Makšķerēšana
Spiningošana

Asaru spiningošanas noslēpumi rudenim: mānekļi un vietas0


Asaru spiningošana
Asaru spiningošana
Foto: Mārtiņš Kalaus

Daudzi makšķernieki asaru spiningošanu praktizē tieši rudenī. Šī darbība ir interesanta daudziem plēsīgo zivju ķērājiem. Šajā laikā attiecīgās zivis sāk intensīvi baroties, lai pirms ziemošanas uzkrātu taukus. Kad kļūst pavisam auksts, asari virzās uz seklumu, kur var paslēpties piekrastes veģetācijā un medīt mazuļus.
Makšķerniekiem ir jāizpēta plēsoņas uzvedība un jāizvēlas nepieciešamā ēsma jeb māneklis.
Rudenī asari rīko medības baros, tāpēc, iespējams, tieši džiga inventārs kļūst par galveno spiningotāja ieroci. Asari meklējami gan pie niedrēm, ar kurām aizauguši krasti, gan pie zemūdens gulošām siekstām. Tāpat kā citas plēsīgās zivis, arī asari priekšroku dod dziļām, ar skābekli bagātinātām vietām.
Ūdenskrātuves seklajās vietās, kur ūdens vairāk vai mazāk vēl ir silts, bieži vien var sastapt asaru jauno paaudzi, kas tāpat kā sugas lielie eksemplāri rīko medības. Principā svītrainie mednieki ķer visu, kas patrāpās to ceļā, zivis vēlas nobaroties ziemai. Ja makšķerniekam izdodas tikt līdz šādām “dzīrēm”, viņš var būt drošs, ka rezultāts būs teicams vai pat izcils. Šādā situācijā ideālas ēsmas būs rotiņi, nelieli pa virsu peldoši vobleri un minidžigas.
Atvasarā, kad gaiss iesilst līdz divdesmit grādiem, bet ūdens ezeros, upēs un pat dīķos jau ir diezgan auksts, asari jūtas īpaši. Zivis, tostarp arī plēsēji, ir aktīvas, daudz kustas un ķer visu, kas pagadās ceļā: mazas zivtiņas, kukaiņus un, protams, makšķerēšanas mānekļus, ja ir pietiekams skābekļa daudzums ūdenī. Tiesa, dažreiz izmēri nav iespaidīgi, bet asari ir.

Turklāt makšķerniekiem vajadzētu izmantot ātru un ļoti aktīvu mānekļa spēli. Ir brīži, kad zivis tomēr nevēlas nobaudīt makšķernieka piedāvāto mānekli, var mēģināt mainīt taktiku un ļaut ēsmai iegrimt dziļāk vai, gluži pretēji, veikt nesteidzīgu auklas ietīšanu.
Īpaši aktīvi asari ķer ēsmu lietainās vai mākoņainās dienās. Pieredze liecina, ka šajā laikā panākumu atslēga ir ar tumšas krāsas mānekļiem.
Rudenī asari sastingst dziļumā un praktiski nepievērš uzmanību spilgti krāsotiem mānekļiem, tiem nepatīk arī ātri peldošas ēsmas. Zivju interesi var piesaistīt smagākas džigas un vidēja izmēra mānekļi (no trīs līdz pieciem centimetriem atkarībā no rezervuārā atrasto īpatņu lieluma).
Jo tuvāk ir ziema, jo ūdenskrātuvēs lielāki ir asaru bari. Zivis gatavojas draudzīgam peldējumam uz savām ziemošanas vietām. Pieredzējuši spiningotāji uzskata, ka novembris ir labākais mēnesis asaru ķeršanai.
Zivis jāmeklē dziļumā. Lielajās ūdenskrātuvēs – piecu līdz desmit metru dziļumā, savukārt ezeros un dīķos asari būtu jāmeklē dziļākajās vietās.
Džigi būtu jāizvēlas atkarībā no straumes stipruma un dziļuma, kādā veidā tiek veikta auklas ietīšana. Spēcīgās straumēs un dziļumā, kas pārsniedz piecus metrus, jāizmanto smagākas džiga galvas (sver vairāk nekā divdesmit gramus).

Pieredzējuši spiningotāji uzsver, ka copes biežāk notiek, ja izmanto tvisterus, nevis riperus. Lieta tāda, ka tvistera aste izstaro augstfrekvences vibrācijas, kas rudenī piesaista asarus. Ideāls tvistera izmērs ir divi līdz pieci centimetri. Labākos rezultātus dod tumšas krāsas mānekļi, bet vakaros un vājā “apgaismojumā” noteikti jāizmēģina zaļi, sarkani vai oranži mānekļi.
Rotējošie vizuļi rudens asaru makšķerēšanā tiek izmantoti galvenokārt dziļumā. Daudz kas ir atkarīgs no mānekļa kvalitātes, tam nevainojami jāgriežas. Tiklīdz rotiņš iekrīt ūdenī, neliels uzrāviens, un tam teicami jāgriežas.
Ļoti veiksmīgs rudens asaru spiningošanas variants ir sānu pavadas izmantošana. Aprīkojumā ietilpst atsvars un džiga māneklis.
Kā jau tika minēts iepriekš, rudenī asaris jāķer vietās, kur ir lielāks dziļums. Šo plēsīgo zivi principā var uzskatīt par grunts zivi, bet rudenī šis ieradums tai kļūst tikai izteiktāks. Vietas ar atšķirīgu dziļumu, vietas, kur ir daudz zemūdens ķērāju, tās ir iecienītas asaru atrašanās vietas.
Es domāju – makšķernieki jau sen ievērojuši, ka asariem patīk atrasties uz smilšainas gultnes. Jā, vieta aizaugusi, bet uz gultnes ir nevis smirdīgās duļķes, bet tīra smilts, arī katra ēdamlieta uz šādas gultnes ir labāk pamanāma. Dažkārt šādās vietās šo zivi var atrast pat nelielā dziļumā. Lēni slīpais krasts ar mālainu “terasi” ir lieliska vieta asaru makšķerēšanai rudenī. Viena no pazīmēm par iespējamo zivju klātbūtni ir aļģes gar māla nogāzi. Galvenais, kas jāatceras, ir asaru medību pamatnoteikums no krasta – makšķerniekam nepārtraukti jāpārvietojas, meklējot asara atrašanās vietu.

Vairākums makšķernieku, spiningojot asarus, izmanto divas vai pat trīs metodes jeb paņēmienus.
Pirmā metode, pavisam nesteidzīga. Uztinot auklu, kāts jātur gandrīz paralēli ūdenim. Mānekļa kustību veic spole, auklu ietinot. Divi vai trīs asi pagriezieni liek māneklim nedaudz pacelties, pēc tam atkal grimt, dažreiz pat sasniedzot ūdenskrātuves gultni.
Otrā metode. Aktīvāks veids, izmantojot džigu. Mānekļa spēle šoreiz tiek veikta ar kāta palīdzību. Sagaidījis, kad māneklis pieskaras gultnei, makšķernieks paceļ kātu, pavisam nedaudz, bet jau ietinot auklu. Atkārtoti nolaižot kātu, jums atkal vajadzētu ietīt auklu. Izmantojot šo metodi, svarīgi ir nezaudēt kontaktu ar ēsmu un vienmēr turēt auklu nospriegotu. Mainot auklas ietīšanas ātrumu un spininga kāta pacēluma leņķi, var piemeklēt asarim pievilcīgāko tehniku.
Dažkārt rudens asaru spiningošanā izcilu rezultātu var sasniegt, izmantojot vienkāršāko auklas ietīšanas metodi. Atradis vietu ar tīru gultni, spiningotājs met spiningu un ļauj māneklim nogulties uz gultnes. Pēc tam, nedaudz griežot spoli, vajadzētu ļaut tvisteram kustēties. Māneklis vilksies gar pašu gultni un tikai nedaudz piepacelsies virs tās, atkal jāļauj tvisteram nogrimt un atkal jāsāk tīt auklu. Šāds vienkāršs paņēmiens var būt ļoti efektīvs, kas neatstāj asari vienaldzīgu un liek uzbrukt māneklim.
Un rudens spiningošanā noķertās trofejas iepriecinās ar savām gastronomiskajām vērtībām, jo zivis šajā laikā jau ir paspējušas nobaroties un kļūst neparasti garšīgas.

Iepazīsimies ar asaru uzvedību un copi dažādos rudens mēnešos!
Rudens sākums sakrīt ar strīpainā plēsēja aktīvāko copi. Ūdens šajā laikā jau ir vēss, bet tajā ir maksimālais skābekļa daudzums. Zivis oktobrī uzbrūk visam, kas kustas, visam, kas ir ēdiens.
Atrast asarus ezerā vai upē var pēc šļakstiem, jo šajās vietās svītrainie plēsēji medī zivju jauno paaudzi. Zivis parasti pulcējas sasildītā seklumā pie piekrastes veģetācijas, kur var atrast laupījumu. Ja makšķerēšana notiek lielā ūdenskrātuvē, tad asaru atrašanās vietu var precīzi noteikt pēc kaiju bariem. Mānekļus no krasta vēlams mest nedaudz pa kreisi vai pa labi no šīm vietām, lai nenobiedētu asarus. Tie var pārvietoties, sekojot mazajām zivtiņām, tad arī makšķerniekam jāpārvietojas līdzi.
Ir jau, protams, brīži, kad pēc ārējām pazīmēm asarus atrast ir visai sarežģīti, tie savu atrašanās vietu neatklāj, jāiet gar krastu un jāmētā māneklis. Ja ir kaut mazākā copīte, tad nepieciešams apmētāt lielāku ūdens apgabalu un plēsējs neliks ilgi gaidīt.
Ir brīži, kad asaru aktivitāte samazinās, tas saistīts ne tikai ar laika apstākļiem, bet arī to, ka asaru bars pakāpeniski pārvietojas uz dziļākām vietām. Ar vieglajiem mānekļiem ir gandrīz neiespējami noķert zivis, it īpaši lietainā laikā. Šajā gadījumā var izmantot nelielus šūpiņus vai rotiņus, dažus izbraucienus teicamus rezultātus dod spiningošana ar vobleriem.
Auklas ietīšana jāveic lēnā tempā, bet ar nelielām pauzēm. Pēc metiena jāpagaida, līdz ēsma nogrimst, pēc tam, nolaižot spininga kātu līdz ūdens līmenim, jāsāk ietīt auklu.
Ticējums! Ja rudens sākumā ķeras galvenokārt mazie asarēni, tad oktobrī palielinās iespēja noķert ievērības cienīgu trofeju.

Visvieglākais un visbīstamākais veids, kā tikt pie trofejas līdakas. “Ķeram lielo!” #21 epizode

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Makšķerēšana
2600 litru degvielas, lai… iezīmētu līdakas un zandartus. “Ķeram lielo!” #25 epizode
Ekskluzīvi 2 stundas
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Īsts krokodils! Kādā privātā ūdenskrātuvē izdodas noķert 13,80 kg smagu līdaku
19. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Mānekļa krāsa ķer makšķernieku vairāk nekā zivi – Kristiāns Godiņš. “Ķeram lielo!” #24 epizode
Ekskluzīvi 14. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Gribi uzsākt live tehnoloģiju copi? Lietas un padomi, kas jāņem vērā
Ekskluzīvi 3. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video! Kad ķer zandartus, bet pieķeras cits teju 15 kilogramīgs “milzis”
Ekskluzīvi 5. novembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nazis laivā nepieciešams pēc likuma! Anri Anaņins. “Ķeram lielo!” #23 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā zemūdens niršanas speciālisti attīra Daugavu
25. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Labākās copes vietas Latvijā zina ungāri un poļi? “Ķeram lielo!” #22 epizode
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Laiva, ar kura startē pasaules čempionātā – aprīkojums. Copes laivas #1
Ekskluzīvi 4. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Video reportāža! Pasaules čempionāta pirmā diena. Mājas ūdeņi nebeidz audzināt
Ekskluzīvi 6. oktobris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Vai esat copējuši vēl sliktākos laikapstākļos? Pasaules čempionāta apbalvošana
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Visvieglākais un visbīstamākais veids, kā tikt pie trofejas līdakas. “Ķeram lielo!” #21 epizode
Ekskluzīvi 26. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Balvā 10 000 eiro! Predator Fishing Grand Tour 2023 apbalvošana
Ekskluzīvi 18. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā noķert vairāk zivju nekā citi. Kāda ir veiksmes atslēdziņa? Ķeram lielo #20
Ekskluzīvi 12. septembris, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Ja gribēsiet noķert zivis – noķersiet! Reportāža no festivāla “Minhauzens” copes disciplīnas
Ekskluzīvi 5. septembris, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kā ķert 45 cm asarus? Edgars Deičmanis un Mārtiņš Tihanovs. “Ķeram lielo!” #19 epizode
Ekskluzīvi 29. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Ekstrēmos un dramatiskos apstākļos atklāts Garmin Predator Cup
Ekskluzīvi 18. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Kā izmantot Active Target asaru copē? #activetarget
Ekskluzīvi 17. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kā ķeras asari? Esam Sarkandaugavā. Uzzini, ar kuru mānekli asari ķeras ļoti labi
Ekskluzīvi 16. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Sīko zandartu daudz, bet kas noticis ar trofejām – Didzis Ustups. “Ķeram lielo!” #17 epizode
Ekskluzīvi 15. augusts, 2023
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Domā par karpu copi. Kur meklēt aprīkojumu?
Ekskluzīvi 14. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Par japāņu jaunavām, kas ar asarām taisa kātus – Aigars Zumbergs. “Ķeram lielo!” #16 epizode
Ekskluzīvi 8. augusts, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādu copes metodi Latvijā makšķernieki neizmanto? “Ķeram lielo!” diskutē
Ekskluzīvi 7. augusts, 2023
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Cope Aiviekstē. Pludiņmakšķerēšanas sacensības. Kā copē sacensību uzvarētājs
Speciālreportāža 6. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja Panoptix neaizliegs, lielās zivis Latvijā būs vēsture. “Ķeram lielo!” #15 epizode
Ekskluzīvi 1. augusts, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Kā Arvis Ančevskis izvilka savu rekordkarpu!
26. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
No forelēm līdz putras spainim un netīriem nagiem – Arturs Zabors. “Ķeram lielo!” #14 epizode
Ekskluzīvi 18. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Inventārs
Kādas barības copei izvēlēties? Pasaules vicečempiona Krišjāņa Lisovska padoms
Ekskluzīvi 11. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Makšķerēšana
Copē kā maniaks! Par fīderi, zušiem un zandartiem – Krišjānis Lisovskis. “Ķeram lielo!” #13 epizode
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2023
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Sacensību rekords – 92 cm lielākais zandarts. Sarkandaugavas kauss 2023
Ekskluzīvi 4. jūnijs, 2023

Lasītākie