savā zandartu copē izmantoju tieši šāda izmēra auklas. Uz 3000. izmēra spoles esmu uztinis YGK G-Soul Upgrade astoņu dzīslu pīto auklu #1 jeb 0,17 mm izmērā, savukārt 4000. izmēra spoli esmu aprīkojis ar tādu pašu pīto auklu #1,2 jeb 0,185 mm izmērā, kas mani nepieviļ jebkuros copes apstākļos.

DROPŠOTA TEHNIKA

Dropšotu noteikti var uzskatīt par izaicinājumu makšķernieka pacietībai tā ļoti lēnās un pasīvās kustības dēļ, kādā lielākoties tiek animēti silikona mānekļi. Daži copes draugi pat ir teikuši, ka dropšota tehnikā nemakšķerē tieši šīs tehnikas pasivitātes dēļ. Man laikam ar pacietību viss ir kārtībā, un dropšotā varu mierīgi nomakšķerēt visu dienu. Galvenais, lai eholotē redzu, ka būt pacietīgam vispār ir vērts. Dropšota tehnika savā būtībā ir smalka un niansēta silikona mānekļu animēšana vertikālā stāvoklī ar mērķi maksimāli reālistiski atdarināt īstas ēsmas zivtiņas kustības, tādējādi izprovocējot uz ņēmienu pat vispasīvāko zivi. Dropšota sistēma nodrošina iespēju noturēt un animēt mānekli nedaudz virs grunts (atkarībā no pavadas/sistēmas garuma), kas tiek panākts, ļaujot svina atsvara stienītim nogrimt uz grunts, savukārt māneklis tiek animēts, ar vieglu rokas kustību nedaudz pacilājot makšķeri.  Šī sistēma ļauj ļoti vienkāršā veidā variēt ar plašu mānekļu spektru un svina stienīša atsvariem atkarībā no konkrētiem copes apstākļiem. Vēl viena dropšota tehnikas būtiska priekšrocība ir spēja animēt mānekli un izprovocēt zivi lielā dziļumā. It īpaši svarīgi tas ir zandartu copē, jo nereti zivs tiek ķerta 10 un vairāk metru dziļumā. Kas attiecas uz mānekļa animāciju, tad vienas pareizās animācijas noteikti nav. Katram izveidojas sava unikālā mānekļa izspēles tehnika un ticība tai, kuru tad arī katrs savā copē pielietojam. Vien piebildīšu, ka, veicot pirmos soļus dropšota tehnikas apguvē, noteikti nevajag baidīties variēt un eksperimentēt ar it visu – gan pašiem mānekļiem un to izmēru, mānekļa izšūpošanas asumu vai līganumu, gan ātrumu vai, gluži pretēji, lēnumu, kā arī paužu īsumu vai garumu starp mānekļa izspēlēm, jo tieši tā varam noslīpēt katrs savu unikālo mānekļa izspēli dropšota tehnikā. Galvenais – saglabāt nepārtrauktu kontaktu ar mānekli un svina stienīša atsvaru vadīt tikai pa grunti. Atcerieties, ka, copējot dropšota tehnikā, ātrums mānekļa izvadīšanā galīgi nav noteicošais, šeit ļoti svarīga ir mānekļa pareiza izspēle konkrētos copes apstākļos un pie tā brīža zivs uzvedības un kaprīzēm, kuras mums ikreiz jācenšas uzminēt. Principā makšķerēt dropšota tehnikā Latvijā var jebkurā ūdenstilpē, kurā ir sastopami asari un zandarti, jo tieši šo zivju sugu ķeršanai šī metode mūsu apstākļos ir vispiemērotākā. Ja, sākot dropšota tehnikas apguvi, nepieciešams gūt detalizētāku un vizuāli uzskatāmāku priekšstatu par mānekļa izspēles niansēm, iesaku izmantot plašos interneta resursus, kuros noteikti atradīsiet pietiekami daudz pamācošu video par šo tēmu.

COPES APSTĀKĻI

Sniegšu nelielas pārdomas no savas personīgās pieredzes par praktisko makšķerēšanu dropšota tehnikā dažādos copes apstākļos.

Stāvošā ūdenī 

Piemēram, dīķī, ezerā vai rāmā upes posmā dropšota tehnikas apgūšana būs visvienkāršākā. Ja makšķerēšanā ar dropšota tehniku esi iesācējs un gribi sākt to apgūt, tad iesaku izvēlēties vietu ar stāvošu ūdeni bez jebkādiem zemūdens ķērājiem. Šādos copes apstākļos varēs pilnībā koncentrēties uz dropšota tehnikas apgūšanas niansēm un baudīt procesu. Ja vēl trāpīsies daudz un aktīvas zivis, tad izpratne par copi dropšota tehnikā parādīsies ļoti ātri. Svina stienīša atsvara izvēle šādos apstākļos būs robežās līdz kādiem 15 gramiem, kas atkarīga no diviem apstākļiem:

  • izvēlētās copes vietas dziļuma, lai pietiekami ātri atsvars sasniegtu grunti;

  • grunts cietības, lai atsvars pārāk neiegrimtu dūņās vai zālēs, tādējādi radot nevajadzīgu pretestību un apgrūtinot mānekļa brīvu izspēli.

Straumē

Situācija ar dropšota sistēmas kontroli jau kļūst mazliet komplicētāka. Šādos copes apstākļos jāizvēlas atbilstoša smaguma svina stienīša atsvars, lai tas spētu sasniegt grunti un noturētu dropšota sistēmu uz vietas vertikālā stāvoklī, tādējādi ļaujot izspēlēt mānekli. Un te jau svina atsvari var būt pat 40 un vairāk gramus smagi. Attiecīgi arī inventāram jābūt pietiekami jaudīgam, lai varētu komfortabli strādāt ar šāda smaguma atsvariem. Te noteikti jāpatur prātā, ka slodzi uz inventāru un kopējo sistēmas svaru veido ne tikai svina stienīša atsvars, bet arī izvēlētais māneklis, kas atkarībā no modeļa un izmēra var svērt, sākot no nieka 5 gramiem līdz pat 30–40 gramiem (piemēram, Lunker City Fin-S-Fish 10 collu mānekļa svars ir aptuveni 45 grami). Turklāt jo lielāks māneklis, jo lielāka pretestība iemetienam, kas slodzi uz inventāru vēl vairāk palielina. Pieļauju, ka arī mānekļa izspēlēšana lielā straumē varētu nebūt tik precīza kā stāvošā ūdenī vai nelielā straumē, tāpēc papildu uzmanība jāpievērš mānekļa animācijai. Es esmu novērojis, ka lielā straumē, kad nepieciešami vairāk nekā 30 gramu atsvari, arī cope nav diez ko aktīva. Ir, protams, bijuši arī izņēmumi. Manā skatījumā ideāli, ja ir neliela straume, kurā komfortabli var darboties ar svina atsvariem līdz maksimums 25 gramiem.

Zemūdens ķērāji

Parasti tie ir vislielākais izaicinājums. Par tādiem var būt gan stāvas dziļuma vai krasta kantes, gan akmeņaina grunts vai akmeņu krāvumi, kā arī dažādi nogrimuši zemūdens elementi, aiz kuriem svina stienīša atsvaram aizķerties. Bet, kā par spīti, tieši šādās vietās ļoti patīk uzturēties gan mūsu mērķa zivij zandartam, gan asariem un līdakām. Īpaši sarežģīti, ja šādi apstākļi ir, makšķerējot no krasta. No laivas gandrīz katru aizķērušos atsvaru izdodas atsvabināt, pabraucot pretējā virzienā vai uzbraucot tieši virs tā un izceļot atsvaru ārā no ķērāja, bet, copējot no krasta, aiz ķērāja aizķēries svina stienīša atsvars nereti nozīmē visas dropšota sistēmas noraušanu makšķernieka ierobežotās kustību trajektorijas dēļ.  Tomēr arī te ir savi mazie knifiņi, kas mēdz atvieglot situāciju, gan copējot no krasta, gan no laivas: no pieredzes iesaku izvēlēties cik vien iespējams vieglus svina stienīša atsvarus, tajā pašā laikā saglabājot kontaktu ar svina atsvaru un spēju to vadīt pa grunti, noturot sistēmu vertikālā stāvoklī. Jā, iemetiena attālums samazināsies, sistēma ilgāk grims un kontakts ar svina stienīša atsvaru nebūs tik labi jūtams, kā izmantojot smagāku atsvaru, taču vieglāks un reizē arī tievāks svina stienīša atsvars daudz mazāk ķersies aiz dažādiem zemūdens ķērājiem. Tādējādi makšķerēšana būs krietni komfortablāka un nebūs regulāri jāvizinās atsvabināt sistēmu vai sliktākajā gadījumā tā jānorauj un jātērē laiks, pārsienot makšķeri, kas vēlā rudens copē aukstā un tumšā laika dēļ nav nemaz tik patīkams process. Būtisks ieguvums, vai ne?! Šāds paņēmiens ir pārbaudīts praksē un glābis situāciju ne reizi vien. Par šo svarīgo niansi jāsaka liels paldies labiem draugiem un copes kompanjoniem Inārai ar Aivaru, kas šo šķietami vienkāršo knifu pirms daudziem gadiem ierādīja. Vēl viens knifs, ko vēlos ieteikt pielietot šādos apstākļos, – kā atsvaru izmantot svina stienīti ar spīli, kurā fluorkarbona aukla tiek vienkārši iespiesta, nevis piesieta ar kādu mezglu. Un tas, ko var un vajag darīt, lai nebūtu jānorauj visa sistēma, ir neiespiest fluorkarbona auklu spīlē līdz galam, bet tikai tik daudz, lai svina atsvars pietiekami turētos auklā un iemetiena brīdī neaizlidotu pa gaisu. Ko tas jums dos praksē? Situācijā, kad atsvars būs neatgriezeniski ieķēries vai iesprūdis zemūdens ķērājā, jūs, visticamāk, zaudēsiet tikai svina atsvaru, kas diezgan viegli atsvabināsies no auklas, nevis norausiet visu dropšota sistēmu. Tādējādi atkal veiksmīgi izvairoties no mānekļa pazaudēšanas un makšķeres pārsiešanas. Bet jauna svina atsvara uzlikšana pazaudētā vietā aizņems nieka dažas sekundes dārgā copes laika, un jūs būsiet gatavs turpināt procesu. Tik vienkārša nianse, kas praktiskajā copē mēdz aiztaupīt liekas galvassāpes.  Novēlu visiem makšķerniekiem ne asakas 2021. gadā. Laiks copei!

Kā izvēlēties labāko mānekli, copes ētika un kormorānu postījumi. #2 epizode “Sarunas laivā”

Lielais Loms arī e-versijā
Saistītie raksti

Par copi vairāk lasi Lielais Loms jūnija numurā!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Lašu un taimiņu cope Salacā! Mīnus četri šūpiņi un beigās smuks taimiņš
Ekskluzīvi 7. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 17. februāris, 2024
Aigars Garais
Skaties!
Skaties! Parcopi lv bļitkošanas kauss 2024
12. februāris, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video un foto. Vesela bute čuguna pannā
Ekskluzīvi 10. februāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Reportāža. Bēdīgākā makšķerēšanas izstāde pasaulē Fisch & Angel
Ekskluzīvi 30. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! 17 LAŠI UN TAIMIŅI Salaca 2024
26. janvāris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nav gaismas, nav zandartu. Madars Millers! “Ķeram lielo!” #29 epizode
Ekskluzīvi 23. janvāris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Kad lašiem jāpagaida, jāpievēršas zemledus makšķerēšanai!
Ekskluzīvi 12. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Foto un video! Vairāk zivju, vairāk džeku, vairāk sēriju! Copes seriāla “Līdaku ielenktie” 2. sezonas pirmizrāde
Speciālreportāža 3. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ezeri Latgalē tukši – nav zivju. Kāpēc? Atbild Māris Olte
19. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Vai makšķerniekus vajadzētu kontrolēt tik pat stingri kā medniekus! “Ķeram lielo!” #26 epizode
Ekskluzīvi 12. decembris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Padomājiet par tiem, kas mūs gaida mājās! Ledus ir bīstams! Jau daudzi copmaņi ielūzuši ledū
Ekskluzīvi 4. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
2600 litru degvielas, lai… iezīmētu līdakas un zandartus. “Ķeram lielo!” #25 epizode
Ekskluzīvi 28. novembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Īsts krokodils! Kādā privātā ūdenskrātuvē izdodas noķert 13,80 kg smagu līdaku
19. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mānekļa krāsa ķer makšķernieku vairāk nekā zivi – Kristiāns Godiņš. “Ķeram lielo!” #24 epizode
Ekskluzīvi 14. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Gribi uzsākt live tehnoloģiju copi? Lietas un padomi, kas jāņem vērā
Ekskluzīvi 3. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Kad ķer zandartus, bet pieķeras cits teju 15 kilogramīgs “milzis”
Ekskluzīvi 5. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nazis laivā nepieciešams pēc likuma! Anri Anaņins. “Ķeram lielo!” #23 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā zemūdens niršanas speciālisti attīra Daugavu
25. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Labākās copes vietas Latvijā zina ungāri un poļi? “Ķeram lielo!” #22 epizode
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Laiva, ar kura startē pasaules čempionātā – aprīkojums. Copes laivas #1
Ekskluzīvi 4. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video reportāža! Pasaules čempionāta pirmā diena. Mājas ūdeņi nebeidz audzināt
Ekskluzīvi 6. oktobris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Vai esat copējuši vēl sliktākos laikapstākļos? Pasaules čempionāta apbalvošana
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Visvieglākais un visbīstamākais veids, kā tikt pie trofejas līdakas. “Ķeram lielo!” #21 epizode
Ekskluzīvi 26. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Balvā 10 000 eiro! Predator Fishing Grand Tour 2023 apbalvošana
Ekskluzīvi 18. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā noķert vairāk zivju nekā citi. Kāda ir veiksmes atslēdziņa? Ķeram lielo #20
Ekskluzīvi 12. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Ja gribēsiet noķert zivis – noķersiet! Reportāža no festivāla “Minhauzens” copes disciplīnas
Ekskluzīvi 5. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā ķert 45 cm asarus? Edgars Deičmanis un Mārtiņš Tihanovs. “Ķeram lielo!” #19 epizode
Ekskluzīvi 29. augusts, 2023

Lasītākie