Inventārs

Ceļvedis multiplikatoru labirintos. Izvēle un praktiskā lietošana0


Multiplikatora spoles piemers.
Multiplikatora spoles piemers.
Foto no arhīva.

Pēdējā laikā saņemu arvien jaunus jautājumus par pareizu multiplikatora izvēli un praktisko lietošanu. Esmu iepriekšējos rakstos daudz runājis par multiplikatoru spoļu lietošanu Big Bait tehnikā, taču pēc izmēģināšanas kopā ar smagajiem mānekļiem daudzi ir nonākuši pie secinājuma, ka multiplikators ir daudz ērtāks par ierasto bezinerces spoli, un šogad piedzīvojam nelielu bumu ar multiplikatora spoļu lietošanu kopā ar arvien mazākiem mānekļiem. Šajā rakstā apskatīsim, kādus spoļu modeļus izvēlēties tieši jūsu izraudzītajai tehnikai.
Uzreiz gan gribu precizēt – izšķir divu veidu multiplikatoru spoles. Klasiskie multiplikatori, kuri nav paredzēti mānekļa mešanai, un bait cast tipa spoles. Šis raksts būs tieši par bait cast, jo mūsu apstākļos dziļjūras cope vai velcēšana, kur izmantot klasiskos multiplikatorus, ir ļoti liela eksotika. Zinu, ka šādas spoles izmanto samu ķeršanā ar kvoku, bet šoreiz runāšu tieši par bait cast multiplikatoriem spiningošanā.

Lai gan multiplikatori savu popularitāti tā pa īstam Latvijā sāka iegūt tikai pēdējo 4–5 gadu laikā, to vēsture ir daudz senāka. Diemžēl, dzīvojot aiz dzelzs priekškara, multu uzplaukums lielākajai daļai copmaņu gāja secen.

Nedaudz vēstures:
Pirmās liecības par šāda veida spolēm atrodamas jau 17. gadsimta vidū. Kad spoles izgatavoja no misiņa vai dzelzs zobratiem ar pārnesumu 2:1 vai 4:1. Metiena laikā un zivs izvadīšanas procesā makšķernieks auklas padošanu regulēja ar īkšķi. Jau pirmajiem bait cast multiplikatoriem kasete tika stiprināta uz gultņiem, atvieglojot tās griešanos. Nākamais solis spoļu attīstībā bija bremzes mehānisma integrācija. Šīs bremzes, sauktas arī par clicker, radīja savdabīgu klakšķošu skaņu. Ļaujot makšķerniekam makšķeri atstāt turētājā un gaidīt zivs pieķeršanos, par ko signalizēja iepriekšminētā skaņa.

No tiem laikiem līdz mūsdienām spoles ir piedzīvojušas milzīgu progresu, un galvenokārt tas skar bait cast spoļu bremzes. Atšķirībā no bezinerces spolēm multiem ir divu veidu bremzes – frikcijas bremze, ko izjūtam, cīnoties ar zivi, un metiena bremzes, kas bremzē kasetes griešanos metiena laikā. Ļoti svarīga ir tieši otro bremžu kvalitāte. Šīs bremzes būs atbildīgas par metiena attālumu un novērsīs auklas pīšanos metiena laikā.

Pašlaik multiem izšķir divu veidu bremzes:
* magnētiskās bremzes – šī sistēma ir izvietota uz spoles sānu vāka un tiek regulēta ar disku spoles sānā. Regulējot šo disku, magnēti tiek virzīti tuvāk vai tālāk no spoles kasetes, attiecīgi palielinot vai samazinot magnētisko iedarbību. Šāda tipa bremzes ir visvieglāk apgūstamas iesācējam. Taču pieredzējušiem spiningotājiem varētu nepatikt, ka šīs bremzes nav iespējams pilnībā izslēgt;

* centrbēdzes bremzes, tautā sauktas arī par “parašūtiem”. Šī bremze var būt izvietota spoles sānu vākā tāpat kā magnētiskā bremze, taču visbiežāk atrodas aiz spoles vāka uz pašas kasetes. Attiecīgi, regulējot šīs bremzes, tiek palielināts vai samazināts kasetes centrbēdzes spēks. Šāda regulācija ir daudz sarežģītāka un nav ieteicama spiningošanas iesācējiem, taču, ja vēlaties super tālus metienus, šo bremzi var atslēgt pilnībā. Jāmin arī, ka, spiningojot sānu vējā ar centrbēdzes bremzēm, veidosies daudz lielākas auklas buras un zudīs kontakts ar mānekli.

Vēl ir digitālās bremzēšanas sistēmas jeb DC Shimano ražotajām spolēm, un 2023. gada jaunums Daiwa Intelegent magforce. Daiwa savu tehnoloģiju prezentēja Osakas izstādē, kur bija tā laime apskatīt šo spoli. Tās regulācija notiks ar telefona palīdzību, un spole tiks savienota ar to, izmantojot Bluetooth. Jāatzīst, ka šī tehnoloģija ir vēl ļoti jauna un reāli šādas spoles Eiropā varēsim iegādāties labākajā gadījumā tikai 2024. gadā. Tādēļ par pielietojumu un efektivitāti vēl ir grūti spriest. Tomēr abas šīs sistēmas darbojas līdzīgi – spolē iestrādāts mikročips regulē kasetes bremzēšanos visā metiena laikā, palielinot un samazinot bremzēšanas spēku. Ar šādu veidu bremzēm makšķerniekam pilnībā nav jāsatraucas par iespēju sapīties, vienīgi pirms lietošanas būtu nepieciešams iepazīties ar spoles uzstādījumiem un saregulēt to atbilstoši auklas tipam un mānekļu svaram. Šāda veida spoles arī ir salīdzinoši dārgas. Ar retiem izņēmumiem visi DC modeļi būtu ierindojami jau premium segmentā.

Pirms modeļu apskata vēlos lauzt dažus mītus par copi ar multu.

Sabiedrībā valda uzskats, ka, spiningojot ar multu, būs daudz “bārdu” jeb aukla bieži pīsies. Šāds uzskats galīgi nav pareizs. Parasti šāda pīšanās jeb tautā sauktās “bārdas” daudz biežāk veidojas tieši lēto multu segmentā. Gluži loģiski, ka lētākam produktam kalibrācija ir daudz sliktāka un bremzes noregulēt daudz grūtāk. Tas, protams, nenozīmē, ka ar šādiem multiem nevar makšķerēt – var, tikai, ja tā ir pirmā šāda tipa spole, var ātri vien sabojāt sev visu priekšstatu par multiplikatoriem. Pieredzējuši spiningotāji var izvēlēties šādas spoles, tikai jāņem vērā, ka būs daudz vairāk jāseko tām līdzi. Un, ja cope jums ir atpūta, tad droši vien vairāk vēlaties relaksēties, nevis piedomāt pie katra metiena.

Otrais mīts ir, ka mults nemet jeb iemetiena attālums ir daudz tuvāks nekā bezinerces spolei. Kas galīgi nebūs taisnība. Svarīgi ir izvēlēties atbilstošu spoli. Ne visi multi varēs iemest visa svara mānekļus. Ir spoles, kas paredzētas tieši smagākiem mānekļiem, un ir spoles vieglākiem. Ir pat īpaša spiningošnas tehnika kā “Bait Finesse”, kur kopā ar multiem lieto mānekļus, kuru svars ir līdz 4–5 g. Tādēļ pirms iegādāties savu pirmo spoli, ieteiktu saprast, kādam mērķim to lietosiet. Ja tā būs jūsu pirmā pieredze ar šādu spoli, ieteiktu sākt ar smagākiem mānekļiem. Tas būs ievērojami vieglāk, un daudz ātrāk apgūsiet multiplikatora specifiku.

Big Bait tehnika
Par šo esmu runājis jau vairākas reizes, bet ar katru jaunu sezonu mūsu makšķernieku saimei pievienojas arvien jauni censoņi un jautājums par pareizas spoles izvēli paliek nemainīgs. Pirmkārt, kā visām citām tehnikām, arī šeit es ieteiktu palikt pie trīs lielajiem ražotājiem: Daiwa, Shimano vai Abu Garcia. Ir, protams, arī vēl citi zīmoli, bet jāņem vērā, ka iepriekšminētajiem būs Latvijā sakārtots garantijas serviss, kā arī varēsiet saņemt visobjektīvākās atsauksmes, jo ir salīdzinoši lielāks lietotāju pulks. Big Bait tehnikai – spiningošanai ar mānekļiem, kuru svars pārsniedz 50 g, – ieteiktu izvēlēties 300. vai 400. izmēra spoles. Galvenie rādītāji, kam būtu jāpievērš uzmanība, ir auklas ietilpība uz kasetes. Spiningojot izmantosiet auklu izmērā no PE4 līdz PE6, un būtu nepieciešams uztīt vismaz 100 m ar auklu. Tāpat jāpievērš uzmanība Max drag rādītājam. Big Baitam tam būtu jābūt no 8 līdz 14 kg.

Ilgu laiku manā Big Bait spoļu augšgalā turējās Abu Garcia Revo Beast 41. Šī spole ir pietiekami izturīga lielajiem mānekļiem un ar savu 14 kg drag ir viena no spēcīgākajām savā klasē. Aprīkota ar divām metiena bremzēm – centrbēdzi un magnētiem, šai spolei bija salīdzinoši sarežģīta regulācija. Zinu vairākus gadījumus, kad, regulējot centrbēdzes bremzi, tika pazaudēti spoles vāciņi utt. Spole noteikti nav slikta, bet pašlaik topa augšgalā sāk izvirzīties Daiwa Tatula 300 – savas magDrive magnētisko bremžu sistēmas dēļ tā ir ērti regulējama, ļoti vienkārša lietošanā, un uz sajūtām metiena attālums ir vēl labāks. Arī jaudas šai spolei pietiek. Lai gan testu rezultāti ir dažādi, taču, manuprāt, Daiwa raksturīgā T-Wing actiņa tomēr samazina auklas berzi un uzlabo metienu. No Shimano būtu jāpiemin Tranx 300 modelis. Lai gan spolei ir tikai centrbēdzes bremzes, tās robustais mehānisms ir ļoti izturīgs un spole ļoti labi spēj sadzīvot ar sālsūdeni. Taču, ja runājam par metiena attālumu, no visām iepriekšminētajām šai spolei tas būs vissliktākais.

Pelagic spiningošanai jeb tautā sauktajai pelaģiskajai copei būtu jāizvēlas spole ar pietiekami lielu Max drag rādītāju – ap 7–8 kg. Parasti šajā tehnikā tēmējam tieši uz trofeju zivi. Mānekļu svars būs no 20 līdz 80 g. Taču jāņem vērā, ka metiena attālums reti būs tālāks par 35 m. Tā kā šāda veida spiningošana savu popularitāti ir ieguvusi salīdzinoši nesen, lielie ražotāji vēl nav uzsākuši īpašu, šai tehnikai domātu spoļu izgatavošanu, taču Latvijā pāris modeļu ir kļuvuši īpaši populāri. Premium segmentā tā ir Daiwa Ryoga 1520HL. Tad Shimano Curado 151 DC, Daiwa Tatula 200 un Daiwa Viento. Pēdējais modelis ir īpaši interesants savas Twich bar tehnoloģijas dēļ, kas ļauj ar pogas spiedienu ātri novākt auklas buru, kura veidojas vēja ietekmē.

Tvičs, džigs, dropšots un citas līdzīgas tehnikas. Tviča tehnika man ir īpaši mīļa, bet jāņem vērā, ka mānekļu svars ievērojami samazinās un viss paliek nedaudz sarežģītāk. Parasti vidēja līdaku vai zandartu mānekļa svars būs ap 10–25 g. Tas nozīmē, ka multam būs jābūt ar gana precīzu bremžu kalibrāciju, taču tajā pašā laikā pietiekami izturīgam. Es šādiem mānekļiem izvēlētos spoles tikai ar magnētiskajām bremzēm vai DC bremzēm.

Domāju, ka viens no šī gada gaidītākajiem modeļiem būs Shimano SLX DC, kur par saprātīgu cenu būs pieejams ļoti kompakts, jaudīgs mults, ar labāko Shimano bremzēšanas sistēmu. Tāpat daudziem par klasiku ir kļuvis iepriekšminētais Daiwa Viento modelis sava Twich bar dēļ, kas ļauj ērti un viegli novākt lieko auklu. Šo sistēmu nevajadzētu izmantot ilgstošai mānekļa vadīšanai. Tas var rezultēties ar šīs funkcijas izbeigšanos. Šajā segmentā ir atrodams ļoti daudz modeļu. Atliek vien izvēlēties savam budžetam un paredzētajai tehnikai atbilstošāko. Pavisam smalki iedziļināties šajā plašajā segmentā būs ļoti grūti, galvenokārt tādēļ, ka ir pieejams neskaitāms daudzums ar dažādiem modeļiem, kas paredzēti šāda svara mānekļiem. Bet atcerieties – par to, kādam pielietojumam konkrēto spoles modeli paredzējis ražotājs, liecina norādītās auklas diametra ietilpība uz kasetes. Tas parāda gan spoles izturību, gan ļauj noprast, ko ar šo spoli var darīt. Jo resnāks diametrs norādīts uz spoles iepakojuma, jo jaudīgāka būs šī spole un attiecīgi to paredzēts lietot ar šāda izmēra auklām. Max drag rādītājs – klasiskam spiningam mūsu platuma grādos pilnīgi pietiek ar 5–7 kg Max drag. Tāpat pirms iegādes paturiet spoli rokās un, ja iespējams, piemēriet uz sava spininga! Tad uzreiz būs skaidrs, vai spole jums ir ērta un vai veidojas labs balanss.

Ultra light. Šī ir vienīgā tehnika, kur par multa lietošanu esmu ļoti skeptisks.

Mānekļiem svarā zem 5 g multam ir tikai dažas priekšrocības, un, lai gan Japānā šī tehnika iegūst lielu popularitāti, Latvijā vienīgais pielietojums tai varētu būt foreļu spiningošana, kur ar multu var veikt precīzākus metienus. Taču jāņem vērā, ka labi, kvalitatīvi Ultra Light bait cast multi būs padārgi. Un tā vēl būtu mazākā problēma, jo atrast atbilstošu spiningu varētu būt ievērojami sarežģītāk. Viens no populārākajiem modeļiem vieglajiem mānekļiem būtu Daiwa Gekkabijin bait cast. Diemžēl šo spoli nav iespējams iegādāties Eiropā, un tā jāmeklē Japānas veikalos. Taču, cik esmu dzirdējis no atsauksmēm, šī ir viena no labākajām spolēm šajā budžetā un būs piemērota mazajiem voblerīšiem.

Multiplikatori

Lai iegūtu maksimāli skaidru bildi par to, vai mults ir piemērots jums, centos maksimāli objektīvi apskatīt bait cast multiplikatoru plusus un mīnusus.

Bait cast multiplikatoru plusi un mīnusi
+ Lielāka metiena kontrole – metiena laikā jūsu pirksts atrodas uz spoles kasetes, ļaujot apstādināt metienu jebkurā brīdī.
+ Lielāka izturība – tieši multa konstrukcija ļauj to pakļaut lielākām slodzēm. Tas ievērojami paildzinās spoles dzīves ilgumu un arī pats jutīsieties ērtāk, metot 100+ g smagu mānekli.
+ Lielāka kontrole pār mānekli – spiningojot ar multu, protams, atkarībā no satvēriena jūsu pirksts atrodas nepārtrauktā kontaktā ar auklu, ļaujot sajust katru mazāko copīti un mānekļa spēli.
+ Ergonomika – lai gan mūsdienu spininga spoles ir kļuvušas ļoti vieglas, multi sava mazā izmēra un casting spininga uzbūves dēļ šķiet daudz vieglāki. Spole tiek turēta rokās, un, piemēram, tvičojot veidojas pavisam cita kustība, kas bieži ļauj iestrādāties ļoti prasīgiem vobleriem.
+ Tviča kustība – tvičojot ar bait cast spoli, kāta kustība ir vertikāla pret ūdens virsmu. It kā sīkums, taču ieteiktu katram spiningotājam pamainīt spininga spices virzienus no horizontālas uz vertikālu un pavērot, kā mainās jūsu iecienītākā voblera spēle. Ne visiem vobleriem, bet dažiem tā ir pilnīgi citādāka. It kā sīkums, bet tas dažreiz izskaidro, kādēļ kāds no arsenālā esošajiem “labajiem” japāņu vobleriem tik ilgi ir klusējis. Tāpat jāņem vērā, ka šāda vertikāla kustība ir daudz ērtāka un mazāk nogurs roka.
+ Iespēja izmantot resnāku auklu – spiningojot ar bait cast spoli, parasti tiek izmantota lielāka diametra aukla, kas pasargās no mānekļu zaudējumiem un ļaus vieglāk pievārēt tieši trofejas izmēra zivis. Tāpat lielāka izmēra aukla mazāk ietekmēs metiena attālumu. Ar multiplikatora spoli var izmantot dažāda tipa auklas – pīto, fluorokarbonu vai monofilo auklu. Par katras auklas ietekmi uz mānekļa spēli parunāsim kādā no nākamajiem rakstiem.

– Lai apgūtu multu, jārēķinās, ka nāksies nedaudz pārmācīties metiena tehniku no bezinerces spoles, un šāda pāreja var prasīt nedaudz laika.
– Pastāv lielāka iespēja sapīt auklu metienā.
– Cena – jo mazākiem mānekļiem mults ir paredzēts, jo tas būs dārgāks. Protams, arī šeit ir izņēmumi, bet bezinerces spole vidēji būs lētāka.

Ja esat nolēmis šogad iesākt savu pirmo sezonu ar multiplikatora spolēm, ieteiktu to darīt ar lielākiem, smagākiem mānekļiem. Apgūt multa priekšrocības būs daudz vieglāk un arī tā jaudu varēsiet izbaudīt pilnā krāšņumā. Ar resnākām auklām būs ievērojami mazāk piņķerēšanās. Un, ja vēlāk vēlēsieties turpināt arī citās spiningošanas tehnikās lietot multu, jau daudz labāk apzināsieties, kā ar to rīkoties. Ja rodas jautājumi, nāciet uz veikalu eholotes.eu, kur palīdzēšu ar padomu un praktiskām zināšanām par multiplikatora lietošanu. Tāpat uz vietas varēsiet salīdzināt vairākus dažādu ražotāju modeļus.

Raksts tapis sadarbībā ar Zivju fondu

Saistītie raksti

Kad vilnis pleca augstumā, ķeras milzu asari. Jānis Zariņš, Jānis Mangulis “Ķeram lielo!” #8 epizode

Lielais Loms – Aprīlis/Maijs 2023

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Inventārs
Skaties! Spinnerbaiti, paštaisītas džiggalvas, čaterbaiti, reāllaika vadība eholotes sensoram
Ekskluzīvi 10 stundas
Lielais Loms
Inventārs
Laivu un to aprīkojuma jaunumi un sezonas aktualitātes. Video bloga #24 epizode
Ekskluzīvi 5 dienas
Lielais Loms
Aktualitātes
Pavasaris, upe, fīderis. Iesvētām Golden Catch kātu un testējam Trapper barības. Video blogs #23
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Zivis neķer māneklis, tās ķer rokas. Māris Klauze. “Ķeram lielo!” #34 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Lielais Loms
Pigori
Alex Crazy Fisherman: “Lielākais heiteris pagaidām ir no “Lielā loma” Arvis, kurš nekad nav šitai laivai pat blakus nostājies”
30. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Lašu un taimiņu cope Salacā! Mīnus četri šūpiņi un beigās smuks taimiņš
Ekskluzīvi 7. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sports sākas tad, kad parastie copmaņi dodas mājās! Oskars Dzelzkalējs. “Ķeram lielo!” #31 epizode
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Svēršana un sarunas. Latvijas čempionāts zemledus makšķerēšanā 2024, Baļotes ezers
Speciālreportāža 17. februāris, 2024
Aigars Garais
Skaties!
Skaties! Parcopi lv bļitkošanas kauss 2024
12. februāris, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video un foto. Vesela bute čuguna pannā
Ekskluzīvi 10. februāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Reportāža. Bēdīgākā makšķerēšanas izstāde pasaulē Fisch & Angel
Ekskluzīvi 30. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! 17 LAŠI UN TAIMIŅI Salaca 2024
26. janvāris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nav gaismas, nav zandartu. Madars Millers! “Ķeram lielo!” #29 epizode
Ekskluzīvi 23. janvāris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Kad lašiem jāpagaida, jāpievēršas zemledus makšķerēšanai!
Ekskluzīvi 12. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Foto un video! Vairāk zivju, vairāk džeku, vairāk sēriju! Copes seriāla “Līdaku ielenktie” 2. sezonas pirmizrāde
Speciālreportāža 3. janvāris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ezeri Latgalē tukši – nav zivju. Kāpēc? Atbild Māris Olte
19. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Vai makšķerniekus vajadzētu kontrolēt tik pat stingri kā medniekus! “Ķeram lielo!” #26 epizode
Ekskluzīvi 12. decembris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Padomājiet par tiem, kas mūs gaida mājās! Ledus ir bīstams! Jau daudzi copmaņi ielūzuši ledū
Ekskluzīvi 4. decembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
2600 litru degvielas, lai… iezīmētu līdakas un zandartus. “Ķeram lielo!” #25 epizode
Ekskluzīvi 28. novembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Īsts krokodils! Kādā privātā ūdenskrātuvē izdodas noķert 13,80 kg smagu līdaku
19. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mānekļa krāsa ķer makšķernieku vairāk nekā zivi – Kristiāns Godiņš. “Ķeram lielo!” #24 epizode
Ekskluzīvi 14. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Gribi uzsākt live tehnoloģiju copi? Lietas un padomi, kas jāņem vērā
Ekskluzīvi 3. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Kad ķer zandartus, bet pieķeras cits teju 15 kilogramīgs “milzis”
Ekskluzīvi 5. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nazis laivā nepieciešams pēc likuma! Anri Anaņins. “Ķeram lielo!” #23 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā zemūdens niršanas speciālisti attīra Daugavu
25. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Labākās copes vietas Latvijā zina ungāri un poļi? “Ķeram lielo!” #22 epizode
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Laiva, ar kura startē pasaules čempionātā – aprīkojums. Copes laivas #1
Ekskluzīvi 4. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video reportāža! Pasaules čempionāta pirmā diena. Mājas ūdeņi nebeidz audzināt
Ekskluzīvi 6. oktobris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Vai esat copējuši vēl sliktākos laikapstākļos? Pasaules čempionāta apbalvošana
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2023

Lasītākie